Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Xiaomi


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άνοιξε το κινητό από πίσω, βγάλε και βάλε ξανά τη μπαταρία.

το έκανα πριν απο λίγο αυτό. Το αποτέλεσμα το ίδιο...

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Σε recovery μπαίνει; Πάτα το κουμπί που δυναμώνει ταυτόχρονα με το power button. Μόλις νιώσεις δόνηση, άσε το power αλλά συνέχισε να κρατάς το volume up, μέχρι να εμφανιστεί η οθόνη recovery. Από εκεί θα μπορέσεις να κανεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Με την επαναφορά, όλα τα αρχεία σου θα χαθούν και θα χρειαστεί να βάλεις τον κωδικό του gmail που έχει τώρα η συσκευή, για να ξεκλειδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε recovery μπαίνει; Πάτα το κουμπί που δυναμώνει ταυτόχρονα με το power button. Μόλις νιώσεις δόνηση, άσε το power αλλά συνέχισε να κρατάς το volume up, μέχρι να εμφανιστεί η οθόνη recovery. Από εκεί θα μπορέσεις να κανεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Με την επαναφορά, όλα τα αρχεία σου θα χαθούν και θα χρειαστεί να βάλεις τον κωδικό του gmail που έχει τώρα η συσκευή, για να ξεκλειδώσει.

 

ευχαριστώ για την απάντηση, με αυτόν τον συνδυασμό των πλήκτρων που προτείνεις με βάζει σε ένα μενου με 3 επιλογές:

1) reboot

2) wipe data

3) σύνδεση με pc

 

τα εχω δοκιμάσει και τα 3 αλλά δεν έγινε κάτι ιδιαίτερο, το πρόβλημα παραμένει το ίδιο...:(

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα έγινε ξαφνικά ή μετά από κάποια πρόσφατη ενημερωση;

 

ξαφνικά, απλά έκανα μια επανεκκίνηση του κινητού.

Δεν έβαζα μέσα περίεργες εφαρμογές απο Play Store.

Όπως σας είχα πει όμως "κολλούσε" μερικές φορές μετά απο επανεκκίνηση σε τυχαία χρονικά διαστήματα, εκεί συνήθως πατούσα power+volume up ή power+volume down και ξεκινούσε.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι μπορούν να γίνουν πολλά, πρόβλημα πλακέτας είναι το συγκεκριμένο.

Ακόμα και αναβάθμιση να καταφέρεις να του περάσεις απο recovery είναι αμφίβολο αν θα αντέξει η όχι.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι μπορούν να γίνουν πολλά, πρόβλημα πλακέτας είναι το συγκεκριμένο.

Ακόμα και αναβάθμιση να καταφέρεις να του περάσεις απο recovery είναι αμφίβολο αν θα αντέξει η όχι.

 

αν είναι πρόβλημα στην πλακέτα λογικά το ξεχνάω έτσι; Δεν νομίζω να μπορεί να κάνει κάποιος τεχνικός κάτι ή δεν θα συμφέρει.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν ξέρω καν αν μπορεί κάποιος να κάνει επισκευή, παίζει ρόλο το τι είναι το πρόβλημα.

Απο τσιπ μνήμης πχ μέχρι και κάποιο κύκλωμα τροφοδοσίας η κάτι άλλο.

Γενικότερα απο την στιγμή που ξεκίνησε τα bootloop ήταν σημάδι οτι σε αφήνει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις....κοιτώντας τώρα τα στοιχεία της αγοράς του τηλεφώνου βλέπω ότι το πήρα απο banggood στις 23/09/2019, ήταν η global version και στάλθηκε απο Ολλανδία αν θυμάμαι καλά. Υπάρχει λέτε περίπτωση να βρω άκρη με την εγγύηση;

Ποιά εταιρεία έχει το επίσημο service για κινητά xiaomi στην Ελλάδα;

Edited by tempo

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Η Infoquest είναι στην Ελλάδα αλλά καλύπτει μόνο τις συσκευές που εισάγει η ίδια (αγορασμένα από αλυσίδες πχ).
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις....κοιτώντας τώρα τα στοιχεία της αγοράς του τηλεφώνου βλέπω ότι το πήρα απο banggood στις 23/09/2019, ήταν η global version και στάλθηκε απο Ολλανδία αν θυμάμαι καλά. Υπάρχει λέτε περίπτωση να βρω άκρη με την εγγύηση;

Ποιά εταιρεία έχει το επίσημο service για κινητά xiaomi στην Ελλάδα;

 

Aπο την στιγμη που το πηρες απο το banggood, εγγυηση θα σου προσφέρει μονο εκεινο το καταστημα. και δυστυχως το banggood δινει μονο 1 χρονο εγγυηση. η infoquest ειναι μεγαλοεισαγωγεας. Δεν ειναι επισημος αντιπρόσωπος. πραγμα που σημαινει οτι προσφερει εγγυηση μονο στα κινητα που εισαγει η ιδια.

Link to comment
Share on other sites

στάλθηκε απο Ολλανδία αν θυμάμαι καλά. Υπάρχει λέτε περίπτωση να βρω άκρη με την εγγύηση;

 

Ποιά εταιρεία έχει το επίσημο service για κινητά xiaomi στην Ελλάδα;

δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και ως εκ τούτου δεν υπάρχει και επίσημο service

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα στους φίλους... Μια ερώτηση

Πως αφαιρώ το λογότυπο που φαίνεται στις φωτογραφίες κάτω αριστερά?

Καλησπέρα.

Ανοίγεις την κάμερα, ρυθμίσεις, υδατογραφημα.

Επιλέγεις απενεργοποιηση.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Redmi Note 10 Pro Vs Poco F3 Vs Realme 8 Pro ;

 

Για τη γυναίκα μου, προερχόμενη από Mi A1.

Κυρίως να είναι καλή η κάμερα, να βγάζει normal φωτογραφίες, δεν ψάχνουμε τη λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Redmi Note 10 Pro Vs Poco F3 Vs Realme 8 Pro ;

 

 

 

Για τη γυναίκα μου, προερχόμενη από Mi A1.

 

Κυρίως να είναι καλή η κάμερα, να βγάζει normal φωτογραφίες, δεν ψάχνουμε τη λεπτομέρεια.

Από αυτά που αναφέρεις για φωτογραφία πας σε Redmi note 10 pro και χάνεις λίγο σε επεξεργαστή - επιδόσεις

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι από poco x3 nfc και είμαι ανάμεσα σε poco x3 pro ή mi 10t.

Δεν είναι η κάμερα το πρόβλημα μου, μου αρέσει το poco ότι έχει προστασία από σταγόνες και σκόνη. Με προβληματίζει και το γεγονός ότι το mi 10 είναι μια συσκευή περσινή ενώ το poco είναι φετινή. Αξίζει τα χρήματα το mi 10t?. Το budget είναι έως 400€, amoled δεν θέλω συνειδητά πιο πολύ με ενδιαφέρει η διάρκεια της μπαταρίας μέσα στη μέρα και οι επιδόσεις.

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mi A1 καλό αλλά όχι τίποτα τρομερό

Mi 8 από τις πιο τίμιες συσκευές της εταιρίας

Redmi Note 10 Pro - καλή κάμερα για την τιμή του. Πολύ ωραία οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό προτιμώ τις συσκευές της Xiaomi, γιατί βρήκα ποιότητα κατασκευής και specs που σε άλλες εταιρείες πληρώνεις πολύ ακριβότερα.

Αφήνω να περάσουν μερικοί μήνες από την κυκλοφορία τους και τις βρίσκω μεταχειρισμένες, σε άριστη κατάσταση, με εγγύηση Infoquest, με έξτρα αξεσουάρ και τιμές πολύ προσιτές.

Έτσι πέρυσι πήρα το Mi 9 lite για την κόρη, τον Μάρτιο φέτος το Mi 10 lite 5G για τη σύζυγο και προχθές το Redmi note 10 pro στα 200 ευρώ, για μένα. Μια συσκευή που αγοράστηκε πριν 4 μήνες από τον Κωτσόβολο 329 ευρώ με εγγύηση Infoquest.

Και οι τρεις συσκευές είναι άψογες, το miui το συνηθίζεις εύκολα, ενώ με ένα ελαφρύ debloat το κάνεις πιο σβέλτο και αυξάνεις τη διάρκεια της μπαταρίας. Γενικά την αγορά μ.τ.χ συσκευής, την συνιστώ σε όποιον μπορεί να ασχοληθεί λίγο παραπάνω. Βρίσκεις τη συσκευή που θέλεις, από αξιόπιστους πωλητές με βάση τις αξιολογήσεις τους, όταν η τιμή της έχει πάει σε λογικά επίπεδα.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked and locked

παιδια καλησπέρα μολις αγορασα το Redmi 9 64gb 4gb,

γιατι αναβει μονη της η οθονη οποτε πιανω το κινητο στο χέρι ή ακομα και να το κουνησω, κυριως μεσα στο σκοταδι ή οταν το βγαζω απο την τσεπη κλπ... 

υπαρχει τροπος να το απενεργοποιησω αυτο ?

τα εχω απενεργοποιησει ολα στην κατηγορια οθονη κλειδωματος, και αυτα που ειναι με διπλο χτυπημα του δακτυλου στην οθονη και τα υπολοιπα εκει..

Edited by giwrgos21r
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 hours ago, giwrgos21r said:

παιδια καλησπέρα μολις αγορασα το Redmi 9 64gb 4gb,

γιατι αναβει μονη της η οθονη οποτε πιανω το κινητο στο χέρι ή ακομα και να το κουνησω, κυριως μεσα στο σκοταδι ή οταν το βγαζω απο την τσεπη κλπ... 

υπαρχει τροπος να το απενεργοποιησω αυτο ?

τα εχω απενεργοποιησει ολα στην κατηγορια οθονη κλειδωματος, και αυτα που ειναι με διπλο χτυπημα του δακτυλου στην οθονη και τα υπολοιπα εκει..

Δες την απάντηση που σου έχω δώσει στο θέμα της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Εντυπώσεις από τα Xiaomi, ποιο να διαλέξω;
  • This topic was locked and locked
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked, unlocked, unlocked, unlocked and unpinned

Καλημέρα παιδιά. Έχει κανείς πρόβλημα συγχρονισμού ιστορικού κλήσεων και μηνυμάτων στο cloud? Από εχτές δε μπορεί να συγχρονίσει με τίποτα. Μου βγάζει σφάλμα δικτύου. Τέσσερα χρόνια πρώτη φορά μου συμβαίνει. Έχω δύο συσκευές Xiaomi με cosmote twin sim, όταν έκλεινα το ένα και άνοιγα το άλλο πάντα ότι κλείσεις και μηνύματα είχα στο ένα συγχρονιζαν με το άλλο. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Screenshot_2021-09-11-12-57-06-663_com.miui.cloudservice.jpg

Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνείς τι έχει συμβει τις τελευταίες ημέρες και όταν πας να κάνεις ενημέρωση εφαρμογών συστήματος, βγάζει συνεχώς ΄΄αδυναμία σύνδεσης δικτύου ΄΄ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...