Jump to content

Google Pixel 4a


Sotnem
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχει αγοράσει κανείς την official θήκη του; εντυπώσεις; Αξίζει το 50ευρω που ζητάει;

Δεν νομίζω ότι αξίζει κάποια θήκη 50 ευρώ. Εγώ πάντως την πήρα σε μαύρο και είναι υπέροχη.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω την παρακάτω, δεν ξέρω εάν φαίνεται η εικόνα, από Alli

Παρόμοια με την επίσημη περίπου

 

Anti-sweat-Cloth-Matte-Case-for-Google-Pixel-4A-5G-5-4-3A-3-XL-Anti.jpg_Q90.jpg_.webp

Edited by ardonhs

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Fabric είχα στο 2XL, είναι κάτι διαφορετικό αλλά βρωμιζει για πλάκα, και με τον covid τώρα δεν ξέρω πόσο καλή ιδέα είναι.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είναι το πλυντήριο το θέμα, στο χέρι την είχα πλύνει 3-4 φορές μια χαρά. Απλώς βρωμιζει πολύ εύκολα..

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Ναι πλένεται κανονικά στο πλυντήριο. Έχει πολύ καλό grip. Από μέσα είναι σαν βελουτε που αγκαλιάζει το κινητό. Είναι πολύ ποιοτικό αξεσουάρ. 10 μέρες την φοράω, οπότε αν λερώνει δεν ξέρω. Όμως από τους χρωματισμούς θεωρώ δύσκολο να φαίνεται οποιαδήποτε βρωμιά.
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το παρακάτω θέμα στην εξυπηρέτηση των Pixels της google. Ελπίζω να έχουμε κάποια απάντηση σύντομα.

 

VOLTE does not work on Greece (also in another countries) because it's locked by Google.

 

Why Google has locked the option for VOLTE?

 

Any other brand working fine. I have contact with my carrier and of course they said that they done everything they can to enable this option but it is locked by Google because Google pixel phones has enabled this option only for known carriers. Why is that?

 

Please don't tell me that is carrier (Cosmote) problem because this is not the case. This is a known issue that is going on from a long time and many users has mentioned it in forums but we don't have an official answer.

 

Please unlock the future with an update. It's up to Google!

 

Without VOLTE call drops to 3G, you cannot use the internet also you don't have HD call. The carriers will soon stop using 3G so then we will have serious problems.

 

As far as I know the problem will continue with 5G voice calls at the future if Google do not enable this option too like he did with 4G voice call (VOLTE).

 

Please help us, we are so many users of pixel phones that we don't live in US and we like to have VOLTE and Wi-Fi calling to our phones.

 

https://support.google.com/pixelphone/thread/85732058?hl=en

 

Όσο περισσότερη φασαρία κάνουμε τόσο πιο πολλές πιθανότητες να πετύχουμε κάτι.

Edited by CPR
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται σύντομα τα λεγόμενα κινέζικα "σαπάκια" ή μη, θα φάνε φόλα μετά το κλείσιμο του 3g.. Αρκετός κόσμος με 4g συσκευή και χωρίς volte θα αναρωτιέται γιατί ξαφνικά δεν μπορεί να μιλάει και να σερφάρει.. Και γιατι κάποιος που πηρε πχ μια συσκευή 200€ πέρισυ ή και φέτος και δεν πρόβλεψε να έχει επίσημη υποστήριξη volte, δεν μπορεί να την κρατήσει άλλα 2-3 χρόνια και να κάνει ότι έκανε και πριν, χωρίς προβλήματα.

 

Το 5G υπάρχει σε 2 μορφές από άποψη systems: Standalone (SA) και Non-Standalone (NSA).

Σε NSA μορφή θες κάλυψη 4G και μετά προσθέτεις και ένα κανάλι 5G για την επιπλέον ταχύτητα. Όλη η συνεννόηση όμως γίνεται με 4G. Αν το τηλέφωνό σου δεν παίζει με VoLTE, θα πέφτει σε 2G - CSFB (το 3G πάει για απόσυρση από Vodafone και Cosmote σύντομα). Καθόλου καλή κατάσταση, αλλά θα παίζει.

Σε SA μορφή το τηλέφωνό σου παίζει κυρίως με 5G και πέφτει σε 4G για φωνή (VoLTE) μόνο αν δεν έχει ενεργοποιηθεί το VoNR. Δεν θα κάνει όμως CSFB να πέσει σε 2G. Οπότε σε συσκευή που δεν παίζει VoLTE ή VoNR δεν θα συνδέεται σε 5G SA.

Τέλος, ειδικά για το Pixel, έχει allow-list με ποια δίκτυα επιτρέπει σε 5G, μην έχεις καμία ελπίδα να συνδεθεί σε Ελληνικό 5G.

 

Συγχαρητήρια Google

 

(Τα δύο κείμενα είναι δανεισμένα από δύο φίλους συμφορουμίτες)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη μη ύπαρξη volte σε pixel, έστω και με πλάγιους τρόπους (αφού είμαστε στο android) είναι και το τελευταίο καρφί για τις συγκεκριμένες συσκευές.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Άφησα κ γω ένα σχόλιο στο αντίστοιχο thread. Δεν ήξερα βέβαια ότι παίζει να δημιουργηθεί τέτοιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Μετάδοση οθόνης σε LG τηλεόραση (web os) δεν κάνουν τα pixel σωστά;

Εκτός από το YouTube σαν εφαρμογή που λειτουργεί

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Μετάδοση οθόνης σε LG τηλεόραση (web os) δεν κάνουν τα pixel σωστά;

Εκτός από το YouTube σαν εφαρμογή που λειτουργεί

 

Τσεκαρε connected devices -> connected preferences -> cast και επέλεξε από την τηλεόραση συνδεσιμότητα μέσω wifi.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν την βλέπει καθόλου η συσκευή μου. Αυτό γίνετε επιδη η LG χρησιμοποιεί Miracast

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε... Έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να το συνδέσω ούτε εγώ το πιξελ. Ενώ το OP3 και το Redmi 9a συνδέονται κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν την βλέπει καθόλου η συσκευή μου. Αυτό γίνετε επιδη η LG χρησιμοποιεί Miracast

 

Είναι οι εξυπνάδες της Google που δεν έχει υποστήριξη σε Miracast, ενώ έχει κόψει και τη δυνατότητα σύνδεσης μέσω HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Άφησα κ γω ένα σχόλιο στο αντίστοιχο thread. Δεν ήξερα βέβαια ότι παίζει να δημιουργηθεί τέτοιο πρόβλημα.
Έχω στείλει και μήνυμα μέσω της εφαρμογής στις ρυθμίσεις του κινητού, αν και δεν βλέπω να γίνεται τίποτα μέχρι να υπάρξει επίσημη διάθεση των συσκευών στην Ελλάδα.

Ευτυχώς έχει καλύτερη λήψη σήματος από το Mi A1 (αν και οι εκπομπές της κεραίας του ήταν στο Θεό) που είχα και πιάνει εκεί που χρειάζονταν το voice over WiFi, ούτε δεν αντιμετωπίζω τρελό θέμα.

 

Πάντως μόλις μου ήρθε η αναβάθμιση του Δεκέμβρη το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να δω αν υπήρξε ενεργοποίηση (που δεν υπήρχε).

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω στις επόμενες ημέρες, και με έχει προβλημάτισει το πρόβλημα που αναφέρετε. Είναι τόσο σημαντικό? Θα δεχθεί διόρθωση?

 

Πέρα από αυτό, overall, αξίζει λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά χ@#στ-&α για το volte στην παρούσα φάση, όποτε θα το πρότεινα με κλειστά μάτια.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιο πρόβλημα έχετε με την ακοή σας. Χωρίς παρεξήγηση. Τόσα χρόνια που δεν υπήρχε αυτό με τι μιλούσατε και ξαφνικά θέλετε κρυστάλλινο ήχο στις κλήσεις; Εγώ και με 2G μια χαρά μιλάω.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

με τη λογική σου θα έπρεπε να είχαμε μείνει κάπου εδώ:

 

bakelite-rotary-dial-landline-table-telephone-standard-size--250x250.jpg

 

Ρε παιδιά, έχετε μονοπωλήσει όλα τα τόπικ εδώ και 2-3 βδομάδες και καταντάει κουραστικό.

Προσωπικά μιλάω αρκετά στο τηλέφωνο, σε όλα τα τηλέφωνά μου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο να ακούσω κάποιον. Ούτε μου χρειάστηκε ντε και καλά να χρησιμοποιήσω το 4G ταυτόχρονα. Ναι, αντιλαμβάνομαι ότι κάποιοι μπορεί να έχετε ευαίσθητα αυτιά ή να χρειάζεστε να μιλάτε στο τηλέφωνο και παράλληλα να ψάχνετε κάτι, αλλά αντιληφθείτε ότι δεν είναι φλέγον ζήτημα για κάθε χρήστη τηλεφώνου.

Ήμαρτον κάπου. Η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών τηλεφώνων δεν γνωρίζει καν ότι υπάρχει αυτή η τεχνολογία. Από όσους τους γνωρίζουν, ένα μικρό ποσοστό τη χρησιμοποιεί. Ε αυτό το ποσοστό μπορεί εύκολα να ψάξει πριν αγοράσει μια συσκευή αν το προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν το γνώριζα από πριν δεν θα το αγόραζα. Το αν ενεργοποιηθεί μελλοντικά μόνο η Google το ξέρει.

 

Αν είναι τόσο σημαντικό για σένα το volte μπορείς άνετα να πουλήσεις το pixel και να πάρεις μια άλλη συμβατή συσκευή...

Πιστεύω θα φύγει αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν το γνώριζα από πριν δεν θα το αγόραζα. Το αν ενεργοποιηθεί μελλοντικά μόνο η Google το ξέρει.
Θα στο αγόραζα εγώ, αλλά χωρίς volte είναι deal breaker..

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Έχει ανοίξει κατάλληλη συζήτηση μετά από παρατηρήσεις των διαχειριστών.

 

Pixel VoLTE/VoWiFi

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά κάποιο πρόβλημα έχετε με την ακοή σας. Χωρίς παρεξήγηση. Τόσα χρόνια που δεν υπήρχε αυτό με τι μιλούσατε και ξαφνικά θέλετε κρυστάλλινο ήχο στις κλήσεις; Εγώ και με 2G μια χαρά μιλάω.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Αν έχεις μιλήσει με volte, τότε θα καταλάβαινες γιατί γίνεται τόση κουβέντα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...