Jump to content

OnePlus Nord series


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 25/8/2021 at 11:52 ΜΜ, billmes1981 said:

Γεια χαρα σε ολους παιδια και καλως σας βρηκα με το Nord 5G(ερχομενος απο Poco F3)ανταλλαγη το εκανα μαζι με χρηματικη διαφορα.Θελω να ρωτησω κατι..ο τυπος μου εδωσε τον δικο του φορτιστη τον δικο του(30Watt) αλλα με καλωδιο Type-C απλο το οποιο δεν μου βγαζει ενδειξη Warp Charge.Μπορει να μου ποσταρει καποιο παιδι το καλωδιο που πρεπει να παρω το σωστο?Ευχαριστω πολυ

https://www.oneplus.com/gr/product/oneplus-warp-charge-30-type-c-cable

 

Αυτό χρειάζεσαι.

Δεν είναι ανάγκη να το πάρεις απο εκεί (άλλωστε δεν το δείχνει και διαθέσιμο).

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mivechris said:

https://www.oneplus.com/gr/product/oneplus-warp-charge-30-type-c-cable

 

Αυτό χρειάζεσαι.

Δεν είναι ανάγκη να το πάρεις απο εκεί (άλλωστε δεν το δείχνει και διαθέσιμο).

Το παρηγγειλα ηδη φιλε μου.Σε ευχαριστω για την απαντηση

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus Nord

Καλησπέρα. Ελπίζω να μην είναι η ερώτηση εκτός topic. 

Αξίζει το oneplus nord ce στα λεφτα που το βρίσκουμαι Ελλάδα, γύρω στα 330ε ? Γιατί σκέφτομαι ότι με ένα 40ε ακόμα πας σε επιλογές τύπου mi11 lite 5g. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
23 minutes ago, Mike_Z said:

Καλησπέρα. Ελπίζω να μην είναι η ερώτηση εκτός topic. 

Αξίζει το oneplus nord ce στα λεφτα που το βρίσκουμαι Ελλάδα, γύρω στα 330ε ? Γιατί σκέφτομαι ότι με ένα 40ε ακόμα πας σε επιλογές τύπου mi11 lite 5g. 

Αν σε ενδιαφέρει να ρωτήσεις για διάφορες συσκευές και να πάρεις απόψεις, καλύτερα να απευθυνθείς στο κατάλληλο μέρος… https://myphone.gr/forum/forum/117-επιλογή-συσκευής/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερει κανεις τον secret code που πληκτρολογουμε στον dialer, για να ενεργοποιησουμε την επιλογη στον προτιμωμενο τυπο δικτυου 5G/4G/3G/2G αυτοματα στην καρτα sim.Τωρα εχω μεχρι 4G/3G/2G αυτοματα.

Το ειχα δει καπου και το ενεργοποιησα, αλλα εκανα επαναφορα εργοστασιακων και το εχασα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, geokat1291 said:

Παιδια μηπως ξερει κανεις τον secret code που πληκτρολογουμε στον dialer, για να ενεργοποιησουμε την επιλογη στον προτιμωμενο τυπο δικτυου 5G/4G/3G/2G αυτοματα στην καρτα sim.Τωρα εχω μεχρι 4G/3G/2G αυτοματα.

Το ειχα δει καπου και το ενεργοποιησα, αλλα εκανα επαναφορα εργοστασιακων και το εχασα.

https://forums.oneplus.com/threads/how-to-activate-5g-on-wind-greece-oneplus-9pro.1429009/

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, geokat1291 said:

Παιδια μηπως ξερει κανεις τον secret code που πληκτρολογουμε στον dialer, για να ενεργοποιησουμε την επιλογη στον προτιμωμενο τυπο δικτυου 5G/4G/3G/2G αυτοματα στην καρτα sim.Τωρα εχω μεχρι 4G/3G/2G αυτοματα.

Το ειχα δει καπου και το ενεργοποιησα, αλλα εκανα επαναφορα εργοστασιακων και το εχασα.

έτσι κ αλλιώς δεν λειτουργεί, χρειάζεται και μια επιπλέον διαδικασία πέραν αυτού.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δεν εχω το nord, συγνωμη που δεν το διευκρινησα, αλλα το oppo find x2 lite της μαμας εταιριας και καπου διαβασα γιαυτον τον secret code. Δεν εγραψα στο νημα μου γιατι δεν θα υπηρχε κανεις να μου απαντησει και επειδη το nord εχει σχεδον το ιδιο os και επεξεργαστη ειπα να γραψω εδω μηπως και βρεθει κανεις να ξερει. Το συγκεκριμενο που μου αναφερετε το ξερω, αλλα υπαρχει καποιος κωδικος που κανει enable οταν τον πληκτρολογεις στον dialer, και ξανα κανει disable.

Παντως ευχαριστω πολυ για την αμεσοτητα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έπεσε στα χέρια από σποντα ενός φίλου (ανταλλαγή με Nord)το Nord 2 στις αγορασμενο 3/9/21 και έχω δύο θέματα. Πρώτον, όταν το φορτίζω, πάντα το κλείνω μόλις βάλω το καλώδιο ανοίγει. Το ξανά κλείνω όλα βάζω - βγάζω δεν ανοίγω κλείνει. Όσα κινητά είχα πάντα τα φορτίζα  κλειστά, σε κανένα δεν έιχα κάτι τέτοιο. Και δεύτερο πρόβλημα ότι στις ρυθμίσεις - μπαταρία, εκεί που βλέπουμε πως ώρες οθόνη κ τ.λ. προσθέτει συνέχεια δηλαδή δεν μιδενιζει ύστερα ψαπο 10-12 μέρες έχω σχεδόν 2 μέρες οθόνη. Και ας έχω κάνει 3 φορτίσεις 0-100 και άλλες 2 15-100. Και ενεργοποιημένη οθόνη λεει 8 μέρες!!!. Στέλνω επίσης ένα στιγμιότυπο οθόνης για να δείτε τι ακριβώς εννοώ.

Screenshot_2021-09-15-10-26-22-73_0ba066473b79d6e213a1f6f52505e2ee__01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν φορτίζουν όλα τα κινητά κλειστά! Οπότε αυτό το ξεχνάς αφού δεν στο κάνει σημαίνει οτι δεν μπορει να φορτίσει κλειστό.

Για το 2ο με τις μετρήσεις, ΜΗΠΩΣ δεν κάνεις ΠΛΗΡΗ φόρτιση αλλά το βγάζεις σε κάποιο ποσοστό; αλλιώς είναι λογικά κάποιο bug που θα διορθωθεί στις επόμενες αναβαθμίσεις.

 

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, mivechris said:

Δεν φορτίζουν όλα τα κινητά κλειστά! Οπότε αυτό το ξεχνάς αφού δεν στο κάνει σημαίνει οτι δεν μπορει να φορτίσει κλειστό.

Για το 2ο με τις μετρήσεις, ΜΗΠΩΣ δεν κάνεις ΠΛΗΡΗ φόρτιση αλλά το βγάζεις σε κάποιο ποσοστό; αλλιώς είναι λογικά κάποιο bug που θα διορθωθεί στις επόμενες αναβαθμίσεις.

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πιστεύω οτι έβαλα μια σειρά στο κεφάλι μου. Νομίζω οτι κάνω 0-100%,θα το ξανά προσέξω πάντως. Να  ενεργοποιειται το κινητό με που συνδέω τον φορτιστή ( και δικό του και οποίον άλλο ) δεν μου έχει ξανά τύχη.

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, radiohan said:

εντυπώσεις από το nord 2 ;

Καλημέρα, το έχω 15 μέρες περίπου όσο πρόλαβα να ασχοληθώ με κάθε επιφύλαξη και τις εμπειρίες πού έχω,  έχω καταλάβει τα εξής: κάμερα πολύ καλή ανταγωνίζεται  πιο ακριβά κινητά για φωτογραφίες ημέρας. Για βίντεο, νυχτερινές και selfi αξιοπρεπείς για τα λεφτά του.  Οθόνη (δουλεύω μόνο 90HZ) αρκετά καλή εμπειρία. Η μπαταρία και αυτή καλή, έτυχε να το δουλέψω σχεδόν 2 μέρες  με δεδομένα(4G)  τρώει περισσότερο μπαταρία από wifi αλλά όχι κάτι τρομακτικό. Για εμένα σαν μέσω χρήστη δηλαδή λίγο από  όλα και συνδιασμό δεδομένα -wifi άνετα βγάζει την μέρα. Γρήγορη φόρτιση σούπερ!! 15%-100% 25 λεπτα, 20%-80% 17 λεπτά.δεν παίζω παιχνίδια, δεν έχει ζεσταθεί ποτε. Παρά πολύ γρήγορο δεν το συζητώ. Ο Επεξεργαστής δεν μου έχει κολλήσει κάπου σε διάστημα τον 15 ημερών. Δεν είναι καθαρό oxygen έχει πραγματακια από colors όχι μόνο στην κάμερα, στην αρχή σε χαλάει, μετά για εμένα θέμα συνήθειας η εμπειρία χρήσης. Τώρα για εμένα πάντα ως μέσος χρήστης, πρώτον αξίζει τα χρήματα του  (439€/539€ επίσημο σάιτ Ελλάδα έτσι) σε αυτό που προσφέρει. Για αγόρα από κινητό 3-4χρονων ( κστοχος5t και μετά nord) ασυζητητί. Για μετάβαση από το nord για εμένα ως  μέσο χρήστη ,δεν βλέπω τον λόγο, σίγουρα το  2 είναι καλύτερο αλλά όχι κάτι διαφορετικό.(σε εμένα απο σποντα έγινε ανταλλαγή με Nord).

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με POCOF2 PRO
Ειδικά σε κάμερα;

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, celtic1453 said:

Σε σχέση με POCOF2 PRO
Ειδικά σε κάμερα;

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλησπέρα, το κινητό που αναφέρεις δεν το ξέρω καθόλου. Για αυτό μιλήσει για τις συσκευές που είχα (5t και  Nord) και από κάποιους γνωστούς και φίλους μερικά πιο ακριβά κινητά Samsung και Xiaomi και δοκίμασα εν τάχει την κάμερα και ανεφερα την συγκρίσει για την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Η OnePlus αγοράζει το Poco f2 pro
200€
Για trade in

Βγαίνει τοNord2 350€ 12/256

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου επεσε και δεν λειτουργει το touch. Το εχω παρει απο κινα. Τι εχουμε στην ελλαδα σε αξιοπιστο service?

(υποθετω οτι η εγγυηση δεν καλυπτει κατι σε περιπτωση πτωσης)

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2021 at 1:58 ΠΜ, kots00 said:

Μου επεσε και δεν λειτουργει το touch. Το εχω παρει απο κινα. Τι εχουμε στην ελλαδα σε αξιοπιστο service?

(υποθετω οτι η εγγυηση δεν καλυπτει κατι σε περιπτωση πτωσης)

Το εδωσα για επισκευη. 180ευρω για ΟΕΜ οθονη. Απογοητευση. Τα χρωματα ειναι φουλ θερμα ακομα κι αν το εχω ρυθμισμενο τερμα ψυχρα και sRGB. Τα σκουρα χρωματα μου τα σκουραινει κι αλλο. Το γκρι το δειχνει σχεδον σκουρο μπλε.Και το προβλημα γινεται εντονοτερο τη νυχτα που δεν υπαρχει φυσικο φως. Το πηγα στο καταστημα και μου ειπαν οτι δεν γινεται κατι, εται ειναι οι ΟΕΜ, καποιες παρτιδες πλησιαζουν πολυ στην εργοστασιακη οθονη και καποιες οχι τοσο.

Αν το ηξερα οτι θα ειναι ετσι, πιθανοτατα δεν θα το εφτιαχνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ναι δυστυχώς, εκτός επίσημου service, δεν είναι μικρές οι πιθανότητες να πέσεις σε όχι καλής ποιότητας panel.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί και σε μένα ( δίχως να σπάσει) ήταν οι παρτίδες έτσι με πιο θερμή απόδοση σε lg g3 στο επίσημο σέρβις Procordia.Με 4 άλλες που είχαν στοκ με βάση τα λεγόμενα τους ήταν χειρότερες. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2021 at 12:10 ΠΜ, kots00 said:

Το εδωσα για επισκευη. 180ευρω για ΟΕΜ οθονη. Απογοητευση. Τα χρωματα ειναι φουλ θερμα ακομα κι αν το εχω ρυθμισμενο τερμα ψυχρα και sRGB. Τα σκουρα χρωματα μου τα σκουραινει κι αλλο. Το γκρι το δειχνει σχεδον σκουρο μπλε.Και το προβλημα γινεται εντονοτερο τη νυχτα που δεν υπαρχει φυσικο φως. Το πηγα στο καταστημα και μου ειπαν οτι δεν γινεται κατι, εται ειναι οι ΟΕΜ, καποιες παρτιδες πλησιαζουν πολυ στην εργοστασιακη οθονη και καποιες οχι τοσο.

Αν το ηξερα οτι θα ειναι ετσι, πιθανοτατα δεν θα το εφτιαχνα.

Κάτι μου λέει οτι δεν πρέπει να είναι καν oled panel. Για κανενα LCD σε κόβω.

Αν ζουλήξεις την οθόνη κάνει κάτι σαν νερά;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Administrators

Για τυχόν ενδιαφερόμενους, στο site της OnePlus για το OnePlus Nord CE 5G, με το κουπόνι NOVBFDB  δίνει 50 ευρώ έκπτωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς; ή εχει κάνει Trade-in το Redmi Note 9 pro ;
Στο menu δεν το εχει αλλά μου φαίνεται παράξενο γιατι εχει και παλαιοτέρα κινητά της Xiaomi...

Edit:
Και δευτερη ερωτηση !
Διάβασα οτι σε κάποιους εκανε επανεκκινήσεις; Διορθώθηκε το πρόβλημα; Συνεχίζει;

Edited by sadiagraxa
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το OnePlus Nord 2 5G (8GB/128GB) στο Amazon.de με ένα κουπόνι που δίνει αυτόματα κατά το checkout, η τιμή βγαίνει τελική 362,81€.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...