Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους. Έχω μία απορία, στο παλιό μου κινητό (redmi note 6 pro) έβαζα ταχείες κλήσεις εύκολα τώρα στο redmi note 9 pro πως μπαίνουν?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημερα παιδες, χρονια πολλα με υγεια και χαρα.

Συμβαινει και σε μενα το προβλημα με το messenger το οποιο πολλες φορες αν δεν το ανοιξω δε λαμβανω κανενα απο τα μννματα. Το εχω το app σε Miui battery saver μεν , αλλα και το viber πχ που το εχω στο ιδιο mode, οταν στελνουν μνματα τα λαμβανω.

Δε συμβαινει παντα αλλα συμβαινει συχνα.

Εχει λυσει κανενας αυτο το προβληματακι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους. Έχω μία απορία, στο παλιό μου κινητό (redmi note 6 pro) έβαζα ταχείες κλήσεις εύκολα τώρα στο redmi note 9 pro πως μπαίνουν?

 

Υπάρχουν δύο εύκολοι τρόποι:

Μέσα από τις επαφές μπορείς να φτιάξεις εικονίδιο που θα πετάξεις στην επιφάνεια εργασίας.

Μέσα από το dialer μπορείς να αντιστοιχίσεις συγκεκριμένο τηλεφωνικό αριθμό στα νούμερα 1-9, κρατώντας τα παρατεταμένα.

edit: Επιβεβαίωσα ότι με το stock dialer το 2ο δεν γίνεται

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι η επιμονή στη ζωή είναι καλό πράγμα.

Οταν όμως κάποιες σελίδες με dwrean λογισμικό ισχυρίζονται ότι δοκιμάσανε την εφαρμογή ACR για εγγραφή κλήσεων σε Android 10 και ότι τους δούλεψε ενώ οταν τους ρωτάς σε τι ρομ, συσκευή κλπ,γράφοντάς τους τους περιορισμούς που υπάρχουν (με εξαίρεση customrom) ακόμη και από τη σελίδα = παραδοχή του κατασκευαστή, σου απαντάνε αόριστα και στο τέλος σου αφαιρούν τη δυνατότητα σχολιασμού, αυτό είναι απαράδεκτο

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες, χρονια πολλα με υγεια και χαρα.

Συμβαινει και σε μενα το προβλημα με το messenger το οποιο πολλες φορες αν δεν το ανοιξω δε λαμβανω κανενα απο τα μννματα. Το εχω το app σε Miui battery saver μεν , αλλα και το viber πχ που το εχω στο ιδιο mode, οταν στελνουν μνματα τα λαμβανω.

Δε συμβαινει παντα αλλα συμβαινει συχνα.

Εχει λυσει κανενας αυτο το προβληματακι?

 

Θα με ενδιέφερε η λύση

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε η λύση

 

πατας παρατεταμενα στο εικονίδιο του messenger ...πληροφοριες και επιλεγεις την αυτοματη εναρξη και θα σου ερχονται παντα!

Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορετικη λογικη το messenger απο το viber? Ρωταω γιατι ειναι εκτος autostart και αυτο και το viber. To viber ομως εμφανιζει notification καθε φορα, ακομα κι αν εχει περασει μια μερα απο την προηγουμενη σε αντιθεση με το messenger που αλλοτε εμφανιζει κανονικα τα notifications κι αλλοτε οχι. Αρα δε νομιζω οτι το θεμα ειναι το autostart και δεν το θελω και σε autostart για να ειμαι ειλικρινης.
Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορετικη λογικη το messenger απο το viber? Ρωταω γιατι ειναι εκτος autostart και αυτο και το viber. To viber ομως εμφανιζει notification καθε φορα, ακομα κι αν εχει περασει μια μερα απο την προηγουμενη σε αντιθεση με το messenger που αλλοτε εμφανιζει κανονικα τα notifications κι αλλοτε οχι. Αρα δε νομιζω οτι το θεμα ειναι το autostart και δεν το θελω και σε autostart για να ειμαι ειλικρινης.

 

δεν χρησιμοποιούν όλες οι εφαρμογές τον ίδιο τρόπο για τα push messages

Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορετικη λογικη το messenger απο το viber? Ρωταω γιατι ειναι εκτος autostart και αυτο και το viber. To viber ομως εμφανιζει notification καθε φορα, ακομα κι αν εχει περασει μια μερα απο την προηγουμενη σε αντιθεση με το messenger που αλλοτε εμφανιζει κανονικα τα notifications κι αλλοτε οχι. Αρα δε νομιζω οτι το θεμα ειναι το autostart και δεν το θελω και σε autostart για να ειμαι ειλικρινης.

 

Παιδιά παλιά όταν έβαζες εξοικονόμηση μπαταρίας απενεργοποιούσε τον συγχρονισμό(για οικονομία) που σημαίνει δέν ερχόντουσαν οι ειδοποιήσεις. Τώρα που έχει χαθεί το εικονίδιο του συγχρονισμού δεν ξέρω πώς λειτουργεί..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

δεν χρησιμοποιούν όλες οι εφαρμογές τον ίδιο τρόπο για τα push messages

Το θεμα ειναι μεχρι πριν λιγο καιρο λειτουργουσε κανονικα. Αν δεν κανω λαθος μετα το τελευταιο upgrade του κινητου σταματησε να κανει push τα notifications.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι μεχρι πριν λιγο καιρο λειτουργουσε κανονικα. Αν δεν κανω λαθος μετα το τελευταιο upgrade του κινητου σταματησε να κανει push τα notifications.

 

το θέμα είναι αν το κάνει μόνο σε fb/messenger/whatsapp/instagram που είναι "τα ίδια" ή σε όλες τις εφαρμογές

γιατί το πρόβλημα μπορεί να είναι και συνδυαστικό ($!$!@ της xiaomi , $!!@$$ του facebook)

Link to comment
Share on other sites

Η ομορφιά οι δυνατότητες η παραμετροποίηση και το GUI του True Phone Dialer ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, αν δεν τον έχεις δουλέψει καθόλου δώστου μια ευκαιρία και θα καταλάβεις τι σου λέω.

Χρονια Πολλα ,μια βοηθεια σε παρακαλω στο προηγουμενο τηλ που ειχα με το True Phone Dialer ( δεν θυμαμε πως το ειχα κανει και εχω σκασει ) οταν με καλουσαν η καλουσα απο την 1 καρτα εβγαινε πανω στο 1/3 περιπου της οθονης στο πανω μερος το χρωμα που ειχα επιλεξει και με την 2 καρτα το αλλο χρωμα ετσι καταλαβαινα σε πια καρτα εχω την κληση (δεν μιλαω για το χρωμα που ειναι στο μπουτον της κλησης που ειναι σωστα αυτο που εχω επιλεξη για την καθε καρτα σιμ)

Edited by rebel250
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι αν το κάνει μόνο σε fb/messenger/whatsapp/instagram που είναι "τα ίδια" ή σε όλες τις εφαρμογές

γιατί το πρόβλημα μπορεί να είναι και συνδυαστικό ($!$!@ της xiaomi , $!!@$$ του facebook)

Μονο messenger εχω επιτρεψει να μου βγαζει notifications φιλε μου. Δεν εχω καμια ορεξη να μου βγαζει τετοιες το main app του FB , δεν εχω Whatsup και insta μου ειναι τερμα αδιαφορο και δεν εχω και τπτ εκει για να πεις οτι θα βγαλει κατι.

Ισως καποιος αλλος που εχει παρομοιο θεμα και εχει και τα αλλα apps μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Τεκίλα έχει εντοπίσει κάποιος σε κατάστημα στην Ελλάδα το γνήσιο ζεύγος φορτιστή-καλωδίου, για φόρτιση 30w ;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε;

Υπάρχει τρόπος να μεταφερθούν/εγκατασταθούν αυτόματα όλες οι εφαρμογές; Τα credentials για την κάθε μια;

Η επιφάνεια εργασίας με τα εικονίδια και τους φακέλους στην διάταξη που βρίσκονται;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αλλά μόνο στις εφαρμογές που επιτρέπουν backup στο manifest.xml αρκετές δεν επιτρέπουν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Βοήθεια...Δεν μπορώ να μεταφέρω όλα τα αρχεία από το παλιό τηλέφωνο (Huawei) σε αυτό. Για παράδειγμα δεν μεταφέρθηκαν οι σημειώσεις και αρκετά μηνύματα με όσες εφαρμογές και αν δοκίμασα. Τι προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Βοήθεια...Δεν μπορώ να μεταφέρω όλα τα αρχεία από το παλιό τηλέφωνο (Huawei) σε αυτό. Για παράδειγμα δεν μεταφέρθηκαν οι σημειώσεις και αρκετά μηνύματα με όσες εφαρμογές και αν δοκίμασα. Τι προτείνετε;

 

Δοκιμασε αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Βοήθεια...Δεν μπορώ να μεταφέρω όλα τα αρχεία από το παλιό τηλέφωνο (Huawei) σε αυτό. Για παράδειγμα δεν μεταφέρθηκαν οι σημειώσεις και αρκετά μηνύματα με όσες εφαρμογές και αν δοκίμασα. Τι προτείνετε;

 

Κατέβασε και βάλε αυτό...είναι της huawei και προσπάθησε να συγχρονίσεις τις σημειώσεις σου, μπας και... Sorry άκυρο...από ότι είδα τώρα δεν δουλεύει...

https://forum.xda-developers.com/t/huawei-notes-app.3824885/

Κοίτα εδώ μήπως και βγάλεις άκρη https://mobiletrans.wondershare.com/xiaomi/transfer-data-from-huawei-to-xiaomi.html

 

Γιά τα μηνύματα κάνε backup restore.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι προτείνετε;

Υπάρχει τρόπος να μεταφερθούν/εγκατασταθούν αυτόματα όλες οι εφαρμογές; Τα credentials για την κάθε μια;

Η επιφάνεια εργασίας με τα εικονίδια και τους φακέλους στην διάταξη που βρίσκονται;

 

Κοίταξε αυτό.. είναι δωρεάν για μερικές μέρες. Δεν κάνει τα πάντα χωρίς root αλλά κάνει κάμποσα.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ruet_cse_1503050.ragib.appbackup.pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακόμα ένα δωράκι ,η κατ'εμέ καλύτερη εφαρμογή για γκάλερι φωτογραφιών η Προ έκδοση τώρα δωρεάν για 3 ακόμα μέρες!!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simplemobiletools.gallery.pro

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα. Κάτοχος από Σεπτέμβριο κ εγώ του rm9 pro γκρι. Σήμερα είδα ότι υπάρχει μια μικρή τριχουλα από την εσωτερική μεριά της επάνω αριστερής κάμερας. Δεν επηρεάζονται οι φωτογραφίες πάντως. Υπάρχει καμία περίπτωση να γίνει ανταλλαγή ή οτιδήποτε; πως το αντιμετωπίζουμε αυτό το θέμα; το αγόρασα από ένα σκρουτζομαγαζο Αθήνα. Επίσης, κάτι άσχετο: ο Nova launcher είναι καλός σε σχέση με αυτόν που φοράει; προτείνετε να τον περασω; ευχαριστώ πολύ..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα. Κάτοχος από Σεπτέμβριο κ εγώ του rm9 pro γκρι. Σήμερα είδα ότι υπάρχει μια μικρή τριχουλα από την εσωτερική μεριά της επάνω αριστερής κάμερας. Δεν επηρεάζονται οι φωτογραφίες πάντως. Υπάρχει καμία περίπτωση να γίνει ανταλλαγή ή οτιδήποτε; πως το αντιμετωπίζουμε αυτό το θέμα; το αγόρασα από ένα σκρουτζομαγαζο Αθήνα. Επίσης, κάτι άσχετο: ο Nova launcher είναι καλός σε σχέση με αυτόν που φοράει; προτείνετε να τον περασω; ευχαριστώ πολύ..
Για την τρίχα δέν ξέρω να σου πω αλλά για τον Nova μην το σκέφτεσαι καθόλου τον έχω παντού και αρκετά χρόνια σε τουλάχιστον 6 συσκευές.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Εάν υπάρχει κάποιος που έχει παρόμοιο θέμα με σκόνη στην κάμερα, ας στείλει να μου πει τι θα κάνουμε κ αν μπορεί να γίνει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Εάν υπάρχει κάποιος που έχει παρόμοιο θέμα με σκόνη στην κάμερα, ας στείλει να μου πει τι θα κάνουμε κ αν μπορεί να γίνει κάτι.

 

Δυστυχώς αντικατάσταση συσκευης δεν κάνουν(απαράδεκτη συμπεριφορά εταιρείας τέτοιου μεγέθους) , έχεις 2 επιλογές η μία είναι να το στείλεις Αθήνα να το καθαρίσουν αλλά μετά από λίγο καιρό θα έχεις το ίδιο πρόβλημα ή να πάρεις σπρέι πεπιεσμενου αέρα και να δοκιμάσεις να το σώσεις κάπως(αλλά όχι τελείως) και να βάλεις κάποιο δαχτυλίδι γύρω από την κάμερα ή θήκη που να κλείνει τους φακούς για να μη γεμίσει και άλλο σκονη,πάντως το πρόβλημα το άκουσα και σε note 8 pro και σε poco x3 οπότε αρχίζω να αμφιβάλω για την ποιότητα κατασκευής της xiaomi πλέον

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι οτι με έχει ξενερώσει και εμένα λιγάκι, γιατί είμαι φανατικός της XIAOMI... Anyway, τώρα τελευταία, μου εμφανίζει τα μηνύματα όπως φαίνεται και στο sceenshot που σας στέλνω. Αυτά τα μηνύματα εξαφανίζονται όταν απενεργοποιώ το MI Λογαριασμό μου. Όταν τον έχω ενεργοποιημένο, μου τα βγάζει συνέχεια. Το πρόβλημα είναι το εξής: Αν τον απενεργοποιήσω (τον MI Λογαριασμό) ΔΕΝ μπορώ να κάνω αποθήκευση νέας επαφής, είτε στην κάρτα sim του κινητού, είτε σε λογαριασμό google ή σε λογαριασμό MI. Με το που ενεργοποιώ τον λογαριασμό MI, και του κάνω επανεκκίνηση, η νέα επαφή αποθηκεύεται κανονικά. Καμία ιδέα σε αυτό?? Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κούρασα...

 

Τα μηνύματα που μου βγάζει είναι: "Εύρεση Συσκευής Γίνεται ενεργοποίηση..." και ¨Γίνεται ενεργοποίηση κάρτας SIM..."

Edited by lsdpower78
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...