Jump to content

Xiaomi Mi 10 Lite


manwlis77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλημερα σας. Χωρις να καταλαβω τι και πως εχω χασει πολλες επαφες απ το κινητο αυτο. Αυτο με χει γινει αλλη μια φορα παλιοτερα. Παρολο που εχω βαλει να συγχρονιζει με λογαριασμο google και οταν το βαζω να συγχρονιζει μου δειχνει ελαχιστες επαφες. Κανω κατι λαθος ? κανονικα δεν θα πρεπε να ειναι στον λογαριασμο μου ασχετως το τι κανει το κινητο ? μπορει καποιος φιλος να βοηθησει ? επειγον 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν μπεις από υπολογιστή στον λογαριασμό σου θα δεις τις επαφές αναλυτικά. Μήπως τις έχεις ομαδοποιήσει σε επιμέρους groups;

On 14/2/2022 at 9:21 ΠΜ, PARA2 said:

Εδώ και 3 μέρες δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση στον τηλεφωνικό κατάλογο. Συμβαίνει και σε άλλον; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ

Το έλυσες τελικά; Νομίζω κάτι αλλάξανε στην google γιατί και σε εμένα το router και κάτι προγράμματα τηλεφώνου στο pc δεν συγχρονίζουν από τότε που έγραψες το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2022 at 12:18 ΜΜ, Sofoklas said:

Edit. Μόλις με πήρε η κούριερ, ήρθε!!!

Όπως το άνοιγες, σου φάνηκε refurbished το δικό σου, όπως αναφέρουν ορισμένοι; Είχε ζελατίνες κλπ η συσκευασία ή κάτι δεν πήγαινε καλά;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, limna99 said:

Αν μπεις από υπολογιστή στον λογαριασμό σου θα δεις τις επαφές αναλυτικά. Μήπως τις έχεις ομαδοποιήσει σε επιμέρους groups;

Το έλυσες τελικά; Νομίζω κάτι αλλάξανε στην google γιατί και σε εμένα το router και κάτι προγράμματα τηλεφώνου στο pc δεν συγχρονίζουν από τότε που έγραψες το μήνυμα.

μπολις μπηκα, Εκει φαινονται κανονικα αλλα για καποιο λογο στο κινητο οι περισσοτερες εχουν χαθει και μαλιστα δεν μπορω να κανω ενημερωση 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, limna99 said:

Όπως το άνοιγες, σου φάνηκε refurbished το δικό σου, όπως αναφέρουν ορισμένοι; Είχε ζελατίνες κλπ η συσκευασία ή κάτι δεν πήγαινε καλά;

Όχι δεν ήταν refurbished. Κανονικά ζελατίνα είχε και η συσκευασία και η συσκευή ήταν καινούρια με την προστασία οθόνης της. Το περίεργο είναι ότι δεν πρέπει να είναι infoquest η συσκευή αλλά παραεισαγωγης

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2022 at 1:05 ΠΜ, Sofoklas said:

Όχι δεν ήταν refurbished. Κανονικά ζελατίνα είχε και η συσκευασία και η συσκευή ήταν καινούρια με την προστασία οθόνης της. Το περίεργο είναι ότι δεν πρέπει να είναι infoquest η συσκευή αλλά παραεισαγωγης

Παραεισαγωγή είναι σίγουρα, το έχουν απαντήσει από τον Γερμανό σε ορισμένους που ρώτησαν. Πού καταντήσαμε, ε; Να φέρνουν παραεισαγωγές οι μεγάλες αλυσίδες.. Πράγμα που σημαίνει ότι ούτε επισκευή με χρέωση δεν δέχονται να κάνουν στην infoquest. Τυχόν service θα το αναλάβει ο Γερμανός, σε συνεργαζόμενο.

Όσο για το refurbished, για τρέξε ένα IMEI check να δεις ημερομηνία ενεργοποίησης και τα ξαναλέμε.. Εμένα στο παλιό μου Α3 που έτρεξα το check μου βγάζει χώρα ενεργοποίησης Ισπανία (γιατί ήταν παραεισαγωγή από εκεί) και ημερομηνία την ημέρα που το άνοιξα. Εδώ θα μας βγάλει Κορέα, αλλά με ημερομηνία 2021..

On 24/3/2022 at 12:43 ΜΜ, Sleep said:

μπολις μπηκα, Εκει φαινονται κανονικα αλλα για καποιο λογο στο κινητο οι περισσοτερες εχουν χαθει και μαλιστα δεν μπορω να κανω ενημερωση 

Το έλυσες το πρόβλημά σου; Τώρα είδα ότι μου είχες στείλει και pm.. Εγώ θα έκανα πρώτα καλού-κακού export τις επαφές από τον υπολογιστή (να μη χαθούνε με κανένα sync), κατόπιν θα τις διέγραφα όλες από το κινητό και μετά θα τις ξαναπέρναγα και θα τις άφηνα να κάνουν sync.

Link to comment
Share on other sites

Η παραεισαγωγή και ή μη εγγύηση της Infoquest είναι ένα θέμα, αλλά δεν είναι deal breaker για τη συγκεκριμένη συσκευή, στα 179 ευρώ. Πιστεύω ότι η εγγύηση του Γερμανού για δύο χρόνια είναι αξιόπιστη. Εμένα τουλάχιστον θα με κάλυπτε.

Το Δεκέμβριο του 2019 αγόρασα το Mi 9 lite ( δηλαδή το προηγούμενο μοντέλο ) από ένα κατάστημα στην Πανεπιστημίου και πήρα 1 χρόνο εγγύηση καταστήματος. Μετά απο 15 μέρες διάβασα στο forum ότι το κατάστημα έκλεισε, οπότε πάπαλα η εγγύηση. Με τον Γερμανό δεν υπάρχει τέτοιος φόβος. Βέβαια η συσκευή δεν χρειάστηκε ποτέ τίποτα και πάει μια χαρά μέχρι σήμερα.

Τώρα - δυστυχώς - δεν πρόλαβα την προσφορά της Cosmote για το Mi 10 lite. Ψάχνω τα καταστήματα που εμφανίζουν απόθεμα, αλλά τα κομμάτια είναι κρατημένα για παραλαβή από το κατάστημα μέχρι τη Δευτέρα 28/03. Αν κάποιος δεν παραλάβει, θα μπορέσω ίσως να βρω. Αν κάποιος από εσάς άλλαξε γνώμη, ενδιαφέρομαι και ας μου στείλει pm.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και το πήρα και εγώ από Γερμανό στα 179 ευρώ. Ελπίζω να μην το μετανιώσω σε σχέση με το redmi note 9 pro και ειδικά στο θέμα της φωτογραφικής μηχανής και της μπαταρίας. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια λειτουργία να κλειδώνει η οθόνη με διπλό πάτημα, έψαξα στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2022 at 8:19 ΜΜ, themig said:

Υπάρχει κάποια λειτουργία να κλειδώνει η οθόνη με διπλό πάτημα, έψαξα στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι.

Για να ανοίγει υπάρχει σίγουρα. Για να κλειδώνει, εγώ έβαλα τον Nova Prime για αυτό το λόγο και μόνο. Το double tap δουλεύει και χωρίς root, μέσω του accessibility menu. Αλλά 1) καμιά φορά χάνεται η ρύθμιση και σου βγάζει ξανά prompt στην οθόνη και 2) έχει μόνιμα το σύμβολο με το ανθρωπάκι κάτω δεξιά.

23 ώρες πριν, mpacardi said:

Ήρθε update ΜIUI13.

Είχα δει τυχαία παίζοντας με τις ρυθμίσεις ότι ήταν διαθέσιμο και μερικές μέρες πιο πριν για χειροκίνητο κατέβασμα. Χθες ήρθε και σε μένα η αυτοματοποιημένη ενημέρωση, αλλά τώρα πια που το έχω σετάρει δεν υπάρχει περίπτωση να ρισκάρω με update. Χρόνια κομπιουτεράκιας, είμαι πλέον θιασώτης της αρχής "ό,τι δουλεύει, δεν το πειράζουμε". Ήδη κάπως/ κάποιος τα είχε αναβαθμίσει σε MIUI12.5 τα δικά μας, ενώ εκ κατασκευής φορούσε Android10. Ελπίζω μόνο να σταματήσει να εμφανίζεται η υπενθύμιση για την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, limna99 said:

Για να ανοίγει υπάρχει σίγουρα. Για να κλειδώνει, εγώ έβαλα τον Nova Prime για αυτό το λόγο και μόνο. Το double tap δουλεύει και χωρίς root, μέσω του accessibility menu. Αλλά 1) καμιά φορά χάνεται η ρύθμιση και σου βγάζει ξανά prompt στην οθόνη και 2) έχει μόνιμα το σύμβολο με το ανθρωπάκι κάτω δεξιά.

Είχα δει τυχαία παίζοντας με τις ρυθμίσεις ότι ήταν διαθέσιμο και μερικές μέρες πιο πριν για χειροκίνητο κατέβασμα. Χθες ήρθε και σε μένα η αυτοματοποιημένη ενημέρωση, αλλά τώρα πια που το έχω σετάρει δεν υπάρχει περίπτωση να ρισκάρω με update. Χρόνια κομπιουτεράκιας, είμαι πλέον θιασώτης της αρχής "ό,τι δουλεύει, δεν το πειράζουμε". Ήδη κάπως/ κάποιος τα είχε αναβαθμίσει σε MIUI12.5 τα δικά μας, ενώ εκ κατασκευής φορούσε Android10. Ελπίζω μόνο να σταματήσει να εμφανίζεται η υπενθύμιση για την αναβάθμιση.

Τελικά έβαλα τον Poco launcer και λύθηκε το πρόβλημα με το κλείδωμα.

Κι εγώ πάντως που είμαι με 12.5 δεν θα την κάνω την αναβάθμιση, όπως σωστά είπες ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε!

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2022 at 12:34 ΜΜ, limna99 said:

Αν μπεις από υπολογιστή στον λογαριασμό σου θα δεις τις επαφές αναλυτικά. Μήπως τις έχεις ομαδοποιήσει σε επιμέρους groups;

Το έλυσες τελικά; Νομίζω κάτι αλλάξανε στην google γιατί και σε εμένα το router και κάτι προγράμματα τηλεφώνου στο pc δεν συγχρονίζουν από τότε που έγραψες το μήνυμα.

Αυτό που έκανα είναι ότι διέγραψα από το τηλέφωνο την σύνδεση κινητού-αυτοκινήτου και μετά έκανα από την αρχή την σύνδεση και δούλεψε

Link to comment
Share on other sites

τελικα ενεργοποιησα τo 5G με τηλεφωνο στην cosmote.πιο πριν οτι μυνημα και να εστελνα στο 1333 μου ελεγε οτι η συσκευη μου δεν ειναι συμβατη.οποτε ολα καλα 

Edited by mpacardi
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2022 at 10:43 ΠΜ, mpacardi said:

τελικα ενεργοποιησα τo 5G με τηλεφωνο στην cosmote.πιο πριν οτι μυνημα και να εστελνα στο 1333 μου ελεγε οτι η συσκευη μου δεν ειναι συμβατη.οποτε ολα καλα 

καλημερα τι εννοεις "τελικα ενεργοποιησα τo 5G με τηλεφωνο στην cosmote" ? τηλεφωνησες στην cosmote και στο ενεργοποιησαν η πηγες σε καταστημα της cosmote και στο ενεργοποιησαν εκει με συσκευη δικια τους πιστοποιημενη ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sleep said:

καλημερα τι εννοεις "τελικα ενεργοποιησα τo 5G με τηλεφωνο στην cosmote" ? τηλεφωνησες στην cosmote και στο ενεργοποιησαν η πηγες σε καταστημα της cosmote και στο ενεργοποιησαν εκει με συσκευη δικια τους πιστοποιημενη ?

πηρα τηλεφωνο στην cosmote και μιλησα με το τεχνικο τμημα και μου ειπε ενω μιλουσαμε να στειλω μυνημα στο 1333 με την φραση 5g ηρθε το μυνημα οτι εχει ενεργοποιηθη το 5g και μετα απο επανεκινηση του κινητου ειχα 5G KAI μου εμφανισε και στην μπαρα επανω το volte wifi

Edited by mpacardi
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mpacardi said:

πηρα τηλεφωνο στην cosmote και μιλησα με το τεχνικο τμημα και μου ειπε ενω μιλουσαμε να στειλω μυνημα στο 1333 με την φραση 5g ηρθε το μυνημα οτι εχει ενεργοποιηθη το 5g και μετα απο επανεκινηση του κινητου ειχα 5G KAI μου εμφανισε και στην μπαρα επανω το volte wifi

το volte wifi εμφανιζεται και σε 4G δεν ειναι σημαδι πως εχεις 5G. Mονο εαν εμφανιζεται πανω δεξια η ενδειξη 5G σημαινει πως εχεις σημα 5G. Aφου ομως το κανες θα το κανω κι εγω αν και παλιοτερα που ειχα παρει τηλ μου ειπαν πως η συκσευη δεν ειναι πιστοποιουμενη οποτε δεν γινεται

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sleep said:

το volte wifi εμφανιζεται και σε 4G δεν ειναι σημαδι πως εχεις 5G. Mονο εαν εμφανιζεται πανω δεξια η ενδειξη 5G σημαινει πως εχεις σημα 5G. Aφου ομως το κανες θα το κανω κι εγω αν και παλιοτερα που ειχα παρει τηλ μου ειπαν πως η συκσευη δεν ειναι πιστοποιουμενη οποτε δεν γινεται

και εμενα ετσι μου ειπαν αλλα επεμενα να μιλησω με το τεχνικο τμημα και ετσι ελυσα το θεμα

salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mpacardi said:

και εμενα ετσι μου ειπαν αλλα επεμενα να μιλησω με το τεχνικο τμημα και ετσι ελυσα το θεμα

μολις τωρα μιλησα με cosmote και μου παν πως δεν γινεται. 

 

Edited by Sleep
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω εγω επεμενα.τους ειπα ενω εχω 5g κινητο μονο 4g μου εμφανιζει και με πηραν τηλεφωνο απο το τεχνικο τμημα και λυθηκε το ζητημα

Screenshot_2022-04-08-13-21-55-250_com.miui.home.jpg

Edited by mpacardi
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

εχω wind και δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι για το 5G

εχετε ορίσει Προτιμόμενο τύπο δικτύου;

αν όχι τότε 

Ρυθμίσεις\Κάρτες sim & κινητά δίκτυα\(επιλέξτε την κάρτα)\Προτιμόμενος τύπος δικτύου\επιλέξτε 5G

ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, PARA2 said:

εχω wind και δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι για το 5G

εχετε ορίσει Προτιμόμενο τύπο δικτύου;

αν όχι τότε 

Ρυθμίσεις\Κάρτες sim & κινητά δίκτυα\(επιλέξτε την κάρτα)\Προτιμόμενος τύπος δικτύου\επιλέξτε 5G

ελπίζω να βοήθησα

ναι το χω κανει και αυτο αλλα τιποτα. Παντως το προβλημα μου εμενα εδω και λιγο καιρο ειναι αλλο. Συγκεκριμενα εχω προβλημα με τις επαφες. Συχνα χανονται επαφες μου. Τυχαιες επαφες και οχι παντα οι ιδιες. Στον λογαριασμο μου στο Google υπαρχουν αλλα δεν τις συγχρονιζει παρολο που το χω στο αυτοματο. Τιε εχω εντοπισει κατα καιρους και τις ξαναπερναω. Μετα απο καποιο καιρο χανονται παλι καποιες αλλες. Δεν ξερω εαν εχουν σχεση οι οποιες ενημερωσεις που δεχεται κατα καιρους το κινητο στα διαφορα προγραμματα συστηματος του. Μπορει να βοηθησει καποιος ?

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους κατέχουν ακόμη τη συσκευή...πως είναι η απόδοση της μπαταρίας, μετά από 10 ή 12 μήνες;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Green_Dragon said:

Σε όσους κατέχουν ακόμη τη συσκευή...πως είναι η απόδοση της μπαταρίας, μετά από 10 ή 12 μήνες;

με ανοιχτο 24 ωρες το 24ωρο το wifi η τα δεδομενα. Οπως επισης GPS και Bluetooth ανοιχτα λογω smartwatch. Αρκετη ομιλια και λιγα social ειναι στ οριο μια μερα. Να μου μενει κανα 20% αργα το βραδυ. Το χω το τηλεφωνο κανα 15μηνο 

Edited by Sleep
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι εάν δεν το φορτίζουμε με τον ταχυφορτιστή του κάθε φορά, θα κρατήσει περισσότερο καιρό η μπαταρία. Στο προηγούμενό μου τηλέφωνο είδα πτώση λίγο καιρό αφότου άρχισα να το φορτίζω με ταχυφορτιστή. Μπορεί να μην υπάρχει συσχέτιση, βέβαια. Ο δικός του γράφει επάνω 3Α στα 5V και εγώ το φορτίζω με έναν των 2Α στα 5V.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...