Jump to content

Google Pixel 4a


Sotnem
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

71Q8gm97H8L._AC_SL1500_.jpg

 

 

Snapdragon 730G

6GB RAM

5.81" Punch-hole FHD+ HDR 19.5:9 OLED Display

3140mAH

144x69.4x8.2mm, 143g

Stereo speakers, headphone jack, USB-C, no wireless charging

 

Η τιμή στην Αμερική λέγεται ότι θα είναι $349 μόλις. Να δούμε αν θα επιβεβαιωθούν όλες αυτές οι πληροφορίες.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα τίποτα!

Μόνο ένας Αυστραλός retailer...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Ανεβηκε σε ολα τα Google stores στις 6 ωρα Ελλαδας με τιμη σε € απο το ιταλικο καταστημα στα 389 :)

Σε κανενα ομως δεν υπαρχει ακομα επιλογη αμεσης αγορας παρα μονο pre orders και λιστες αναμονης με την ενδειξη "coming soon"

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρουσίαση από το Verge:

 

Μάικλ Φίσερ:

 

ΜΚΒΗD:

 

Ανακοινώθηκαν και τα 4a 5G και το Pixel 5 για φθινόπωρο.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Και απο μια γρηγορρη βολτα στα μεγαλα ξενα site, η διαθεσιμοτητα ειναι 20/8 για Αμερικη, Σεπτεμβριο για Αυστραλια και 1/10 για Αγγλια που ισως αντιπροσωπευει και την υπολοιπη Ευρωπη - ελπιζω να μην ειναι παντως τοσο αργα :(

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Και απο μια γρηγορρη βολτα στα μεγαλα ξενα site, η διαθεσιμοτητα ειναι 20/8 για Αμερικη, Σεπτεμβριο για Αυστραλια και 1/10 για Αγγλια που ισως αντιπροσωπευει και την υπολοιπη Ευρωπη - ελπιζω να μην ειναι παντως τοσο αργα :(

 

Κρίμα. Μέχρι τότε ίσως έχει κατέβει στα 350 το poco 2

Link to comment
Share on other sites

 

από Marques Brownlee

 

Κλασικός, πάλι λέει λανθασμένες πληροφορίες σε βίντεό του με το "single mono speaker".

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έχει πιάσει τόσο ο τύπος. Τα βίντεό του είναι όμορφα, αλλά σαν reviewer είναι τραγικός.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικός, πάλι λέει λανθασμένες πληροφορίες σε βίντεό του με το "single mono speaker".

 

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έχει πιάσει τόσο ο τύπος. Τα βίντεό του είναι όμορφα, αλλά σαν reviewer είναι τραγικός.

Σπρώχνουν το καφέ χρωματάκι ;)

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω https://blog.google/products/pixel/pixel4a-new-helpful-google-phone/ και η ανακοινωση απο το επισημο blog της Google με την εξτρα αναφορα στα 4a 5G και Pixel 5 που θα ερθουν "καποια στιγμη" το φθινοπωρο...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ δυνατή συσκευή για τα λεφτά της. Και ένα μεγάλο selling point είναι το πραγματικά μικρό μέγεθος.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για μια ακόμα φορά οι χώρες στην Ευρώπη που το πουλάνε είναι ελάχιστες.

Θετικό όμως ότι η τιμή είναι στα επίπεδα της Αμερικής. 340€ στη Γερμανία είναι εξαιρετική τιμή (νομίζω στο ιταλικό Google Store το έχουν πολύ πιο τσιμπημένο). Αν το βγάλει το γερμανικό Amazon σε αυτά τα επίπεδα θα είναι εξαιρετική λύση. Ειδικά επειδή προσωπικά προβλέπω το 5 να είναι πολύ μέτρια περίπτωση.

 

Στα αρνητικά ότι βγάλανε το Squeeze που προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ, σε σχέση με τις άλλες απουσίες (αδιαβροχοποίηση, ασύρματη φόρτιση) αυτό δεν το περίμενα. Καλό ότι είναι στα 128GB για όσους το επιθυμούν. Επίσης το μαύρο δεν μου αρέσει ιδιαίτερα, θα βοηθούσε πολύ να είχαν κι άλλες επιλογές χρωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ρε παιδιά που βγήκε τώρα και μετά από λίγους μήνες θα βγει το ίδιο με 5g και το pixel 5; λίγο άκυρο το βρίσκω να βγει αυτή τη χρονική στιγμη

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι η πρωτη φορα που εχω ενα Pixel ως υποψηφια αγορα, εμεις μπορουμε να αγορασουμε απευθειας απο google store αλλων ευρωπαικων χωρών ή απλα τα "χρησιμοποιουμε" ως ενδειξη τιμης για τα αντιστοιχα ιταλικα, γερμανικα Amazon?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Από Amazon μόνο...τo google store κάθε χώρας, αποστέλλει μόνο σε διευθύνσεις της αντίστοιχης χώρας...Αν έχεις κάποιον εκεί να στο παραλάβει και να στο στείλει μετά, σαφέστατα και γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ρε παιδιά που βγήκε τώρα και μετά από λίγους μήνες θα βγει το ίδιο με 5g και το pixel 5; λίγο άκυρο το βρίσκω να βγει αυτή τη χρονική στιγμη

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για όσους από τους απλούς χρήστες ένα βασικό κριτήριο είναι η ποιότητα φωτογραφιών (και οι οποίοι δεν θα ασχοληθούν να εγκαταστήσουν ένα gcam port), ναι σίγουρα αξίζει στα $350

 

Το 4a 5G θα ξεκινάει στα $500, αρκετά πιο πάνω δηλαδή, και δεδομένου ότι το 5G σε πολλές χώρες αργεί ακόμα, το 4a είναι καλή αγορά σε αυτή τη χρονική στιγμή

 

Το 5 θα είναι αρκετά πιο ακριβό από το 4a 5G, οπότε είναι άλλη κατηγορία συσκευής

(θα έχει δύο κάμερες πίσω vs μία του 4a, λογικά θα είναι QHD αντί FHD, 90Hz αντί 60Hz, IP68, γυαλί αντί πλαστικό πίσω, μπροστά Glass 5 αντί 3, με ασύρματη φόρτιση)

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ρε παιδιά που βγήκε τώρα και μετά από λίγους μήνες θα βγει το ίδιο με 5g και το pixel 5; λίγο άκυρο το βρίσκω να βγει αυτή τη χρονική στιγμη

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κοίτα, αν θα κρατήσεις πολλά χρόνια τη συσκευή ίσως να αξίζει να το σκεφτείς για το 5G. Αλλιώς τη δεδομένη στιγμή για μένα δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, το δίκτυο είναι περιορισμένο.

 

Από εκεί και πέρα το 5 θα είναι λογικά στα διπλάσια και βάλε χρήματα.

Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.

Το 4 που έχω εγώ έχει αδιαβροχοποίηση, ασύρματη φόρτιση, πολύ καλύτερη οθόνη, πολύ καλύτερο επεξεργαστή, Soli, Squeeze κ.ο.κ.

Το 5 πάνω κάτω θα έχει τις ίδιες διαφορές (ίσως να μην έχει Soli), διαφορές που τις πληρώνεις. Αν εσύ πιστεύεις ότι τα χρειάζεσαι τότε ναι κοιτάς για 4 ή 5.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ παιδες.. περιμενουμε κανα review απο κάποιον που θα το πάρει για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη!
Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς αν είναι μοκοκαρτο ή δικαρτο? Το gsmarena γράφει and/or esim.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς αν είναι μοκοκαρτο ή δικαρτο? Το gsmarena γράφει and/or esim.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Προφανώς dual SIM με την μια να είναι e SIM.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πότε λέτε να έρθει το 5G στην Αθήνα; Το ερώτημα έχει να κάνει με το αν θα κάνω υπομονή να πάρω το 4a 5G ή το 4a το απλό τώρα.

 

Σκέφτομαι να το κρατήσω πάνω από χρόνο το νέο μου κινητό και να πω την αλήθεια δεν θα ήθελα αν θα ξεκινήσει το 5G να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω.

 

Το θέμα είναι αν θα ξεκινήσει στο δεύτερο τρίμηνο του 2021 όπως λένε η θα το πάνε για τέλος του 2021 η και πιο πίσω.

 

Η αλήθεια είναι πάντως ότι είναι μεγάλο δίλημμα και δεν μπορώ να αποφασίσω.

 

Η διαφορά των χρημάτων δεν είναι σημαντική για εμένα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η αναμονή μόνο και μόνο για το 5G αν αυτό τελικά δεν έρθει όταν μας έχουνε πει.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς dual SIM με την μια να είναι e SIM.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

βρηκα αυτο στο reddit

pxoOlFw.png

 

παντως 2 μηνες διαφορα για ευρωπη ειναι πολλοι, θα χασουν αρκετο κοσμο

Link to comment
Share on other sites

Πότε λέτε να έρθει το 5G στην Αθήνα; Το ερώτημα έχει να κάνει με το αν θα κάνω υπομονή να πάρω το 4a 5G ή το 4a το απλό τώρα.

 

 

 

Σκέφτομαι να το κρατήσω πάνω από χρόνο το νέο μου κινητό και να πω την αλήθεια δεν θα ήθελα αν θα ξεκινήσει το 5G να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω.

 

 

 

Το θέμα είναι αν θα ξεκινήσει στο δεύτερο τρίμηνο του 2021 όπως λένε η θα το πάνε για τέλος του 2021 η και πιο πίσω.

 

 

 

Η αλήθεια είναι πάντως ότι είναι μεγάλο δίλημμα και δεν μπορώ να αποφασίσω.

 

 

 

Η διαφορά των χρημάτων δεν είναι σημαντική για εμένα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η αναμονή μόνο και μόνο για το 5G αν αυτό τελικά δεν έρθει όταν μας έχουνε πει.

 

Το 5G θέλει εκτεταμένες νέες εγκαταστάσεις σε σταθμούς βάσεις, είναι λίγο αισιόδοξο το πρώτο τρίμηνο του 2021

 

Καλύτερα πάρε το απλό τώρα και αν και εφόσον σε δύο χρόνια υπάρξει δίκτυο 5G στην Ελλάδα, το πουλάς, προσθέτεις ένα ποσό και παίρνεις το 6a5G

Link to comment
Share on other sites

Το 5G θέλει εκτεταμένες νέες εγκαταστάσεις σε σταθμούς βάσεις, είναι λίγο αισιόδοξο το πρώτο τρίμηνο του 2021

 

Καλύτερα πάρε το απλό τώρα και αν και εφόσον σε δύο χρόνια υπάρξει δίκτυο 5G στην Ελλάδα, το πουλάς, προσθέτεις ένα ποσό και παίρνεις το 6a5G

 

Σε δύο χρόνια;; Τόσο πολύ λες να αργήσει το δίκτυο 5G στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...