Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να σκεφτεί τι μπορεί να φταίει που οι κλήσεις με τη sim cosmote τερματίζονται αναπάντεχα? Η sim wind δεν το παθαίνει αυτό. Έχω δοκιμάσει reset, αλλαγή θέση sim με ή χωρίς vowifi, volte, ακουστικά κλπ. Το μόνο που μένει είναι service.

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μιας και δεν έχω δουλέψει dual sim κινητό, σε εφαρμογές πχ όπως το Βάιμπερ που έχεις και στους δύο αριθμούς πως τα διαχειρίζεσαι ; Δίνει επιλογή από ποια κάρτα να απαντήσει;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..

μετα απο καποιες δοκιμες επεσα πανω σε ενα "θεμα" που μου φανηκε παραξενο. αφορα το region της συσκευης.

με φερνει αποτελεσμα VDF_TWO. η συσκευη δεν εχει καμια σχεση με την vdf, αγορασμενο απο Ελλαδα με εγγυηση της ελληνικης αντιπροσωπιας. το ιδιο που τσεκαραμε σε αλλες 2 συσκευες, αγορασμενες απο σκρουτζομαγαζο η μια και η αλλη απο εξω, το ιδιο αποτελεμσα βγαζει. μου φαινεται περιεργο. θα περιμενα να λεει GLOBAL..

οσοι μπορειτε δοκιμαστε να δειτε τι αποτελεσμα σας βγαζει. ολες ειναι ετσι??

μεσα απο την ρομ, συνδεστε με τον υπολογιστη. ανοιξετε cmd και απο το φακελο adb πληκτρολογηστε:

adb shell (enter)

getprop ro.boot.hwc (enter)

και βλεπετε το αποτελεσμα.

https://prnt.sc/102kkup

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν έχω δουλέψει dual sim κινητό, σε εφαρμογές πχ όπως το Βάιμπερ που έχεις και στους δύο αριθμούς πως τα διαχειρίζεσαι ; Δίνει επιλογή από ποια κάρτα να απαντήσει;

 

Κάνεις το Viber διπλότυπη εφαρμογή και αντιστοιχείς κάθε Viber σε ένα αριθμό. Από κει και πέρα είναι σαν 2 διαφορετικές εφαρμογές, κάθε φορά που ανοίγεις το Viber θα σε ρωτάει ποιά από τις 2 εκδόσεις θες να ανοίξεις κι εκεί θα βλέπεις τις συνομιλίες του αριθμού που έχεις αντιστοιχίσει μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις το Viber διπλότυπη εφαρμογή και αντιστοιχείς κάθε Viber σε ένα αριθμό. Από κει και πέρα είναι σαν 2 διαφορετικές εφαρμογές, κάθε φορά που ανοίγεις το Viber θα σε ρωτάει ποιά από τις 2 εκδόσεις θες να ανοίξεις κι εκεί θα βλέπεις τις συνομιλίες του αριθμού που έχεις αντιστοιχίσει μόνο.

 

Άρα το ίδιο συμβαίνει και με τα εισερχόμενα; Σου ανοίγει το παράθυρο της καρτας-αριθμου στον οποίον έστειλαν;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Σου ανοίγει το παράθυρο της καρτας-αριθμου στον οποίον έστειλαν;

 

Ακριβώς. Αν έχεις ταυτόχρονα νέα μηνύματα και στους 2 αριθμούς θα έχεις διαφορετικές ειδοποιήσεις και η καθεμία θα σε βγάζει στο αντίστοιχο αντίγραφο της εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά σταμάτησε να μου φέρνει τις ειδοποιήσεις του Facebook στην οθόνη κλειδώματος.Φταει κάτι στο κινητό η είναι λόγω ενημέρωσης της εφαρμογής?

Υγ.δεν έχω πειράξει τίποτα στις ρυθμίσεις που είχα.

Samsung Galaxy SΙΙΙ i9300
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Αν έχεις ταυτόχρονα νέα μηνύματα και στους 2 αριθμούς θα έχεις διαφορετικές ειδοποιήσεις και η καθεμία θα σε βγάζει στο αντίστοιχο αντίγραφο της εφαρμογής.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μπορείτε να μου πείτε το καλύτερο πληκτρολόγιο? Γιατί αυτό που έχει (gword) είναι λίγο μικρά τα πλήκτρα, γενικά κάνω λάθος πληκτρολογισεις.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Πράσφατα αγοράστηκαν τα ακουστικά bluetooth Huawei Freelace CM70 και υπάρχει πρόβλημα συνδεσιμότητας με την συσκευή.

Αρχικά συνδέεται κανονικά τα αναγνωρίζει η συσκευή μιλάς για κάποιο χρονικό διάστημα και μόλις ξανακαλείς κάποιον χάνει την συνδεσιμότητα.Όταν κλείνει η κλήση ξανασυνδέεται ή χρειάζεται χειροκίνητη ενέργεια για να ξανασυνδεθεί.

Επίσης στις περισσότερες κλήσεις ενώ ακούς τους άλλους δεν σε ακούνε όπως επίσης δεν ανταποκρίνεται από τις εντολές του ακουστικού (απάντηση κλήσεις,αυξομείωση έντασης).

Σε δοκιμή Samsung δουλεύει κανονικότατα.

Παρατηρώ μη συμβατότητα με την συσκευή.Γνωρίζει κανείς κάτι αν μπορεί να επιλυθεί ή του έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,τη πρέπει να προσέξω με το τηλέφωνο 9 pro για πρώτη φορά, πρέπει να κάνω κάτι για πρώτη φορά;

Χθες το παρέλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,τη πρέπει να προσέξω με το τηλέφωνο 9 pro για πρώτη φορά, πρέπει να κάνω κάτι για πρώτη φορά;

Χθες το παρέλαβα.

 

Για να μη ρωτάς αργότερα γιατί δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις από μεσετζερ κλπ πάτα παρατεταμένα το εικονίδιο , πληροφορίες, αυτόματη έναρξη. Μεγια και να το ευχαριστηθεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μπορείτε να μου πείτε το καλύτερο πληκτρολόγιο? Γιατί αυτό που έχει (gword) είναι λίγο μικρά τα πλήκτρα, γενικά κάνω λάθος πληκτρολογισεις.

Εγώ έχω το SwiftKey και βλέπω ότι έχει ρυθμίσει για να μεγαλώσεις το πληκτρολόγιο.

Δες άμα σε βολεύει αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Google keyboard πολλές δυνατότητες πολλά μεγέθη πλήκτρων ωραία φοντα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, έχω "σοβαρό" πρόβλημα με το τηλέφωνο.

Σε άσχετες στιγμές κάνει reboot. Μπορεί να κάνει μια φορά την ημέρα, μπορεί και καθόλου. Όμως πριν λίγο έκανε 2 φορές σε διάστημα μισής ώρας.

 

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

 

Xtrv φοράω (και με aosp rom είχα το ίδιο, αλλά ζήτημα να ήταν μια φορά στις 10 μέρες)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που φοράς custom rom δεν μπορείς να ξέρεις τι φταίει, πρέπει να πας σε καθαρή εγκατάσταση fastboot rom για να δεις αν στο κάνει.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να αποφύγω... Αλλά θα αναγκαστώ να το κάνω.

Όσο ήμουν με οφισιαλ ήταν μια χαρά πάντως

 

 

 

Παίζει να φταίνε οι σιμ ή η micro sd?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ξέρεις πρέπει να δοκιμάσεις. Αν η σιμ είναι πολύ παλιά καλό είναι μια αλλαγή.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να αποφύγω... Αλλά θα αναγκαστώ να το κάνω.

Όσο ήμουν με οφισιαλ ήταν μια χαρά πάντως

 

 

 

Παίζει να φταίνε οι σιμ ή η micro sd?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eλπιζω να καταλαβαινεις το παραλογο της ερωτησης σου ε? Δηλαδη με official ηταν μια χαρα , αλλα με την custom μηπως να φταινε οι sim ή η micro sd ? :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το καταλαβαίνω, απλά ρωτάω ΑΝ υπάρχει περίπτωση να οφείλεται κάτι άλλο εκτός του προφανές :p

 

Οι σιμ δεν είναι παλιές (cosmote 2/3 ετών και η βοντα 2/3 μηνών)

 

 

Επίσης googlαρωντας redmi note 9 pro βγάζει αρκετες περιπτώσεις.

Κάποιος από δω που να αντιμετωπίζει το ίδιο?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω γνήσιο καλώδιο φόρτισης ώστε να φορτίσω με turbo charge?

Δυστυχώς το δικό του μας το έφαγε ο ζωηρός γατουλης μας.... Αγόρασα ένα από τα public αλλά δεν φορτίζει με turbo...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω γνήσιο καλώδιο φόρτισης ώστε να φορτίσω με turbo charge?

Δυστυχώς το δικό του μας το έφαγε ο ζωηρός γατουλης μας.... Αγόρασα ένα από τα public αλλά δεν φορτίζει με turbo...

 

Τα επομενα που θα γραψω ειναι δικα μου συμπερασματα. Ο φορτιστης μπορει να δωσει μεχρι 33watts. Αυτο ειναι στην ουσια 11volts x 3A.

To αναγραφει πανω του. Το original καλωδιο του κινητου εχει βαμμενους κοκκινους ακροδεκτες. Αυτο σημαινει οτι λογικα ειναι καλωδιο usb3.1. Αυτο συναδει με το γεγονος οτι τα usb 3.1 καλωδια μπορουν να περασουν μεχρι και 3Α ρευμα.

 

Αρα με το φτωχο μου το μυαλο συμπεραινω οτι για να περασει το μαξιμουμ ρευμα ο φορτιστης απο το καλωδιο (3Α) , αυτο πρεπει να ειναι τουλαχιστον usb3.1. Δηλαδη να εχει τετοια κατασκευαστικα χαρακτηριστικα για να μπορει να υποστηριξει μεγαλες ταχυτητες (usb 3.1) και κατ'επεκταση και ρευματα.

Αρα παιρνεις ενα usb-a to usb-c (usb 3.1) καλωδιο και ξενοιαζεις... παντα με καθε επιφυλαξη το λεω , μην σε παρω και στον λαιμο μου :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να αποφύγω... Αλλά θα αναγκαστώ να το κάνω.

Όσο ήμουν με οφισιαλ ήταν μια χαρά πάντως

 

 

 

Παίζει να φταίνε οι σιμ ή η micro sd?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι custom rom έχουνε πάντα κάποια bugs, όπως έχω αναφέρει πολλές φορές πριν είναι το μόνο τηλέφωνο που δεν πείραξα και με διάφορα πειράγματα που έχουν αναφερθεί εδώ κάνω τα πάντα.

Τώρα για την περίπτωση σου, από sim δεν πιστεύω, από sd έχω διαβάσει τέτοια προβλήματα γενικά όχι για το 9pro. Την βγάζεις και βλέπεις 2-3 μέρες αν συνεχίσει πέρασε μια fastboot.

Εγώ πάντως δεν είχα ποτέ ούτε μια επανεκκίνηση.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

99% είναι θέμα custom rom.

Γνώμη μου, μη το πειράζετε το τηλέφωνο.

Είναι αρκετά γρήγορο και η αυτονομία του σε άλλα επίπεδα.

Τώρα, αν θέλετε χρωματιστά εικονίδια στην status ψαχτειτε προς power shade μεριά.

 

Για το θέμα του καλωδίου, φορτίζω με καλώδιο 2, 4A.

Φορτιζει με quick charge και είναι αρκετά γρήγορη και πιο πλήρης φόρτιση χωρίς να θερμαίνεται η μπαταρία.

Τα χω γράψει και παλαιότερα

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...