Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

14 hours ago, apostolispd said:

Την έχω βάλει εγώ, έχω σχολιάσει και στο θέμα του kraken στο xda. Έχω αναφέρει μερικές σελίδες πίσω τα προβλήματα που μου δημιούργησε η τελευταία αναβάθμιση και με έκαναν να ξανασχοληθώ με αλλαγές rom μετά από πολλά (πάρα πολλά) χρόνια.

Στα της ουσίας τώρα, δεν έχω κανένα από τα θέματα που είχα στο miui. Στην αρχή μου έκανε κάτι περίεργα με τον nova launcher που απλά σταμάτησαν ξαφνικά. Η μπαταρία μου έχει βγάλει 11 ώρες sot χωρίς να κυνηγάω το ρεκόρ αυτονομίας (υποθέτω ότι μετράει κανονικά). Αυτή τη στιγμή είμαι με 4 ώρες sot   και 65% μπαταρία. Σε σχέση με miui έχει κάποιες ελλείψεις - μου λείπουν οι διπλότυπες εφαρμογές κυρίως, αλλά γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Τονίζω ότι μπορώ να συγκρίνω μόνο με στοκ ρομ, δεν έχω δοκιμάσει τίποτα άλλο.

Τέλεια 

Με την πρώτη ευκαιρία θα την περάσω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για να μην παιδεύεσαι: Όταν έκανα την εγκατάσταση, έκανα καθάρισμα dalvik-cache αλλά έπεφτε σε bootloop στην εκκίνηση. Το προσπάθησα μερικές φορές με το ίδιο αποτέλεσμα κάθε φορά. Τελικά το κατάφερα με καθάρισμα dalvik-cache και επαναφορά στις εργοστασιακές πριν ξεκινήσει η 1η εκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, mylw_4 said:

Είδα κυκλοφόρησε η 12.5 για το κινητό μας. Ήρθε σε κανέναν;

Εμένα λέει ακόμη V12.0.1.0 RJZEUXM - 2,4gb.

Να τη βάλω ή να περιμένω την 12.5. Ή πρέπει να βάλω αυτή πρώτα για να έρθει η 12.5;

 

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Lurker said:

Εμένα λέει ακόμη V12.0.1.0 RJZEUXM - 2,4gb.

Να τη βάλω ή να περιμένω την 12.5. Ή πρέπει να βάλω αυτή πρώτα για να έρθει η 12.5;

 

Εσύ έχεις την Ευρωπαϊκή ρομ. Εγώ έχω global. Οπότε έρχονται σε διαφορετικούς χρόνους οι ρομ.  Το αν χρειάζεται να περάσεις αυτή τη ρομ για να έρθει η 12.5 δε το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mylw_4 said:

Εσύ έχεις την Ευρωπαϊκή ρομ. Εγώ έχω global. Οπότε έρχονται σε διαφορετικούς χρόνους οι ρομ.  Το αν χρειάζεται να περάσεις αυτή τη ρομ για να έρθει η 12.5 δε το ξέρω.

Είσαι σίγουρος οτι έχει αρχίσει η αναβάθμιση στην 12.5 για την global έκδοση; Γιατί σύμφωνα με αυτό το άρθρο θα αναβαθμπιστεί πρώτα η Eu version. Περίεργο πάντως γιατί συνήθως συμβαινει το αντίθετο.

https://www.notebookcheck.net/MIUI-12-5-update-lands-on-the-Poco-X3-NFC-and-Redmi-Note-9-Pro-in-Europe.556507.0.html

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stilskin said:

Είσαι σίγουρος οτι έχει αρχίσει η αναβάθμιση στην 12.5 για την global έκδοση; Γιατί σύμφωνα με αυτό το άρθρο θα αναβαθμπιστεί πρώτα η Eu version. Περίεργο πάντως γιατί συνήθως συμβαινει το αντίθετο.

https://www.notebookcheck.net/MIUI-12-5-update-lands-on-the-Poco-X3-NFC-and-Redmi-Note-9-Pro-in-Europe.556507.0.html

Αααα πιθανό να μπερδεύτηκα γιατί μέχρι τώρα η γκλομπαλ έπαιρνε πρώτα. Αναμένουμε λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Lurker said:

Εμένα λέει ακόμη V12.0.1.0 RJZEUXM - 2,4gb.

Να τη βάλω ή να περιμένω την 12.5. Ή πρέπει να βάλω αυτή πρώτα για να έρθει η 12.5;

 

αν περάσουν κανά 2 βδομάδες και δεν δεις άλλο μήνυμα εε μάλλον πρέπει να κατεβάσεις την 12.0.1 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

 

Όσοι έχετε κάνει ροοτ ανοίγουν κανονικά η εφαρμογές από της τράπεζες? (κύριος άλφα) 

Γιατί όταν ασχολούμουν παλιά με το S5 δεν άνοιγε η εφαρμογή,γιατί έβλεπε το ροοτ παρόλο που το είχα κάνει hide από το magisk. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bayern said:

Καλησπέρα 

 

Όσοι έχετε κάνει ροοτ ανοίγουν κανονικά η εφαρμογές από της τράπεζες? (κύριος άλφα) 

Γιατί όταν ασχολούμουν παλιά με το S5 δεν άνοιγε η εφαρμογή,γιατί έβλεπε το ροοτ παρόλο που το είχα κάνει hide από το magisk. 

Πειραιώς και εθνικής παίζουν άψογα. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως ξεκίνησε η αναβαθμιση σε Miui 12.5 στις ευρωπαικές εκδόσεις.Αντε να έρθει και η δική μας σειρα με Global.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα η 12.5 σε έκδοση EU μάλλον όλα οκ είναι μέχρι τώρα. Γενικά μπήκε και σχετικά γρήγορα. Μόνο το προεπιλεγμένο θέμα μου χάλασε λίγο αλλά οκ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nmichalo said:

Μου ήρθε και εμένα η 12.5 σε έκδοση EU μάλλον όλα οκ είναι μέχρι τώρα. Γενικά μπήκε και σχετικά γρήγορα. Μόνο το προεπιλεγμένο θέμα μου χάλασε λίγο αλλά οκ.

Δοκίμασε να το ξαναβάλεις 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και εδω η 12.5 (ευρωπαικη rom). Περα απο την αλλαγη καποιων ηχων συστηματος , προεπιλεγμενου θεματος και τα σχετικα , εχω την εντυπωση οτι το κινητο εγινε πιο γρηγορο , πιο αποκρισιμο. Ρολαρει καλυτερα.
Ισως ειναι η ιδεα μου. Θα δειξει στην πορεια...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Petros_android said:

 

Η μπαταρία πως παει με την καινούργια ρομ? 

Κάνατε επαναφορά μετά την εγκατάσταση? 

Δεν μπορώ να σβήσω από το κινητό το quote.. 

Edited by Bayern
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bayern said:

Κάνατε επαναφορά μετά την εγκατάσταση? 

Οχι.
 

1 hour ago, Bayern said:

Δεν μπορώ να σβήσω από το κινητό το quote.. 

Μην ριχνεις τις ευθυνες στο κινητο.
 

1 hour ago, Bayern said:

Η μπαταρία πως παει με την καινούργια ρομ? 

Ουτε μιση μερα δεν βγαζει. Τι φαση με το κολλημα που εχετε μερικοι με την μπαταρια ? Εμενα η μπαταρια μου βγαζει 4-5 μερες. Εσας που το ψαχνετε δηλ ποσο σας βγαζει ? 2 ωρες? Και βαζετε και apps και ιστοριες ... Αν λιωνετε ολη μερα με το κινητο , δεν φταιει η μπαταρια του ...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη εντύπωση μετά την ενημέρωση...το κινητό πάει πιο γρήγορα, έχει κάποιες αλλαγές όταν ρυθμίζεις την ένταση του ήχου από το πλαϊνό κουμπί για ειδοποιήσεις, ξυπνητήρι κλπ (μπήκε κουμπί για το "μην ενοχλείτε" και κουμπί για το αθόρυβο). Για την μπαταρία μου φαίνεται κρατάει λίγο πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mphxt said:

Οχι.
 

Μην ριχνεις τις ευθυνες στο κινητο.
 

Ουτε μιση μερα δεν βγαζει. Τι φαση με το κολλημα που εχετε μερικοι με την μπαταρια ? Εμενα η μπαταρια μου βγαζει 4-5 μερες. Εσας που το ψαχνετε δηλ ποσο σας βγαζει ? 2 ωρες? Και βαζετε και apps και ιστοριες ... Αν λιωνετε ολη μερα με το κινητο , δεν φταιει η μπαταρια του ...

Ρωτάω γιατί δυστηχος δεν είναι λίγες η φορές που με κάθε αναβάθμιση του λογισμικού ή μπαταρία κρατάει λιγότερο.. 

Μία απλή ερώτηση είναι..

Αν και δεν κατάλαβα το λόγο της επίθεσης σου.. 

Άμα θες μπορείς πολύ απλά να μην απαντήσεις.. 😉

6 hours ago, mphxt said:

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Bayern said:

Ρωτάω γιατί δυστηχος δεν είναι λίγες η φορές που με κάθε αναβάθμιση του λογισμικού ή μπαταρία κρατάει λιγότερο.. 

Στο συγκεκριμενο κινητο ποτε δεν αλλαξε η διαρκεια της μπαταριας αισθητα (εως καθολου) με καμμια αναβαθμιση. Διαβαζω σελιδες επι σελιδων για προγραμματα για fine-tuning της μπαταριας , ρυθμισεις επι ρυθμισεων , να κρατησει λιγο παραπανω , λες και ειναι απο τις χειροτερες της αγορας. Αν μπει κανας νεος κατοχος του κινητου και τα διαβασει ολα αυτα θα νομιζει οτι η μπαταρια κραταει με το ζορι μια μερα και προσπαθουμε με νυχια και με δοντια να την παλεψουμε.
Η μπαταρια σε μενα κραταει 130-140 ωρες με πολυ μικρη χρηση , δηλαδη μιλαμε για σχεδον 5 μερες. Με μετρια χρηση , ανετα βγαζει τις 2,5 μερες , με βαρια χρηση ευκολα 1,5 μερα. Δεν ξερω τι κανετε εσεις με το κινητο και προσπαθειτε να την βελτιωσετε με γιατροσοφια και βοτανα...
 

23 minutes ago, Bayern said:

Μία απλή ερώτηση είναι..

Δεν ειναι μια απλη ερωτηση. Υπονοει ολα τα παραπανω που εγραψα. Δηλαδη αν γραψω "ρε παιδια με την νεα ενημερωση πως ειναι τα χρωματα της οθονης ?" , δεν θα υπονοω οτι κατι δεν παει καλα με τα χρωματα της οθονης μεχρι τωρα ή οτι εχει ενα ιστορικο το κινητο να αλλοιωνει τα χρωματα της οθονης με την καθε ενημερωση ? Δημιουργουνται εντυπωσεις δεν νομιζεις ?
 

25 minutes ago, Bayern said:

Άμα θες μπορείς πολύ απλά να μην απαντήσεις..

Αμα θες πολυ απλα να μην δημιουργεις εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απάνθισμα από τις τελευταίες σελίδες:
1) "Εγώ δεν έχω τα προβλήματα που αναφέρετε, άρα αφού δεν τα έχω εγώ δεν υφίσταται πρόβλημα, έχετε ρουτάρει ή αλλάξει rom ή launcher ή ringtone ή ταπετσαρία και μη μας πρήζετε."
2) "Η μπαταρία βγάζει τη μέρα, εμένα μου αρκεί, μην ξανασυζητήσετε για τη μπαταρία."
Οκ, εμένα λοιπόν μου είναι αδιάφορη η κάμερα, οπότε κομμένες και οι συζητήσεις για gcam, xml κλπ που εμπίπτουν και στις 2 ανωτέρω κατηγορίες (παρέμβαση στο κινητό και δε με ενδιαφέρει) γιατί εκεί κι αν πιάνει σελίδες επί σελίδων. Άσε που αν τα δει κάποιος που δεν έχει το τηλέφωνο θα νομίζει ότι η φωτογραφική του βγάζει μόνο 6 πίξελ.

Σοβαρά τώρα, το φόρουμ έχει συγκεκριμένους κανόνες. Δεν τους θέτω εγώ, δεν τους θέτετε εσείς. Τους θέτει ο διαχειριστής, τους εφαρμόζουν οι mods. Εμείς όλοι τους αποδεχτήκαμε κατά την εγγραφή μας. Από κει και πέρα έχετε τις επιλογές:
α) Κάντε report το μήνυμα που θεωρείτε ότι παραβιάζει τους κανόνες.
β) Κάντε πρόταση στο διαχειριστή να αλλάξει τους κανόνες αν το μήνυμα δεν παραβιάζει κανόνες αλλά θεωρείτε ότι εξυπηρετείται καλύτερα η λειτουργία του φόρουμ.
γ) Αν οι κανόνες δεν αλλάζουν και σας κάνουν το βίο αβίωτο, οκ, η απάντηση είναι απλή...

Όπως και να έχει, το αφ' υψηλού υφάκι του αυτόκλητου χωροφύλακα εγώ τουλάχιστον δεν αποδέχτηκα ποτέ να το ανέχομαι. Μπορεί να μην το βλέπετε και να θεωρείτε ότι κάνετε καλόβουλες παρεμβάσεις, και όντως να το εννοείτε ως τέτοιο, αλλά δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Cosmote Wifi fon ερώτηση για το κινητό μας:

Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να βάλω τους κωδικούς της double play σύνδεσης μου αφού συνδεθώ σε Wifi fon;

Σε προηγούμενα τηλέφωνα όταν συνδεόσουν σε έβγαζε σε μια σελίδα και έβαζες user/pass της σύνδεσης μία φορά και μετά συνδεόταν αυτόματα.

Εδώ δεν μου βγάζει σελίδα αντίστοιχη.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Παρακαλώ να σεβαστείτε τους κανόνες και κυρίως τον "άγραφο" κανόνα κάθε φορουμ, εδώ είμαστε για να αλληλοενημερωνόμαστε και να μαθαίνουμε πράγματα, όχι για να επιβάλλουμε την άποψή μας στους υπόλοιπους. Αν κάποιος έχει ένα πρόβλημα, καλά κάνει και το αναφέρει, δεν είναι κανόνας η άποψη/εμπειρία των πολλών. Ούτε είναι λόγος "κόντρας" μεταξύ σας. 

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση μετά την αναβάθμιση του forum δουλεύει σε κανένας σας το Tapatalk? Υπάρχει καμία λύση γιατί με βολεύει πάρα πολύ, και από τότε δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, leotzian said:

Να κάνω μια ερώτηση μετά την αναβάθμιση του forum δουλεύει σε κανένας σας το Tapatalk? Υπάρχει καμία λύση γιατί με βολεύει πάρα πολύ, και από τότε δεν δουλεύει.

Οχι δεν δουλεύει αλλά σε λίγες μέρες είπαν ότι θα λειτουργεί ξανά.. 

https://myphone.gr/forum/topic/190070/?do=findComment&comment=6989103

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...