Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Το volte δεν χρειάζεται σε κάτι??

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Καλημέρα!

 

Τι έγινε σε μένα βγήκε το πρόβλημα....:ninja::X

Τι να σου πω... Εγώ πάντως χρειάζεται να το βάζω πιο σιγά για να μην ακούνε οι γύρω την συνομιλία. Και δεν εννοώ ανοιχτή... Κανονικά από το ακουστικό...

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Εγώ πάντως χρειάζεται να το βάζω πιο σιγά για να μην ακούνε οι γύρω την συνομιλία. Και δεν εννοώ ανοιχτή... Κανονικά από το ακουστικό...

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έτσι και το δικό μου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για το 10, αλλά με το 9 pro δεν έχω κανένα πρόβλημα στον ηλιο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην φωτεινότητα στα ίδια είναι. Ίσως είναι μισό κλικ πιο φωτεινή στο auto εκεί που τερματίζεται η φωτεινότητα, το Mi Note 10 Lite.

 

Σας εχαριστώ πάρα πολύ και τους 2 για την άμεση απάντηση.

Με κόβω για το 9 pro μιας και δεν θεωρώ ότι αξίζουν τα extra 70€ για την δουλειά που το χρειάζομαι.

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Σας εχαριστώ πάρα πολύ και τους 2 για την άμεση απάντηση.

 

Με κόβω για το 9 pro μιας και δεν θεωρώ ότι αξίζουν τα extra 70€ για την δουλειά που το χρειάζομαι.

Αυτή η εφαρμογή είναι πολύ καλή και μάλιστα σήμερα είναι και δωρεάν... Δοκίμασε την μήπως φτιάξει....1095199b245941cef8b9e09d693c52d7.jpg

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Το volte δεν χρειάζεται σε κάτι??

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Καλημέρα!

 

Τι έγινε σε μένα βγήκε το πρόβλημα....:ninja::X

Σε λάθος άτομο έστειλα την απάντηση πριν...... Συγνώμη...

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Στο trcamera έχει επιλογή για iso πάνω από 3200 και s πάνω από 30s μπορεί να υποστηρίξει η κάμερα του κινητού αυτές της τιμές; είναι θέμα software η και θέμα hardware;

Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς;

 

Τις τιμές αυτές προσωπικά τις έχω στον αυτόματο.

Όμως δοκίμασα να κάνω λήψη βάζοντας iso και παραπάνω απο την τιμή που αναφέρεις, ενώ το άφησα στα 30s. Και μια χαρά την επεξεργάστηκε και έγινε η λήψη της φωτογραφίας. Είχες κάποιο πρόβλημα εσύ στο σετάρισμα με τις τιμές που αναφέρεις;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμές αυτές προσωπικά τις έχω στον αυτόματο.

Όμως δοκίμασα να κάνω λήψη βάζοντας iso και παραπάνω απο την τιμή που αναφέρεις, ενώ το άφησα στα 30s. Και μια χαρά την επεξεργάστηκε και έγινε η λήψη της φωτογραφίας. Είχες κάποιο πρόβλημα εσύ στο σετάρισμα με τις τιμές που αναφέρεις;

 

Βασικά το s που είναι 59s σε σχέση με τα 30s που δίνει η αρχική εφαρμογή δεν ξέρω εάν προκαλεί ζημιά στον φακό το ίδιο και το iso

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές βελτιώσεως εμπειρίας χρήσης - Xiaomi Redmi Note 9 Pro (Global Edition)

 

Εφαρμογές Google Camera:

1. Trcam - Gcam based (Οδηγός & Ρυθμίσεις εδώ).

2. Gcam - by Urnyx05 and Arnova8G2.

 

Εφαρμογές εγγραφής κλήσεων:

1. Ηχογράφηση Κλήσεων - ACR

2. True Phone Dialer & Contacts & Call Recorder

 

Εφαρμογές ενίσχυσης ποιότητας ή/και έντασης ήχου ακουστικών & ηχείου:

1. Εqfy Equalizer

2. Poweramp Full Version - (Έπειτα κάνουμε download εδώ).

3. Neutron - (Προτεινόμενες ρυθμίσεις εδώ).

4. Volume Booster - (Ενίσχυση έντασης ακουστικών & ηχείου).

 

Εφαρμογή auto tasks:

· Έως το λειτουργικό MiUi 10, η εν λόγω λειτουργία υπήρχε ως λειτουργία συστήματος στο μενού "Ασφάλεια". Πλέον η λειτουργία αυτή δυστυχώς έχει αφαιρεθεί.

MacroDroid - Device Automation

 

Εφαρμογή ρύθμισης αυτόματης φωτεινότητας:

Velis Auto Brightness

 

Εφαρμογή διατήρησης λειτουργίας του WiFi - σε κατάσταση doze της συσκευής:

1. Best WiFi Keeper

2. Ακολουθούμε τον οδηγό εδώ (μη μόνιμη λύση) - (Απαιτείται η χρήση/γνώση ADB και οι drivers της συσκευής στον υπολογιστή).

 

Εφαρμογή εμφάνισης της επιλογής "επεξεργασία" στη συρόμενη γραμμή συντομεύσεων:

· Σε ορισμένες συσκευές με λογισμικό ΕΕΑ/ΕU - QJZEUXM, έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να μην εμφανίζονται στη μπάρα συντομεύσεων ορισμένα εικονίδια συντομεύσεων, και η επιλογή αυτών "επεξεργασία".

SystemUI Tuner - (Απαιτείται η χρήση/γνώση ADB και οι drivers της συσκευής στον υπολογιστή), ή εναλλακτικά γίνεται με την εν λόγω εφαρμογή χωρίς ADB, με Root.

 

Eνεργοποίηση VoLTE & WiFi Calling (Cosmote):

· Το σημείο αυτό θα χρησιμεύσει προσωρινά, έως ότου ο εν λόγω πάροχος εντάξει τη συσκευή του παρόντος νήματος στις υποστηριζόμενες συσκευές του για αυτές τις υπηρεσίες:

-Καλούμε το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Cosmote, και τους αναφέρουμε ότι διαθέτουμε το Redmi Note 7 Pro, και ενεργοποιούν τις υπηρεσίες.

Εναλλακτικά, μπορούμε να τοποθετήσουμε την SIM προς ενεργοποίηση των εν λόγω υπηρεσιών σε μια άλλη υποστηριζόμενη συσκευή, να καλέσουμε το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, και να μας ενεργοποιήσουν αυτές τις υπηρεσίες. Έπειτα, μεταφέρουμε την SIM στο Redmi Note 9 Pro.

 

Τώρα θα ενεργοποιήσουμε τις υπηρεσίες και στη συσκευή μας:

· Ενεργοποίηση VoLTE: Πηγαίνουμε στον dialer, και πληκτρολογούμε το εξής: *#*#86583#*#*

 

· Ενεργοποίηση WiFi Calling: Πηγαίνουμε στον dialer, και πληκτρολογούμε το εξής: *#*#869434#*#*

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο παρόν (στο ανωτέρω post) οδηγός, θα ανέβει στη πρώτη σελίδα του παρόντος νήματος.

 

Ως προς τις εφαρμογές για GCam, προς το παρόν κρίνω ότι δε χρειάζεται να προστεθούν άλλες, καθότι στο δεύτερο link που δίνω, υπάρχουν διάφορες Gcam για το κινητό του νήματος. Οι μοναδικές τροποποιήσεις που θα γίνουν, θα είναι για να αφαιρεθούν ή να διορθωθούν πράγματα απο τον οδηγό τα οποία δε λειτουργούν σωστά.

 

Επίσης, στο σημείο: Εφαρμογή εμφάνισης επιλογής "επεξεργασία" στη μπάρα συντομεύσεων, θα προστεθεί και ο οδηγός για τη μόνιμη λύση του προβλήματος, αυτόν που χρησιμοποίησε ο pmakridis. Θα γράψω ξεχωριστό οδηγό όμως για αυτό, και θα ανέβει στο Xiaomi Guides και έπειτα στον παραπάνω οδηγό.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας για τις εν λόγω εφαρμογές, όταν ανεβάσω τον οδηγό αυτό στη πρώτη σελίδα, θα υπάρχουν απο κάτω τα thanks to, σε όποιον υπέβαλλε τις προτάσεις για τις εφαρμογές αυτές. Το μόνο που έκανα εγώ ήταν απλά να τις συγκεντρώσω, για να μην είναι διασκορπισμένη η πληροφορία.

 

Επίσης, έπεται μια τεράστια αλλαγή στο Xiaomi Forum γενικότερα, όπου απο καταβολής του παρόντος Forum εδώ και εννέα χρόνια δεν έχει ξαναγίνει. Ελπίζω η ιδέα μου να ενθουσιάσει όλα τα μέλη, εσάς, του Xiaomi Forum, μια υλοποίηση η οποία θα έρθει ως επιβράβευση για την εμπιστοσύνη σας.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο παρόν (στο ανωτέρω post) οδηγός, θα ανέβει στη πρώτη σελίδα του παρόντος νήματος.

 

Ως προς τις εφαρμογές για GCam, προς το παρόν κρίνω ότι δε χρειάζεται να προστεθούν άλλες, καθότι στο δεύτερο link που δίνω, υπάρχουν διάφορες Gcam για το κινητό του νήματος. Οι μοναδικές τροποποιήσεις που θα γίνουν, θα είναι για να αφαιρεθούν ή να διορθωθούν πράγματα απο τον οδηγό τα οποία δε λειτουργούν σωστά.

 

Επίσης, στο σημείο: Εφαρμογή εμφάνισης επιλογής "επεξεργασία" στη μπάρα συντομεύσεων, θα προστεθεί και ο οδηγός για τη μόνιμη λύση του προβλήματος, αυτόν που χρησιμοποίησε ο pmakridis. Θα γράψω ξεχωριστό οδηγό όμως για αυτό, και θα ανέβει στο Xiaomi Guides και έπειτα στον παραπάνω οδηγό.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας για τις εν λόγω εφαρμογές, όταν ανεβάσω τον οδηγό αυτό στη πρώτη σελίδα, θα υπάρχουν απο κάτω τα thanks to, σε όποιον υπέβαλλε τις προτάσεις για τις εφαρμογές αυτές. Το μόνο που έκανα εγώ ήταν απλά να τις συγκεντρώσω, για να μην είναι διασκορπισμένη η πληροφορία.

 

Επίσης, έπεται μια τεράστια αλλαγή στο Xiaomi Forum γενικότερα, όπου απο καταβολής του παρόντος Forum εδώ και εννέα χρόνια δεν έχει ξαναγίνει. Ελπίζω η ιδέα μου να ενθουσιάσει όλα τα μέλη, εσάς, του Xiaomi Forum, μια υλοποίηση η οποία θα έρθει ως επιβράβευση για την εμπιστοσύνη σας.

 

Ευχαριστώ.

Πολύ καλό Βασίλη... Ευχαριστούμε !!!!

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα..

Nillkin XD CP+MAX ή Nillkin H+PRO προτεινετε?

 

Εάν θέλεις να πάμε σε καλιμπραρίσματα του αισθητήρα εγγύτητας, και να ανατρέχεις εδώ για να σε βοηθάμε στο πώς να λειτουργήσεις σωστά τον αισθητήρα εγγύτητας, τότε θα επιλέξεις το CP+MAX.

Ειδάλλως, θα πας στη safe επιλογή, το Η+ PRO (αυτό έχω και εγώ).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ με απασχολει η ΜΑΧ αν "ενοχλει" στις θηκες που αγκαλιαζουν λιγο το πλαινο της οθονης. οπως ακριβως και η σιλικονη που εχει μεσα η συσκευασια του κινητου. με τον αισθητηρα την βρισκω την ακρη..

την εχω την MAX σε RN7 και RN8t, αλλα εκει δεν εχω τετοια θηκη.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον οδηγό παραπάνω για το volte/vowifi να αναφέρω ότι προχτές έστειλα σμσ στην κοσμοτε και έγινε κανονικά η ενεργοποίηση.

Οπότε δε χρειάζεται να μιλήσετε στην εξυπηρέτηση και να αναφέρετε ότι είστε κάτοχος του νοτε 7 ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον οδηγό παραπάνω για το volte/vowifi να αναφέρω ότι προχτές έστειλα σμσ στην κοσμοτε και έγινε κανονικά η ενεργοποίηση.

Οπότε δε χρειάζεται να μιλήσετε στην εξυπηρέτηση και να αναφέρετε ότι είστε κάτοχος του νοτε 7 ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση @mol!

Στη λίστα των συμβατών συσκευών (μόλις το τσέκαρα εκ νέου) δεν υπάρχει ακόμη η συσκευή μας, επομένως προφανώς για να στο ενεργοποίησαν δεν έχουν ενημερώσει τη λίστα. Μόλις ενημερωθεί η λίστα ως προς το τυπικό απο την Cosmote (προφανώς θέμα χρόνου είναι, καθότι έχουν περάσει ήδη το 9S),θα ενημερώσω ως προς το τυπικό και εγώ τον οδηγό, για να συμβαδίζουμε και τυπικά.

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις εκδόσεις gcam παίζει άριστα και η έκδοση του parrot43.

Αυτήν έχω

 

Άψογα! Εσύ βρήκες κάποιο bug στην έκδοση αυτή; ή όλα λειτουργούν ρολόι;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

1wFuhVX.jpg

Astrophotography on, χρόνος λήψης 39"

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άψογα! Εσύ βρήκες κάποιο bug στην έκδοση αυτή; ή όλα λειτουργούν ρολόι;

 

Ολα καλά εκτός από ultra wide.

Ο parrot δουλεύει και για redmi note 9 pro. Ίσως το ινδικό μοντέλο

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Εγώ πάντως χρειάζεται να το βάζω πιο σιγά για να μην ακούνε οι γύρω την συνομιλία. Και δεν εννοώ ανοιχτή... Κανονικά από το ακουστικό...

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έτσι και το δικό μου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παιδιά πραγματικά είχα θέμα δεν άκουγα σχεδόν καθόλου δε ξέρω γιατί, μήπως η κεραία μου δίνει αδύνατο σήμα για κάποιο λόγο τι να πω....αποσύνδεσα volte nowifi κ μάλλον λύθηκε το πρόβλημα, εννοώ μάλλον γιατί έχω μιλήσει λίγο αλλά μίλησα κανονικά όπως πρέπει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

χρησιμοποιει το 4g για καλυτερη ευκρίνεια ήχου.

Οταν όμως δεν έχεις καλό 4g ο ήχος εχει τα συμπτώματα που λές

 

Απενεργοποίησε το δοκιμαστικα και κάνε κλήσεις με τον παραδοσιακό τροπο.

Έγώ δεν το χρησιμοποιώ

 

έχω μιλήσει λίγο από την ώρα που τα αποσύνδεσα αλλά μίλησα κανονικά όσο μίλησα, οπότε φαίνεται ότι αυτό έφταιγε, μακάρι δηλαδή:):):D:D

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω πως με το trcamera δεν με ενθουσίασε, τουλάχιστον δεν είδα κάτι τόσο φοβερό σε σχέση με την stock εφαρμογή, όσο για το astrophotography Mode σε εμένα τουλάχιστον δεν εστιάζει καλά και το αποτέλεσμα είναι θολό εκτός ότι μου φαίνεται ίδια η ποιότητα σε σχέση με τις φώτο (πάντα για αστέρια μιλάω) της stock εφαρμογής, δεν ξέρω εάν έχω κάνει κάτι λάθος αλλά παραμένω στην εφαρμογή του κινητού..
Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογές μουσικής / ήχου κλπ, ανέβασε κι αυτήν..

https://mega.nz/file/IXhWCIiT#BzlIhUu4a-xpHc8c2rth5AL_KafkWg58SOGYJwR0X8o

 

Για τους μυημένους...

pMSHRaj.jpg

Επιλέγετε αυτή τη ρύθμιση και τέλος.

Αν πάλι έχετε ιδιαίτερα γούστα μπορείτε να κάνετε πειράματα με τα DSP effects που μόνο αυτή η εφαρμογή έχει..

Είπαμε, είναι για μύστες..

 

BvKnpRa.jpg

 

9DDSwP6.jpg

 

7CuYMPE.jpg

4TgbUAh.jpg

kZPBMIr.jpg

Edit : ΠΡΟΣΟΧΉ με τον compressor

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογές μουσικής / ήχου κλπ, ανέβασε κι αυτήν..

https://mega.nz/file/IXhWCIiT#BzlIhUu4a-xpHc8c2rth5AL_KafkWg58SOGYJwR0X8o

 

Για τους μυημένους...;)

 

pMSHRaj.jpg

Επιλέγετε αυτή τη ρύθμιση και τέλος.

Αν πάλι έχετε ιδιαίτερα γούστα μπορείτε να κάνετε πειράματα με τα DSP effects που μόνο αυτή η εφαρμογή έχει..

Είπαμε, είναι για μύστες..

Edit : ΠΡΟΣΟΧΉ με τον compressor

 

Θα προστεθεί.

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...