Jump to content

OnePlus Nord series


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για λίγες ώρες ακόμη, είναι απλώς ένα όνομα

Κατόπιν, σύμφωνα και με την επίσημη σελίδα, αναμένεται μια "σειρά"(!) συσκευών (?)

https://www.oneplus.com/gr/nord-series

 

Προπαραγγελία διαθέσιμη με 20€ προκαταβολή - άγνωστα ΟΛΑ ΤΑ υπόλοιπα!

(Τελική τιμή, προδιαγραφές, κλπ)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Να μια ιδέα για τα specs της συσκευης

https://www.gsmarena.com/oneplus_nord_5g-10289.php

Δεν ξέρω αν ισχύουν,αλλά το site είναι γνωστό κ έγκυρο...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και το 1ο βίντεο. όπως το έκανε retweet o Carl Pei

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κίνηση από την 1+.

Εφτιαξε ένα πολύ ισχυρό brand στην premium κατηγορία,και τώρα ήρθε η στιγμή να κοιτάξει και αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κίνηση από την 1+.

Εφτιαξε ένα πολύ ισχυρό brand στην premium κατηγορία,και τώρα ήρθε η στιγμή να κοιτάξει και αλλού...

 

Το έχει ξανακάνει με το Χ που πατωσε, την ίδια τύχη θα έχει και αυτό τώρα. Πλην της μεγάλης οθόνης (που προσωπικά αντιπαθώ), δε βλέπω κανένα λόγο να πάω από το 3Τ μου στο nord...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το X πάτωσε διότι κόστιζε 300€ και το κορυφαίο 600. Τώρα αν έχει 400 θα πάει σκούπα διότι τα 800 και τα 1000 είναι εξωφρενικά. Επίσης τότε και οι άλλες ναυαρχίδες είχαν τόσο οπότε λογικό. Σήμερα τα πάντα είναι στο χιλιάρικο.

 

Και πολύς κόσμος έχει βαρεθεί το bloat. Αρκετοί που ξέρω έχουν πάει σε xiaomi mi a γιαυτό το λόγο. Οπότε εδώ είναι χρυσή ευκαιρία.

 

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το X πάτωσε διότι κόστιζε 300€ και το κορυφαίο 600. Τώρα αν έχει 400 θα πάει σκούπα διότι τα 800 και τα 1000 είναι εξωφρενικά. Επίσης τότε και οι άλλες ναυαρχίδες είχαν τόσο οπότε λογικό. Σήμερα τα πάντα είναι στο χιλιάρικο.

 

Και πολύς κόσμος έχει βαρεθεί το bloat. Αρκετοί που ξέρω έχουν πάει σε xiaomi mi a γιαυτό το λόγο. Οπότε εδώ είναι χρυσή ευκαιρία.

 

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

 

Οι ναυαρχίδες απευθύνονται σε άλλο κοινό, εδώ η oneplus πάει να μπει σε άλλη κατηγορία, κάτι που απέτυχε την προηγούμενη φορά και αυτό συνέβη διότι στη mid range η τιμή είναι ένα από τα βασικότερα (αν όχι το βασικότερο) κριτήρια, κάτι που δεν συμβαίνει στις ναυαρχίδες.

Το Χ πάτωσε γιατί ήταν ένα mid range κινητό και η βάση της τιμής της συγκεκριμένης κατηγορίας ήταν τότε γύρω στα 150 ευρώ, ενώ αυτό είχε 300. Όταν βγήκε σε προσφορά (στα Public νομίζω) στα 200, ξεπούλησε. Σήμερα λοιπόν η βάση της τιμής της ίδιας κατηγορίας είναι γύρω στα 200 και αν παίζει κοντά σε αυτή την τιμή θα σαρώσει, διαφορετικά θα συμβεί ότι συνέβη και με το Χ. Με τα 400 που αναφέρεις, αγοράζεις ΔΥΟ redmi note 8 pro η 9s η p40 lite, δεν αναφέρω καν κάτι cubot, mls, doogee, alcatel, oukitel, tcl κλπ. Είναι τρομερά δύσκολο να πειστεί κάποιος να δώσει τα διπλά λεφτά, πόσο μάλλον και για μια μάρκα που δεν έχει ξανακούσεi ! Το ότι την ξέρουμε εμείς που ασχολούμαστε, πίστεψε με, δε λέει τίποτα στον μέσο καταναλωτή.

Κατά τα άλλα, όσον αφορά το OOS, συμφωνώ και επαυξάνω, δε συγκρίνεται. Και εγώ γουστάρω την oneplus, αλλά στα χωράφια που πάει να μπει ισχύουν πολύ διαφορετικοί κανόνες.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη όμως δεν έχουμε δει χαρακτηριστικά. Οπότε γράφουμε στον αέρα. Αλλά και πάλι θεωρώ πως θα τα πάει καλά.

 

Και μιας που έβαλες στην κουβέντα την xiaomi πολλοί είναι δυσαρεστημενοι και εγώ μέσα σε αυτούς. Πολύ bloat και ακόμα χειρότερα διαφήμισεις. Φτηνά μεν αλλά τραγικά. Και πολύς κόσμος το γνωρίζει.

 

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι ναυαρχίδες απευθύνονται σε άλλο κοινό, εδώ η oneplus πάει να μπει σε άλλη κατηγορία, κάτι που απέτυχε την προηγούμενη φορά και αυτό συνέβη διότι στη mid range η τιμή είναι ένα από τα βασικότερα (αν όχι το βασικότερο) κριτήρια, κάτι που δεν συμβαίνει στις ναυαρχίδες.

Το Χ πάτωσε γιατί ήταν ένα mid range κινητό και η βάση της τιμής της συγκεκριμένης κατηγορίας ήταν τότε γύρω στα 150 ευρώ, ενώ αυτό είχε γύρω στα 300. Όταν βγήκε σε προσφορά (στα Public νομίζω) στα 200, ξεπούλησε. Σήμερα λοιπόν η βάση της τιμής της ίδιας κατηγορίας είναι γύρω στα 200 και αν παίζει κοντά σε αυτή την τιμή θα σαρώσει, διαφορετικά θα συμβεί ότι συνέβη και με το Χ. Με τα 400 που αναφέρεις, αγοράζεις ΔΥΟ note 8 pro.

Κατά τα άλλα, όσον αφορά το OOS, συμφωνώ και επαυξάνω, δε συγκρίνεται. Και εγώ γουστάρω την oneplus, αλλά στα χωράφια που πάει να μπει ισχύουν πολύ διαφορετικοί κανόνες.

Η τιμή του X θεωρώ ότι ήταν φυσιολογική σε έναν βαθμό. Φορούσε τον snap801 την εποχή που οι ναυαρχίδες του '15 έπαιζαν με τον 808 και 810. Δηλαδή cpu της προηγούμενης χρονιάς και σίγουρα κάτι παραπάνω από mid range κατηγορία. Από την άλλη βέβαια, όταν αγόραζες την ναυαρχίδα της τότε (Oneplus 2) στα 450 ευρώ, αν και ακόμα με προσκλήσεις, δεν είχε τόσο νόημα να πας στο X.

 

Το ζήτημα είναι, ότι μετά την εμπορική αποτυχία του Oneplus X, η Oneplus έλεγε πως δε θα ξανασχοληθεί με τα mid range. Κάτι που φαίνεται να αναιρεί τώρα. Θες τα 800 ευρω και το χιλιάρικο που ζητάει για τα 8/8 Pro ενόψει κορονοϊού και δεν πουλάει; Θες ότι δεν έχει λόγο ο κάτοχος προηγούμενων συσκευών της να πάει στο νέο; Θες ότι όλες οι εταιρείες πλέον, έχουν και από ένα sub brand και κάποιες από αυτές παίζουν μπάλα μόνες τους σε αυτή την κατηγορία; Δεν ξέρω.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το θεωρώ λάθος ότι ντε κ καλά όλα τους τα κινητά πρέπει να έχουν 5g.. Έναν 855+, amoled 1080p, 90hz, 4000 μπαταρία, stereo ηχεία, μεταλλικη πλάτη κ τιμή €350-400 κ θα είχε μαζέψει πολύ χαρτί..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα παιδιά τελικά πόσο θα κοστίζει ξέρουμε?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορες φημολογίες, αλλά κάνε υπομονή για δυο μέρες ακόμα, στις 21 γίνεται η επίσημη παρουσίαση οπότε θα τα μάθουμε όλα.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Για το αν θα έρθει στην χώρα μας επίσημα κλπ φαντάζομαι καμία κουβέντα.

Πότε ήταν που διάβαζα οτι θα έρθει η 1+ επίσημα, απο τότε και μετά τίποτα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Για το αν θα έρθει στην χώρα μας επίσημα κλπ φαντάζομαι καμία κουβέντα.

Πότε ήταν που διάβαζα οτι θα έρθει η 1+ επίσημα, απο τότε και μετά τίποτα.

καλημέρα μένω αρκετά κοντά σε Κωτσόβολο (που υποτίθεται θα είχε το service) και περνώντας από εκεί με τα πόδια, δύο φορές που είχα χρόνο, την πρώτη φορά θα μιλούσαν με τα κεντρικά και την δεύτερη μου είπαν ότι δεν υπάρχει καμία επίσημη ανακοίνωση
Link to comment
Share on other sites

Ποιός ο λόγος να περιμένετε να έρθει επίσημα?Για να πληρώσετε έξτρα καπέλο??Απο την στιγμή που έχει επίσημο ευρωπαικό σαιτ,γιατί να το πάρετε απο τον οποιοδήποτε Έλληνα εισαγωγέα πιο ακριβά?Δεν βλέπετε τι γίνεται με τα κινητά της xiaomi...?
Link to comment
Share on other sites

Ποιός ο λόγος να περιμένετε να έρθει επίσημα?Για να πληρώσετε έξτρα καπέλο??Απο την στιγμή που έχει επίσημο ευρωπαικό σαιτ,γιατί να το πάρετε απο τον οποιοδήποτε Έλληνα εισαγωγέα πιο ακριβά?Δεν βλέπετε τι γίνεται με τα κινητά της xiaomi...?

 

Προσωπικά δεν θέλω να μπλέκω με αγορές εξωτερικού και να περιμένω να μου έρθει μια συσκευή, χωρίς να ξέρω σε τι κατάσταση πιθανότατα να την παραλάβω.

Στο κατάστημα το παίρνεις, το ανοίγεις εκει πέρα και δεις κάτι περίεργο το δίνεις πίσω επιτόπου χωρίς να σου πουν τίποτα (παθών 2 φορές με αγορά απο πλαίσιο, σπασμένη οθόνη. Το πληρώνω και το ανοίγω δίπλα στο ταμείο. Της λέω το βλέπεις πως ειναι δεν το παραλαμβάνω καν, περιμένω αντικατάσταση. )

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θέλω να μπλέκω με αγορές εξωτερικού και να περιμένω να μου έρθει μια συσκευή, χωρίς να ξέρω σε τι κατάσταση πιθανότατα να την παραλάβω.

Στο κατάστημα το παίρνεις, το ανοίγεις εκει πέρα και δεις κάτι περίεργο το δίνεις πίσω επιτόπου χωρίς να σου πουν τίποτα (παθών 2 φορές με αγορά απο πλαίσιο, σπασμένη οθόνη. Το πληρώνω και το ανοίγω δίπλα στο ταμείο. Της λέω το βλέπεις πως ειναι δεν το παραλαμβάνω καν, περιμένω αντικατάσταση. )

 

Σεβαστο, παρολα αυτα παιζει ρολο και το μετα, οχι μονο αν εχει θεμα απτη "γεννα"... εγω απο τοτε που εμπλεξα με αγορες εξωτερικου, επαψα να θελω να ξαναμπλεξω με αγορες εσωτερικου. Ουτε τα ψεματα, ουτε το υφος του εκαστοτε υπαλληλου. Ουτε το να κλεινουν απτο πουθενα καταστηματα και οι "εγγυησεις" που παιρνεις να πανε απατες. Το επαθα προσφατα με ρολοι που ειχα παρει απο γνωστο μαγαζι στην Πανεπιστημιου. Αντιθετως τις δυο φορες που χρειαστηκε να επικοινωνησω με την OP εν προκειμενω πχ εξυπηρετηθηκα αμεσως. Υπαρχει και ενα ρημαδι τσατ που λειτουργει κανονικα, γτ εδω ειναι ο,τι να ναι.

 

Το ιδιο εξυπηρετηθηκα και με την creative προσφατα που γυρισα κατι ακουστικα γτ το ενα σταματησε να εχει ηχο και σε δεκα μερες αφου το εστειλα πισω ειχα απο ολλανδια καινουριο πακετο. Ουτε που φανταζομαι τι μπορει να ακουγα αν το ειχα παρει απο ελληνικα καταστηματα στον "ελεγχο" που θα του εκαναν μετα...

 

Καποιες αγορες μη τις φοβαστε, οταν εχεις επισημα πραγματα απεναντι σου ορισμενες φορες ειναι χιλιες φορες καλυτερα γτ δε θα ακουσεις ποτε "κυριε εσεις το κανατε".

Edited by Leon_CP3

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θέλω να μπλέκω με αγορές εξωτερικού και να περιμένω να μου έρθει μια συσκευή, χωρίς να ξέρω σε τι κατάσταση πιθανότατα να την παραλάβω.

Στο κατάστημα το παίρνεις, το ανοίγεις εκει πέρα και δεις κάτι περίεργο το δίνεις πίσω επιτόπου χωρίς να σου πουν τίποτα (παθών 2 φορές με αγορά απο πλαίσιο, σπασμένη οθόνη. Το πληρώνω και το ανοίγω δίπλα στο ταμείο. Της λέω το βλέπεις πως ειναι δεν το παραλαμβάνω καν, περιμένω αντικατάσταση. )

 

Εν μέρει συμφωνώ αλλά απο το ευρωπαικό σάιτ της oneplus είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Έχω ψωνίσει αρκετές φορές ,είτε κινητό είτε αξεσουάρ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Στην τελική ό,τι βολευει-ευχαριστεί τον καθένα...

 

Εν αναμονή για την σημερινή παρουσίαση,σημαντικό ρόλο για το αν θα πάει καλά η συσκευη νομίζω θα παίξει η τιμή.400-450 ευρω είναι πολύ καλα...

Link to comment
Share on other sites

...Εν αναμονή για την σημερινή παρουσίαση,σημαντικό ρόλο για το αν θα πάει καλά η συσκευη νομίζω θα παίξει η τιμή.400-450 ευρω είναι πολύ καλα...

 

Μακάρι, αλλά προς το 500άρι τη βλέπω τη δουλειά...

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Τιμολόγιο κόβουν πλέον στο επίσημο site?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

449€ το 8/128GB και 569€ το 12/256GB.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus Nord

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...