Jump to content

Google Pixel 4a


Sotnem
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θέλεις voLTE, voWifi, 5g αλλάζεις συσκευή ή μετακομίζεις σε χώρα που υποστηρίζει. Ελλάδα δεν θα δεις ποτέ με pixel :)

 

Θα έρθει κάποια στιγμή....

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθει κάποια στιγμή....

Ίσως, αλλά προκοπή απ τη google δε περιμένουμε, αν έρθει σε 5 χρόνια προφανώς δεν έχει κανένα νόημα. Γι αυτό αναρωτήθηκα αν κάποιος rom developer έχει κάνει κανένα θαύμα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως, αλλά προκοπή απ τη google δε περιμένουμε, αν έρθει σε 5 χρόνια προφανώς δεν έχει κανένα νόημα. Γι αυτό αναρωτήθηκα αν κάποιος rom developer έχει κάνει κανένα θαύμα.
Μα για να περάσεις άλλη ROM, αναγκαστικά θα κάνεις τα ίδια βήματα με το να rootαρεις την συσκευή. Οπότε γιατί να μην κάνεις απλά root;

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρήγγειλα το pixel 4a από το google store Γερμανίας όταν το είχε προσφορά 315 ευρώ την οποία θεώρησα πολύ καλή. Μέσω του mailboxde.com με κόστος 23 ευρώ (λόγω καλύτερης ασφάλισης) το παρέλαβα χθες, μέσα σε μία εβδομάδα!!!

Είχα το huawei mate 10 lite και το σκεφτόμουν να πάω σε σε λιγότερες ίντσες (η χρήση είναι περισσότερο τηλέφωνο, social media καθόλου games).  

Πολύ καλή κατασκευή, αλλά παρότι είναι μικρότερο αυτό δεν είναι καθόλου πρόβλημα. Εξαιρετική αφή, γρήγορο, του πήρα και μία πολύ καλή θήκη πορτοφόλι και θεωρώ ότι θα είμαι καλυμμένη για την χρήση που του κάνω για τα επόμενα 3-4 χρόνια.

 

Edited by maloukaki
Link to comment
Share on other sites

Θα εισαι για κανένα 3αρι χρόνια σίγουρα

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κ εγώ το τηλ και λέω αύριο στο ρεπό μου να το σεταρω. Δυστυχώς όταν μπήκα στο φόρουμ και είδα τα σχόλια περί volte κ vowifi το είχα είδα παραγγείλει και ήταν στην κουριερ. Ελπίζω να μην έχουμε θέμα με τις κλήσεις. Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?

!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω στο μυαλό μου το επόμενο μου κινητό να είναι το Pixel 6, γιατί υπάρχει το θέμα με την ενεργοποίηση των VoLTE και VoWiFi;

Η μη δυνατότητα ενεργοποίησης τους έχει να κάνει με την Google, ή επειδή τα μέχρι τώρα Pixel δεν έρχονται επίσημα στην Ελλάδα, υπάρχει κάποιου είδους ασυμβατότητα με τις ελληνικές εταιρίες κινητής τηλεφωνίας;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, tsiftsism said:

Επειδή έχω στο μυαλό μου το επόμενο μου κινητό να είναι το Pixel 6, γιατί υπάρχει το θέμα με την ενεργοποίηση των VoLTE και VoWiFi;

Η μη δυνατότητα ενεργοποίησης τους έχει να κάνει με την Google, ή επειδή τα μέχρι τώρα Pixel δεν έρχονται επίσημα στην Ελλάδα, υπάρχει κάποιου είδους ασυμβατότητα με τις ελληνικές εταιρίες κινητής τηλεφωνίας;

Από μεριά Google δεν ενεργοποιείται στις χώρες που δεν εισάγεται επίσημα

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dinos_12345 said:

Από μεριά Google δεν ενεργοποιείται στις χώρες που δεν εισάγεται επίσημα

Αν κατάλαβα καλά από κάποια διάσπαρτα posts που διάβασα, το πρόβλημα λύνεται με root στην συσκευή;

Με αυτόν τον τρόπο μπορούν να ενεργοποιηθούν τα VoLTE και VoWiFi;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tsiftsism said:

Αν κατάλαβα καλά από κάποια διάσπαρτα posts που διάβασα, το πρόβλημα λύνεται με root στην συσκευή;

Με αυτόν τον τρόπο μπορούν να ενεργοποιηθούν τα VoLTE και VoWiFi;

Ναι μπορείς να το λύσεις με root αυτό το θέμα. Το πρόβλημα είναι μιας και γράφεις πως σε ενδιαφέρουν τα Pixel6/6Pro, πως ίσως τα συγκεκριμένα μοντέλα ενδέχεται να μην επιτρέπουν το ξεκλείδωμα του BL πλέον, με ότι αυτό συνεπάγεται. Δεν είναι κάτι σίγουρο ακόμα, ούτε θα βρεις να αναφέρεται σε κάποια πηγή φυσικά ακόμα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Εν αναμονή οπότε της κυκλοφορίας τους, και ανάλογα θα κοιτάξω για το ποια συσκευή θα αγοράσω.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το τηλέφωνο μέχρι τώρα. To VoLTE και το VoWiFi δεν έχω καταλάβει τι είναι ακριβώς οπότε η πιθανή έλλειψη τους δεν νομίζω ότι θα με επηρεάσει.

Μία παρατήρηση μόνο. το κινητό κατά την φόρτιση (με τον δικό του φορτιστή) θερμαίνεται αρκετά. 

Δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ για κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
22 minutes ago, maloukaki said:

Μία παρατήρηση μόνο. το κινητό κατά την φόρτιση (με τον δικό του φορτιστή) θερμαίνεται αρκετά. 

Τώρα το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες... παρατηρείται στις περισσότερες συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, athanaso77 said:

Τώρα το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες... παρατηρείται στις περισσότερες συσκευές.

Στο huawei mate 10 lite του οποίου επίσης είμαι κάτοχος (λόγω μη παροχής esim από τη vodafone) δεν συμβαίνει αυτό.

Απλά ελπίζω να μην προκαλέσει καμία βλάβη στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέρασα και εγώ εχθές Android 12

Πολυ ωραία αλλαγή, αλλά αυτό με το WiFi στην μπάρα ειδοποιήσεων που δεν κλείνει με ένα πάτημα πολύ κουλό 

υπήρχε σε προηγούμενο έκδοση Android και το ξαναβαλανε

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ. Το default "με μια ματιά" στην αρχική πάνω αριστερά σας δουλεύει;

Ότι ρύθμιση και να αλλάξω ότι επανεκκίνηση και να κάνω μόνο ημερομηνία δείχνει.

Έχω τραβήξει από κάτω ένα ίδιο widget και δουλεύει τέλεια με καιρό και ειδοποιήσεις από το calendar.

Είδα αναφορές και αλλού ότι σε αρκετούς δεν δουλεύει. Περιμένουμε μάλλον το πρώτο update...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ένα πάτημα του WiFi και data που αφαιρέθηκε στην μπάρα ειδοποιήσεων και έγινε πλέον Διαδίκτυο όπως γράφω ποιο πάνω, πολλές φορές όταν έχω αρκετές εφαρμογές ανοιχτές και κανω swipe προς τα επάνω να τις κλείσω, πάει τέρμα αριστερά στο "διαγραφή όλων" σαν να νομίζει ότι κάνω swipe δεξιά!! 

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Google Pixel 4a αλλα ήθελα να ρωτησω, σε περίπτωση οποιασδήποτε βλάβης, έχει επίσημη στήριξη στην Ελλάδα;
Υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία ή επίσημη εταιρία επισκευής; ή κάνεις το σταυρό σου;

Ενδιαφέρομαι μονο απο πλευράς κάμερας να το αγοράσω! Καλη επιλογή αυτη την εποχή;
Έχω δει σε πολλά βίντεο οτι ακόμα και σήμερα "πατάει κάτω" πολλά καμεροκινητα σε αυτά τα χρήματα !!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sadiagraxa said:

Καλησπέρα σε ολους!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Google Pixel 4a αλλα ήθελα να ρωτησω, σε περίπτωση οποιασδήποτε βλάβης, έχει επίσημη στήριξη στην Ελλάδα;
Υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία ή επίσημη εταιρία επισκευής; ή κάνεις το σταυρό σου;
 

Κανεις το σταυρό σου,δεν υπάρχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Fulgore1 said:

Κανεις το σταυρό σου,δεν υπάρχει τίποτα.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Μπορείς να το στείλεις τουλάχιστον για επισκευή σε άλλη χώρα όπως π.χ με την Oneplus ή δεν το δέχονται επειδή δεν έχουν επίσημο διανομέα στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Μπορείς να το στείλεις τουλάχιστον για επισκευή σε άλλη χώρα όπως π.χ με την Oneplus ή δεν το δέχονται επειδή δεν έχουν επίσημο διανομέα στην Ελλάδα;
Αν στο έστειλε δικό σου άτομο και μπει στην διαδικασία να το στείλεις πίσω και αναλάβει την διαδικασία! Πάντως 1 χρόνο που το έχω πάει καλά και ευτυχώς δεν υπήρξαν bug's σε hardware !

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 ώρες πριν, sadiagraxa said:

Μπορείς να το στείλεις τουλάχιστον για επισκευή σε άλλη χώρα όπως π.χ με την Oneplus ή δεν το δέχονται επειδή δεν έχουν επίσημο διανομέα στην Ελλάδα;

Όχι δεν μπορείς να το στείλεις. Για να είμαστε πιο ακριβείς, μπορείς με κάποιο τρόπο να το κάνεις να φτάσει αλλά αυτοί δεν το στέλνουν εκτός της χώρας που προοριζόταν να πουληθεί επίσημα. Θα χρειαστεί να μεσολαβήσει αν έχεις κάποιο φυσικό πρόσωπο στη χώρα αποστολής. Αλλιώς δεν γίνεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, sadiagraxa said:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Μπορείς να το στείλεις τουλάχιστον για επισκευή σε άλλη χώρα όπως π.χ με την Oneplus ή δεν το δέχονται επειδή δεν έχουν επίσημο διανομέα στην Ελλάδα;

Αν το έχεις πάρει από Amazon δεν υπάρχει θέμα. Αν το έχεις πάρει από Google Store γίνεται πιο περίπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...