Jump to content

TCL 10L


atillas24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 7/10/2021 at 1:09 ΠΜ, Mark_K said:

Κυρίως είναι θέμα της Vodafone, που βγάζει αυτή την βλαμμένη ειδοποίηση. Το πως συμπεριφέρεται ανάλογα με την συσκευή, είναι δευτερεύον. Κάτι έχουν κάνει και κανονικά δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί (το λέει αν πατήσεις παρατεταμένα πάνω στην ειδοποίηση). Με την εφαρμογή που λες όντως φέυγει, άρα υπάρχει κάποιος τρόπος.

Αν ήταν κάποιο θέμα του κινητού, θα το έβγαζε και σε cosmote, και εκεί δεν εμφανίζει κάτι τέτοιο, ποτέ.

Δεν με ενοχλεί τόσο, εαν μπορώ να την διώξω εύκολα.

Ίσως να έχει να κάνει με το λειτουργικό και την έκδοση επίσης. Όταν δεν μπορούσα να την διώξω με τίποτα ήταν παλαιότερα που έτρεχε android 10. Τώρα που το δοκίμασα και φεύγει με ένα swipe απλά, έχει 11. Μπορεί να έχει να κάνει και αυτό, μπορεί και όχι. Αλήθεια, είπες πως σε άλλο samsung δεν σου βγάζει καθόλου την ειδοποίηση;

Ναι, σε Samsung Galaxy A30s δε βγάζει καμία ειδοποίηση στο WiFi Calling

Νέα ενημέρωση

Screenshot_2021-10-08-20-40-09-963.jpg

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ομάδα καλησπέρα. Έχει καταφέρει κανένας να εγκαταστήσει κάποιο icon pack; Όποιο icon pack και να έχω εγκαταστήσει δεν εμφανίζεται ποτέ

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
47 minutes ago, atillas24 said:

Ομάδα καλησπέρα. Έχει καταφέρει κανένας να εγκαταστήσει κάποιο icon pack; Όποιο icon pack και να έχω εγκαταστήσει δεν εμφανίζεται ποτέ

Μήπως χρειάζεται να αλλάξεις και launcher;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

Μήπως χρειάζεται να αλλάξεις και launcher;

Με κάποιον άλλον launcher σίγουρα θα μπορώ να τα εγκαταστήσω. Το θέμα είναι να μη βάλω άλλον launcher καθώς το TCL UI μου αρέσει πολύ. Νόμιζα ότι ήταν universal τα icon packs

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
25 minutes ago, atillas24 said:

Νόμιζα ότι ήταν universal τα icon packs

Δεν είναι, συνήθως στην περιγραφή τους αναφέρονται και με ποιους launcher είναι συμβατά. Εξάλλου πιθανότατα ο stock launcher να μην υποστηρίζει custom icons.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, athanaso77 said:

Δεν είναι, συνήθως στην περιγραφή τους αναφέρονται και με ποιους launcher είναι συμβατά. Εξάλλου πιθανότατα ο stock launcher να μην υποστηρίζει custom icons.

Δε το ήξερα, η αλήθεια είναι. Νόμιζα ότι έμπαιναν παντού τα icons. Ευχαριστώ φίλε μου!

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ομάδα καλησπέρα! Έχει κανείς γνώση/εμπειρία από adb; Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα. Έχω κατεβάσει το shizuku (εφαρμογή που της παραχωρείς adb permissions και μετά οποία εφαρμογή χρειάζεται adb permissions τις παραχωρεί η εφαρμογή αυτή για να μη το κάνεις κάθε φορά). Έχω κατεβάσει και το autodark (εφαρμογή συμβατή με shizuku, που αυτοματοποιεί την εναλλαγή μεταξύ ανοιχτού/σκούρου θέματος κατά την ανατολή/δύση του ηλίου). Τις έχω αποκλείσει και τις 2 εφαρμογές από τη βελτιστοποίηση μπαταρίας, έχω παραχωρήσει όλες τις άδειες αλλά το autodark δε μου δουλεύει σωστά. Μπορεί να ξεκινήσει το σκούρο θέμα στη δύση, πχ, αλλά μην αλλάξει σε ανοιχτό θέμα στην ανατολή και το αντίστροφο. Ποτέ δε λειτουργεί στο 100%. Όποιος έχει μια ιδέα ας με διαφωτίσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Tolakos said:

Έβαλα ένα usb stick με ανταπτορα αλλά δεν το βλέπει..ξέρει κανείς?

https://www.tomsguide.com/us/connect-usb-drive-to-android,news-21213.html

Έχεις κάνει το βήμα 4;

Αν το κάνεις πρώτη φορά, δες όλα τα βήματα ...

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2021 at 10:04 ΜΜ, Tolakos said:

Έβαλα ένα usb stick με ανταπτορα αλλά δεν το βλέπει..ξέρει κανείς?

Δε ξέρω αν έπιασε ο οδηγός που σου έδωσε ο φίλος αλλά δοκίμασε να ενεργοποιήσεις και το USB debugging μέσω των developer settings. Δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι βέβαια αλλά δε χάνεις απολύτως τίποτα να δοκιμάσεις

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Tolakos said:

Τα δοκίμασα και τα δύο παιδιά ..τίποτα..

Μήπως πρέπει να διαμορφώσεις το stickακι σε άλλη μορφή αρχείων; Αν είναι, πχ, σε fat32 να το κάνεις NTFS ή το αντίστροφο

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, atillas24 said:

Μήπως πρέπει να διαμορφώσεις το stickακι σε άλλη μορφή αρχείων; Αν είναι, πχ, σε fat32 να το κάνεις NTFS ή το αντίστροφο

Θα το κοιτάξω το απόγευμα.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ..Έπελεξα usb debugging.Συνδεω το usb..μου δίνει την επιλογή να μεταφέρω αρχεία(η φορτισμα κτλ)...το επιλέγω αλλά στο file manager δεν υπαρχει το usb.

Δοκίμασα το usb και σε NTFS και flat32.

Link to comment
Share on other sites

Το usb debugging δεν έχει σχέση με αυτό.
Να μεταφέρω την εμπειρία μου. Χρόνια τώρα χρησιμοποιώ τον solid file explorer, τον οποίο έχω αγορασμένο και με βολεύει αρκετά. Στην κύρια συσκευή μου εδώ και 2,5 χρόνια, το galaxy s10e, δεν μπορούσα να προσπελάσω κανένα usb stick, και το είχα παρατήσει εντελώς. Πριν λίγες μέρες, τυχαία εντελώς,είχα ανοίξει άλλο πρόγραμμα διαχείρισης αρχείων. Το ενσωματωμένο της Samsung, και προς μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω πως με αυτό διαβάζει κανονικά οποιοδήποτε στικ δοκίμασα να συνδέσω. Πιστεύω πως ίσως είναι θέμα ρύθμισης στο άλλο πρόγραμμα, αλλά μιας και βρήκα λύση δεν το κουράζω άλλο. Θα σου έλεγα λοιπόν να δοκιμάσεις με άλλους file managers μπας και δουλέψει.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Mark_K said:

Το usb debugging δεν έχει σχέση με αυτό.
Να μεταφέρω την εμπειρία μου. Χρόνια τώρα χρησιμοποιώ τον solid file explorer, τον οποίο έχω αγορασμένο και με βολεύει αρκετά. Στην κύρια συσκευή μου εδώ και 2,5 χρόνια, το galaxy s10e, δεν μπορούσα να προσπελάσω κανένα usb stick, και το είχα παρατήσει εντελώς. Πριν λίγες μέρες, τυχαία εντελώς,είχα ανοίξει άλλο πρόγραμμα διαχείρισης αρχείων. Το ενσωματωμένο της Samsung, και προς μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω πως με αυτό διαβάζει κανονικά οποιοδήποτε στικ δοκίμασα να συνδέσω. Πιστεύω πως ίσως είναι θέμα ρύθμισης στο άλλο πρόγραμμα, αλλά μιας και βρήκα λύση δεν το κουράζω άλλο. Θα σου έλεγα λοιπόν να δοκιμάσεις με άλλους file managers μπας και δουλέψει.

Sent from my Galaxy S10e
 

Δοκίμασα es file και Google files..και τα παράτησα

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Tolakos said:

Δοκίμασα es file και Google files..και τα παράτησα

Πόσα GB είναι το stickακι; Εννοώ, μήπως είναι μεγαλύτερη χωρητικότητα από αυτή που μπορεί να διαβάσει; Δε ξέρω αν ισχύει κιόλας, απλά ιδέες ρίχνω...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, atillas24 said:

Πόσα GB είναι το stickακι; Εννοώ, μήπως είναι μεγαλύτερη χωρητικότητα από αυτή που μπορεί να διαβάσει; Δε ξέρω αν ισχύει κιόλας, απλά ιδέες ρίχνω...

16 και 32..

Το θέμα είναι ότι στο παλιό μου χιαομι λιτε το βλέπει κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

https://support.google.com/files/answer/9301516?hl=en

Όπως λέει και εδώ

δοκίμασε τον files by Google ..

 

 

 

 

 

 

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.nbu.files

 

Αν δεν το κάνει με αυτόν δε φταίει ο file manager

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dklovedoctor said:

https://support.google.com/files/answer/9301516?hl=en

Όπως λέει και εδώ

δοκίμασε τον files by Google ..

 

 

 

 

 

 

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.nbu.files

 

Αν δεν το κάνει με αυτόν δε φταίει ο file manager

Όπως έγραψα πιο πάνω δοκίμασα τον Google files..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα με στικάκι 16gb με adaptor otg και δουλεύει κανονικά στο TCL 20 5g που έχω. Το στικάκι είναι ένα που είχα φτιάξει με το εργαλείο της microsoft για εγκατάσταση windows 10 και έχω και άλλα δεδομένα γράψει κι εγώ επιπλέον. Από ότι βλέπω είναι διαμορφωμένο σε FAT32, και το διαβάζει τόσο στο files της google όσο και στον solid explorer που έχω βάλει εγώ.
Να πω κάτι άλλο που μπορεί να μοιάζει χαζό, αλλά ίσως δεν είναι. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το usb χωρίς να φοράς θήκη στο κινητό; Πχ στο δικό μου, χρειάστηκε να την αφαιρέσω γιατί έχει τέτοιο πάχος που εμποδίζει την εισαγωγή του βύσματος όσο θα έπρεπε.

Edit: Δοκίμασα επίσης με στικ 128gb USB 3.1 με διαμόρφωση exFAT και το βλέπει μια χαρά.

Ο αντάπτορας που χρησιμοποιώ είναι αυτός που τον είχα από κάποιο κινητό : https://www.skroutz.gr/s/15012935/Samsung-USB-C-male-OTG-USB-A-female-Black-GH98-41288A.html

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι φταίει ο ανταπτορας μου.Γιατι είναι με micro usb και του βάζω ένα μετατροπέα για να συνδεθεί με το κινητό στην usb C.Δλδ έχω 2 ανταπτορακια.

Θα πάρω έναν με C και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

A, ναι. Κι εγώ που είχα ένα φλασάκι που ήταν απευθείας otg σε micro-usb και το έβαλα με αντάπτορα σε type-c δεν έκανε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...