Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Παρέλαβα και εγώ σήμερα! Καμία σχέση με το redmi note 4 που είχα... Ότι απορία έχω θα σας πριξω.

 

Καλοδούλευτο!

Αναμένουμε πρήξιμο, για αυτό είμαστε εδώ. :)

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά, το turbo charge animation σας το εμφανίζει?

ktuqn9qx.jpg

Εδω και μερικές μέρες πάει να το εμφανίσει αλλά με πετάει κατ ευθείαν στην lockscreen.

Η φόρτιση γίνεται κανονικά βέβαια

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναλόγως τι ζητάς απο ένα κινητό. Εγώ να σου πω, αλλά θα είναι η άποψη με βάση τις δικές μου ανάγκες και το τι ζητάω εγώ. Εσύ τι θέλεις απο ένα κινητό; θέλεις κάμερα; τότε θα κρατήσεις ξεκάθαρα αυτό που έχεις. Θέλεις μπαταρία; τότε θα πας στο Redmi Note 9 Pro. Θέλεις οθόνη; τότε θα κρατήσεις πάλι αυτό που έχεις. Τι θέλεις λοιπόν απο ένα κινητό;

Βασίλη συγνώμη, δεν είχα δει ότι μου είχες απαντήσει. Από χθες είμαι κάτοχος του Redmi Note 9 Pro. Τελικά το Mi Note 10 Lite δε με βόλεψε καθόλου. Πολύ καλή ιδέα το AOD, αλλά αν είναι να ρουφάει τη μπαταρία, τότε προτιμώ κλασσικό notification light. Γιατί τα έχουν σταματίσει ρε γμτ τα multicolour LED που είχαμε παλια;!;; :mad: Και απ' ότι φαίνεται το ζήτημα κατανάλωσης μπαταρίας και AOD είναι πιο πολύ θέμα συγκεκριμένα με το Mi Note 10 Lite και την οθόνη του. Διαβάζοντας διάφορα σχόλια για το εν λόγω κινητό (πχ Xiaomi subreddit) και Youtube reviews (πχ

), όλοι αυτό λένε.

 

Και το είδα δηλαδή και στην πράξη, είτε με το μαμά AOD, είτε με τρίτες εφαρμογές (πχ, NotifyBuddy, Always on AMOLED, LED Blinker, κτλ) η καθεμιά με τα δικά της κουσούρια (άλλη να κρασάρει μετά από μια μέρα χρήσης και να επανέρχεται μόνο μετά από απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση, άλλη να έχει θέματα με double tap και να μη δείχνει σωστά κάποιες φορές τα notifications, άλλη να ρουφάει ακόμα πιο πολύ μπαταρία). Δηλαδή έλεος! :down:

 

Επίσης, η κυρτή οθόνη δε με βόλεψε καθόλου. Για την κάμερα δε με νοιάζει τόσο. Άλλωστε όλα αυτά τα χρόνια ήμουν με κινητά με πολύ χειρότερες κάμερες (ZUK Z1, Lenovo Vibe P1 Pro). Ήμουν μεταξύ του Redmi Note 9 Pro και του Mi 10 Lite 5G (αυτό έχει και AMOLED/AOD και notification light, αλλά μικρότερη μπαταρία και του λείπει και το SD slot). Τελικά πήρα τη δοκιμασμένη λύση, δηλ Redmi (έκδοση 6/128), απ' ευθείας από Xiaomi UK στα £219 και με δώρο Mi Band 5 (προσωπικά αδιάφορο). Το Mi Note 10 Lite επιστρέφεται στη Xiaomi.

Edited by hellion13
There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μου φαίνονται λιγο αναξιόπιστα τα στατιστικά μπαταρίας να σας πω την αλήθεια.
Παιδιά έχω αναφέρει παραπάνω αν θέλετε στατιστικά ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ είναι μονόδρομος Gsam Battery stats γράφω αναλυτικά μερικά post πριν το έχω χωρίς root τα δείχνει όλα, το stock δείχνει τα πάντα λάθος ειδικά μετά από 2 ημέρες αν δεν έχει μπει για φόρτιση με την αναβάθμιση έγινε για τα πανηγύρια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

17b48a15e77754928c22070acc4e139c.jpg3d49ac8f27ff2e32411ae66dafaf1e57.jpg

 

 

Αυτά μου δείχνει το stock αλλά αντί άλλων

6af27e75cc531173ad816403d43e67fa.jpge21af1e2e51c095d96059a6f1dabc0e2.jpg

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το turbo charge animation σας το εμφανίζει?

ktuqn9qx.jpg

Εδω και μερικές μέρες πάει να το εμφανίσει αλλά με πετάει κατ ευθείαν στην lockscreen.

Η φόρτιση γίνεται κανονικά βέβαια

 

Μετά την 11.0.5.0 δεν την εμφανίζει. Δε γνωρίζω εάν ευθύνεται η συγκεκριμένη αναβάθμιση ή είναι συμπτωματικό με την αναβάθμιση της εφαρμογής "Ασφαλεία" που άλλαξε και τα animations μπαταρίας. Γενικά τόσο η 11.0.5.0, όσο και η ενημέρωση της εφαρμογής "Ασφαλεία", ήταν κακές αναβαθμίσεις.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη συγνώμη, δεν είχα δει ότι μου είχες απαντήσει. Από χθες είμαι κάτοχος του Redmi Note 9 Pro. Τελικά το Mi Note 10 Lite δε με βόλεψε καθόλου. Πολύ καλή ιδέα το AOD, αλλά αν είναι να ρουφάει τη μπαταρία, τότε προτιμώ κλασσικό notification light. Γιατί τα έχουν σταματίσει ρε γμτ τα multicolour LED που είχαμε παλια;!;; :mad: Και απ' ότι φαίνεται το ζήτημα κατανάλωσης μπαταρίας και AOD είναι πιο πολύ θέμα συγκεκριμένα με το Mi Note 10 Lite και την οθόνη του. Διαβάζοντας διάφορα σχόλια για το εν λόγω κινητό (πχ Xiaomi subreddit) και Youtube reviews (πχ
), όλοι αυτό λένε.

 

Και το είδα δηλαδή και στην πράξη, είτε με το μαμά AOD, είτε με τρίτες εφαρμογές (πχ, NotifyBuddy, Always on AMOLED, LED Blinker, κτλ) η καθεμιά με τα δικά της κουσούρια (άλλη να κρασάρει μετά από μια μέρα χρήσης και να επανέρχεται μόνο μετά από απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση, άλλη να έχει θέματα με double tap και να μη δείχνει σωστά κάποιες φορές τα notifications, άλλη να ρουφάει ακόμα πιο πολύ μπαταρία). Δηλαδή έλεος! :down:

 

Επίσης, η κυρτή οθόνη δε με βόλεψε καθόλου. Για την κάμερα δε με νοιάζει τόσο. Άλλωστε όλα αυτά τα χρόνια ήμουν με κινητά με πολύ χειρότερες κάμερες (ZUK Z1, Lenovo Vibe P1 Pro). Ήμουν μεταξύ του Redmi Note 9 Pro και του Mi 10 Lite 5G (αυτό έχει και AMOLED/AOD και notification light, αλλά μικρότερη μπαταρία και του λείπει και το SD slot). Τελικά πήρα τη δοκιμασμένη λύση, δηλ Redmi (έκδοση 6/128), απ' ευθείας από Xiaomi UK στα £219 και με δώρο Mi Band 5 (προσωπικά αδιάφορο). Το Mi Note 10 Lite επιστρέφεται στη Xiaomi.

 

Καλοδούλευτη η συσκευή σου!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αναφέρει παραπάνω αν θέλετε στατιστικά ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ είναι μονόδρομος Gsam Battery stats γράφω αναλυτικά μερικά post πριν το έχω χωρίς root τα δείχνει όλα, το stock δείχνει τα πάντα λάθος ειδικά μετά από 2 ημέρες αν δεν έχει μπει για φόρτιση με την αναβάθμιση έγινε για τα πανηγύρια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

17b48a15e77754928c22070acc4e139c.jpg3d49ac8f27ff2e32411ae66dafaf1e57.jpg

 

 

Αυτά μου δείχνει το stock αλλά αντί άλλων

6af27e75cc531173ad816403d43e67fa.jpge21af1e2e51c095d96059a6f1dabc0e2.jpg

 

Απλά εγκαθιστουμε και δουλεύει η θέλει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτη η συσκευή σου!

Ευχαριστώ! :) Επίσης να πω ότι η δόνηση στο Redmi είναι καλύτερη από το Mi Note 10 Lite (τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ).

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Θα επέλεγα 9 pro λόγω snapdragon και σαν πιο καινούργιο θα πάρει σίγουρα παραπάνω αναβάθμιση

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την 11.0.5.0 δεν την εμφανίζει. Δε γνωρίζω εάν ευθύνεται η συγκεκριμένη αναβάθμιση ή είναι συμπτωματικό με την αναβάθμιση της εφαρμογής "Ασφαλεία" που άλλαξε και τα animations μπαταρίας. Γενικά τόσο η 11.0.5.0, όσο και η ενημέρωση της εφαρμογής "Ασφαλεία", ήταν κακές αναβαθμίσεις.

 

Οκ. Νόμιζα ότι ευθυνόταν κάποιο 3rd party theme.

Φαινόταν ότι πείραξαν αρκετά πράγματα στην 1105.

Δεν ήταν απλά ένα security patch

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει εκατοντάδες φορές True Phone και ξερό ψωμί :lol:

 

Έχετε πληρώσει παιδιά ε? Για το app

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ το Truecaller, μόνο όμως για τη δυνατότητα αναγνώρισης άγνωστων σε μένα αριθμών και μπλοκάρισμα σπαμ τηλεφωνημάτων. Έχει και δυνατότητα για SMS, αν και γι' αυτό προτιμώ το Textra.
There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Έχετε πληρώσει παιδιά ε? Για το app
Εγώ ναι.. είναι το καλύτερο που έχω βρει.

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι αξιόπιστα αυτά ?

Αν εννοείς το Truecaller πάρα πολύ αξιόπιστο! Με έχει γλυτώσει από πολλά spam τηλέφωνα (και Βρετανικά και Ελληνικά). Το χρησιμοποιώ από την εποχή που είχα πάρει το ZUK Z1 που ερχόταν μαμά με Cyanogen και Truecaller ενσωματωμένο στην εφαρμογή τηλεφώνου του λειτουργικού. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα ;)

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Δυο πράγματά δε μπορώ να βρω:

 

- Πως θα κάνω το fb messenger να μου δείχνει τις εικόνες συνομιλίας δεξιά της οθόνης μόνιμα ως ότου τις κατεβάσω εγώ.

 

- Δεν κατάφερα να streamαρω μουσική στον AV (ενισχυτή). Μέσω Bluetooth ναι, μέσω DLNA πως γίνεται;

 

Καμία βοήθεια; Ευχαριστώ.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Πολλά χρήματα δε ζητάει ?

Δε χρειάζεται να πάρεις συνδρομή για να δουλέψει.

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΚΡΥΦΩΝ ΜΕΝΟΥ STOCK ΚΑΜΕΡΑΣ (EXPERIMENTAL FEATURES)

 

Λοιπόν, με απλά λογια κανετε τα εξής:

1. πατε στην internal στον φακελο Storage/DCIM/Camera

2 εκει θα δημιουργήσετε ενα κενο αρχειο με το ονομα lab_options_visible

(οπως το βλέπετε χωρίς καταληξη)

3 πατε στις εφαρμογές τηλεφώνου, εφαρμογες συστηματος, βρισκετε την καμερα και την κανετε force close

4. την ανοιγετε κανονικα και πατε στις ρυθμίσεις και θα δειτε νεα πραγματουδια

 

ΠΡΙΝ

 

kedlr29x.jpgogbtkteg.jpg

 

 

ΜΕΤΑ

 

 

qrua6cxy.jpg8f2rpslj.jpg

5qem2tvs.jpg7mvxsr9j.jpg

 

Internal magic tools: internal use tools to optimize image quality

Face detection– The camera can detect the face and frame it in a box. This option is disabled by default

Hide face detection frame automatically: hides the box that appears when activating the previous option, but allows the camera to continue detecting the face

Beautify in Portait mode: Activate beauty mode when using portrait mode

Turn on dual camera– Lets you use the dual camera when taking photos

Turn on MFNR: multi-frame noise reduction. With this function activated, the device will take six different captures when taking a photo to superimpose them and reduce the noise of the images

Turn on SR: super resolution mode

Turn on parallel processing: parallel processing to speed up image and video processing

 

H τελευταια κινεζιά της 3ης φωτογραφίας (κατω από αυτό που λέει για το animation) είναι Increase touch focus timeout

 

 

Αν δεν τις θέλετε, απλά καντε delete το αρχειο που δημιουργήσατε

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη συγνώμη, δεν είχα δει ότι μου είχες απαντήσει. Από χθες είμαι κάτοχος του Redmi Note 9 Pro. Τελικά το Mi Note 10 Lite δε με βόλεψε καθόλου. Πολύ καλή ιδέα το AOD, αλλά αν είναι να ρουφάει τη μπαταρία, τότε προτιμώ κλασσικό notification light. Γιατί τα έχουν σταματίσει ρε γμτ τα multicolour LED που είχαμε παλια;!;; :mad: Και απ' ότι φαίνεται το ζήτημα κατανάλωσης μπαταρίας και AOD είναι πιο πολύ θέμα συγκεκριμένα με το Mi Note 10 Lite και την οθόνη του. Διαβάζοντας διάφορα σχόλια για το εν λόγω κινητό (πχ Xiaomi subreddit) και Youtube reviews (πχ
), όλοι αυτό λένε.

 

Και το είδα δηλαδή και στην πράξη, είτε με το μαμά AOD, είτε με τρίτες εφαρμογές (πχ, NotifyBuddy, Always on AMOLED, LED Blinker, κτλ) η καθεμιά με τα δικά της κουσούρια (άλλη να κρασάρει μετά από μια μέρα χρήσης και να επανέρχεται μόνο μετά από απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση, άλλη να έχει θέματα με double tap και να μη δείχνει σωστά κάποιες φορές τα notifications, άλλη να ρουφάει ακόμα πιο πολύ μπαταρία). Δηλαδή έλεος! :down:

 

Επίσης, η κυρτή οθόνη δε με βόλεψε καθόλου. Για την κάμερα δε με νοιάζει τόσο. Άλλωστε όλα αυτά τα χρόνια ήμουν με κινητά με πολύ χειρότερες κάμερες (ZUK Z1, Lenovo Vibe P1 Pro). Ήμουν μεταξύ του Redmi Note 9 Pro και του Mi 10 Lite 5G (αυτό έχει και AMOLED/AOD και notification light, αλλά μικρότερη μπαταρία και του λείπει και το SD slot). Τελικά πήρα τη δοκιμασμένη λύση, δηλ Redmi (έκδοση 6/128), απ' ευθείας από Xiaomi UK στα £219 και με δώρο Mi Band 5 (προσωπικά αδιάφορο). Το Mi Note 10 Lite επιστρέφεται στη Xiaomi.

 

Από οτι φαίνεται το βασικο θεμα σου ηταν η οθονη και το notifications. Αρα αμα δεν σου αρεσει η κυρτη οθονη δεν θα επερνες ουτε το mi10 που ειναι κυρτη, η μπαταρια του χωρις AOD δεν παιζεται η μπαταρια του. Το βραδυ για 8 ωρες χωρις AOD με wifi πεφτει 2% με AOD γυρω στο 5% που το ειχα δοκιμασει Το AOD ενεργοποιειται και απενεργοποιειται οποτε θελεις. Για μενα η AMOLED ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο στο κινητο για τον ηλιο γιατι ειχα το redmi note 6 pro και δεν εβλεπα τιποτα στον ηλιο με αυτο δνε εχεις κανενα προβλημα. Προσωπικα το AOD το εχω απενεργοποιησει στο εταιρικο mi note 10 lite και στο δικο μου mi9 γιατι δεν ενδιαφερει καθολου.

Edited by spyrosfra
Link to comment
Share on other sites

Πολλά χρήματα δε ζητάει ?
Δουλεύει και χωρίς να δώσεις χρήματα, αν δεν έχεις πρόβλημα με τις διαφημίσεις που σε σχέση με άλλα προγράμματα είναι διακριτικές.

Εγώ έδωσα χρήματα γιατί πιστεύω πως ο δημιουργός του έκανε πολύ καλή δουλειά και το αξίζει...

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΟΔΗΓΟΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΚΡΥΦΩΝ ΜΕΝΟΥ STOCK ΚΑΜΕΡΑΣ (EXPERIMENTAL FEATURES)

 

Λοιπόν, με απλά λογια κανετε τα εξής:

1. πατε στην internal στον φακελο Storage/DCIM/Camera

2 εκει θα δημιουργήσετε ενα κενο αρχειο με το ονομα lab_options_visible

(οπως το βλέπετε χωρίς καταληξη)

3 πατε στις εφαρμογές τηλεφώνου, εφαρμογες συστηματος, βρισκετε την καμερα και την κανετε force close

4. την ανοιγετε κανονικα και πατε στις ρυθμίσεις και θα δειτε νεα πραγματουδια

 

ΠΡΙΝ

 

kedlr29x.jpgogbtkteg.jpg

 

 

ΜΕΤΑ

 

 

qrua6cxy.jpg8f2rpslj.jpg

5qem2tvs.jpg7mvxsr9j.jpg

 

Internal magic tools: internal use tools to optimize image quality

Face detection– The camera can detect the face and frame it in a box. This option is disabled by default

Hide face detection frame automatically: hides the box that appears when activating the previous option, but allows the camera to continue detecting the face

Beautify in Portait mode: Activate beauty mode when using portrait mode

Turn on dual camera– Lets you use the dual camera when taking photos

Turn on MFNR: multi-frame noise reduction. With this function activated, the device will take six different captures when taking a photo to superimpose them and reduce the noise of the images

Turn on SR: super resolution mode

Turn on parallel processing: parallel processing to speed up image and video processing

 

H τελευταια κινεζιά της 3ης φωτογραφίας (κατω από αυτό που λέει για το animation) είναι Increase touch focus timeout

 

 

Αν δεν τις θέλετε, απλά καντε delete το αρχειο που δημιουργήσατε

 

Δεν βρίσκω τον storage φάκελο... οπότε ούτε τους υποφακελους...

Πρέπει να υπάρχει ή μπορώ να τους δημιουργία και αυτούς ;

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει storage φάκελος, ειναι το root directory, δηλαδη το αρχικό path του εσωτερικού χώρου. Ψάξε το φάκελο DCIM.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...