Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Xiaomi


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που Δηλαδή είχες εκτός Αθήνας Θεσσαλονίκης,Λάρισας και Βόλου 4g χωρίς να πιάνει την 800 το κινητό σου..Γιατί Και εμάς έπιανε Θεσσαλονίκη και κατέβαζε με 3mbbs.αντι για 10/15

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

To ότι εσυ δεν ειχες, δεν παει να πει οτι ισχυει. asus zenfone 2 και xiaomi note 2, κανενα απο τα 2 δεν εχει 800αρα, και τα 2 σε ολη την Αττική και σε ολα τα αστικά κέντρα στην επαρχια που εχω πάει μεχρι τώρα (κυριως στερεα ελλαδα και νοτια), ειχα 4g. Aττικη ειδικά σε ελάχιστα σημεία δεν ειχα κάλυψη, και σε μερικά κτηρια μεσα επισης.

 

για εκει ειναι η 800αρα σε αστικά σημεια και οχι μονο: νεκρά σημεια που το μηκος κυματος της 800αρας, θα φτασει σε αντιθεση με την 1800/2600 που λογω υψηλοτερης συχνοτητας, εχει μικρότερη "διεισδυτικότητα".

 

Που Δηλαδή είχες εκτός Αθήνας Θεσσαλονίκης,Λάρισας και Βόλου 4g χωρίς να πιάνει την 800 το κινητό σου..Γιατί Και εμάς έπιανε Θεσσαλονίκη και κατέβαζε με 3mbbs.αντι για 10/15

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σιγουρα Κορινθο, λουτρακι, δημο σαρωνικου (λουτρα ωραιας ελενης, Αλμυρη) και Κυθηρα. Στερεα Ελλαδα Σουνιο και γενικά σχεδον παντου ειχα σημα. ξανατονιζω, δεν εχω ανεβει προσ τα πανω και το ανεφερα. Το προηγουμενο ποστ μου ειχε να κανει κυριως με το παλικαρι που "καταφερε" να μην εχει 4G σημα μεσα στην Αθηνα..:wacko:

 

Κακά τα ψέματα, τώρα αναπτύσεται το δικτυο της wind στο 4g. Αλλά αν διαβάσετε στο νημα του 4g της wind, στα αστικά κέντρα, και κοντά σε αυτά, βάζει απ όλες τις μπάντες. όχι μονο 800αρα. Αν εβαζε μόνο 800αρα στα αστικά κέντρα, θα μπουκωνε το δίκτυο τους και όλοι θα σέρνονταν. Η ουσια της υπαρξης της 800αρας ειναι μεγαλύτερη και καλύτερη κάλυψη σε δυσκολες περιοχες (μεσα σε κτηρια δλδ και σε "γουβες"). Για αυτό θα παίξει/παίζει και η 800αρα και από τους υπολοιπους. για να μπαλωσουν τρύπες στην κάλυψη του δικτυου τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν μένεις επαρχία και έχεις σύνδεση wind, για το 4G η ύπαρξη της 800 άρας μπαντας είναι μονόδρομος. Εγώ ας πούμε στην Τρίπολη δε θα έβλεπα εάν το τηλέφωνό μου δε διέθετε.

Απ΄ότι έχω διαβάσει κεραίες της wind σε κάποιες περιοχές χρησιμοποιεί και η vodafone οπότε και εκεί τη χρειάζεσαι.

 

Σε πληροφορω και πως χωρις 800αρα μια χαρα 4G εχει η Vodafone.

Στο Note 3 με τον mediatek τον οχταπυρηνο που εχει ο πατερας μου πιανει κανονικοτατα 4G.Θεσσαλονικη πιανει απο την Σινδο εως τη Περαια μια χαρα σημα.Απο ταχυτητες εχει απο 15 εως 60 Mbps.Ακομα και στη Βεροια καθως και στα Γιαννιτσα που ειναι μικρες πολεις εχει κανονικοτατα σημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σιγουρα Κορινθο, λουτρακι, δημο σαρωνικου (λουτρα ωραιας ελενης, Αλμυρη) και Κυθηρα. Στερεα Ελλαδα Σουνιο και γενικά σχεδον παντου ειχα σημα. ξανατονιζω, δεν εχω ανεβει προσ τα πανω και το ανεφερα. Το προηγουμενο ποστ μου ειχε να κανει κυριως με το παλικαρι που "καταφερε" να μην εχει 4G σημα μεσα στην Αθηνα..:wacko:

 

Κακά τα ψέματα, τώρα αναπτύσεται το δικτυο της wind στο 4g. Αλλά αν διαβάσετε στο νημα του 4g της wind, στα αστικά κέντρα, και κοντά σε αυτά, βάζει απ όλες τις μπάντες. όχι μονο 800αρα. Αν εβαζε μόνο 800αρα στα αστικά κέντρα, θα μπουκωνε το δίκτυο τους και όλοι θα σέρνονταν. Η ουσια της υπαρξης της 800αρας ειναι μεγαλύτερη και καλύτερη κάλυψη σε δυσκολες περιοχες (μεσα σε κτηρια δλδ και σε "γουβες"). Για αυτό θα παίξει/παίζει και η 800αρα και από τους υπολοιπους. για να μπαλωσουν τρύπες στην κάλυψη του δικτυου τους.

 

Αναπτυσσεται ομως ακομα στη νοτια ελλαδα,στα νησια,στην Κρητη καθως και στην Ηπειρο κανει μεγαλα βηματα.Απο Λαμια και πανω εχει ακομα θεματα.Βολο εχει μονο 800(εξαιτιας του ξηλωματος κεραιων μεσα στην πολη).Στη Λαρισα ειναι καπως καλυτερα αλλα πιο εξω καθως και σε Τρικαλα/Καρδιτσα ειναι το δικτυο παρατημενο.Νομοι Πιεριας,Ημαθιας,Πελλας,Κιλκις,

Καβαλας εχει το παλιο 3G μονο.Ξανθη,Κομοτηνη,Αλεξανδρουπολη περασε 4η γενια αλλα περιορισμενα.Παρολα αυτα εχει καλο H+ σε Εβρο και σε Ροδοπη/Ξανθη.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η 800αρα επηρεάζει μόνο τo 4g?

ναι....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορω και πως χωρις 800αρα μια χαρα 4G εχει η Vodafone.

Στο Note 3 με τον mediatek τον οχταπυρηνο που εχει ο πατερας μου πιανει κανονικοτατα 4G.Θεσσαλονικη πιανει απο την Σινδο εως τη Περαια μια χαρα σημα.Απο ταχυτητες εχει απο 15 εως 60 Mbps.Ακομα και στη Βεροια καθως και στα Γιαννιτσα που ειναι μικρες πολεις εχει κανονικοτατα σημα.

 

Μας χωρίζουν πολλά χιλιόμετρα. Εγώ αναφέρω το τι γίνεται στην περιοχή που μένω και στους όμορους νομούς.

Σχετικά με τη vodafone έγραψα για ότι έχω διαβάσει (δεν είμαι συνδρομητής της).

Όσον αφορά τη wind για την οποία γίνεται και ο ντόρος με την 800 άρα, αν ζεις στην επαρχία όπως προανέφερα είναι μονόδρομος.

Τηλέφωνο χωρίς αυτή δε βλέπει 4G.

Link to comment
Share on other sites

Σαρωνιδα χωρις b20 σε wind 4g δεν παιζει. Με αλλο κινητο που την εχει παει σφαιρα!

 

Απο βαρη και μετα παιζει 4g και στο κινητο χωρις την 800αρα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έχω καταλάβει,αν τελικά τα τηλέφωνα που δεν υποστηρίζουν την 800αρα μπάντα,επειδή έχω Wind,έχουν πρόβλημα μόνο στο 4G η γενικά και στο 3G;

Δηλαδή αν πάω επαρχία ταξίδι,θα έχω internet από 3G η δεν θα έχω καθόλου;

Ψάχνομαι και 'γώ για κάποιο κινητό Xiaomi,γύρω στα 150€ η λίγο πάνω η λίγο κάτω και θα ήθελα να με διαφωτίσετε περί αυτού,για να μπορέσω κάποια στιγμή να καταλήξω αν πρέπει να προτιμήσω οπωσδήποτε κάποιο με την 800άρα η μπορώ να βολευτώ και χωρίς αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την 800 άρχισε να καταντάει... Εύχομαι πραγματικά με όλη μου την ψυχή να ανεβάσει η WIND της τιμές για να κοπεί πελατεία να σταματήσω να βλέπω αυτά τα post
Link to comment
Share on other sites

Εννοια σου, ερχεται η 700αρα. Εκει να δεις γλεντια.

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Και να μάντεψω πάλι η wind? Θα την εξαγορασω για να την κλείσω :p

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα. Στην 800αρα η wind ηρθε πρωτη, γιατι ξεκινησε την εγκατασταση του δικτυου τελευταια.

 

Ομως και οι αλλοι δυο εχουν αδειοδοτηθει για εγκατασταση στα 800, κατι που θα γινει αντιληπτο πολυ συντομα.

 

Οι 800Mhz εχουν την καλυτερη συμπεριφορα και εμβελεια, που μονο προβλημα δεν ειναι. Η 700 ισως ειναι ακομα καλυτερη.

 

Τωρα, για το γεγονος οτι εμεις αγοραζουμε συσκευες που κατασκευαστηκαν για το κινεζικο δικτυο και το χρησιμοποιουμε στο ευρωπαικο, μονο η wind δεν φταιει. Μαλλον οι κατασκευαστες συσκευων ευθυνονται, που τους αρεσει να πουλανε στην Ευρωπη, χωρις να την υποστηριζουν πληρως.

 

 

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα. Στην 800αρα η wind ηρθε πρωτη, γιατι ξεκινησε την εγκατασταση του δικτυου τελευταια.

 

Ομως και οι αλλοι δυο εχουν αδειοδοτηθει για εγκατασταση στα 800, κατι που θα γινει αντιληπτο πολυ συντομα.

 

Οι 800Mhz εχουν την καλυτερη συμπεριφορα και εμβελεια, που μονο προβλημα δεν ειναι. Η 700 ισως ειναι ακομα καλυτερη.

 

Τωρα, για το γεγονος οτι εμεις αγοραζουμε συσκευες που κατασκευαστηκαν για το κινεζικο δικτυο και το χρησιμοποιουμε στο ευρωπαικο, μονο η wind δεν φταιει. Μαλλον οι κατασκευαστες συσκευων ευθυνονται, που τους αρεσει να πουλανε στην Ευρωπη, χωρις να την υποστηριζουν πληρως.

 

 

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Ούτε κτασκευαστες, αφού συσκευή πάει καθαρά στην αγορά με πολύ συνγρκριμμενα δυκτια κλπ καθαρή ευθύνη την έχει ο χρήστης που κλαίει για κάτι το οποίο δεν έχει λόγο να κλαίει (δλδ παρακαλαει να έχει η συσκευή 800 αλλά η συσκευή δεν προορίζεται για εδώ) και επειδή την βρίσκει φτηνά απλά κλαίει χωρίς λόγο

Αυτή η κλαψα μου την σπάει όχι τπτ άλλο

Συσκευές δεν έρχονται Ευρώπη για λόγους ότι θα πρέπει να πληρώσουν πατέντες κλπ κάτι το οποίο σημαίνει μαζί με ΦΠΑ κόστος θα πάει πχ από 200 στα 400 με το καλημέρα, κόσμος θα συνεχίζει να αγοράζει από Κίνα και να κλαιγετε ότι δεν έχει 800

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

​Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι σχετικά καινούριος στα κινέζικα τηλέφωνα και χρειάζομαι λοιπόν τα φώτα σας...

 

Μετά από ψάξιμο, κατέληξα στο Redmi 3s Prime. Είναι μια χαρά για τα 200 ευρώ του και κάνει μάλιστα παραπάνω απ' όσα χρειάζομαι!

 

Η ανησυχία μου, τώρα.. επειδή έχω καεί από τα συνοικιακά e-shop αποφάσισα να ψωνίσω από κάποια αλυσίδα. Βρήκα λοιπόν το συγκεκριμένο κινητό, αλλά υπάρχουν τα εξής θεματάκια...

 

1. Η RΟΜ είναι κινέζικη. Θα τα καταφέρω να αλλάξω ROM τη στιγμή που δεν είμαι και τόσο άνετος με την τεχνολογία των κινητών;

 

2. Διάβασα ότι το Android 6 (και συνεπώς το Redmi 3s Prime) δεν αναγνωρίζει το Mi PC Suite. Βρήκα κάτι λύσεις, αλλά όπως σας είπα δεν είμαι άνετος με την τεχνολογία κινητών, ούτε σίγουρος ότι θα είναι εφαρμόσιμες το δικό μου κινητό.

 

3. Αν τελικά τα καταφέρω και αλλάξω ROM, δεν χάνει αυτομάτως την εγγύηση;

 

4. Με τα σέρβις τι γίνεται; Μου είπαν από το κατάστημα ότι τα στέλνουν στην αντιπροσωπεία. Υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα; Και αν ναι, έχετε εμπειρίες ως προς την εξυπηρέτηση;

 

Ένα προηγούμενο Xiaomi που είχα το πηγαινοέφερνα στον τεχνικό του e-shop από το οποίο το αγόρασα, και ενώ ήταν στην εγγύηση και υποτίθεται δεν θα είχα μεταφορικά, μου τα χρέωναν! Και όταν πήγα το κινητό αυτοπροσώπως, ενώ ήταν στην εγγύηση, μου χρέωσαν την εργασία!

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και καλώς ήρθες, εάν όντως δεν πιστεύεις ότι μπορείς να ακολουθήσεις οδηγίες ώστε να αλλάξεις ρομ, καλύτερα να μην επιλέξεις κάποιο κινέζικο τηλέφωνο.

Προσωπικά πιστεύω ότι 9/10 εδώ μέσα είναι λίγο "παλαβοι" με την τεχνολογία και θεωρούν πως ότι και να συμβεί στο τηλέφωνο θα βρουν κάποιον οδηγό εδώ μέσα να το λύσουν.

Η επιλογη του να δωθει το τηλέφωνο σε αντιπροσωπεια ή να επιστρέψει στην Κίνα για επισκευή είναι όσο πιο τελευταία γίνεται.

Από τη στιγμή που αποφασίζεις να επενδύσεις σε ένα τηλέφωνο όχι εμπορικό αποδέχεσαι τα παραπάνω αυτομάτως.

 

Το τηλέφωνο που επιλέγεις είναι vfm για τα χρήματα που θα δώσεις. Έχει όμως την παραδοχή που αναφερω.

Η επιλογή είναι καθαρά δική σου όμως.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε πάρε το Huawei p9 lite και θα είσαι κομπλέ...

 

Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σκέφτομαι να αγοράσω ένα xiaomi αλλά θα ήθελα να ρωτήσω εσάς πρώτα γιατί έχω χαθεί...

Κατά τη γνώμη σας αξίζει; Θα ξανααγοράζατε το ίδιο κινητό; Διαβάσα ενδεικτικά για ορισμένα προβλήματα που συνάντησαν διάφοροι... Είναι σταθερά στην απόδοση ή θα χρειάζεται συνέχεια update, αναζήτηση λύσεων κτλ...

Ενδιαφέρομαι για ένα κινητό που θα είναι αξιόπιστο και όχι να βάλω μπελάδες στο κεφάλι μου...

Τι λέτε;

Αν αξίζει, ποια είναι η καλύτερη για σήμερα επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σκέφτομαι να αγοράσω ένα xiaomi αλλά θα ήθελα να ρωτήσω εσάς πρώτα γιατί έχω χαθεί...

Κατά τη γνώμη σας αξίζει; Θα ξανααγοράζατε το ίδιο κινητό; Διαβάσα ενδεικτικά για ορισμένα προβλήματα που συνάντησαν διάφοροι... Είναι σταθερά στην απόδοση ή θα χρειάζεται συνέχεια update, αναζήτηση λύσεων κτλ...

Ενδιαφέρομαι για ένα κινητό που θα είναι αξιόπιστο και όχι να βάλω μπελάδες στο κεφάλι μου...

Τι λέτε;

Αν αξίζει, ποια είναι η καλύτερη για σήμερα επιλογή;

Αγόρασε το καινούργιο Mi Note 2. Το καλύτερο κινητό της εταιρείας. Έχει πάθει πλάκα όλος ο πλανήτης με αυτό...

 

"V" for V10

"Greek LG V10 community" FB forum

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω κάνει παρέα κατά καιρούς με THL, oppo, no name κινέζικα, έτυχε να πάρω το redmi 3. Άψογο τηλέφωνο το οποίο δε ζήτησε τίποτα από την πρώτη μέρα. Το κράτησα για έξι μήνες απροβληματιστα, και το επόμενο μου τηλέφωνο είναι το redmi 3s.

Και το επόμενο αυτού πάλι xiaomi θα είναι.

 

Εαν δεν έχεις τρομερές απαιτήσεις από ένα τηλέφωνο αλλά να τα κάνει όλα όσα του ζητάς και να έχεις δώσει ελάχιστα χρήματα πάρε ένα xiaomi οποιο και να είναι αυτό, ανάλογα την τσέπη σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jeap είμαι κάτοχος του πρώτου μου xiaomi (redmi 3s) εδώ και έναν μήνα σχεδόν, δεν ξέρω πώς θα τα πάει σε βάθος χρόνου αλλά μέχρι στιγμής μόνο τίς καλύτερες εντυπώσεις έχω.

Σταθερό στην απόδοση όσο κι αν το έχω ζορισει χωρίς καμία υπερθέρμανση ή κόλλημα κτλ.

Για τα updates δεν χρειάζεται νά ανησυχεις, βγάζει ή κατασκευάστρια εταιρία κάθε εβδομάδα.

 

Πιστεύω στα χρήματα του είναι 100% value for money.

Τα αδύνατα παρά ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ εστιν.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ...είμαι μεταξύ Redmi Note 3 Pro και Redmi 3S . επειδή έχουν βγάλει πολλές εκδόσεις τα έχω μπερδέψει . θα περάσω ελληνική rom εκτός και αν έχει βγει επίσημη σταθερή ελληνική rom. ποια έκδοση είναι καλύτερα να διαλέξω και από τα δυο τηλέφωνα;;;;(αν είναι εύκολο με link σε μαγαζί).την αγορά θα την κάνω την παρασκευή και το κριτήριο θα είναι το μέγεθος του τηλεφώνου και όχι ποιο είναι καλύτερο σε specs ....ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Εντυπώσεις από τα Xiaomi, ποιο να διαλέξω;
  • This topic was locked and locked
  • This topic was locked and locked
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked, unlocked, unlocked, unlocked and unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...