Jump to content

Xiaomi Mi Note 10 Lite


keysmith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποιος μπορεί ας μου πει αν την ώρα τις συνομιλίας σβήνει η οθόνη.

Ευχαριστώ

 

Υπάρχει περίπτωση, να έχει κολλήσει ή χαλάσει ο Proximity sensor. Υπάρχει η δυνατότητα για calibration του Proximity. Επίσης ένας απο τους λόγους που μπορεί να έχει κολλήσει, είναι και τα tempered glasses.

Κάνουμε λοιπόν δοκιμή κλήσης για να δούμε εάν λειτουργεί ο αισθητήρας χωρίς tempered glass (σε περίπτωση που φοράμε).

Τέλος, επειδή αφορά hardware, η επόμενη λύση εάν έχει κολλήσει ο σένσορας (και εφόσον ως προανέφερα έχει προηγηθεί καλιμπράρισμα), είναι το factory reset. Ειδικά όποιος σκέφτεται να πάει μέχρι το service για αυτό, προτού μπει σε έξοδα και τέτοιο κόπο, ένα factory reset είναι απαραίτητο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Υπάρχει περίπτωση, να έχει κολλήσει ή χαλάσει ο Proximity sensor. Υπάρχει η δυνατότητα για calibration του Proximity. Επίσης ένας απο τους λόγους που μπορεί να έχει κολλήσει, είναι και τα tempered glasses.

Κάνουμε λοιπόν δοκιμή κλήσης για να δούμε εάν λειτουργεί ο αισθητήρας χωρίς tempered glass (σε περίπτωση που φοράμε).

Τέλος, επειδή αφορά hardware, η επόμενη λύση εάν έχει κολλήσει ο σένσορας (και εφόσον ως προανέφερα έχει προηγηθεί καλιμπράρισμα), είναι το factory reset. Ειδικά όποιος σκέφτεται να πάει μέχρι το service για αυτό, προτού μπει σε έξοδα και τέτοιο κόπο, ένα factory reset είναι απαραίτητο.

 

Αν κατάλαβα καλά ο φιλος δεν έχει καν τη συσκευή και ρωτάει γιατί από αυτό θα εξαρτηθεί η αγορά της μάλλον.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ο φιλος δεν έχει καν τη συσκευή και ρωτάει γιατί από αυτό θα εξαρτηθεί η αγορά της μάλλον.

 

Και προσωπικά για αυτό απαντάω, για αυτό γράφω εάν δεις το post μου σε τρίτο πρόσωπο. Γενικά δηλαδή αναφέρομαι.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τη συσκευή απλά είναι υποψήφια για αγορά. Σε προηγούμενο (redmi 5) είχα θέματα με τον proximity. Εδώ η σελίδα της εταιρείας δεν αναφέρει ότι έχει proximity. Σίγουρα κάποια άλλη τεχνολογία θα έχει για να σβήνει στις κλήσεις.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τη συσκευή απλά είναι υποψήφια για αγορά. Σε προηγούμενο (redmi 5) είχα θέματα με τον proximity. Εδώ η σελίδα της εταιρείας δεν αναφέρει ότι έχει proximity. Σίγουρα κάποια άλλη τεχνολογία θα έχει για να σβήνει στις κλήσεις.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

50194705933_378ec21286_z.jpg

 

 

Αυτό είναι το βίντεο, στο 4,24 σταματήστε το, για να δείτε που είναι το σημείο του αισθητήρα εγγύτητας που σας έδειξα στο παραπάνω screenshot (εγώ το κύκλωσα και έβαλα το βέλος για να γνωρίζετε το σημείο). Είναι η κυκλωμένη επαφή.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα είμαι κι εγώ κάτοχος του mi note 10 lite προερχόμενος από mi note 2. Δεν είδα τρομερή διαφορά μεταξύ των δύο συσκευών πέρα από την μπαταρία (σαφώς καλύτερο κινητό) που ήταν και ο βασικός λόγος αντικατάστασης. Παρέλαβα τη συσκευή στην Κρήτη σε μία μέρα από την παραγγελία στα 280 ευρώ. Στη συσκευασία περιέχεται θήκη σιλικόνης μαύρη πολύ καλή για το μαύρο μοντέλο της συσκευής που δυστυχώς δεν γνώριζα κι είχα παραγγείλει ήδη κι άλλη.
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα είμαι κι εγώ κάτοχος του mi note 10 lite προερχόμενος από mi note 2. Δεν είδα τρομερή διαφορά μεταξύ των δύο συσκευών πέρα από την μπαταρία (σαφώς καλύτερο κινητό) που ήταν και ο βασικός λόγος αντικατάστασης. Παρέλαβα τη συσκευή στην Κρήτη σε μία μέρα από την παραγγελία στα 280 ευρώ. Στη συσκευασία περιέχεται θήκη σιλικόνης μαύρη πολύ καλή για το μαύρο μοντέλο της συσκευής που δυστυχώς δεν γνώριζα κι είχα παραγγείλει ήδη κι άλλη.

 

Δεν βλέπεις τρελή διαφορά γιατί το Mi note 2 ήταν ναυαρχίδα αν δεν κάνω λάθος. Αυτό απλά midrange.

 

Έχει καμία προστατευτική ζελατίνα στην οθόνη από το εργοστάσιο;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου μεταβαση απο Mi6 με Snapdragon 835 ειναι ... αλλα λογο οθονης, Updates και μπαταριας την εκανα.

 

Πηρα και εγω μερικες θηκες αν και το κουτι στο μαυρο χρωμα εχει μαυρη θηκη σιλικονης που ειναι μια χαρα

 

https://www.aliexpress.com/item/4001031766315.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3b5e4c4dJmZW8e

https://www.aliexpress.com/item/4000682526661.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3b5e4c4dJmZW8e

https://www.aliexpress.com/item/4001287794803.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3b5e4c4dJmZW8e

https://www.aliexpress.com/item/4001097334808.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3b5e4c4dJmZW8e

 

Για την οθονη δεν βαζω ζελατινες αλλα υγρο nano liquid ... το ιδιο ειχα κανει και σε προηγουμενες συσκευες με πολλες πτωσεις και οχι μονο δεν ειχα σπασιμο οθονης αλλα ουτε γρατζουνια ... (και δεν το προσεχα ιδιαιτερα)

 

gX8Ypo.jpg

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος γιατί δεν δημιουργούνται συντομεύσεις στην αρχική οθόνη από τους browsers? Σε παλιότερες εκδόσεις του miui και android σε οποιαδήποτε ιστοσελίδα πχ του chrome επέλεγες προσθήκη στην αρχική οθόνη, έβγαζε συντόμευση την ιστοσελίδα στην αρχική οθόνη.

Υ.Γ Έχω δώσει τις απαραίτητες άδειες

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος γιατί δεν δημιουργούνται συντομεύσεις στην αρχική οθόνη από τους browsers? Σε παλιότερες εκδόσεις του miui και android σε οποιαδήποτε ιστοσελίδα πχ του chrome επέλεγες προσθήκη στην αρχική οθόνη, έβγαζε συντόμευση την ιστοσελίδα στην αρχική οθόνη.

Υ.Γ Έχω δώσει τις απαραίτητες άδειες

 

Είναι θέμα browser. Με τον Opera, στο Redmi Note 9 Pro, με προεγκατεστημένο Android 10, δημιουργούνται κανονικά οι συντομεύσεις σελίδων στην αρχική οθόνη.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος γιατί δεν δημιουργούνται συντομεύσεις στην αρχική οθόνη από τους browsers? Σε παλιότερες εκδόσεις του miui και android σε οποιαδήποτε ιστοσελίδα πχ του chrome επέλεγες προσθήκη στην αρχική οθόνη, έβγαζε συντόμευση την ιστοσελίδα στην αρχική οθόνη.

Υ.Γ Έχω δώσει τις απαραίτητες άδειες

 

Δες μήπως δεν έχεις δώσει τα απαραίτητα "διακαιώματα "

Link to comment
Share on other sites

Όποιος μπορεί ας μου πει αν την ώρα τις συνομιλίας σβήνει η οθόνη.

Ευχαριστώ

 

 

δες .. στο 3.34

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και έχει όπως όλα απλά μπορεί να το υλοποιούν με την κάμερα και όχι με ξεχωριστό αισθητήρα όπως παλαιότερα. Αν έχεις πρόβλημα πρόσεξε μήπως το τζαμάκι που έχεις βάλει κάτι κάνει την μπροστά κάμερα
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο όμως που δεν το αναφέρει πουθενά

Ότι έχει σίγουρα έχει ως λειτουργία δλδ. Μπορεί να το υλοποιεί με την κάμερα όπως και τον αισθητήρα φωτός (αυτόματη φωτεινότητα). Κάποτε τα είχαν ξεχωριστά αλλά αλλάξαμε οι εποχές. Εκτός αν είναι κρυμμένος κάτω στο την οθόνη όπως των δακτυλικών αποτυπωμάτων. Όποιος έχει πρόβλημα να ελέγξει το τζαμάκι του μήπως κάπου κάπως μπαίνει στην μέση. Όταν μιλάς πάντως καταλαβαίνει ότι το πλησιάζεις στο αυτί και σημείο την οθόνη. Και με το χέρι να το ακουμπήσεις το ίδιο κάνει.

Νομίζω το κάνει μεν κάμερα όπως είπα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μονος ανασταλτικος παραγοντας για να το αγορασω ειναι αυτο το 9,7 χιλιοστα παχος σε συνδυασμο με τα 204 γρ βαρος θα ειναι τουβλακι
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μονος ανασταλτικος παραγοντας για να το αγορασω ειναι αυτο το 9,7 χιλιοστα παχος σε συνδυασμο με τα 204 γρ βαρος θα ειναι τουβλακι

 

Moνο το βαρος θα ελεγα γιατι το παχος επειδη εχει την curved οθονη , καθεται καλα στο χερι

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι πάρα πολύ ωραίο στο χέρι

Είναι πολύ πιο καλό από το mi10 lite που είναι αισθητά πιο ελαφρύ

Γενικά εγώ που δε μπορώ να κάτσω σε κινητό από από 10 ημέρες το έχω τωρα είκοσι μέρες και το είχα άλλο 1 μήνα πριν δοκιμασω το mi10 lite

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι πάρα πολύ ωραίο στο χέρι

Είναι πολύ πιο καλό από το mi10 lite που είναι αισθητά πιο ελαφρύ

Γενικά εγώ που δε μπορώ να κάτσω σε κινητό από από 10 ημέρες το έχω τωρα είκοσι μέρες και το είχα άλλο 1 μήνα πριν δοκιμασω το mi10 lite

 

το Mi10 lite ειναι καλυτερο κινητο και εχει διαφορα . ακομα και στις φωτογραφιες οκ omnivision αλλα το τελικο αποτελεσμα με την επεξεργασια που κανει για εμενα ειναι καλυτερο του note lite . αλλα στο χερι ειναι δυσκολο, ειναι πιο φαρδυ

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι πάρα πολύ ωραίο στο χέρι

Είναι πολύ πιο καλό από το mi10 lite που είναι αισθητά πιο ελαφρύ

Γενικά εγώ που δε μπορώ να κάτσω σε κινητό από από 10 ημέρες το έχω τωρα είκοσι μέρες και το είχα άλλο 1 μήνα πριν δοκιμασω το mi10 lite

 

Ευχαριστω για την απαντηση ..Βρε μεγαλε 10 μερε και αλλαζεις κινητο αυτο ειναι για ρεκορ γκινες..Παντως καταληγω στο mi notr 10 lite δειχνει πολυ ομορφο

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το Mi10 lite ειναι καλυτερο κινητο και εχει διαφορα . ακομα και στις φωτογραφιες οκ omnivision αλλα το τελικο αποτελεσμα με την επεξεργασια που κανει για εμενα ειναι καλυτερο του note lite . αλλα στο χερι ειναι δυσκολο, ειναι πιο φαρδυ

 

Ευχαριστω και σενα φιλε για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

το Mi10 lite ειναι καλυτερο κινητο και εχει διαφορα . ακομα και στις φωτογραφιες οκ omnivision αλλα το τελικο αποτελεσμα με την επεξεργασια που κανει για εμενα ειναι καλυτερο του note lite . αλλα στο χερι ειναι δυσκολο, ειναι πιο φαρδυ

Πιο φαρδύ είναι το mi10 lite

Link to comment
Share on other sites

Πιο φαρδύ είναι το mi10 lite

Συμφωνα με το gsmarena το πλατος του mi lite 10 ειναι 74,8 και του note lite 74,2 μικρη διαφορα φαινεται η curved οθονη κανει καλυτερο το κρατημα

Link to comment
Share on other sites

Μη γράφετε ότι να ναι.... Από που προκύπτει πως είναι καλύτερο το mi note 10 lite από το mi 10 lite; Ούτε καν.... γιατί επειδή έχει μεγαλύτερη μπαταρία μήπως; κάμερα; δεν μπααα.. δε θα το έλεγα. Συμπαθητικό το mi note αλλά όπως και να το κάνουμε ο 765 είναι αισθητά καλύτερος από τον 730. Επιπλέον, οι curved οθόνες δεν αρέσουν σε όλους και η τάση γενικώς είναι να ελαττώνεται το κύρτωμα στις συσκευές. Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...