Jump to content

Google Pixel 4a


Sotnem
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

διάβασα τα χρήσιμα που γράψατε στις προηγούμενες σελίδες για μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα και το έχω παραγγείλει καθόσον θέλω τη καλή του κάμερα και μια νορμάλ συμπεριφορά σμαρτφον

 

το παρήγγειλα απο FNAC Pro (με τιμολόγιο) , στα 300 μαζί με μεταφορικά βγήκε , μου είπαν 1/2/2021 γιατί περιμένουν παραλαβή απο τον

προμηθευτή.

Υπάρχει και ετοιμοπαράδοτο αλλά είναι απο άλλον μεταπωλητή και μπαίνει σημαντικό καπέλο τιμής.

 

απο θήκη, είδα διάφορες προτάσεις , πολύ ωραίες απο Spigen, την ακριβή αλλά πολύ ενδιαφέρουσα της Google κλπα

 

τι πήρατε ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πως παραγγέλνεις από το Fnac Pro;

Μπορώ να κόψω τιμολόγιο στη σύζυγο, αλλά χωρίς απαλλαγή ΦΠΑ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Ευχαριστώ.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Θέλει να ανοίξεις λογαριασμό στο Fnacpro , να δηλώσεις την επιχείρηση σου και τον αριθμό ΑΦΜ στην μορφή EL-ΑΦΜ

 

Η επιχείρηση επίσης πρέπει να είναι εντάξει για ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

 

Αν δεν έχεις απαλλαγή ΦΠΑ , γιατί να μην δεν το πάρεις κατευθείαν απο το απλό FNAC που νομίζω έχει και περισσότερο στοκ ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις απαλλαγή ΦΠΑ , γιατί να μην δεν το πάρεις κατευθείαν απο το απλό FNAC που νομίζω έχει και περισσότερο στοκ ?

Κάτι τέτοιο θα γίνει μάλλον. Απλώς δεν ξέρω αν μπορούν να κόψουν τιμολόγιο εκεί αντί της απλής απόδειξης.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω εσένα προσωπικά και δίνεις άρθρα; Το δουλεύω με Chromecast 2 και Xiaomi mi box s και δεν έχω προβλήματα με επίσημες εφαρμογές πχ cosmote, Netflix, YouTube κτλ. Εσύ προσωπικά που είχες προβλήματα;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

διάβασα τα χρήσιμα που γράψατε στις προηγούμενες σελίδες για μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα και το έχω παραγγείλει καθόσον θέλω τη καλή του κάμερα και μια νορμάλ συμπεριφορά σμαρτφον

 

το παρήγγειλα απο FNAC Pro (με τιμολόγιο) , στα 300 μαζί με μεταφορικά βγήκε , μου είπαν 1/2/2021 γιατί περιμένουν παραλαβή απο τον

προμηθευτή.

Υπάρχει και ετοιμοπαράδοτο αλλά είναι απο άλλον μεταπωλητή και μπαίνει σημαντικό καπέλο τιμής.

 

απο θήκη, είδα διάφορες προτάσεις , πολύ ωραίες απο Spigen, την ακριβή αλλά πολύ ενδιαφέρουσα της Google κλπα

 

τι πήρατε ? :lol:

 

Πολύ καλή τιμή!!

Εγώ πήρα της google, την μαύρη. Την πλήρωσα ακριβά αλλά το ευχαριστιεμαι κάθε λεπτό!

Link to comment
Share on other sites

Απροβλημάτιστη συσκευή!

Αν δεν ενοχλεί η έλλειψη volte/vowifi δεν υπάρχει κάτι άλλο για δεύτερες σκέψεις.

Λατρεύω το μέγεθος, για μένα αυτός ήταν ο καθοριστικός παράγοντας επιλογής σε σχέση με όλες τις άλλες συσκευές με καθαρό android. Έρχομαι από xiaomi mi a1 και έχω μεγαλύτερη οθόνη με μικρότερες συνολικές διαστάσεις.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχουμε αλλα sites εκτος fnac που δεν στελνει απο τι ειδα ελλαδα πλεον, και google store γερμανιας; To mailboxde δεν δεχεται νεα registrations λογω φορτου.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και στο ebay ολοκαινουριες συσκευές στα 350, εγώ ετσι την απόκτησα κι ας μην έχω κάποια εγγύηση. Δεν μετανιώνω τίποτα.
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Mediamarkt.de

Pixel 4a 340 euros, Pixel 4a 5g 399 euros

Στο νήμα για το pixel 4a 5g ένας συμφορουμιτης αναφέρει μια παρόμοια υπηρεσία σαν το mailbox.de (eshopwedrop.gr ; ). Δες μήπως σε βολεύει αυτή.

Edited by algedan
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή με ενδιαφέρει η συσκευή στο σκρουτζ που το έχει σε διάφορα καταστήματα αλλά όχι άμεσα διαθέσιμο δεν παίζει να το πάρω? Ρωτάω γιατί βλέπω όλοι το ψάχνουν από εξωτερικό...

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρήγγειλα μέσω fnac, πιθανόν είχε φάει κάποιο κόλλημα , απλά δεν το έχουν διαθέσιμο αυτή την στιγμή και θα καθυστερήσει πολύ.Γενικά απο την στιγμή που θα το στείλουν πόσες μέρες περίπου έκανε να φτάσει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά επειδή με ενδιαφέρει η συσκευή στο σκρουτζ που το έχει σε διάφορα καταστήματα αλλά όχι άμεσα διαθέσιμο δεν παίζει να το πάρω? Ρωτάω γιατί βλέπω όλοι το ψάχνουν από εξωτερικό...

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μάλλον παίζει να το πάρεις με μικρή καθυστέρηση. Απλά η διαφορά στην τιμή παίζει πάνω απο εκατοστάρικο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρήγγειλα μέσω fnac, πιθανόν είχε φάει κάποιο κόλλημα , απλά δεν το έχουν διαθέσιμο αυτή την στιγμή και θα καθυστερήσει πολύ.Γενικά απο την στιγμή που θα το στείλουν πόσες μέρες περίπου έκανε να φτάσει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Μάλλον παίζει να το πάρεις με μικρή καθυστέρηση. Απλά η διαφορά στην τιμή παίζει πάνω απο εκατοστάρικο

Να σαι καλά... Θα το.κοιταξω γιατί θέλω να το πάρω χωρίς φπα!

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε ενημέρωση για το μήνα Φεβρουάριο

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Το παρηγγειλα 31/1 απο fnac και στο στατους γραφει οτι θα σταλει 16/2 λογω ελλειψης.Εχει τυχει σε κανενα;

 

ναι δεν είναι απίθανο

 

το παρήγγειλα απο FnacPro στις

 

17/1 (ημέρα Κυριακή) με περιορισμενη διαθεσιμότητα και θα γίνει αποστολή με το που παραλάβουν. Εκτίμηση για shipping 2/2

27/1 με ενημερώνουν ότι έχουν παραλάβει και θα στείλουν το συντομότερο

29/1 τελικά γίνεται shipping εν όψει ΣΚ (3-4 ημέρες νωρίτερα απο το προβλεπόμενο)

1/2 Αυστρία

3/2 Βουλγαρία

4/2 Θεσσαλονίκη

 

οπότε πιστεύω στις αμέσως επόμενες ημέρες παραλαμβάνω.

Αμα είναι και σε καλή κατάσταση , κλείσαμε :D:lol:

 

Έχω βάλει προσωπικό στοίχημα όταν πριν απο λίγες μέρες παρήγγειλα θήκη + προστασία οθόνης απο amazon.de

για να δω τι θα φτάσει πρώτο , πόνταρα στο τηλέφωνο.

Κ τα 2 είναι πολύ κοντά πλέον και παίζεται απο μέρα σε μέρα

 

ΥΓ όλη η παρακολούθηση του δέματος γίνεται μέσω της Chronopost , μέχρι τώρα

Edited by crussifier
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή ήρθε σήμερα :lol:

 

Η σύγκριση γίνεται με το Honor 10.

Το μέγεθος του 10 είναι παρόμοιο με του 4α , η οθόνη αν και IPS παραμένει καλή και δεν ξετρελάθηκα απο την OLED του

4α αλλά μια βελτίωση μικρή υπάρχει.

Χωρίς την θήκη , το Honor 10 με το μεταλλικό σασί και το γυαλί πίσω δίνει πιο premium αίσθηση αλλά μπαίνουν θήκες και ισοσκελίζεται με την Spigen Thin Fit και το tempered glass που μπηκαν.

 

Η απόκριση είναι καλή, η μνήμη και η διαχείριση είναι αισθητά καλύτερη , το βάρος είναι χαμηλότερο και σαν μπαταρία.

Σαν συσκευή απο Γαλλία, είχε κ τα ενσύρματα ακουστικά μέσα.

 

Στο ψητό, η κάμερα μου άρεσε στην ημέρα, δείχνει αιώνες μπροστά στο βράδυ και είναι ο κύριος λόγος αγοράς του αφού το Honor 10

(το δικό μου τουλάχιστον) μπέρδευε και έκανε λάθη με το night mode του. Το Honor 7 που είχε προηγηθει κατόρθωνε και με χειρότερο hardware έπαιρνε πιο πειστικές λήψεις , αν και αρκετά artificial.

 

Καλός ήχος απο τα ηχεία του 4α μα ολο του το focus δείχνει να είναι στη ελαφριά αίσθηση του android και τις καλές φωτογραφίες εύκολα και γρήγορα.

Καλές φωτό βγάζει και η μπροστά κάμερα , το chromecast δουλευει μια χαρά επίσης με τη τηλεόραση.

 

Προβληματα : με bluetooth , είδε τα ασυρματα ακουστικά αλλά το fitband και ένα δεύτερο ζευγάρι ακουστικά , δεν ! Δοκιμάζω κάποιες λύσεις που προτείνουν αλλά υποψιάζομαι οτι είναι bug του Android 11 σε ορισμένες περιπτώσεις.

Σπανίως, ακούγονται κάποιοι ήχοι , σαν να παίζει κάτι την ώρα που ακούω ραδιόφωνο και το έκλεισε 1-2 φορές το ραδιόφωνο μέσω ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα κύριοι. Έχω το 4α ενάμιση μήνα και το χρησιμοποιώ σα 2ο, που σημαίνει ότι μπορεί για μέρες να μην το πιάσω στα χέρια μου. Χθες το φόρτισα 100%, έχει 19 ώρες στην αναμονή και το SOT είναι 45'. Χάνει μπαταρία στην αναμονή, έχει πέσει στο 56%. Περίεργα πράγματα...
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κύριοι. Έχω το 4α ενάμιση μήνα και το χρησιμοποιώ σα 2ο, που σημαίνει ότι μπορεί για μέρες να μην το πιάσω στα χέρια μου. Χθες το φόρτισα 100%, έχει 19 ώρες στην αναμονή και το SOT είναι 45'. Χάνει μπαταρία στην αναμονή, έχει πέσει στο 56%. Περίεργα πράγματα...

 

Συνήθως φταίει το σήμα (WiFi ή data) ή κάποια εφαρμογή που τρέχει από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως φταίει το σήμα (WiFi ή data) ή κάποια εφαρμογή που τρέχει από πίσω.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι το έχω σε λειτουργία πτήσης και μόνο το WiFi είναι ανοιχτό...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε screens να δούμε. Εάν τα 45' sot ήταν gaming δεν μου κάνει εντύπωση να έχει χάσει 50%.

 

Εγώ πολύ χοντρικά έχω συνήθως 20 ώρες χρήσης και 6κ30 ώρες sot με την χρήση που κάνω καθημερινά. Κυρίως YT, YT music, browsing, bluetooth.

 

WIFI + DATA mixed. Πολλές φορές θα είμαι σπίτι και θα λειτουργώ όλη μέρα data αλλά δεν βλέπω διάφορα στη μπαταρία μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...