Jump to content

Xiaomi Mi 10 Lite


manwlis77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αναφορικά με το 5g της cosmote επειδή το έχω προσπαθήσει αρκετές φορές και με το τεχνικό τμήμα η μόνη λύση για ενεργοποίηση είναι να βάλεις την κάρτα σε άλλη συσκευή πρώτα που είναι «πιστοποιημένη»  ώστε να πάρει τις ρυθμίσεις και μετά την τοποθετείς στο mi 10.lite. Άλλη γνωστή λύση δεν υπάρχει...

Για την μπαταρία είναι σχετικό και εξαρτάται από την χρήση. Προσωπικά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος μετά από 1,5 χρόνο, συνήθως πάει στο 15% το βράδυ αλλά με ταχεία φόρτιση κάτι γίνεται. Επίσης κάτα καιρούς έχει κάποια κολλήματα τύπου  σε κλήση να μην φαίνεται ποιος καλεί ή να κολλάει ο chrome. Σε προγενέστερη ρομ υπήρχε battery drain αλλά έστρωσε με την αναβάθμιση σε 12.5.7

Έχει έρθει σε όλους η miui 13? Σε εμένα τίποτα ακομα. Έχετε δει μήπως με καποια αλλαγή περιοχής να έρχεται πιο άμεσα;

Για εγκατάσταση χειροκίνητα υποθέτω χρειάζεται να είναι unlocked?

Καλή συνέχεια σε όλους 

Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Χαίρεται 

Έχω το κινητό 1.5 έτος ,,χωρίς προβλήματα ( πτώσεις κλπ )

Σήμερα το πρωί άνοιξα την κάμερα και άμεσα κατάλαβα ότι έχει μπλοκαρει 

Συγκεκριμένα μου βγάζει ένα μήνυμα πάνω στο φόντο της κάμερας 

"Αδυναμία πρόσβασης στην κάρτα cd "

Άμεσα έκανα επανεκκίνηση και δεν διορθώθηκε 

Έβγαλα και τις 2 sim και τις έβαλα πάλι 

Τίποτα 

Το μήνυμα δεν σβήνει 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάρτα SD στο τηλέφωνο;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

ΣΚαι σε εμένα δεν έχει έρθει ακόμη η miui 13 και είμαι με τη 12.5.7.0. 

Όσον αφορά τη μπαταρία, όταν το πήρα από τη γυναίκα μου, που το είχε περίπου 10 μήνες, μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα άδειαζε. Δεν πρόσεχε την φόρτιση του, το άφηνε όλη τη νύχτα στο ρεύμα.

Τώρα που το έχω εγώ, με προσεκτική φόρτιση από 10% έως 90%, με τον δικό του φορτιστή και κανονική χρήση, βλέπω μέρα με τη μέρα βελτίωση της αυτονομίας. Δεν είναι ιδέα μου, γιατί το βλέπω και στο διάγραμμα της μπαταρίας.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα όταν πήγα στο μενού του update το είχε βγάλει για κατέβασμα. Και μετά από 2 μέρες ήρθε και η αυτόματη υπενθύμιση. Τώρα βγάζει το εικονίδιο στη γραμμή πάνω-πάνω και δεν μπορώ να το ξεφορτωθώ..

PS: Δεν αναβαθμίζω σε Android 12 γιατί έμαθα ότι δεν υποστηρίζει πια ένα πρωτόκολλο (IKEv1) και θα μου χαλάσει τα vpn που έχω σεταρισμένα με το router.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό θέλει επαναφορά 

Γνωρίζει κάποιος πως μεταφορτωνω στο cloud της Mi όλα τα δεδομένα και τις τηλεφωνικές επαφές ?

Edited by foivous
Link to comment
Share on other sites

Από που βγήκε το συμπέρασμα ότι θέλει επαναφορά;, κάνε πρώτα μια διαγραφή δεδομένων της κάμερας, και βλέπεις.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που σου ήρθε το update. Ποια rom ακριβώς έχεις;

Εγώ είμαι με τη 12.5.7  RJIEUXM.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις την ΕΕΑ για αυτό φαίνεται αργεί το update. Εγώ είμαι με 12.5.6.0 RJIMIXM και μου βγάζει ειδοποίηση για 13.0.2.0 (μεγέθους 3.2GB). Πρακτικές διαφορές EEA με Global, δεν γνωρίζω, αν και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν. Η φίλη μου η Google βγάζει διάφορα αόριστα. Π.χ. έχει λέει διαφημίσεις σε ορισμένα miui apps η global.. Εγώ δεν έχω δει ακόμη τίποτα (έχω βάλει private dns όμως). Κάνει εγγραφή κλήσεων το dialler app στην global; Πού είναι, ούτε αυτό το βρήκα..

Link to comment
Share on other sites

Σωστός...έχουμε EEA...δηλαδή ευρωπαϊκή rom και όχι global. Για αυτό και τα πιο αραιά update. Προς το παρόν σε ΕΕΑ δεν υπάρχει η 13.02.0

Ίσως να εχει να κάνει και με τα δίκτυα κινητής ή σε εφαρμογές διαφημίσεις κλπ η διαφορα με την global...

Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Εμένα γράφει 12.5.7 Global, αγορασμένο από Κωτσόβολο. Και φυσικά καμμία ένδειξη για update σε miui 13.
12.5.7 Global αυτό δεν μας λέει τίποτα αν φοράς global ή eea.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 ερωτήσεις:1) Η μπαταρία κρατάει σε όλους σχετικά λίγο; Το έχει η γυναίκα μου,που δεν το λιώνει, κ παραπονιέται ότι κάθε βράδυ πρέπει να φορτίζει..Έρχεται από mate 9 4ετιας και της βγάζει τις ίδιες ώρες με τα ίδια πράγματα! 

2) Υπάρχει κάποια ρύθμιση, να σβήνει η οθόνη όταν πλησιάζει στο αυτί η συσκευή κ μιλάς; Παταει συνέχεια με μάγουλο/αυτί όλα τα περίεργα ( σιγαση, τερματισμό κτλ)

Ευχαριστώ 

Edited by rapsodos1979_
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, rapsodos1979_ said:

2 ερωτήσεις:1) Η μπαταρία κρατάει σε όλους σχετικά λίγο; Το έχει η γυναίκα μου,που δεν το λιώνει, κ παραπονιέται ότι κάθε βράδυ πρέπει να φορτίζει..Έρχεται από mate 9 4ετιας και της βγάζει τις ίδιες ώρες με τα ίδια πράγματα.....

Σε συσκευή Mi 10 lite 5g, που είχε η γυναίκα μου για ενάμιση χρόνο, παραπονιόταν ότι κρατάει λίγο η μπαταρία. Άλλωστε είναι μόνο 4.160 mah.

Την πήρα εγώ και διαπίστωσα ότι με σωστή φόρτιση (από 10% σε 90%) άρχισε σιγά σιγά να αυξάνει η αυτονομία της. Επειδή η συσκευή συνολικά είναι πολύ αξιόλογη, επεδίωξα να πάρω και δεύτερη για την οικογένεια, που βρήκα σε προσφορά.

23 ώρες πριν, rapsodos1979_ said:

.......

2) Υπάρχει κάποια ρύθμιση, να σβήνει η οθόνη όταν πλησιάζει στο αυτί η συσκευή κ μιλάς; Παταει συνέχεια με μάγουλο/αυτί όλα τα περίεργα ( σιγαση, τερματισμό κτλ)

Ευχαριστώ 

Χρησιμοποιώ πάντα Bluetooth, οπότε αυτό δεν με έχει απασχολήσει καθόλου και δεν μπορώ να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2022 at 7:28 ΜΜ, rapsodos1979_ said:

2 ερωτήσεις:1) Η μπαταρία κρατάει σε όλους σχετικά λίγο; Το έχει η γυναίκα μου,που δεν το λιώνει, κ παραπονιέται ότι κάθε βράδυ πρέπει να φορτίζει..Έρχεται από mate 9 4ετιας και της βγάζει τις ίδιες ώρες με τα ίδια πράγματα! 

2) Υπάρχει κάποια ρύθμιση, να σβήνει η οθόνη όταν πλησιάζει στο αυτί η συσκευή κ μιλάς; Παταει συνέχεια με μάγουλο/αυτί όλα τα περίεργα ( σιγαση, τερματισμό κτλ)

Ευχαριστώ 

Μα και το mate 9 την ιδια χωρητικοτητα εχει σχεδον στη μπαταρια. Με νορμαλ χρηση παντως την βγαζει τη μερα και εχω και κατι λιγο για τη επομενη.

Σε μενα παντως οσο το εχω παρατηρησει σβηνει η οθονη οταν το εχω στο αυτι μου

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, themig said:

Μα και το mate 9 την ιδια χωρητικοτητα εχει σχεδον στη μπαταρια. Με νορμαλ χρηση παντως την βγαζει τη μερα και εχω και κατι λιγο για τη επομενη.

Σε μενα παντως οσο το εχω παρατηρησει σβηνει η οθονη οταν το εχω στο αυτι μου

Το mate 9 είναι τετραετίας με τη μαμά μπαταρία...Λες να θέλει καμιά ρύθμιση ή να έχει θέμα ο proximity sensor? Εχω μια μικρή υποψία ότι το tempered glass δημιουργεί το θέμα...Διάβασα πολλά φόρουμ, ότι παίζει σαν  bug...θα αναγκαστώ να το αφαιρέσω κ ας το έχω βάλει τζιτζι 100%..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, rapsodos1979_ said:

Το mate 9 είναι τετραετίας με τη μαμά μπαταρία...Λες να θέλει καμιά ρύθμιση ή να έχει θέμα ο proximity sensor? Εχω μια μικρή υποψία ότι το tempered glass δημιουργεί το θέμα...Διάβασα πολλά φόρουμ, ότι παίζει σαν  bug...θα αναγκαστώ να το αφαιρέσω κ ας το έχω βάλει τζιτζι 100%..

Οχι το tempered glass δεν εχει προβλημα (περισσοτερο σε Samsung εχει καποια θεματα), τοποθετησα προσφατα και μπορω να σου πω οτι εχω και λιγο καλυτερη λειτουργεια στο δακτυλικο αποτυπωμα.

Οταν λεω για την μπαταρια σαφεστατα δεν εννοω μπαταρια τετραετιας.

Οχι βεβαια και οτι η Xiaomi βαζει και τις καλυτερα ποιοτικα μπαταριες!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή ανάσταση!

Εάν κανείς έχει ενεργοποιημένη τη ρύθμιση "Caller ID Announcement" και του δουλεύει χωρίς να χαμηλώνει τον ήχο, ρίξτε μια ματιά ποιο version του Phone app έχετε plz για να το κατεβάσω από apkmirror. Έκανα πρόσφατα update στο εν λόγω app και μου έβγαλε το πρόβλημα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση για 13.0.2.0 EEA rom. Ελπίζω να μην έχει θέματα. 3.2 gb ota update

Nokia 3310 - Panasonic GD67 - Siemens MC60 - Siemens M65 - Sony Ericsson K750 - Samsung U600 - Samsung F480 - Nokia E52 - Lenovo A789 - Xiaomi Redmi 3 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Mi 10 lite 5G - Oneplus Nord 3

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maikopoulos said:

Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση για 13.0.2.0 EEA rom. Ελπίζω να μην έχει θέματα. 3.2 gb ota update

Και σε μένα το ίδιο. Την εγκατέστησα και περιμένω να δω αν μου βγάλει θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...