Jump to content

Xiaomi Mi Note 10 Lite


keysmith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

xiaomi-mi-note-10-lite-5.jpg

Παρουσιάστηκε το μικρό αδερφάκι του mi note 10 με μειωμένη τιμή σε σχέση με το κανονικό και κάποιες διαφορές στις κάμερες.

Στα περισσότερα χαρακτηριστικά είναι όμοιο με τα Mi note 10

157.8 x 74.2 x 9.7 mm

6.47 inches, 102.8 cm2

Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G

6/64, 6/128gb, 8/128gb

Card slot No

 

Και διαφέρει κυρίως στις κάμερες όπου είναι μία "Lite" έκδοχή

64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF, Laser AF

8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm

2 MP, f/2.4, (macro)

5 MP, f/2.4, (depth)

Δεν υπάρχει η normal Χ2 και η τηλεφακός Χ4 του "μεγάλου αδερφού" και οι υπόλοιπες είναι "υποδεέστερες"

Χαρακτηριστικά και μία σύγκριση με το "αδερφάκι" εδώ/via

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Αρκετά καλή συσκευή που απορώ γιατί κάποιος να προτιμήσει το redmi note 9 pro στα ίδια περίπου λεφτά (300+) και όχι αυτο με οθόνη amoled και ίσως και ένα κλικ καλύτερη κάμερα. Και αρκετά πιο όμορφο και βολικό στο κράτημα αλλά ειδικά σε επίπεδο οθόνης που τα είδα δίπλα δίπλα ήταν πραγματικά η μέρα με τη νύχτα πού απερριψα το redmi άμεσα.

Eνα πολύ κατατοπιστικό review

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Σαν τηλέφωνο και δυνατότητες και "ύφος" συναγωνίζεται/ανταγωνίζεται επίσης το mi 9 lite και σε τιμή είναι σχετικά κοντά (και λογικό αφού το ανταγωνίζεται).

Είναι λίγο καλύτερο από αυτό αλλά και λίγο ακριβότερο (16/6/2020 τιμές 340 vs 270) και αν η τιμή της διαφορά πέσει στα ή κάτω από 50€ τότε πιστεύω ότι θα αξίζει το mi note 10 αλλιώς κατά τη γνώμη μου είναι πιο value/money το mi 9 lite.

 

Εδώ μία σύγκριση.

 

Το σίγουρο είναι πως έχει δημιουργηθεί σύγχυση :wacko: με τόσα παρόμοια κινητά και δεν θα της βγει σε καλό το fragmentation της xiomi. θυμίζει samsung του 2012-13.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Σαν τηλέφωνο και δυνατότητες και "ύφος" συναγωνίζεται/ανταγωνίζεται επίσης το mi 9 lite και σε τιμή είναι σχετικά κοντά (και λογικό αφού το ανταγωνίζεται).

Είναι λίγο καλύτερο από αυτό αλλά και λίγο ακριβότερο (16/6/2020 τιμές 340 vs 270) και αν η τιμή της διαφορά πέσει στα ή κάτω από 50€ τότε πιστεύω ότι θα αξίζει το mi note 10 αλλιώς κατά τη γνώμη μου είναι πιο value/money το mi 9 lite.

 

Εδώ μία σύγκριση.

 

Το σίγουρο είναι πως έχει δημιουργηθεί σύγχυση :wacko: με τόσα παρόμοια κινητά και δεν θα της βγει σε καλό το fragmentation της xiomi. θυμίζει samsung του 2012-13.

 

Υπάρχει και το mi 10 lite....το τεντωσαν

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω η καλύτερη και πιο ισορροπημένη πρόταση στις Mid Range συσκευές, ειδικά αν σταθεροποιηθεί η τιμή του στα 250€. Ο διάδοχος του, το Mi 9 Lite δυστυχώς έχει ελάχιστο απόθεμα και η τιμή του έχει πάρει την ανιούσα. Με χάλασε λίγο η κυρτότητα της οθόνης, αλλά η μπαταρία του είναι ξεκάθαρο selling point.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι αξίζει η αγορά του. Σε σχέση με το mi 9 lite που τα είδα δίπλα δίπλα η οθόνη του του mi note 10 ήταν πολύ καλύτερη. Βλέπω ότι έχουν διαφορά 400:000 με 60:000 contrast σε σχέση με το mi9 lite mi9 και mi9t pro που έχουν της samsung.

Η επιλογή της xiaomi να μην χρησιμοποιήσει οθόνη της samsung αλλά μιας κινεζικής εταιρίας της visionox εμένα με εξέπληξε ευχάριστα όταν τα βλέπω δίπλα δίπλα. Μένει βέβαια να δούμε την αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι αξίζει η αγορά του. Σε σχέση με το mi 9 lite που τα είδα δίπλα δίπλα η οθόνη του του mi note 10 ήταν πολύ καλύτερη. Βλέπω ότι έχουν διαφορά 400:000 με 60:000 contrast σε σχέση με το mi9 lite mi9 και mi9t pro που έχουν της samsung.

Η επιλογή της xiaomi να μην χρησιμοποιήσει οθόνη της samsung αλλά μιας κινεζικής εταιρίας της visionox εμένα με εξέπληξε ευχάριστα όταν τα βλέπω δίπλα δίπλα. Μένει βέβαια να δούμε την αξιοπιστία.

οι amoled έχουν απειρο κοντραστ. Δεν νομίζω ότι μετριέται καθώς έχουν το απόλυτο μαύρο. Μονο φωτεινότητα μετράμε στις amoled.

Εχω δει την οθόνη του mi 9 lite και είναι μια χαρά amoled (έχω το mi note 10). Τα δικά μας έχουν "κυρτή" οθόνη στα πλάγια (τύπου edge) και προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου (ενοχλεί και προκαλεί προβλήματα). Υπό αυτήν την έννοια το Mi 9 lite είναι καλύτερο που έχει "επίπεδη" οθόνη. άλλοι βέβαια έχουν αντίθετη άποψη.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

οι amoled έχουν απειρο κοντραστ. Δεν νομίζω ότι μετριέται καθώς έχουν το απόλυτο μαύρο. Μονο φωτεινότητα μετράμε στις amoled.

 

Εχω δει την οθόνη του mi 9 lite και είναι μια χαρά amoled (έχω το mi note 10). Τα δικά μας έχουν "κυρτή" οθόνη στα πλάγια (τύπου edge) και προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου (ενοχλεί και προκαλεί προβλήματα). Υπό αυτήν την έννοια το Mi 9 lite είναι καλύτερο που έχει "επίπεδη" οθόνη. άλλοι βέβαια έχουν αντίθετη άποψη.

Εκτιμώ πως είναι λάθος να συγκρίνουμε mi note 10 lite με mi 9 lite.... Ο αντικαταστατης του είναι το mi 10 lite...

 

Στάλθηκε από το SM-A720F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ πως είναι λάθος να συγκρίνουμε mi note 10 lite με mi 9 lite.... Ο αντικαταστατης του είναι το mi 10 lite...

 

Το απάντησα και σε άλλο νήμα. Δεν είπε κανείς είναι αντικαταστάτης κάποιοι. Εγώ απλά λέω μοιάζουν πολύ και βεβαιως αλληλοκαλήπτονται ως κινητά και αφορούν παρόμοιο κοινό

 

Έτσι πιστεύω ότι "συγκρίνεται" με το mi 9 lite καθώς α) έχουν παρόμοιους επεξεργαστές σε επιδώσεις (AnTuTu: 253271 (v8), 215277 (v8) δλδ 17% ταχύτερο το mi note 10 lite) ενώ β) μικρή η διαφορά που έχουν οι κάμερες τους (64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm vs 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, δλδ 33% μεγαλύτερος ο mi note 10 lite). Υπερτερεί ως mAh και στην μπαταρία το mi note 10 lite. Στα άλλα είναι "ίδια" (μνήμη μέγεθος). Αν αυτές οι ¨μικρές" για μένα διαφορές αξίζουν την σημερινή διαφορά τιμής (100€?) εγώ απαντάω ΟΧΙ. Στο μέλλον με μία άλλη τιμή το ξανασυζητάμε. To mi note 10 lite είναι ένα super η Pro :p mi 9 lite κατά τη γνώμη μου. Υ.Γ. προτιμώ την ΜΗ κυρτή οθόνη του mi 9 lite γιατί η "κυρτή" στις άκρες οθόνη μόνο προβλήματα δημιουργεί (από τζαμάκι που θα βάλεις μέχρι κατα λάθος αφή που οδηγεί από λάθος κλικ μέχρι στον να μην αποκρίνεται το σημείου που αγγίζεις μέσα).

 

Περισσότερα εδώ.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το Mi 10 Lite να είναι ο αντικαταστάτης του Mi 9 Lite ή πιο σωστά, ο επίσημος "διάδοχος", αλλά εδώ συγκρίνουμε VFM και δυστυχώς η τιμή του πρώτου είναι απαγορευτική ακόμη (έχει στρογγυλοκαθίσει στα 300€).

 

Για αυτό λοιπόν και η συζήτηση μεταξύ Mi Note 10 lite και Mi 9 Lite, μιας και αποτελούν τις πιο VFM συσκευές. Βασικά, το δεύτερο ήταν κάποτε, πλέον δεν το βρίσκεις πουθενά σε καλή τιμή, λόγω περιορισμένης διαθεσιμότητας.

Edited by Stavros750
Link to comment
Share on other sites

Ούτε το πρώτο είναι ούτε το τελευταίο χώρος SD slot

 

Τότε είναι ατυχής (τουλάχιστον) η σύγκριση με το Mi 10 Lite να είναι ο αντικαταστάτης (διάδοχος) του Mi 9 Lite

Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι ατυχής (τουλάχιστον) η σύγκριση με το Mi 10 Lite να είναι ο αντικαταστάτης (διάδοχος) του Mi 9 Lite

νταξ μη το ψάχνετε τα έχει κάνει σαλάτα η xiaomi με τα κινητά και τα ονόματα που τα αλλάζει σαν τα πουκάμισα. Κανεις δεν ξέρει ποιος είναι αντικαταστάτης ποιου με ακρίβεια και τι διαφέρει εκείνο από το άλλο.

Ναι το mi note 10 lite σίγουρα ΔΕΝ είναι αντικαταστάτης του mi 9 lite καθώς περισσότερο ΙΔΙΟ είναι με αυτό και όχι το ξεπερνάει (όχι σημαντικά). Από εκεί και πέρα σήμερα συμφέρει η αγορά του mi note 10 lite αλλά ο αντικαταστάτης το mi 9 lite είναι το mi 10 lite (χωρίς τη λέξη note) απλά ακόμα είναι σε άλλο επίπεδο τιμής λόγω του 5G.

Μπερδευτήκατε με τις μικροδιαφορές στο όνομα? (όχι lite, όχι note ότι 9 όχι 9Τ.. :wacko:). Δεν πειράζει, πάρτε ένα και μη χολοσκάτε..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά καλή συσκευή και μπορώ να πω με ενδιαφέρει. Αλλά έχω μια απορία για το αν είναι καλύτερος το 730G ή ο 765 του mi 10 lite που μοιάζει παρόμοια συσκευή αλλά σε 5g
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ήδη εδώ και ένα μήνα και μπορώ να πω ότι το κινητό είναι πολύ καλό ,με καλή μπαταρία μιάμιση μέρα άνετα με γύρω στις εννέα ώρες SOT.Η κάμερα του εξίσου καλή ιδίως την ημέρα.

Νομίζω είναι ένα τίμιο κινητό.

Το πέρασα και την ελληνική xtrv rom εδώ και μία εβδομάδα και είδα πολύ καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά καλή συσκευή και μπορώ να πω με ενδιαφέρει. Αλλά έχω μια απορία για το αν είναι καλύτερος το 730G ή ο 765 του mi 10 lite που μοιάζει παρόμοια συσκευή αλλά σε 5g

 

Ο 765g του Mi10 lite είναι καλύτερος, με απόδοση 10-15% πιο πάνω από τον 730g.

Link to comment
Share on other sites

Τοχω από την Δευτέρα. Το κινητό είναι ωραίο . Τα λαγκακια του τα κάνει . Η οθόνη του ωραία . Η μπαταρία του άψογη .
Link to comment
Share on other sites

Τοχω από την Δευτέρα. Το κινητό είναι ωραίο . Τα λαγκακια του τα κάνει . Η οθόνη του ωραία . Η μπαταρία του άψογη .
Ξεκλειδώνεις bootloader περνάς μια custom rom την xiaomi.eu ή την xtrv και γίνεται ακόμα καλύτερο και γλυτώνεις τα lag

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ! Ενδιαφερομαι να αγορασω αυτο το κινητο με την 8gb ram 128 gb rom στα 355€ απο σκρουτζ στην γκλομπαλ εκδοση .θα εχει κανονικα ελληνικα και ελληνικη γραφη και αναγνωση αναγνωριση μηνυματων? εχει το google playstore?Τι λετε αξιζει; τι ελειψεις ,μειονεκτηματα εχει;εχει την 800 αρα μπαντα; το οτι δεν εχει 5g με επηρεαζει σε κατι στο μελλον που θα ερθει το 5g? μηπως ειναι πολυ βαρυ στο χερι ;ειναι 205 γρ. Τωρα εχω το honor 6 που ειναι 150 γρ.Αν ειναι να κολλαει και να λαγκαρει δεν το παιρνω να παρω καποιο αλλο καλυτερα.γνωμες σας ,ευχαριστω Edited by thetaraxias1984
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ! Ενδιαφερομαι να αγορασω αυτο το κινητο με την 8gb ram 128 gb rom στα 355€ απο σκρουτζ στην γκλομπαλ εκδοση .θα εχει κανονικα ελληνικα και ελληνικη γραφη και αναγνωση αναγνωριση μηνυματων? εχει το google playstore?Τι λετε αξιζει; τι ελειψεις ,μειονεκτηματα εχει;εχει την 800 αρα μπαντα; το οτι δεν εχει 5g με επηρεαζει σε κατι στο μελλον που θα ερθει το 5g? μηπως ειναι πολυ βαρυ στο χερι ;ειναι 205 γρ. Τωρα εχω το honor 6 που ειναι 150 γρ.Αν ειναι να κολλαει και να λαγκαρει δεν το παιρνω να παρω καποιο αλλο καλυτερα.γνωμες σας ,ευχαριστω

 

Ελληνικά, play store, 800αρα όλα κανονικά έχει φυσικά αρκεί να είναι global version που όλοι αυτη φερνουν.

Το 5g μέχρι να το δούμε σε κανονική κάλυψη θα έχουμε αλλάξει σίγουρα μια δυο συσκευές ακομα οπότε δεν ενοχλεί σίγουρα.

Η αλήθεια είναι ότι είναι σχετικά ογκώδες και βαρύ αλλά επειδή στο χέρι κάνει η οθόνη τη κυρτότητα και στις άκρες λεπταίνει αρχικά στο κράτημα στο χέρι είναι καλο και πολύ πιο άνετο σε σχέση πχ με το redmi note 9 που είναι παντόφλα κυριολεκτικά. Καλό είναι να πας σε ένα kotsovolo/media/public να το δεις και από κοντά. Αυτό δεν υπάρχει αλλά θα δεις το mi note 10 που είναι ολόιδιο.

Επεξεργαστή έχει τον ίδιο με το redmi note 9 pro οπότε για νορμάλ χρήση μια χαρά και από οθόνη δε συγκρίνεται η super amoled του η αλήθεια είναι ότι είναι καταπληκτική.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...