Jump to content

TCL 10L


atillas24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις, γνωρίζεις τί περιείχε;

 

Security patch Απριλίου και κάτι bugs με το Netflix, GEA1, CMAS....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν το παρατηρήσατε, αλλά με τη τελευταία αναβάθμιση έχει αρκετά καλύτερη διαχείριση RAM.

Πριν την αναβάθμιση, όταν έκλεινα όλες τις εφαρμογές είχε διαθέσιμη RAM από 2,5 μέχρι 2,9 το πολύ. Πλέον είναι πάντα πάνω από τα 3GB η RAM όταν κλείνουν όλες οι εφαρμογές...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Ομάδα καλησπέρα. Ξέρουμε αν οι θήκες του TCL 10 5G κάνουν στο 10L...;;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, atillas24 said:

Ομάδα καλησπέρα. Ξέρουμε αν οι θήκες του TCL 10 5G κάνουν στο 10L...;;

Φαίνεται πως το 5G είναι ελαφρώς μεγαλύτερο. Σε συνδυασμό με το ότι οι θήκες που βλέπω γράφουν πως είναι είτε για το ένα είτε για το άλλο, θα πόνταρα πως μάλλον δεν ταιριάζει.Screenshot_20210824-115048_GSMArena.thumb.jpg.419e8fec1ad60712b3a29f3d4ef4fb6f.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mark_K said:

Φαίνεται πως το 5G είναι ελαφρώς μεγαλύτερο. Σε συνδυασμό με το ότι οι θήκες που βλέπω γράφουν πως είναι είτε για το ένα είτε για το άλλο, θα πόνταρα πως μάλλον δεν ταιριάζει.Screenshot_20210824-115048_GSMArena.thumb.jpg.419e8fec1ad60712b3a29f3d4ef4fb6f.jpg

 

 

Θα πάω μάλλον Παρασκευή σε ένα μαγαζί που εμπορεύεται επίσημες θήκες TCL και θα τη δοκιμάσω. Είναι πολύ μικρές οι διαφορές στις διαστάσεις τους. 1,5mm στη χειρότερη περίπτωση.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, atillas24 said:

Θα πάω μάλλον Παρασκευή σε ένα μαγαζί που εμπορεύεται επίσημες θήκες TCL και θα τη δοκιμάσω. Είναι πολύ μικρές οι διαφορές στις διαστάσεις τους. 1,5mm στη χειρότερη περίπτωση.

Υπαρχει τετοιο μαγαζι στην Αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, mobile59 said:

Υπαρχει τετοιο μαγαζι στην Αθηνα?

Ναι, το Beatme. Είχα δει και τη σχετική ανακοίνωση στην επίσημη σελίδα της TCL Greece στο FB

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mobile59 said:

Που βρισκεται?

Γλυφάδα. Γερουλάνου 253 νομίζω. Ίσως έχει και άλλα καταστήματα, δεν είναι σίγουρος. Είναι και στο Skroutz το συγκεκριμένο μαγαζί

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dklovedoctor said:

Την πέρασε κανείς; Είναι ΟΚ;

Όπως είχε γράψει και ένας φίλος πιο πάνω " τι νομίζεις ότι είναι; Xiaomi;!"

Πέρασε την άφοβα. Μιλάμε για TCL. Όπως έγραψα έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά θέλω τη βοήθεια σας για ένα "σπαστικό" θέμα.

Έχω ενεργοποιήσει το WiFi Calling. Κάθε φορά, λοιπόν, που πέφτει το σήμα κινητής (όταν είμαι σπίτι μου και είμαι συνδεδεμένος στο WiFi του σπιτιού μου) εμφανίζεται το σήμα VoWIFI δίπλα από το σήμα κινητής. Όλα καλά μέχρι εδώ. Με το που γίνεται όμως αυτό μου πετάει και μια ειδοποίηση (με ότι αυτό συνεπάγεται, δηλαδή δόνηση και ηχητική ειδοποίηση) - η οποία μάλιστα δε διαγράφεται - και αν πατήσεις πάνω στην ειδοποίηση εμφανίζεται αυτό το μήνυμα:

"Οι κλήσεις επείγουσας ανάγκης δεν είναι διαθέσιμες μέσω WiFi Calling.Η συσκευή θα μεταβεί αυτόματα στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας (2G/ 3G) για την πραγματοποίηση κλήσης επείγουσας ανάγκης.Οι κλήσεις επείγουσας ανάγκης είναι δυνατές μόνο σε περιοχές που έχουν κάλυψη δικτύου κινητής τηλεφωνίας."

Όταν επανέλθει το σήμα φεύγει η ειδοποίηση! Ξέρουμε πώς μπορούμε να σταματήσουμε αυτή την ειδοποίηση και αυτό το μήνυμα;;!! Μου έχουν σπάσει πραγματικά τα νεύρα!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να το κρύψεις, δυστυχώς. Δεν είναι θέμα του τηλεφώνου, αλλά του δικτύου (vodafone) που έχει επιλέξει στην περίπτωση που συνδεθεί με wi-fi calling να πετάει αυτή την ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Mark_K said:

Δεν μπορείς να το κρύψεις, δυστυχώς. Δεν είναι θέμα του τηλεφώνου, αλλά του δικτύου (vodafone) που έχει επιλέξει στην περίπτωση που συνδεθεί με wi-fi calling να πετάει αυτή την ειδοποίηση.

Κάτι είχα ψιλιαστεί! Βέβαια στην αδερφή μου, με Samsung A30s, δε της το βγάζει. Ευχαριστώ πάντως φίλε μου!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2021 at 2:10 ΠΜ, Mark_K said:

Δεν μπορείς να το κρύψεις, δυστυχώς. Δεν είναι θέμα του τηλεφώνου, αλλά του δικτύου (vodafone) που έχει επιλέξει στην περίπτωση που συνδεθεί με wi-fi calling να πετάει αυτή την ειδοποίηση.

Μετά από ακόμα λίγο ψάξιμο, τελικά μάλλον δεν είναι θέμα της Vodafone αλλά του κινητού. Με την εφαρμογή NCleaner (notification cleaner) λύθηκε το πρόβλημα, όμως...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, το γεγονός ότι σου πετάει ειδοποίηση, είναι καθαρά θέμα της vodafone. Θέλει να σε προειδοποιήσει πως σε δίκτυο wi-fi για κλήσεις δεν λειτουργούν οι αριθμοί έκτακτης ανάγκης, για να είναι καλυμμένοι αν συμβεί κάτι και δεν μπορείς να καλέσεις. Από εκεί και πέρα, η συγκεκριμένη ειδοποίηση σε όσες συσκευές είχα δει μέχρι τώρα, δεν μπορούσε να φύγει. Samsung κυρίως από ότι θυμάμαι. Επιλέγοντάς την δηλαδή, και πηγαίνοντας εκεί που έβγαζε διακόπτη για απενεργοποίηση ήταν γκριζαρισμένος ο διακόπτης. Αλλά η αλήθεια είναι πως έχω καταργήσει την κάρτα της vodafone καιρό τώρα. Θα την βάλω κάποια στιγμή και στο δικό μου TCL και θα δω τι κάνει και θα αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mark_K said:

Κάτσε, το γεγονός ότι σου πετάει ειδοποίηση, είναι καθαρά θέμα της vodafone. Θέλει να σε προειδοποιήσει πως σε δίκτυο wi-fi για κλήσεις δεν λειτουργούν οι αριθμοί έκτακτης ανάγκης, για να είναι καλυμμένοι αν συμβεί κάτι και δεν μπορείς να καλέσεις. Από εκεί και πέρα, η συγκεκριμένη ειδοποίηση σε όσες συσκευές είχα δει μέχρι τώρα, δεν μπορούσε να φύγει. Samsung κυρίως από ότι θυμάμαι. Επιλέγοντάς την δηλαδή, και πηγαίνοντας εκεί που έβγαζε διακόπτη για απενεργοποίηση ήταν γκριζαρισμένος ο διακόπτης. Αλλά η αλήθεια είναι πως έχω καταργήσει την κάρτα της vodafone καιρό τώρα. Θα την βάλω κάποια στιγμή και στο δικό μου TCL και θα δω τι κάνει και θα αναφέρω.

Το περίεργο, όμως, είναι ότι σε Galaxy A30s με Vodafone δε "πετάει" κανένα μύνημα, καμία ειδοποίηση στο WiFi Calling... 🤔

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα έχω πολύ καιρό να το δοκιμάσω. Μπορεί να έχει αλλάξει κάτι. Θα το δοκιμάσω και στο Samsung αν είναι και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, δοκίμασα με την κάρτα της vodafone σε λειτουργία πτήσης και με wi-fi ανοιχτό όπου παίζει σίγουρα το wi-fi calling. Στο TCL 20 5G βγαίνει ειδοποίηση που δεν μπορείς να την διώξεις σέρνοντάς την. Δεν δοκίμασα με κάποια εφαρμογή. Στο Galaxy S10e επίσης πετάει την ειδοποίηση, αλλά εκεί πλέον πανεύκολα με ένα σύρσιμο εξαφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mark_K said:

Λοιπόν, δοκίμασα με την κάρτα της vodafone σε λειτουργία πτήσης και με wi-fi ανοιχτό όπου παίζει σίγουρα το wi-fi calling. Στο TCL 20 5G βγαίνει ειδοποίηση που δεν μπορείς να την διώξεις σέρνοντάς την. Δεν δοκίμασα με κάποια εφαρμογή. Στο Galaxy S10e επίσης πετάει την ειδοποίηση, αλλά εκεί πλέον πανεύκολα με ένα σύρσιμο εξαφανίζεται.

Δυστυχώς, ναι, είναι θέμα κινητού. Αλλά με το NCleaner είσαι κομπλέ....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως είναι θέμα της Vodafone, που βγάζει αυτή την βλαμμένη ειδοποίηση. Το πως συμπεριφέρεται ανάλογα με την συσκευή, είναι δευτερεύον. Κάτι έχουν κάνει και κανονικά δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί (το λέει αν πατήσεις παρατεταμένα πάνω στην ειδοποίηση). Με την εφαρμογή που λες όντως φέυγει, άρα υπάρχει κάποιος τρόπος.

Αν ήταν κάποιο θέμα του κινητού, θα το έβγαζε και σε cosmote, και εκεί δεν εμφανίζει κάτι τέτοιο, ποτέ.

Δεν με ενοχλεί τόσο, εαν μπορώ να την διώξω εύκολα.

Ίσως να έχει να κάνει με το λειτουργικό και την έκδοση επίσης. Όταν δεν μπορούσα να την διώξω με τίποτα ήταν παλαιότερα που έτρεχε android 10. Τώρα που το δοκίμασα και φεύγει με ένα swipe απλά, έχει 11. Μπορεί να έχει να κάνει και αυτό, μπορεί και όχι. Αλήθεια, είπες πως σε άλλο samsung δεν σου βγάζει καθόλου την ειδοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...