Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

4 ώρες πριν, mylw_4 said:

Και εκεί που είχα ησυχάσει από τις επανεκκινήσεις κατά την διάρκεια κλήσεων επανήλθαν οι επανεκκινήσεις όταν ανοίγω την συσκευή. 

Θα το σκεφτώ πολύ αν θα ξαναπάρω χιαομι.... 

Κοιτα να δεις τι γινεται...

Ειχα το redmi note 4 για 3 χρονια, πολυ ευχαριστημενος

Μετα πηγα στο redmi note 9 pro,οπου το κρατησα για 1 χρονο και ηταν εξαιρετικο σε ολα του..Καλη αναβαθμιση απο το 4αρι και δεν ειχα κανενα προβλημα, το εδωσα στην γυναικα και πηρα το poco x3 pro οπου το εχω κανα 8μηνο...

Μετα απο μια αναβαθμιση τον Αυγουστο-Σεπτεμβρη του 2021 το 9 pro αρχισε τις επανεκκινήσεις στις κλησεις, ενω εμενα δεν το ειχε κανει ΠΟΤΕ. Ασε που εκανε κανα δυο φορες και κατι σαν ghosting, που η οθονη πηγαινε σαν τρελη πανω κατω λες και παταγε καποιος την οθονη. Με την προτελευταια αναβαθμιση ενω εφτιαξαν ολα αυτα, επανηλθαν με την τελευταια...Αν ειναι δυνατον...

Οσο αναφορα τωρα το Poco x3 pro, Ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα και ειναι 2 σκαλια πιο γρηγορη συσκευη απο το 9 pro..Και λογω επεξεργαστη και λογω 120hz οθονης....ΑΛΛΑ...

Την περιοδο που εβγαλε το gosting Το 9 pro, το εκανε και το poco ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, απο 2-3 φορες...Πολυ σπαστικο για κανα μηνα, οπου αν πας και στο διπλανο θεμα των Poco των απλων, Καθως και του pro, ειχε γινει χαμος...Ευτυχως μετα απο κανα μηνα εδωσαν αναβαθμιση και εφτιαξε...

Ολα αυτα ειναι θεμα software...Ειναι προφανες...

Και καταληγω πως και εγω σαν επομενο κινητο θα το σκεφτω ξανα για xiaomi...Δεν ξερω...αλλα ισως δωσω το κατι παραπανω για μια πιο <<σταθερη>> εμπειρια...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το Redmi note 4 τι είχα και εγώ. Άψογο σε όλα και του είχα πετάξει τα σωθικά. Αυτό με τις αναβαθμίσεις είναι που με τρελαίνει. 2 χρόνια τώρα ελάχιστα update που αντί να διορθώνει πράγματα επαναφέρει προβλήματα. Δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panos9553 said:

Κοιτα να δεις τι γινεται...

Ειχα το redmi note 4 για 3 χρονια, πολυ ευχαριστημενος

Μετα πηγα στο redmi note 9 pro,οπου το κρατησα για 1 χρονο και ηταν εξαιρετικο σε ολα του..Καλη αναβαθμιση απο το 4αρι και δεν ειχα κανενα προβλημα, το εδωσα στην γυναικα και πηρα το poco x3 pro οπου το εχω κανα 8μηνο...

Μετα απο μια αναβαθμιση τον Αυγουστο-Σεπτεμβρη του 2021 το 9 pro αρχισε τις επανεκκινήσεις στις κλησεις, ενω εμενα δεν το ειχε κανει ΠΟΤΕ. Ασε που εκανε κανα δυο φορες και κατι σαν ghosting, που η οθονη πηγαινε σαν τρελη πανω κατω λες και παταγε καποιος την οθονη. Με την προτελευταια αναβαθμιση ενω εφτιαξαν ολα αυτα, επανηλθαν με την τελευταια...Αν ειναι δυνατον...

Οσο αναφορα τωρα το Poco x3 pro, Ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα και ειναι 2 σκαλια πιο γρηγορη συσκευη απο το 9 pro..Και λογω επεξεργαστη και λογω 120hz οθονης....ΑΛΛΑ...

Την περιοδο που εβγαλε το gosting Το 9 pro, το εκανε και το poco ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, απο 2-3 φορες...Πολυ σπαστικο για κανα μηνα, οπου αν πας και στο διπλανο θεμα των Poco των απλων, Καθως και του pro, ειχε γινει χαμος...Ευτυχως μετα απο κανα μηνα εδωσαν αναβαθμιση και εφτιαξε...

Ολα αυτα ειναι θεμα software...Ειναι προφανες...

Και καταληγω πως και εγω σαν επομενο κινητο θα το σκεφτω ξανα για xiaomi...Δεν ξερω...αλλα ισως δωσω το κατι παραπανω για μια πιο <<σταθερη>> εμπειρια...

 

Επανεκκινήσεις είχα κι εγώ με τη δικιά μου συσκευή. Πήγα στον Γερμανό στο service και ήμουν έτοιμος να την αλλάξω αν την κρατούσαν για service 10 μέρες. Ο τεχνικός αφού καθάρισε λίγο την οθόνη είδε ότι έστρωσε και με είπε να το κρατήσω όσο πάει για να έχω συσκευή στην αλλαγή της χρονιάς. Το ωραίο είναι ότι μετά τον καθαρισμό της οθόνης δεν έκανε ούτε μια επανεκκίνηση. Το έγραψα αυτό για να σας πω ότι ίσως φτιάξει η συσκευή με έναν καθαρισμό οθόνης και στο Note 9pro, για να μη τρέχετε στα service. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, evris2013 said:

Επανεκκινήσεις είχα κι εγώ με τη δικιά μου συσκευή. Πήγα στον Γερμανό στο service και ήμουν έτοιμος να την αλλάξω αν την κρατούσαν για service 10 μέρες. Ο τεχνικός αφού καθάρισε λίγο την οθόνη είδε ότι έστρωσε και με είπε να το κρατήσω όσο πάει για να έχω συσκευή στην αλλαγή της χρονιάς. Το ωραίο είναι ότι μετά τον καθαρισμό της οθόνης δεν έκανε ούτε μια επανεκκίνηση. Το έγραψα αυτό για να σας πω ότι ίσως φτιάξει η συσκευή με έναν καθαρισμό οθόνης και στο Note 9pro, για να μη τρέχετε στα service. 

Όπως ανέφερα και πριν evris...Τα 2 παραπανω προβληματακια είναι καθαρά θέμα  software μετά από συγκεκριμένα updates...Ούτε επαναφορές τα διορθωσαν δυστυχώς.. Επίσης αυτό που λες με το καθάρισμα της οθόνης, καταλάβαινεις ότι δεν έχει καμία σχέση με τις επανεκκίνησεις έτσι; Να πατιοντουσαν διάφορα στην οθόνη ή να μην άκουγε σε εντολές να πω οκ...

Τεσπα...Όποιος έχει προβλήματα καλό είναι να πηγαίνει κάτω στα σχόλια και να αναφέρει το πρόβλημα...Γιατί έχω παρατηρήσει πως τα βλέπουν..

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, evris2013 said:

Επανεκκινήσεις είχα κι εγώ με τη δικιά μου συσκευή. Πήγα στον Γερμανό στο service και ήμουν έτοιμος να την αλλάξω αν την κρατούσαν για service 10 μέρες. Ο τεχνικός αφού καθάρισε λίγο την οθόνη είδε ότι έστρωσε και με είπε να το κρατήσω όσο πάει για να έχω συσκευή στην αλλαγή της χρονιάς. Το ωραίο είναι ότι μετά τον καθαρισμό της οθόνης δεν έκανε ούτε μια επανεκκίνηση. Το έγραψα αυτό για να σας πω ότι ίσως φτιάξει η συσκευή με έναν καθαρισμό οθόνης και στο Note 9pro, για να μη τρέχετε στα service. 

Παλι καλα που δεν σου καθαρισε το φακο της καμερας,και να σου πει αυτο φταιει για τις επανεκκινησεις.....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nikaki71 said:

Παλι καλα που δεν σου καθαρισε το φακο της καμερας,και να σου πει αυτο φταιει για τις επανεκκινησεις.....

Εγώ είπα αυτό που έτυχε σε μένα. Θαύμα έγινε σε μένα που σταμάτησε η επανεκκίνηση μετά τον καθαρισμό οθόνης χωρίς να έχει νέα ενημέρωση λογισμικού; Γιατί να πω ψέματα! Το δοκιμάσατε ποτέ; 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, evris2013 said:

Εγώ είπα αυτό που έτυχε σε μένα. Θαύμα έγινε σε μένα που σταμάτησε η επανεκκίνηση μετά τον καθαρισμό οθόνης χωρίς να έχει νέα ενημέρωση λογισμικού; Γιατί να πω ψέματα! Το δοκιμάσατε ποτέ; 

Χιουμορ κανω με αυτους που σου ειπαν αυτη την αιτια.Δεν ειχα σκοπο να σε θιξω...Συγνωμη αν το ελαβες ετσι και σε στεναχωρησα.

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, nikaki71 said:

 

Οπότε παιδιά εγώ που εγώ την 12.5.3 να μην πάω στην 12.5.6 εξαιτίας των επανεκινησεων; γιατί μέχρι τώρα εμένα δουλεύει μια χαρά με την 12.5.3. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lsdpower78 said:

Οπότε παιδιά εγώ που εγώ την 12.5.3 να μην πάω στην 12.5.6 εξαιτίας των επανεκινησεων; γιατί μέχρι τώρα εμένα δουλεύει μια χαρά με την 12.5.3. 

Αν είχες θέματα επανεκκινησεων κατά πάσα πιθανότητα θα επανέλθουν

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mylw_4 said:

Αν είχες θέματα επανεκκινησεων κατά πάσα πιθανότητα θα επανέλθουν

Δεν είχα κάποιο τέτοιο θέμα μέχρι τώρα. Οπότε να την περάσω ή να μείνω με την 12.5.3? 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, lsdpower78 said:

Δεν είχα κάποιο τέτοιο θέμα μέχρι τώρα. Οπότε να την περάσω ή να μείνω με την 12.5.3? 

Πέρασε την

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

USB type C to Ethernet δουλεύει στο κινητό μας; Έχει κανείς κανένα δοκιμασμένο;

Ευχαριστώ.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

εγω ναι, 3 εχω δοκιμασει (blitzwolf, ugrreen & belkin),
αν και οχι στο κινητο τοσο, οσο στο tablet πιο πολυ, 
ολα παιζουν μια χαρα, αλλα ενω πηρα και τα 3 για να δοκιμασω την "pass through" φορτιση,
κανενα δεν φορτιζει με fast charge,
το ενα μαλιστα το δοκιμασα και στο κινητο μας,
ενω ελεγε οτι κανει γρηγορη φορτιση, ειδα με το ampere οτι περνουσε λιγο ρευμα,
μαλλον αυτες οι τεχνολογιες (ethernet και φορτιση παραλληλα) ειναι για νεα laptops τυπου ultrabook κλπ

το Ethernet πάντως παιζει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Το διαβολακι με πιεζει εδώ και μέρες να φλασαρω Ρομ. 

Το Αγγελάκι λέει αστο στην ησυχία του. 

 

Εγώ που είναι στη μέση λέω να  ακολουθήσω τον δρόμο της κολάσεως....

 

Και ερωτω εσάς... Ποια να φλασαρω?

Θέλω miui τώρα αλλά μη χάσω αυτονομία. 

Να περάσω την ελληνική xtrv???

Η δουλειά θα γίνει αυριο/μεθαύριο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Εχω μια καρτα Sd στο κινητο και θελω να παρω μια μεγαλυτερη (και ταχυτερη) .

Επειδη δεν το εχω κανει ποτε και αν δεν κανω λαθος η υπαρχουσα sd εχει ενσωματωθει στο συστημα και δεν ξερω πως τα αποθηκευει, υπαρχει καποιος ειδικος τροπος να γινει η αλλαγη χωρις φυσικα να χασω δεδομενα και apps? Ή απλα βγαζω την καρτα (σβησμενο κινητο) μεταφερω δεδομενα μεσω pc και μετα βαζω πανω την καινουρια? Θα την αναγνωρισει αυτοματα? 

Αυτη που εχω στο μυαλο μου να παρω ειναι αυτη: https://www.skroutz.gr/s/25917967/Sandisk-Extreme-microSDXC-128GB-Class-10-U3-V30-A2-with-Adapter-Mobile.html

Υπαρχει καμια καλυτερη προταση? Οχι πιο ακριβη pls γιατι πρεπει να παρω 2 μια για το δικο μου και μια για της γυναικας.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, jpower73 said:

Thnx φιλε μου. Θεωρεις οτι ειναι καλυτερη απο Sandisk? To λεω γιατι δειχνει να ειναι αρκετα χαμηλοτερη στα specs οσον αφορα ταχυτητα αναγνωσης και εγγραφης.

Οσον αφορα το πρωτο κομματι της ερωτησης? απλα βγαζω την παλια, αντιγραφω οπως ειναι τα δεδομενα στην καινουρα και βαζω την καινουρια μεσα και ειναι οκ? Χρειαζεται να γινει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές επιλογές κ οι 2 κάρτες κ η δεύτερη που έστειλε ο φίλος ποιο φτηνή 

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2022 at 12:02 ΠΜ, mylw_4 said:

Το Redmi note 4 τι είχα και εγώ. Άψογο σε όλα και του είχα πετάξει τα σωθικά. Αυτό με τις αναβαθμίσεις είναι που με τρελαίνει. 2 χρόνια τώρα ελάχιστα update που αντί να διορθώνει πράγματα επαναφέρει προβλήματα. Δυστυχώς...

Προχθες κατα την κληση της εκλεισε παλι 1 φορα και αποψε το απογευμα 2 φορες επανεκκίνηση στα καπακια ενω  μιλουσε..Τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, panos9553 said:

Προχθες κατα την κληση της εκλεισε παλι 1 φορα και αποψε το απογευμα 2 φορες επανεκκίνηση στα καπακια ενω  μιλουσε..Τι να πεις...

Να είναι κάνα επείγον τηλεφώνημα και να κάνει επανεκκίνηση. Το σπας επιτόπου...

Απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2022 at 3:42 ΜΜ, mol said:

Το διαβολακι με πιεζει εδώ και μέρες να φλασαρω Ρομ. 

Το Αγγελάκι λέει αστο στην ησυχία του. 

 

Εγώ που είναι στη μέση λέω να  ακολουθήσω τον δρόμο της κολάσεως....

 

Και ερωτω εσάς... Ποια να φλασαρω?

Θέλω miui τώρα αλλά μη χάσω αυτονομία. 

Να περάσω την ελληνική xtrv???

Η δουλειά θα γίνει αυριο/μεθαύριο...

Από χτες το μεσημέρι τρέχει με την xtrv. 

Μέχρι στιγμής κανένα θέμα. 

Βέβαια μετα από reboot θέλει κάνα μισό με ενα λεπτό να έρθει στα ίσια του. Μετά ειναι ΟΚ+++

99% θα μείνει έτσι και δε το ξαναπειραζω. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 9:58 ΠΜ, patrickdrd said:

εγω ναι, 3 εχω δοκιμασει (blitzwolf, ugrreen & belkin),
αν και οχι στο κινητο τοσο, οσο στο tablet πιο πολυ, 
ολα παιζουν μια χαρα, αλλα ενω πηρα και τα 3 για να δοκιμασω την "pass through" φορτιση,
κανενα δεν φορτιζει με fast charge,
το ενα μαλιστα το δοκιμασα και στο κινητο μας,
ενω ελεγε οτι κανει γρηγορη φορτιση, ειδα με το ampere οτι περνουσε λιγο ρευμα,
μαλλον αυτες οι τεχνολογιες (ethernet και φορτιση παραλληλα) ειναι για νεα laptops τυπου ultrabook κλπ

το Ethernet πάντως παιζει μια χαρά

Λοιπόν κατάφερα με 2 καλώδια που είχα, ένα type-c σε USB και από εκεί USB to LAN να έχω δίκτυο LAN. 

Κλείνω το WiFi και έχω κανονικά Internet, IP κλπ.

Το ερώτημα είναι πως θα κάνω μεταφορά αρχείων τώρα στο PC μέσω του LAN; Γνωρίζει κανείς; Το FTP που έχει ο ενσωματωμένος file explorer δουλεύει μόνο με WiFi.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι παιδες.

Τελικα συνειδητοποιησα οτι δεν ειχα βαλει καν Sd card (ναι ναι, οταν εγραψα το προηγουμενο μνμ δεν ειχα καν κοιταξει ουτε σκεφτει πριν το γραψω, μη βαρατε.)

Ειδα οτι το δικο μας δεν εχει τη δυνατοτητα να κανεις τη sd card, internal storage αλλα ειδα μια διαδικασια μεσω του xda και με Adb commands που θεωρητικα γινεται.

Το εχει κανει κανεις? Ειναι καλη ιδεα ή καλυτερα να μην το δοκιμασω καν?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ποτέ δεν κάνουμε τη sd σαν internal storage μέγα λάθος, αν για κάποιο λόγο πάθει κάτι το κινητό αυτομάτως ότι έχει η sd μέσα δεν είναι αναγνωρίσιμα, πάντα την κάνουμε external

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, chios said:

Εννοείται ότι ποτέ δεν κάνουμε τη sd σαν internal storage μέγα λάθος, αν για κάποιο λόγο πάθει κάτι το κινητό αυτομάτως ότι έχει η sd μέσα δεν είναι αναγνωρίσιμα, πάντα την κάνουμε external

Καταλαβαινω τι εννοεις, απλα το μεγαλυτερο μερος των δεδομενων μου ειναι τα system & apps και σκεφτομουν να μεταφερω καποια αλλα οκ απλα θα μεταφερω φωτος και video.

Thnx φιλε

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...