Jump to content

Google Pixel 4a


Sotnem
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ντάξει τελικά μέσα Δεκέμβρη είχα παραγγείλει και 26 το είχαν στείλει, έπεσα και σε αργίες, τσάμπα γκρίνιαζα:lol:

 

απλά είχε κολλήσει πολύ καιρό θεσσαλονίκη και έλεγε και για ριφαντ και λεω παει χαθηκε το κινητο.

τώρα έχει 416 στο φνακ εντωμεταξυ.

Link to comment
Share on other sites

Όντως.. βέβαια το δίνει μεταπωλητής!! Για αυτο η διαφορά..

 

Το περίεργο είναι οτι στο fnacpro που είναι για επαγγελματιες, μπορεις να το παραγγείλεις κατευθείαν απο fnac αλλα δεν είναι διαθέσιμο. Είχε ξανα γίνει όλες αυτές τις μέρες.. τώρα που το βλέπω δεν σε αφήνει καν να παραγγείλεις online ,παρα μόνο αν είσαι Γαλλία και να βάλεις παραλαβη απο όποιο κατάστημα είναι διαθέσιμο.

Edited by prodigal

Nokia 3310,Nokia 5210,Nokia 5140,Nokia 5130,Nokia 6303 classic, Nokia c3,Siemens MC60, Nokia E52,Nokia E66, Nokia N86

Lg optimus 2x-CyanogenMod, Moto G 16gb-Stock rom, Asus Zenfone 5 16gb, BlackBerry Z30, Xiaomi Note 6 pro 64gb, Pixel 4a

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ambient οθόνη από το nexus 6 ακόμα.

Όταν σηκώνω το Pixel ανάβει όλη η οθόνη, δεν δείχνει δηλαδή μόνο ώρα ημερομηνία και ειδοποιήσεις

Τι κάνω λάθος;

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ambient οθόνη από το nexus 6 ακόμα.

Όταν σηκώνω το Pixel ανάβει όλη η οθόνη, δεν δείχνει δηλαδή μόνο ώρα ημερομηνία και ειδοποιήσεις

Τι κάνω λάθος;

 

Έτσι συμβαίνει και στο 5, η ambient οθόνη (μόνο ώρα/ημερομηνία/καιρός/μπαταρία) είναι μονίμως ανοιχτή, αν το σηκώσεις ανάβει κανονικα.

 

Για να το απενεργοποιήσεις δες στις ρυθμίσεις, σύστημα, κινήσεις, "σηκώστε το για να δείτε".

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ενεργοποιήσει πάντα ανοιχτή οθόνη

Εννοώ ότι όταν το σηκώνω ανάβει σαν να πατάω το power button.

Ενώ εγω περίμενα να ειναι όπως λες, μαύρο φόντο και μόνο ώρα, ημερομηνία...

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ενεργοποιήσει πάντα ανοιχτή οθόνη

 

Εννοώ ότι όταν το σηκώνω ανάβει σαν να πατάω το power button.

 

Ενώ εγω περίμενα να ειναι όπως λες, μαύρο φόντο και μόνο ώρα, ημερομηνία...

Έτσι είναι και στο 5.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ενεργοποιήσει πάντα ανοιχτή οθόνη

Εννοώ ότι όταν το σηκώνω ανάβει σαν να πατάω το power button.

Ενώ εγω περίμενα να ειναι όπως λες, μαύρο φόντο και μόνο ώρα, ημερομηνία...

 

Ξεκλειδώνει μήπως;

Υπάρχει στο Settings -> Gestures το Lift to check phone. Το έχεις τσεκάρει;

Εγώ έχω βάλει μαύρο oled background σε lock screen για να μη γίνεται αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Το σηκώστε το για να δείτε ενεργοποιημενο το έχω

Θα κάνω αυτό που είπες με μαύρο φόντο στην οθόνη κλειδώματος, σωστά

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ.. πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές!!

 

Κανένα tip οι παλαιότεροι??

Nokia 3310,Nokia 5210,Nokia 5140,Nokia 5130,Nokia 6303 classic, Nokia c3,Siemens MC60, Nokia E52,Nokia E66, Nokia N86

Lg optimus 2x-CyanogenMod, Moto G 16gb-Stock rom, Asus Zenfone 5 16gb, BlackBerry Z30, Xiaomi Note 6 pro 64gb, Pixel 4a

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρισκω πουθενα κατω απο 400 εκτος απο mediamarkt

 

Μόνο απέξω πιο κάτω. Πρέπει να κοιτάς συχνά γιατι είναι σε έλλειψη παντού!

 

Fnac πηρα εγω οπως και αρκετοι απο εδω μέσα. Να κοιτάς να το παίρνεις κατευθείαν απο τα καταστήματα αυτά και οχι απο κάποιο πωλητή γιατι είναι επισημοι μεταπωλητές google και οτι χρειαστείς θα βγάλεις ακρη.

Nokia 3310,Nokia 5210,Nokia 5140,Nokia 5130,Nokia 6303 classic, Nokia c3,Siemens MC60, Nokia E52,Nokia E66, Nokia N86

Lg optimus 2x-CyanogenMod, Moto G 16gb-Stock rom, Asus Zenfone 5 16gb, BlackBerry Z30, Xiaomi Note 6 pro 64gb, Pixel 4a

Link to comment
Share on other sites

Fnac εχω την εντυπωση οτι το ειδα πανω απο 400 , μονο απο google store γερμανιας το ειδα στην τιμη 340+.Επισης απο που και να το παρω χρειαζεται το mailboxde για package forwarding;
Link to comment
Share on other sites

Fnac εχω την εντυπωση οτι το ειδα πανω απο 400 , μονο απο google store γερμανιας το ειδα στην τιμη 340+.Επισης απο που και να το παρω χρειαζεται το mailboxde για package forwarding;

 

Μήπως είδες τιμή πωλητή και όχι καταστήματος; Το fnac.com το έχει στα 349 εδώ. Πρέπει να βλέπεις το tab που λέει Prix Fnac, αν δεν υπάρχει σε στοκ σου βγάζει αυτόματα το tab των πωλητών, που εκεί βλέπω το δίνει η Civic Telecom στα 416, μάλλον αυτό είδες.

 

Από Fnac (Γαλλία) δεν χρειάζεται mailboxde, στέλνει κανονικά Ελλάδα, περίπου 11 ευρώ μεταφορικά και γύρω στο 10ήμερο. Mailboxde χρειάζεσαι από Play Store Γερμανίας (μόνο), ή καταστήματα στη Γερμανία που δεν στέλνουν Ελλάδα.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

αξιζει η μεταβαση στο συγκεκριμενο κινητο; εχω το samsung galaxy s7 4 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Ακομα και τωρα που νιωθω ειναι αναγκη γιατι εχουν χαλασει καποιες λειτουργιες του οπως π.χ charging port (το φορτιζω ασυρματα ομως) δεν θελω να το αλλαξω.

 

Αξίζει η μεταβαση σε αυτό το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

αξιζει η μεταβαση στο συγκεκριμενο κινητο; εχω το samsung galaxy s7 4 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Ακομα και τωρα που νιωθω ειναι αναγκη γιατι εχουν χαλασει καποιες λειτουργιες του οπως π.χ charging port (το φορτιζω ασυρματα ομως) δεν θελω να το αλλαξω.

 

Αξίζει η μεταβαση σε αυτό το κινητό;

 

Σαν συσκευή σίγουρα αξίζει,αλλα αν έχεις σαν προτεραιότητα λειτουργίες σαν το Volte/wifi calling,ακόμα δεν είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα,και σε αρκετές χώρες που δεν διατίθεται η συσκευή... Πιστεύω ότι θα τα δώσει η Google,αλλά είναι άγνωστο πότε...Όπως φυσικά και τα Pixel που είναι 5Gτουλαχιστον στην Ελλάδα μέχρι στιγμής το ξεχνάμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τι sot σας βγάζει περίπου η συσκευή;

 

Ειναι αναλογα τη χρηση κανεις, εγω με ελαχιστες κλησεις , μπορει και 0, και χρηση κυριως broswing και messenger/viber, youtube, μουσικη βγαζει πανω απο 5 ωρες

 

τωρα αλλαξα απο chrome που ετρωγε παρα πολυ μπαταρια σε firefox και περιμενω να δω μπας και βγαζει παραπανω

 

ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την μπαταρια, το φορτιζω μια φορα την ημερα, μερικες φορες μετα απο μιαμιση

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογα τη χρηση κανεις, εγω με ελαχιστες κλησεις , μπορει και 0, και χρηση κυριως broswing και messenger/viber, youtube, μουσικη βγαζει πανω απο 5 ωρες

 

τωρα αλλαξα απο chrome που ετρωγε παρα πολυ μπαταρια σε firefox και περιμενω να δω μπας και βγαζει παραπανω

 

ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την μπαταρια, το φορτιζω μια φορα την ημερα, μερικες φορες μετα απο μιαμιση

 

Κατάλαβα.. Είμαι κάτοχος iPhone Se 2020 και σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση σε pixelακι.

Link to comment
Share on other sites

Σαν συσκευή σίγουρα αξίζει,αλλα αν έχεις σαν προτεραιότητα λειτουργίες σαν το Volte/wifi calling,ακόμα δεν είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα,και σε αρκετές χώρες που δεν διατίθεται η συσκευή... Πιστεύω ότι θα τα δώσει η Google,αλλά είναι άγνωστο πότε...Όπως φυσικά και τα Pixel που είναι 5Gτουλαχιστον στην Ελλάδα μέχρι στιγμής το ξεχνάμε...

 

Το wifi calling το χρησιμοποιω διοτι δουλευω σε σημειο που δεν εχω σημα.Ρωταω γενικα γιατι το s7 οταν το πηρα ηταν high end κινητο και μεταβαινοντας στα πιο πολλα mid range που βρισκω στην αγορα φαινεται πως δεν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Οι midrange επεξεργαστές από τα μέσα του 2019 κ έπειτα δεν είναι όπως τους ξέραμε το 2015. Βρίσκονται στο golden spot αυτονομίας/εξυπηρέτησης. Αυτό το γεγονός, μαζί με τις inches/form factor και google υποστήριξη είναι που έκαναν αυτό το κινητό περιζήτητο.

 

Φυσικά στα λεφτά του υπάρχουν άπειρες εναλλακτικές κ "καλύτερα" (στα χαρακτηριστικά) κινητά.

 

Το συγκεκριμένο κινητό θεωρώ, πρέπει να ξέρεις τι ζητάς από την συσκευή σου για να το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ζητας κυριως καλη καμερα και καθαρο stock android.Τα οποια εγω ζηταω απο εμπειρια με nexus και το πρωτο moto g.Ταυτοχρονα ομως να μη πεσω στα υπολοιπα services που προσφερει το παρων κινητο μου.(π.χ wifi calling,ασυρματη φορτιση).Ακομα και εκει ομως μπορει να αξιζει το ρισκο.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι, 2-3 γραφικούς που βολταρουν στα νήματα των Pixel, θα τους καταλάβεις γρήγορα ποιοι είναι αν διαβάσεις λίγο τα σχετικά νήματα, μην τους δίνεις σημασία.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτα να παραπληροφορείς και να παίζεις με τον πόνο μας. Λέει ο φίλος ότι χρειάζεται το wifi calling γιατί δεν έχει σήμα στη δουλειά του και του λες να συνεχίσει..... ότι να ναι
Από πότε έχει πρόβλημα με Chromecast; Από τέλη Οκτωβρίου που το έχω δεν έκανε το παραμικρό bug!!!!!

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι, 2-3 γραφικούς που βολταρουν στα νήματα των Pixel, θα τους καταλάβεις γρήγορα ποιοι είναι αν διαβάσεις λίγο τα σχετικά νήματα, μην τους δίνεις σημασία.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Μακάρι να το πουλήσει να ησυχάσουμε. Τσουρέκια μας τα έχει κάνει εδώ και 1-2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...