Jump to content

OnePlus Nord series


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απαράδεκτο... Πρέπει να λυθεί άμεσα είναι σοβαρό θέμα

 

Και το αστείο της υπόθεσης είναι οτι αν δεν πάρουν logs απο συσκευές που έχουν το πρόβλημα, μιας και μιλάμε για software 99% δύσκολα θα λυθεί. Αν και πιστεύω οτι επειδή κρασάρει και ΔΕΝ μπορεί να μπει στο λειτουργικό ξανά, να μην είναι και σε θέση να κρατήσει log η συσκευή. Προσωπικά το έχω ενεργοποιημένο σε κάθε συσκευή που έχω.

Ίσως κάτι να προκαλεί αστάθεια στιγμιαία. Δεν ξέρω.

Για αρχή έκλεισα την λειτουργία τσέπης ΜΗΠΩΣ και έχει εκεί το θέμα.

 

Το μάθημά μου το πήρα πάντως, και ευτυχώς το πλήρωσα σε λογική τιμή. Πότε ξανά νέα συσκευή αν δεν περάσει τουλάχιστον 3μηνο απο την κυκλοφορία του.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται πως είναι softwarάδικο θέμα , ελπίζω να λυθεί γρήγορα
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έκανε και σε εμένα πρώτη φορά. Έβαλα το pin της συσκευής και επέλεξα επανεκκίνηση. Όλα καλά. Αλλά εκνευριστικό και επικίνδυνο.

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έκανε και σε εμένα πρώτη φορά. Έβαλα το pin της συσκευής και επέλεξα επανεκκίνηση. Όλα καλά. Αλλά εκνευριστικό και επικίνδυνο.

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

 

pin;

εμένα την πρώτη απλά ειχε μείνει κανένα 20 λεπτο στο κυκλάκι και το έκλεισα απο τα κουμπιά.

Σήμερα πάλι ίδιο σκηνικό, δεν το περίμενα καν, απο τα κουμπιά με τη μια (Vol up+ power)

 

Πάντως διάβασα στο φόρουμ της 1+ οι περισσότεροι έχουν φάει factory reset. 3/10 να κολλήσει στην εκκίνηση και να μην κάνει τίποτα.

πριν 10 λεπτά επίσης ένας πόσταρε για νεα ενημέρωση συστήματος που αναφέρει κιόλας fixed known issues and stability.

Ποίος ξέρει.

Κάντε μέσα απο το switch ένα αντίγραφο των πάντων και περάστε το σε εξωτερική μονάδα αποθήκευσης. Ποτέ δεν ξέρεις, τουλάχιστον να υπάρχει το μπακάπ.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Δεν έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο. Λογικά αν του κάνεις επανεκκίνηση τώρα σου ζητάει το ίδιο;

Το πήρες χαμπάρι έγκαιρα; το άφησες να δεις τι θα κάνει η συσκεύη; η απλά το βρήκες έτσι; Το είχες στην τσέπη σου και έγινε;

 

άσχετο, κοιτάζω το προηγούμενό μου μπακάπ, 22/9. 7 μέρες μετά 2η φορά το ίδιο. Υπόψιν θα συνεχίσω να το βάζω στην τσέπη μου, δεν γίνεται όλη τη μέρα στη δουλειά να το έχω στο χέρι μου δυστυχώς.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγήκε ενημέρωση...

 

OxygenOS 10.5.8

 

System

 

• Newly added "Hide silent notifications in status bar" feature to filter unimportant notifications, making

 

the app notification management easier( Route: Settings>Apps & Notifications> Notifications>

 

Advanced> Hide silent notifications in the status bar ) • Optimized the expanded screenshot user experience

 

for some scenes

 

Fixed known issues and improved system stability

 

• Updated Android security patch to 2020.09

 

Camera

 

• Optimized image stabilization performance .

 

Display

 

• Improved general display calibration

 

Network

 

• Optimize the network stability

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

κ εγώ διάβασα για ενημέρωση, έλα που δεν μου την εμφανίζει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ διάβασα για ενημέρωση, έλα που δεν μου την εμφανίζει.

 

+1 εδω.

 

να σημειώσω εγώ πως δεν είχα ποτέ θέμα με αυτόματο restart, 3 εβδομάδες κάτοχος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Δεν έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο. Λογικά αν του κάνεις επανεκκίνηση τώρα σου ζητάει το ίδιο;

Το πήρες χαμπάρι έγκαιρα; το άφησες να δεις τι θα κάνει η συσκεύη; η απλά το βρήκες έτσι; Το είχες στην τσέπη σου και έγινε;

 

 

Το αυτοκίνητο έχει χώρο δίπλα στο χειρόφρενο και το έχω εκεί. Χτες απλά το κοίταξα και είδα αυτό που περιέγραψα. Σήμερα όμως το απόγευμα κόλλησε πάλι στο κινούμενο γραφικό. Το πήρα στα χέρια μου, το άνοιξα να δω τις ειδοποιήσεις και με φώναξε ένας φίλος. Μιλούσαμε για κανένα δεκάλεπτο και το είχα στα χέρια. Όταν γύρισα σπίτι και το άφησα στο γραφείο το είδα. Έτσι ξαφνικά. Ούτε τράνταγμα, ούτε τίποτα. Αμέσως πέρασα την νέα έκδοση και θα δούμε.

 

 

Και το ****το είναι πως ακόμη δεν έχει αρχίσει η διαδικασία για την 11 έστω και beta.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε την εφαρμογή oxygen updater αν θέλετε να βλέπετε διάφορα νέα για τις αναβαθμίσεις και τα beta programs.

 

Μέσα από αυτήν εμένα μου εμφάνισε την ενημέρωση και την πέρασα. Φυσικά πρόκειται για μια εφαρμογή ανεπίσημη με ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται... Εμένα δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα και μετά την αναβάθμιση συνεχίζει να λειτουργεί άψογα.

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο έχει χώρο δίπλα στο χειρόφρενο και το έχω εκεί. Χτες απλά το κοίταξα και είδα αυτό που περιέγραψα. Σήμερα όμως το απόγευμα κόλλησε πάλι στο κινούμενο γραφικό. Το πήρα στα χέρια μου, το άνοιξα να δω τις ειδοποιήσεις και με φώναξε ένας φίλος. Μιλούσαμε για κανένα δεκάλεπτο και το είχα στα χέρια. Όταν γύρισα σπίτι και το άφησα στο γραφείο το είδα. Έτσι ξαφνικά. Ούτε τράνταγμα, ούτε τίποτα. Αμέσως πέρασα την νέα έκδοση και θα δούμε.

 

 

Και το ****το είναι πως ακόμη δεν έχει αρχίσει η διαδικασία για την 11 έστω και beta.

 

Αυτό λέω ότι λογικά δεν παίζει ρόλο που βρίσκεται η συσκευή, είναι πότε θα του τη βαρέσει να το κάνει. Απλά στο 90% των περιπτώσεων είναι σε τσάντα, τσέπη κλπ.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα ως τώρα.Ολα δουλεύουν ρολόι .

Και για να γράψω και κάποιες επιπλέον εντυπώσεις τώρα που εχει περασει και σχεδόν ένας μήνας από την αγορά.Επισης παρατήρησα ότι σε φωτογραφίες του σούρουπο τα χρωματα βγαίνουν λίγο "παστέλια σμένα".

Οκ καλό το κινητό αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει το wow effect που είχε σε μένα το τριάρι το 2016.

Το Nord το έχω συνηθίσει ήδη .Δε με ενθουσιαζει σε κάτι. Κανει όλες τις δουλειές μια χαρά αλλά μέχρι εκεί.

Για τα 360 euro που έδωσα νομίζω είναι οκ,αλλά δε νομίζω ότι αξίζει παραπάνω.

Εμένα με καλύπτει πάντως.Δε ξέρω αν θα με ενθουσίαζαν και τα πολύ ακριβότερα κινητά των 600 -800euro....

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χτες γνωστός έλληνας γιουτουμπερ με unboxings ανέβασε ενα βιντεο και μέσα σε αυτά είπε οτι θα στείλει πίσω το Nord που έχει μιας και το έπαθε και έχασε και σημαντικά αρχεία δουλειάς. Το είχε πάνω στο γραφείο του και όταν γύρισε το είδε να έχει κάνει επαναφορά.

Προσωπικά δεν άντεξα και πέρασα την αναβάθμιση απο oxygen updater.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα ως τώρα.Ολα δουλεύουν ρολόι .

Και για να γράψω και κάποιες επιπλέον εντυπώσεις τώρα που εχει περασει και σχεδόν ένας μήνας από την αγορά.Επισης παρατήρησα ότι σε φωτογραφίες του σούρουπο τα χρωματα βγαίνουν λίγο "παστέλια σμένα".

Οκ καλό το κινητό αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει το wow effect που είχε σε μένα το τριάρι το 2016.

Το Nord το έχω συνηθίσει ήδη .Δε με ενθουσιαζει σε κάτι. Κανει όλες τις δουλειές μια χαρά αλλά μέχρι εκεί.

Για τα 360 euro που έδωσα νομίζω είναι οκ,αλλά δε νομίζω ότι αξίζει παραπάνω.

Εμένα με καλύπτει πάντως.Δε ξέρω αν θα με ενθουσίαζαν και τα πολύ ακριβότερα κινητά των 600 -800euro....

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

 

ακριβώς για την τιμή του αν δεν τρόμπαρε σαν συσκευή με τα ρισετ θα ήταν άψογη.

Για το παστέλιασμα, βάλε λειτουργία νύχτας, προσπαθεί να μειώσει τον θόρυβο υπο κανονικές συνθήκες και τα κάνει έτσι, δυστυχώς το κάνουν πάρα πολλοί κατασκευαστές αυτό πλεον.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γνωρίζατε τι κάνει η βελτιστοποιημένη φόρτιση.

Συνήθως 7/10 φορές αφήνω το κινητό να φορτίσει όταν πέσω για ύπνο και το πρωί το βγάζω.

Τις άλλες 3 φορές συνήθως θα το βάλω όταν ξυπνήσω μέχρι να φύγω.

 

χτες και προχτές το παρατήρησα που το είχα αφήσει τη νύχτα.

Είχε μείνει η φόρτιση στο 80% και λεω ε οκ είναι νωρίς ακόμα, αμ δε.

Προσωπικά σηκώνομαι στις 6(εχω βαλει ξυπνητήρι) και φεύγω 6:30 απο το σπίτι.

Μου γράφει η συσκευή (η οποια είχε μείνει στο 80%) οτι έχει ενεργοποιηθεί η βελτιστοποίηση, η πλήρης φόρτιση της μπαταρίας θα ολοκληρωθεί μέχρι τις 6πμ!!!!!

 

οπότε δεν αφήνει την μπαταρία να γεμίσει όλη νύχτα αλλά την πάει μέχρι το 80% και μετά την φορτίζει σταδιακά (η κρατάει το ποσοστό εκει πέρα) μέχρι να φτάσει η ώρα να δώσει εντολή να γεμίσει.

 

Δεν ξέρω πόσο καιρό μπορεί να συμβαίνει αυτό, έχω 1μήνα τη συσκευή.

Λογικά απο ένα σημείο και μετά "έμαθε" περίπου πότε έιναι να βγει απο την πριζα η πότε θα πρέπει να έχει φορτίσει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

και εμενα δουλευει ρολοι κανενα θεμα με επανεκκινήσεις ολα μια χαρα και ειναι πολυ ομορφο και φανταστικο κινητακι
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγω μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος με την συσκευή.

Η μπαταρία του νομίζω είναι κάπως αδύναμη.

 

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ έχω παραγγείλει το μπλε 6/128GB από Κώτσο από τις 2/9 και χθες που πήρα τηλέφωνο μου είπαν πιθανή ημερομηνία παράδοσης 31/10:blink::blink::blink:

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ έχω παραγγείλει το μπλε 6/128GB από Κώτσο από τις 2/9 και χθες που πήρα τηλέφωνο μου είπαν πιθανή ημερομηνία παράδοσης 31/10:blink::blink::blink:

 

 

Το είχα γράψει και σε προηγούμενες σελίδες, είχα βάλει παραγγελία απο αρχές αυγούστου και εμπαινε σεπτεμβρης και δεν ειχα παραλάβει.

Δες αν υπάρχει διαθέσιμο σε κανένα κατάστημα κοντά σου σε άλλο χρώμα και πάρε τηλέφωνο να σου γυρίσουν την παραγγελία.

Αλλίως αν δεν σε βιάζει, ίσως είναι και καλύτερα να δούμε πως θα πάει η συσκευή με την ενημέρωση και τα resets. Ίσως βγεις κερδισμένος και δεν το πάρεις τελικά.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Στο site το μαύρο εμφανίζεται διαθέσιμο, εγω χθες ρώτησα στο chat τι γίνεται με την παραγγελία μου κ γτ δεν έχει αποσταλεί, μ απάντησαν ότι αύριο θα παραδοθεί στην κούριερ
Link to comment
Share on other sites

Στο site το μαύρο εμφανίζεται διαθέσιμο, εγω χθες ρώτησα στο chat τι γίνεται με την παραγγελία μου κ γτ δεν έχει αποσταλεί, μ απάντησαν ότι αύριο θα παραδοθεί στην κούριερ

 

Μην κοιτάς τι γίνεται με την διαθεσιμότητα, κόντεψα να μαλώσω για το συγκεκριμένο θέμα.

Η διαθεσιμότητα σου δείχνει ανα κατάστημα και μόνο. Οι ηλεκτρονικές παραγγελίες γίνονται με βάση την κεντρική αποθήκη, και αν η αποθήκη ΔΕΝ έχει, ΔΕΝ μπορεί να τραβήξει απο το απόθεμα των καταστημάτων.

 

Για αυτό έγραψα δείτε ποιο κατάστημα κοντά σας το έχει και αλλάχτε την παραγγελία.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

μόλις ανακάλυψα οτι στο τελευταίο update έβγαλαν την επιλογή να έχεις άλλη φωτογραφία στην οθόνη κλειδώματος και άλλη κανονικό φόντο!

 

άκυρο είναι άλλη η διαδικασία μέσα απο τις ταπετσαρίες, σου εμφανίζει 2 φωτογραφίες μια με τα εικονίδια και μια της αρχικής και επιλέγεις τι θες να βάλεις.

Edited by mivechris

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κάτοχος και εγώ τής συσκευής εδώ και τρεις μέρες με το εξής πρόβλημα,το βράδυ με όλα κλειστά η συσκευή έχει τρελό drain battery , χάνει ένα 15%-20% σε μερικές ώρες,από τι διάβασα στο xda το έχουν αρκετοί αυτό το θέμα ισχύει;Μηπως μου διαφεύγει κάποια ρύθμιση κάτι να απενεργοποιήσω; Στα στατιστικά δεν βγάζει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus Nord

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...