Jump to content

Xiaomi Mi Note 10 Lite


keysmith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το εχω σκισει το κινητο ηδη ... προερχόμενος απο το mi6 με snapdragon του 2017.

Βεβαια ανουσια συγκριση καθως το ενα ηταν ναυαρχιδα το 2017 ενω το αλλο ενα mid range κινητο.

συνοπτικα.

το mi6 ειναι πολυ πιο γρηγορο κινητο στα παντα.

το δαχτυλικο αποτυπωμα κατα την αποψη μου στο Note απλα τραγικο

ειναι μια απλη mid range συσκευη απλα ξεγελαει με την εμφανιση του που δειχνει ακριβοτερη

καμερα θα δω αυριο , ηδη εβαλα 2 gcam ευτυχως χωρις root μπαινει κατευθειαν

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Το πήρα και εγώ ,προερχόμενος από το p40 ήθελα λίγο μεγαλύτερη οθόνη,αλλά την διαφορά του βάρος το κατάλαβα άμεσα , ευτυχώς στο χέρι καθετε καλά.Επειδη έχω ακόμα το p40 έκανα κάποιες συγκρίσεις ,η οθόνη του δε με ενθουσίασε σε φωτεινότητα και χρώματα δεν πρέπει να έχει τόσο καλή αντίθεση στο p40 δείχνουν όλα πιο ζωντανό τώρα σε σύγκριση λίγο σε φώτο στο. p40. πιο ζωντανό το. Μi note 10 lite καλύτερη ευκρίνεια σε θέματα ..γενικά δείχνει καλό αλλά το. P40 μάλλον θα μετανιώσω που το έδωσα
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς AOD είτε το μαμά, είτε με τρίτη εφαρμογή (πχ Always on AMOLED, NotifyBuddy, κτλ); Αν ναι πως τα πάει από μπαταρία;

Κάποιο σχόλιο περί AOD και μπαταρίας;;

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο σχόλιο περί AOD και μπαταρίας;;
Έχει λίγο παραπάνω κατανάλωση.
Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγο παραπάνω κατανάλωση.

Πόσο λίγο, είναι το λίγο όμως;; Έκανα ένα πείραμα εχθές και το απενεργοποίησα εντελώς. Για ένα ολόκληρο ~36ωρο από 100% έπεσε στο ~88-90%! Με AOD ούτε με σφαίρες αυτό. Το ενεργοποίησα ξανά σήμερα κατά τις 11πμ και έχει πέσει ~20% και η ώρα εδώ είναι 630μμ :mad: Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι υπερβολικός. Μου φαίνεται έπρεπε να είχα πάρει το Redmi Note 9 Pro με κλασσικό notifcation led :(

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Mπορει να μου πει κάποιος που βρίσκεται η ρύθμιση του ΑΟD για την φωτεινότητα του αυτό που φαίνεται στην οθόνη φωτεινό είναι για δευτερόλεπτα και μετά δείχνει αχνό μόνο αν το ακουμπουσεις φαίνεται
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αξίζει να κάνω μετάβαση από mi mix 2s στο note 10 lite ή θα είναι υποβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αξίζει να κάνω μετάβαση από mi mix 2s στο note 10 lite ή θα είναι υποβάθμιση?

 

οχι ουτε καν πλησιαζει...

καθαρη υποβαθμιση

 

ειναι μια χαρα κινητο αν παιζεις σε αυτη τη κατηγορια, αυτο που εχεις εσυ ειναι πιο πανω κατηγορια

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως ειναι καλη η μπροστα καμερα να ξεκλειδωνει με το προσωπο ακομα και βραδυ σε πολυ χαμηλο φωτισμο Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αξίζει να κάνω μετάβαση από mi mix 2s στο note 10 lite ή θα είναι υποβάθμιση?

Μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη, πολύ καλύτερη μπαταρία, καλύτερη κάμερα για μένα λόγω πιο καινούργιου αισθητήρα και κυρίως λόγω ευρυγώνιου.

Εξαρτάται τι θεωρείς σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη, πολύ καλύτερη μπαταρία, καλύτερη κάμερα για μένα λόγω πιο καινούργιου αισθητήρα και κυρίως λόγω ευρυγώνιου.

Εξαρτάται τι θεωρείς σημαντικό.

 

Με ενδιαφέρει ποιο πολύ η οθόνη. Λίγο μεγαλύτερη οθόνη θέλω να είναι. Και φυσικά θέλω amoled σε σχέση με την lcd που έχω τώρα. Κάμερα και τα υπόλοιπα δε καίγομαι και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω στη miui 12 οταν με το καλο ερθει...

 

Lock screen

Fix: Fingerprint unlock didn’t work on Always-on display in some cases

 

Για να δουμε

---------------------------------------

3 φωτογραφίες. 1 με default καμερα εφαρμογη , οι αλλες 2 με διαφορετικες gcam

 

Default : 8mb

 

default.jpg

 

Gcam PX : 5.86mb

 

gcam-px.jpg

 

Gcam :5.08mb

 

gcam.jpg

 

To βραδυ θα δοκιμασω να κανω το ιδιο

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

Η αδερφή μου είναι μεταξύ του samsung a51 και του xiaomi mi note 10 lite.

Εσείς ποιο θα προτείνατε??

Επίσης, φαντάζομαι ότι όσοι ήδη το έχετε είναι χωρίς εγγύηση μιας και πουλιέται μόνο σε skroutzoμαγαζα...

Τέλος επειδή βλέπω είναι αρκετά βαρύ (204γρ) είναι πρόβλημα αυτό ή δεν γίνεται αντιληπτό άμεσα??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

Η αδερφή μου είναι μεταξύ του samsung a51 και του xiaomi mi note 10 lite.

Εσείς ποιο θα προτείνατε??

Επίσης, φαντάζομαι ότι όσοι ήδη το έχετε είναι χωρίς εγγύηση μιας και πουλιέται μόνο σε skroutzoμαγαζα...

Τέλος επειδή βλέπω είναι αρκετά βαρύ (204γρ) είναι πρόβλημα αυτό ή δεν γίνεται αντιληπτό άμεσα??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σε αυτά τα λεφτά το Xiaomi 100%. Αν δεν ενδιαφέρουν/βολεύουν όμως οι κυρτές οθόνες και κυρίως οι μοντερνιές τύπου AOD, τότε θα κοίταγα το Redmi Note 9 Pro. Κάτοχος του Mi Note 10 Lite, αλλά το AOD με έχει ξενερώσει και είναι ο κύριος λόγος που σκέφτομαι να το επιστρέψω και να πάρω το Redmi που έχει κλασσικό notification light.

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Παμε και στο β' γυρο ... βραδακι

 

Default 5.95mb:

 

IMG-20200815-220908.jpg

 

Default 64megapixel 16.2mb:

 

IMG-20200815-220934.jpg

 

Default με ενεργοποιημενη τη νυχτερινη λήψη 5.65mb:

 

IMG-20200815-220955.jpg

 

Gcam PX 7.31mb:

 

MVIMG-20200815-221017.jpg

 

Gcam PX με νυχτερινη ληψη 6.92mb:

 

IMG-20200815-221025.jpg

 

Gcam 3.14mb:

 

IMG-20200815-221039.jpg

 

Gcam με νυχτερινη ληψη 4.38mb:

 

IMG-20200815-221045.jpg

 

Πιο κοντα στο ματι ο φωτεισμος του δρομου στην πραγματικοτητα ειναι οπως η 2η φωτογραφια default 64mp

πιο ωραιο αποτελεσμα , εμενα μου αρεσε η gcam με νυχτερινη ληψη

Πιο φωτεινη βγαινει απο gcam PX

 

Με νυχτερινη ληψη και οι 3 η μια διπλα στην αλλη.

1η Default 2η Gcam και 3η Gcam PX

 

Capture.jpg

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

To Παρελαβα σημερα (5) εργάσιμες απο την ημερα παραγγελίας.

 

Ευτυχώς καθεται καλα στο χερι δεν ειναι οπως το redmi note 9 pro που ειναι πιο φαρδυ και δεν μπορω να το χειριστω με 1 χερι.

 

Τωρα στην πριζα και αυριο που θα το βγαλω ξεκιναω με gcam γιατι δειχνει πως την χρειαζεται ειδικα στις βραδυνες φωτογραφιες ... και συνεχιζουμε

MAFIA, ποιο προτιμάς από τα δύο; Redmi Note 9 Pro ή το Xiaomi Mi Note 10 Lite; Κυρίως με ενδιαφέρει η μπαταρία.

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

MAFIA, ποιο προτιμάς από τα δύο; Redmi Note 9 Pro ή το Xiaomi Mi Note 10 Lite; Κυρίως με ενδιαφέρει η μπαταρία.

 

πιο ευκολα στο 1 χερι κραταω το Note

καλυτερη εμπειρια απο τα 2 σε συνολο θα ελεγα το redmi αλλα οχι ιδιαιτερες διαφορες

μπαταρια επειδη εχω AOD στο note το redmi με βγαζει παραπανω

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

πιο ευκολα στο 1 χερι κραταω το Note

καλυτερη εμπειρια απο τα 2 σε συνολο θα ελεγα το redmi αλλα οχι ιδιαιτερες διαφορες

μπαταρια επειδη εχω AOD στο note το redmi με βγαζει παραπανω

Πόσο παραπάνω για τη χρήση που κάνεις; Επίσης το notification light του Redmi φαίνεται καλά; Βλέπω από τα διάφορα βίντεο στο youtube ότι είναι ψείρα.

 

Κάτι άλλο, άσχετο με τα παραπάνω: Πώς στο καλό ενεργοποιείται η ultrawide κάμερα βρε παιδιά; :confused: Ή είμαι τυφλός ή είμαι ηλίθιος και δε μπορώ να το βρω :mad:

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι άλλο, άσχετο με τα παραπάνω: Πώς στο καλό ενεργοποιείται η ultrawide κάμερα βρε παιδιά; :confused: Ή είμαι τυφλός ή είμαι ηλίθιος και δε μπορώ να το βρω :mad:

Μάλλον και τα δύο :lol: :p Είναι στην επιλογή Pro τέρμα δεξιά.

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα της mocolo για mi note 10,μου το εκανε και εμενα με τη κηλιδα ,αλλα την επομενη μερα εξαφανιστηκε, υποψην το στεγνωσα καλα κανα 10 λεπτο με το uv.

Το φοραω απο την πρωτη μερα εδω και ενα μηνα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δυστυχώς μου έβγαλε φούσκαλες πάλι από την θήκη δεύτερη φορά που έβαλα mocolo αλλά είναι πολύ ωραίο τζαμακι
Link to comment
Share on other sites

Όταν η οθόνη είναι κυρτή η mocolo είναι άχρηστη. Αν βάλεις θήκη την πετάει αλλά και θήκη να μην βάλεις το καρδο στις άκρες δεν πατάει με αποτέλεσμα να γεμίζει σκόνες, άμμο κτλ. Δεν ξέρω τι παίζει εδώ αλλά σε άλλα δύο κινητά με κυρτή στις άκρες οθόνη αυτό πάθαινα. Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλα τη μπαταρια ειναι αυτη που εχει το κινητο αυτη σε 2 χρονια που θα εχει πεσει στο μισο θα ειναι σαν του Mi 9 καινουρια:).Ανετα σε βγαζει 2 ημερες με 8 ωρες sot και gps ή μια ημερα και να μην εχεις παρει τα ματια σου απο πανω σου για 11 ωρες.Σε 29,5 ωρες με 92 λεπτα οθονη συνδεδεμενο το bluetooth για 5 ωρες στο κινητο 50 λεπτα gps sportstraker 6 test vodafone ταχυτητα 1 ωρα ραδιοφωνο 18 λεπτα κληση, η μπαταρια ειναι επεσε μονο 26% δηλαδη πηγε στο 74%. Καμερα καλή είναι και τα βιντεακια 4κ καλα ειναι βεβαια δεν ειναι σαν του Mi 9 αλλα ειναι πλησιαζουν, η selfie ειναι καλη μονο με gcam, η οθονη του πολυ καλη, το κινητο σαν ποιοτητα δεν παιζεται. Το κινητο ειναι βαρύ αλλα η καμπυλωτη του οθονη σε βοηθαει παρα πολυ και δεν το καλαβαινεις στο χερι. Το ξεκλειδωμα με το προσωπο ειναι αμεσο ακομα και σε χαμηλες συνθηκες φωτισμου. Γενικα για μενα ειναι ενα κινητο το οποιο κραταει ανετα 3 χρονια αμα δεν παιζεις παιχνιδια
Link to comment
Share on other sites

Όταν η οθόνη είναι κυρτή η mocolo είναι άχρηστη. Αν βάλεις θήκη την πετάει αλλά και θήκη να μην βάλεις το καρδο στις άκρες δεν πατάει με αποτέλεσμα να γεμίζει σκόνες, άμμο κτλ. Δεν ξέρω τι παίζει εδώ αλλά σε άλλα δύο κινητά με κυρτή στις άκρες οθόνη αυτό πάθαινα.

 

Με την μαμα θηκη δεν μου το πεταει ,και την εχω βαλει-βγαλει αρκετες φορες

Link to comment
Share on other sites

Καλα τη μπαταρια ειναι αυτη που εχει το κινητο αυτη σε 2 χρονια που θα εχει πεσει στο μισο θα ειναι σαν του Mi 9 καινουρια:).Ανετα σε βγαζει 2 ημερες με 8 ωρες sot και gps ή μια ημερα και να μην εχεις παρει τα ματια σου απο πανω σου για 11 ωρες.Σε 29,5 ωρες με 92 λεπτα οθονη συνδεδεμενο το bluetooth για 5 ωρες στο κινητο 50 λεπτα gps sportstraker 6 test vodafone ταχυτητα 1 ωρα ραδιοφωνο 18 λεπτα κληση, η μπαταρια ειναι επεσε μονο 26% δηλαδη πηγε στο 74%. Καμερα καλή είναι και τα βιντεακια 4κ καλα ειναι βεβαια δεν ειναι σαν του Mi 9 αλλα ειναι πλησιαζουν, η selfie ειναι καλη μονο με gcam, η οθονη του πολυ καλη, το κινητο σαν ποιοτητα δεν παιζεται. Το κινητο ειναι βαρύ αλλα η καμπυλωτη του οθονη σε βοηθαει παρα πολυ και δεν το καλαβαινεις στο χερι. Το ξεκλειδωμα με το προσωπο ειναι αμεσο ακομα και σε χαμηλες συνθηκες φωτισμου. Γενικα για μενα ειναι ενα κινητο το οποιο κραταει ανετα 3 χρονια αμα δεν παιζεις παιχνιδια

Η μπαταρία του όντως είναι φοβερή... αν δεν έχεις ανοικτό AOD. Κι επειδή λόγω δουλειάς δε μπορώ να χάνω ειδοποιήσεις, αλλά και λόγω ότι η κυρτή οθόνη τελικά δε με βολεύει, το κινητό πάει πίσω στη Xiaomi. Εδώ και μερικές ώρες είμαι με Redmi Note 9 Pro.

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Η κυρτή οθόνη δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα πανω στο κινητό φοράω την θήκη την διάφανη της Xiaomi που είχε το κουτί και δεν με έχει κουράσει. Πιστεύω ότι άμα φορέσω της σκληρή θήκη της nillkin που βάζω στα κινητά μου θα γίνει δύσχρηστη στα άκρα και θα μου δυσκολέψει την χρήση γιατί είναι πιο ψηλή και φτάνει στο επίπεδο της οθόνης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για όσους βάζουν σκληρή μεβρανη οθονης, σε όλα τα κινητά μου βάζω nillkin hd+ μεμβράνες εκτός από δύο το mi note 3 που το έδωσα στη μητέρα μου και το έχω συνολικά 2 χρονια και 8 μήνες και το redmi note 6 pro της δουλειάς που το απέσυραν για το mi

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για το Mi Note 10 lite στο mi note 3 έχει 1 ανεπεσθητη γρατζουνιά που δεν φαίνεται και στο redmi note 6 pro 2 γρατσουνιές ελαφριές δεν φαίνονται , τα κινητά τα έβαζα στη τσέπη στο τσαντάκι με τα κλειδιά.Αρα το gorilla glasa κάνει δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...