Jump to content

Xiaomi Mi Note 10 Lite


keysmith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Θα με τρελάνει το miui δε γίνεται. Προσπαθώ να κάνω mirroring στην τηλεθέαση πχ από apps όπως το netflix ή το prime και δεν προβάλει την εικόνα πάρα μόνο τον ήχο. Αλλά πχ τα βίντεο του κινητού ή ένα βίντεο πχ του YouTube το κάνει mirroring

Έχετε παρόμοιο θέμα;

 

 

ΥΓ λάθος υπάρχει εικόνα αλλά δε παίζει! Δηλαδή φαίνονται οι υπότιτλοι αλλά όχι το περιεχόμενο

Edited by bizim
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Έχω το Mi note 10 Lite και μου έχει δημιουργηθεί η ανάγκη μέσω της θύρας type C ταυτόχρονα να έχω φόρτιση και χρήση OTG εξωτερικού δίσκου αποθήκευσης δεδομένων. Είναι εφικτό αυτό;

 

Το τηλέφωνο έχει τη δυνατότητα OTG δίσκου και την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές.

Edited by skiouras
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω το Mi note 10 Lite και μου έχει δημιουργηθεί η ανάγκη μέσω της θύρας type C ταυτόχρονα να έχω φόρτιση και χρήση OTG εξωτερικού δίσκου αποθήκευσης δεδομένων. Είναι εφικτό αυτό;

 

Το τηλέφωνο έχει τη δυνατότητα OTG δίσκου και την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές.

 

 

Ναι υπαρχει θες κατι σαν OTG USB HUB

 

 

Μονο εμενα μου εχει κατσει πολυ στραβα η αναβαθμιση στο 12.5? Εεχει προβλημα στις ειδοποησεις. Με καλουν και το κινητο δεν δειχνει τιποτα στην οθονη ενω ακουγεται. Οι ειδοποιησεις του viber στο lock screen ειναι σαν να πεφτουν τα γραμματα το ενα πανω στο αλλο. Καποιες φορες εχει κολλησει και θελει restart. Χαλια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει θες κατι σαν OTG USB HUB

 

 

Μονο εμενα μου εχει κατσει πολυ στραβα η αναβαθμιση στο 12.5? Εεχει προβλημα στις ειδοποησεις. Με καλουν και το κινητο δεν δειχνει τιποτα στην οθονη ενω ακουγεται. Οι ειδοποιησεις του viber στο lock screen ειναι σαν να πεφτουν τα γραμματα το ενα πανω στο αλλο. Καποιες φορες εχει κολλησει και θελει restart. Χαλια!

 

Για τις κλησεις δε φταίει η 12.5. Φταίει η εφαρμογή αναγνώρισης κλήσης της google που είναι εγκατεστημένη. ψαξε και απεγκατέστησε τις ενημερώσεις απο την εφαρμογή "Τηλ. Google" Κι εμένα το ίδιο μου έκανε και μετα την απεγκατάσταση όλα καλά με τις κλήσεις. Το viber μου λειτουργεί οκ. Καλού κακού εγκατέστησε ξανά το viber.

 

Τώρα που το σκέφτομαι βάλε το default theme και δες τις ειδοποήσεις του viber. Μπορεί αν έχεις custom theme να επηρεάζει την εμφάνιση αυτό.

Edited by skiouras
Link to comment
Share on other sites

Ναι υποστηρίζει και της cosmote και της Vodafone

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

To cosmote CC και το μήνυμα στο 1333 μου απαντάει οτι δεν υποστηρίζει wificalling (VoLTE) για το Mi Note 10 lite. Σε ερώτησή μου γιατί το Mi note 10 το υποστηρίζει μου απάντησαν οτι στο lite δεν το έχουν συμπεριλάβει στη rom. ΄Το έχεις κάνει εσύ με κάποιον τρόπο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To cosmote CC και το μήνυμα στο 1333 μου απαντάει οτι δεν υποστηρίζει wificalling (VoLTE) για το Mi Note 10 lite. Σε ερώτησή μου γιατί το Mi note 10 το υποστηρίζει μου απάντησαν οτι στο lite δεν το έχουν συμπεριλάβει στη rom. ΄Το έχεις κάνει εσύ με κάποιον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Για τις κλησεις δε φταίει η 12.5. Φταίει η εφαρμογή αναγνώρισης κλήσης της google που είναι εγκατεστημένη. ψαξε και απεγκατέστησε τις ενημερώσεις απο την εφαρμογή "Τηλ. Google" Κι εμένα το ίδιο μου έκανε και μετα την απεγκατάσταση όλα καλά με τις κλήσεις. Το viber μου λειτουργεί οκ. Καλού κακού εγκατέστησε ξανά το viber.

 

Τώρα που το σκέφτομαι βάλε το default theme και δες τις ειδοποήσεις του viber. Μπορεί αν έχεις custom theme να επηρεάζει την εμφάνιση αυτό.

Ναι ειχες δικιο. Ηταν το theme που τα ειχε κανει ολα σκ@@@ . Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Σήμερα έγινε κάτι που δεν το είχα ξανά τσεκάρει στο παρελθόν και κάπως με προβλημάτισε. 

 

Βγαίνοντας από σταθμό μετρό και θέλοντας να χτυπήσω ανέπαφα με nfc απ το κινητό συνειδητοποίησα ότι δε ξεκλείδωσα το κινητό αλλά απ την οθόνη (εκεί με την φωτογραφία προφύλαξης όχι την always on display) η πληρωμή έγινε κανονικά! Το δοκίμασα και μετά στο σούπερ μάρκετ και δούλεψε. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι αν χάσω το κινητό κατεβάζοντας την "κουρτίνα" μέσω της προφύλαξης οθόνης και χωρίς να χρειάζεται να ξεκλειδώσει το κινητό με fingerprint ή κωδικό μπορεί κάποιος να πληρώσει. Ξέρετε πως μπορώ να το αλλάξω αυτό; υπάρχει τρόπος να πληρώνεις με Google pay και ζητάει πάντα κωδικό ή fingerprint πριν από κάθε μία πληρωμή; διότι ψάχνω και δε βρίσκω κάτι τέτοιο στις ρυθμίσεις 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, bizim said:

Καλησπέρα. Σήμερα έγινε κάτι που δεν το είχα ξανά τσεκάρει στο παρελθόν και κάπως με προβλημάτισε. 

 

Βγαίνοντας από σταθμό μετρό και θέλοντας να χτυπήσω ανέπαφα με nfc απ το κινητό συνειδητοποίησα ότι δε ξεκλείδωσα το κινητό αλλά απ την οθόνη (εκεί με την φωτογραφία προφύλαξης όχι την always on display) η πληρωμή έγινε κανονικά! Το δοκίμασα και μετά στο σούπερ μάρκετ και δούλεψε. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι αν χάσω το κινητό κατεβάζοντας την "κουρτίνα" μέσω της προφύλαξης οθόνης και χωρίς να χρειάζεται να ξεκλειδώσει το κινητό με fingerprint ή κωδικό μπορεί κάποιος να πληρώσει. Ξέρετε πως μπορώ να το αλλάξω αυτό; υπάρχει τρόπος να πληρώνεις με Google pay και ζητάει πάντα κωδικό ή fingerprint πριν από κάθε μία πληρωμή; διότι ψάχνω και δε βρίσκω κάτι τέτοιο στις ρυθμίσεις 

εχε κλειστό το NFC και απενεργοποιησε να κατεβαινει η κουρτίνα, όταν ειναι κλειδωμένο το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2021 at 4:58 ΜΜ, kallair said:

εχε κλειστό το NFC και απενεργοποιησε να κατεβαινει η κουρτίνα, όταν ειναι κλειδωμένο το κινητό.

Εν τέλει αυτή είναι η μόνη λύση και τελικά αυτό έκανα. Αλλά ρε συ είναι λάθος και τεράστιο bug να μπορεί με οθόνη κλειδώματος να λειτουργεί. Και σκέψου δοκίμασα τα πάντα από λειτουργίες/ρυθμίσεις 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, bizim said:

Εν τέλει αυτή είναι η μόνη λύση και τελικά αυτό έκανα. Αλλά ρε συ είναι λάθος και τεράστιο bug να μπορεί με οθόνη κλειδώματος να λειτουργεί. Και σκέψου δοκίμασα τα πάντα από λειτουργίες/ρυθμίσεις 

δεν ειναι bug, ετσι λειτουργει εξαρχης. Κακώς μεν, αλλα ετσι το εχει η google.

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2021 at 11:24 ΠΜ, kallair said:

δεν ειναι bug, ετσι λειτουργει εξαρχης. Κακώς μεν, αλλα ετσι το εχει η google.

Όντως; δε το ήξερα. Μου φαίνεται επικίνδυνο πάντως 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι μεταξύ αυτού και του Mi 11 lite "σκέτο". 

Τα όποια προβλήματα διάβασα, υπάρχουν ακόμη; 

Κάτι μου λέει ότι δεν θα αποκτήσω xiaomi ποτέ. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Μου την εμφάνισε και μένα.

Την κατέβασα 2 φορές, έφτασε στο 97% και εσκαγε.

Μετά την 2η προσπάθεια έκανα επανεκκίνηση το κινητό και δεν την εμφάνισε ξανά.

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, sisx1 said:

Μου την εμφάνισε και μένα.

Την κατέβασα 2 φορές, έφτασε στο 97% και εσκαγε.

Μετά την 2η προσπάθεια έκανα επανεκκίνηση το κινητό και δεν την εμφάνισε ξανά.

Όλα καλά μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.Τα φωτα σας....μου εχει ερθει ειδοποιηση για μηνυμα απο τηλεφωνητη.Ειναι ενα εικονιδιο πανω αριστερα στην μπαρα αλλα κ στην οθονη κλειδωματος.Παρολο που καλεσα τον τηλεφωνητη κ ακουσα κ διεγραψα το μηνυμα το εικονιδιο εξακολουθει να παραμενει κ μου εχει σπασει τ νευρα.Εκανα επανεκκινηση κ παλι τα ιδια...Αν παω στις ρυθμισεις τηλεφωνου μπορω να το εξαφανισω με το να απενεργοποιησω ολα τα εικονιδια-ειδοποιησεις στην ανω μπαρα το οποιο κ δεν θελω.Θελω απλα να εξαφανιστει το συγκεκριμενο.Καποια βοηθεια;

Ευχαριστω!

Edited by laios23

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα.

Ξέρει κάποιος να προτείνει αγορά μπαταρίας;

Ίσως και κάποιο αξιόπιστο μαγαζί που αναλαμβάνει την προμήθεια-αλλαγή;

Αγορά της από το εξωτερικό ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...
On 27/9/2021 at 6:27 ΜΜ, bizim said:

Καλησπέρα. Σήμερα έγινε κάτι που δεν το είχα ξανά τσεκάρει στο παρελθόν και κάπως με προβλημάτισε. 

 

Βγαίνοντας από σταθμό μετρό και θέλοντας να χτυπήσω ανέπαφα με nfc απ το κινητό συνειδητοποίησα ότι δε ξεκλείδωσα το κινητό αλλά απ την οθόνη (εκεί με την φωτογραφία προφύλαξης όχι την always on display) η πληρωμή έγινε κανονικά! Το δοκίμασα και μετά στο σούπερ μάρκετ και δούλεψε. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι αν χάσω το κινητό κατεβάζοντας την "κουρτίνα" μέσω της προφύλαξης οθόνης και χωρίς να χρειάζεται να ξεκλειδώσει το κινητό με fingerprint ή κωδικό μπορεί κάποιος να πληρώσει. Ξέρετε πως μπορώ να το αλλάξω αυτό; υπάρχει τρόπος να πληρώνεις με Google pay και ζητάει πάντα κωδικό ή fingerprint πριν από κάθε μία πληρωμή; διότι ψάχνω και δε βρίσκω κάτι τέτοιο στις ρυθμίσεις 

Ξεθάβω το topic μετά από τόσο καιρό μια και το είδα σήμερα ψάχνοντας κάτι για να επισημάνω ότι το "πρόβλημα" αυτό όντως υπάρχει, αλλά τουλάχιστον μπορεί να περάσει χρέωση μόνο μέχρι του ποσού συναλλαγής που επιτρέπεται η ανέπαφη χρέωση καρτών χωρίς τη χρήση PIN (δηλαδή 50€ σήμερα για την Ελλάδα). Για μεγαλύτερη χρέωση απαιτεί να ξεκλειδωθεί εντελώς το τηλέφωνο με χρήση fingerprint κλπ. Κάτι είναι κι αυτό. Ουσιαστικά σε περίπτωση απώλειας του τηλεφώνου η πιθανή ζημιά είναι η ίδια με το να μας κλέψουν την κάρτα (αυτή που έχουμε ορίσει προεπιλογή στο google wallet).

Link to comment
Share on other sites

Πας στις ρυθμίσεις - Ειδοποιήσεις και κέντρο ελέγχου - Στοιχεία που εμφανίζονται στην οθόνη κλειδώματος μετά το σύρσιμο προς τα κάτω και κλείνεις τον διακόπτη ώστε όταν είναι στην οθόνη κλειδώματος να μην κατεβαίνει η μπάρα ειδοποιήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...