Jump to content

TCL 10L


atillas24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατος κάτοχος της συσκευής και είμαι έκπληκτος!

Πολύ καλή κατασκευή, υπέροχη οθόνη με προεγκατεστημένη ζελατίνα, θήκη στη συσκευασία, εξαιρετικές κάμερες, δυνατό μονό ηχείο.

Όποιος άλλος φίλος/φίλη έχει την εν λόγω συσκευή ας μας γράψει άποψη

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Να το ευχαριστηθεις φίλε μου.αν μπορείς ανέβασε καμμιά φωτό από την κάμερα.κα εγω σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση σε 10αρι από το Alcatel 3x που έχω τώρα.οχι ότι έχω καποιο πρόβλημα.ετει για την κ...α.σκεφτομουν τα αλλά μοντέλα της σειράς αλλά με φοβίζουν λίγο οι αμολεντ οθονες οπότε αν αλλάξω μάλλον για το l με βλεπω.ραδιο έχει;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Να το ευχαριστηθεις φίλε μου.αν μπορείς ανέβασε καμμιά φωτό από την κάμερα.κα εγω σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση σε 10αρι από το Alcatel 3x που έχω τώρα.οχι ότι έχω καποιο πρόβλημα.ετει για την κ...α.σκεφτομουν τα αλλά μοντέλα της σειράς αλλά με φοβίζουν λίγο οι αμολεντ οθονες οπότε αν αλλάξω μάλλον για το l με βλεπω.ραδιο έχει;

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! Πραγματικά το χαίρομαι! Ραδιόφωνο δεν έχει. Θα κοιτάξω να ανεβάσω φωτογραφίες. Οι κάμερες είναι τρομερές!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα με τα ακουστικά και το you tube τι έκανες τελικά;

 

Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα ακουστικά χωρίς μικρόφωνο... Πάντως παράτησα ότι και με Bluetooth ακουστικό κάνει ένα ανεπαίσθητο τρίξιμο αν μιλήσω πολύ δυνατά εγώ ή ο συνομιλητής...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα ακουστικά χωρίς μικρόφωνο... Πάντως παράτησα ότι και με Bluetooth ακουστικό κάνει ένα ανεπαίσθητο τρίξιμο αν μιλήσω πολύ δυνατά εγώ ή ο συνομιλητής...

 

Δεν δοκίμασες άλλα με μικρόφωνο;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκίμασες άλλα με μικρόφωνο;

 

Όχι δυστυχώς, δεν έχω βρει ακόμα....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! Πραγματικά το χαίρομαι! Ραδιόφωνο δεν έχει. Θα κοιτάξω να ανεβάσω φωτογραφίες. Οι κάμερες είναι τρομερές!

σε ενα βιντεακι στο τιουμπ ειδα οτι στο μενου εχει εικονιδιο για ραδιο.μηπως εξαρταται απο την χωρα;δεν το δινει σε ολες τις χωρες;50021294223_f3f2958fe0_z.jpg2020-06-19_10-26-00 by Steve Tsagaris, on Flickr

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

σε ενα βιντεακι στο τιουμπ ειδα οτι στο μενου εχει εικονιδιο για ραδιο.μηπως εξαρταται απο την χωρα;δεν το δινει σε ολες τις χωρες;50021294223_f3f2958fe0_z.jpg2020-06-19_10-26-00 by Steve Tsagaris, on Flickr

 

Το μοντέλο που έχω εγώ σίγουρα δεν έχει ραδιόφωνο. Μάλλον ισχύει αυτό που γράφεις, εξαρτάται από τη χώρα...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση της Alcatel στο ερώτημα μου γιατί αναφέρετε στα sites ότι έχουν ράδιο μου απάντησε ότι υποστηρίζεται ανάλογα την χώρα. Σε μοντέλα που προορίζονται για Ε.Ε δεν θα υποστηρίζεται το ραδιόφωνο. Επίσης σε αναφορά μου στις άλλες εταιρίες που εξακολουθούν να έχουν ραδιοφώνο εντός Ε.Ε μου απάντησαν ότι θα πρέπει και αυτοί να ακολουθήσουν αυτήν την οδηγία.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.οποτε η λύση για ράδιο στο μέλλον αν κάποιος θέλει είναι ιντερνετικο και πολλά η απεριόριστα δεδομενα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σε ένα ελληνικό σάιτ που το τεσταρε στο YouTube.το δικό τους είχε ραδιο.λογικα η εταιρεία θα τους έδωσε συσκευή που κυκλοφορεί σε άλλη χώρα με ενεργό το ραδιο.κριμα που δεν περιλαμβάνεται στην χώρα μας.https://flic.kr/p/2jdhV3p

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σε ένα ελληνικό σάιτ που το τεσταρε στο YouTube.το δικό τους είχε ραδιο.λογικα η εταιρεία θα τους έδωσε συσκευή που κυκλοφορεί σε άλλη χώρα με ενεργό το ραδιο.κριμα που δεν περιλαμβάνεται στην χώρα μας.https://flic.kr/p/2jdhV3p

 

Kαι to Plex δεν ειχε οταν το πηρα αλλα με την επομενη αναβαθμιση το επανεφεραν,δεν μπορει να λενε οτι δεν εχουν ραδιο τα κινητα στην Ευρωπη οταν πριν ενα μηνα στην αναβαθμιση εδωσαν ραδιοφωνο στο δικο τους κινητο που τελικα ελαχιστες διαφορες εχει απο το νεο.

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου το 3x ενώ είχε το αφαίρεσαν σε μια αναβαθμιση.μετα από λίγο καιρό το επανέφεραν.δεν ξέρω τι γίνεται και από πού είναι εισαγόμενες οι συσκευές που έρχονται ελλαδα.τα παιδιά εδώ που το πήραν λένε ότι δεν έχει.δεν έχω λογο να μην τους πιστέψω.θα το είχαν βρει.στο σάιτ που ρώτησα λέει ότι έχει κανονικά.πολυ μπέρδεμα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως οδηγία της ευρωπαϊκής Ένωσης γιατί στα 3x 2019 και στο Plex το επανέφερε; Η ίδια η εταιρία το είχε αφαιρέσει λόγω οδηγίας. Μετά τι άλλαξε; Και μόνο στην Alcatel/TCL δόθηκε αυτή η οδηγία; Επίσης σε άλλα μοντέλα του 2019 γιατί δεν τα αφαίρεσε; Εγώ θεωρώ κάποια πατάτα στο software έχουν κάνει που επηρεάζει το ραδιόφωνο και κάποια στιγμή σε μελλοντικό update επανέρχεται. Τώρα κρατάω στα χέρια μου το 1S 2019 του πατέρα μου. Του έκανα αναβάθμιση λογισμικού και το ραδιόφωνο εξακολουθεί να υπάρχει.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάπου είχα διαβάσει ότι η cellcom (το επίσημο service της TCL στην Ελλάδα) ότι πουλάει αξεσουάρ για τα TCL κινητά. Ισχύει; Έχει και θήκες;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάπου είχα διαβάσει ότι η cellcom (το επίσημο service της TCL στην Ελλάδα) ότι πουλάει αξεσουάρ για τα TCL κινητά. Ισχύει; Έχει και θήκες;

 

ετσι λεει στην σελιδα της στο φβ

Link to comment
Share on other sites

ετσι λεει στην σελιδα της στο φβ

 

Οκ, ευχαριστώ πολύ! Θα περάσω μάλλον Δευτέρα ή Τρίτη να δω οπότε θα ενημερώσω και δω...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μεταξύ 10L και Plex ποιο θεωρείται καλύτερο? Το Plex έχει καλύτερο επεξεργαστή (όχι οτι θα καταλάβει κανείς αισθητή διαφορά)?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μεταξύ 10L και Plex ποιο θεωρείται καλύτερο? Το Plex έχει καλύτερο επεξεργαστή (όχι οτι θα καταλάβει κανείς αισθητή διαφορά)?

 

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/tcl-10l,tcl-plex

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μεταξύ 10L και Plex ποιο θεωρείται καλύτερο? Το Plex έχει καλύτερο επεξεργαστή (όχι οτι θα καταλάβει κανείς αισθητή διαφορά)?

 

Πιστεύω ότι, οριακά, το 10L είναι κάπως καλύτερο...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ πολύ! Θα περάσω μάλλον Δευτέρα ή Τρίτη να δω οπότε θα ενημερώσω και δω...

 

To TCL PLEX είναι μια ποιοτικότερη και καλύτερη συσκευή, το 10L δεν ήρθε να αντικαταστήσει την πρώτη συσκευή της TCL και ουσιαστικά την ''ναυαρχίδα'' της μέχρι τότε. Αρχικά θα σας πω ποιές είναι οι διαφορές τους οι οποίες είναι αρκετές και σημαντικές, βέβαια κάποιος που δεν το έχει ψάξει δεν θα τις ξέρει.

 

1) Snap Dragon 675 > 665 (Δυνατότερο το plex και σε επεξεργαστική δύναμή αλλά και στα γραφικά)

2) Qualcom quick charge 3.0 18W (To 10L δεν υποστιρίζει την τεχνολογία, είναι απλά στα 10w και φορτίζει πλήρως σε 2,5 ώρες)

3) Μνήμη UFS 2.1 (Το 10L έχει emmc 5.1 η οποία είναι αρκετά ποιο αργή)

4) Μνήμη 128gb > 64gb

5) 48MP Sony IMX582 Exmor RS > 48MP Samsung S5KGM1

6) 16MP Ultrawide > 8MP Ultrawide

7) 2MP 2,9μm "Big Pixels" (Το Plex έχει απο τα καλύτερα βίντεο, κάνει την νύχτα μέρα, το 10L έχει το κλασικό macro και depth sensors)

8) Selfie 24MP > 16MP

9) Slow Motion 960 > 120

10) Ram DDR4X

11) Κατασκευή απο μέταλο και γυαλί (το 10l είναι απο πλαστικό)

 

To Plex σαν συσκευή είναι 1 επίπεδο πάνω, ήταν δώρο στα 185 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα Cellcom σήμερα για θήκη. Για το 10L έχει μόνο μια στα 14,90€ η οποία είναι τύπου Nillkin αλλά με το πίσω μέρος να είναι τύπου fabric. Εντάξει, δε ξετρελάθηκα και τα θεώρησα και πολλά για μια θήκη...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα Cellcom σήμερα για θήκη. Για το 10L έχει μόνο μια στα 14,90€ η οποία είναι τύπου Nillkin αλλά με το πίσω μέρος να είναι τύπου fabric. Εντάξει, δε ξετρελάθηκα και τα θεώρησα και πολλά για μια θήκη...

 

φαρμακειο ειναι, και στο plex μια μιζερη εχουν 15 ευρω,ας τις φανε μονοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...