Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα. Μετα απο μια μερα βλεπω στα battery stats το Android System εχει παει στο 42% με 5 ωρες SOT. To εψαξα στο google και βλεπω και αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Βασίλη ουσιαστικά ειναι σε όλες. Δεν εμφανίζεται κανένα notification απο καμία εφαρμογή στο lock screen.

 

 

 

Ενδεικτικά: αναπάντητες, sms, viber, mail, insta, fb κτλ...

 

 

 

Το μόνο που γινεται είναι να ακουγεται ο ηχος και να ανάβει η οθόνη. Δεν δειχνει καποιο εικονιδιο του notification.

 

 

 

Ειναι φοβερο, εχω αναπάντητες κλησεις που δεν ακουσα και αν δεν ξεκλειδωσω το κινητο δεν τις βλεπω!

 

 

 

Εν τω μεταξυ, μολις ειδα συσκευη φιλου η οποία ειναι στην 11.0.4 και τα δειχνει κανονικα. Μηπως φταιει η 11.0.3 που είμαι εγω;

Να σε ρωτήσω κάτι;

Μήπως έχεις αλλάξει θέμα;

Εννοώ μήπως κατέβασες κανένα θέμα από την αντίστοιχη εφαρμογή και το εγκατέστησες;

Εμένα αυτό που αναφέρεις, μου το έκανε όταν άλλαξα το θέμα του κινητού.

Δεν εμφανιζόταν τίποτα στην οθόνη κλειδώματος παρόλο που είχα δώσει όλες τις απαραίτητες άδειες.

Μόλις το κατήργησα, όλα έφτιαξαν.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συγνώμη αν εχει απαντηθεί ηδη η ερώτηση μου. Εχω αυτό το κινητό ουτε μια βδομάδα. Το προηγούμενο μου ήταν το mi max 2. Εχω την έκδοση 6/128 κ ηδη μου φαίνεται αργό για τα χαράκτηριστικα του. Πέφτει γρήγορα η μπαταρία κ εχω σοβαρό θεμα με το φλας.

 

Πρόβληματα με το φλας.

Οταν μιλαω με κάμερα δεν μπορω να ανοιξω το φλας. Οταν ανοιγω την κάμερα για φωτο κλπ παλι δεν μ αφήνει να ανοιξω το φλας απο την γραμμη με τις συντομευσεις παρα μονο απ τις ρυθμίσεις φακου της καμερας. Κ 3ο πρόβλημα, δν βρίσκω ρύθμιση για φλας κατα την κλήση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιον μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ΕU rom είναι η 11.0.4.0 βγήκε πριν 2-3 ημέρες update μέσω ota την πήρα εγώ.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ Leo. Γνωρίζω ότι έχεις την EU. Διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος.

Όταν αναφέρω εδώ στο φόρουμ στα παιδιά το ποια rom είναι η τελευταία κλπ, συμβουλεύομαι το mi.com, και όπως θα διαπιστώσεις εδώ το επίσημο site της Xiaomi δεν έχει ενημερώσει ότι υπάρχει 11.0.4.0 για το EU, είναι στην 11.0.3.0.

 

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστούμε για την ενημέρωση! :)

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Μετα απο μια μερα βλεπω στα battery stats το Android System εχει παει στο 42% με 5 ωρες SOT. To εψαξα στο google και βλεπω και αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα.

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ, εάν κοιτάξεις στις πρώτες σελίδες, θα δεις ότι το αναφέρω. Είχα φτάσει στη κατανάλωση του Android system 84.5%(!)

Αυτο είχε συμβεί μετά απο πρόσφατο update (εάν δεν κάνω λάθος, όταν είχα μεταβεί απο την 11.0.1.0 στην 11.0.2.0, αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Μετά έπεφτε σταδιακά η εν λόγω κατανάλωση, εικάζω ότι δεν είχε στρώσει η rom. Αυτό επετεύχθη απο μόνο του, μετά απο μερικούς κύκλους φορτίσεων.

Και η ερώτησή μου λοιπόν με βάση τα ανωτέρω, είναι εάν έχεις κάνει πρόσφατη αναβάθμιση.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συγνώμη αν εχει απαντηθεί ηδη η ερώτηση μου. Εχω αυτό το κινητό ουτε μια βδομάδα. Το προηγούμενο μου ήταν το mi max 2. Εχω την έκδοση 6/128 κ ηδη μου φαίνεται αργό για τα χαράκτηριστικα του. Πέφτει γρήγορα η μπαταρία κ εχω σοβαρό θεμα με το φλας.

 

Πρόβληματα με το φλας.

Οταν μιλαω με κάμερα δεν μπορω να ανοιξω το φλας. Οταν ανοιγω την κάμερα για φωτο κλπ παλι δεν μ αφήνει να ανοιξω το φλας απο την γραμμη με τις συντομευσεις παρα μονο απ τις ρυθμίσεις φακου της καμερας. Κ 3ο πρόβλημα, δν βρίσκω ρύθμιση για φλας κατα την κλήση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιον μου απαντήσει.

 

Καλησπέρα.

Όσο αφορά το φλας, δεν υπάρχει στη συσκευή σου κάποιο πρόβλημα. Απλά έτσι είναι ο τρόπος λειτουργίας του.

 

Τώρα, όσο αφορά την κατανάλωση, αυτό πρέπει να το δούμε.

Καταρχάς πριν σε βάλω να ψάχνεις με μενού και ρυθμίσεις, θα πάμε στα απλά:

Θέλω λοιπόν να μου πεις, εάν το κινητό το χρησιμοποιείς ως δίκαρτο, εάν έχεις καλό σήμα κινητής εκεί που βρίσκεται το κινητό σου τις περισσότερες ώρες της ημέρας, και εάν χρησιμοποιείς πολύ δεδομένα ή τυχόν παίζεις και παιχνίδια.

Τέλος, θα ήθελα να μου πεις με ποια rom είσαι: Ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο->MiUi έκδοση, και θέλω να μου πεις όλα τα στοιχεία που λέει εκεί. Εάν θέλεις ανέβασε τα στοιχεία αυτά με screenshot.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βρήκα bug

Κάνοντας ακύρωση στο αναδυόμενο παράθυρο αντίστροφης μέτρησης της προγραμματισμένης παύσης του τηλεφώνου, δεν έπαιζε καμία εφαρμογή μουσικής (poweramp, music) και το τηλέφωνο έκανε επανεκκίνηση. Μετά την επανεκκίνηση πήγα να ακούσω μουσική και πάλι τα ίδια.

 

Οταν το έκανα shutdown και power on Τότε δούλεψε κανονικά.

 

Η μουσική βρίσκεται στην sd.

Η όλη φάση δίνει την εντύπωση ότι στο μεσοδιάστημα της αντίστροφης μέτρησης για scheduled power off εκανε unmount την sd δίχως να την κάνει ξανά mount παρότι ακύρωσα την παύση λειτουργίας και παρότι έκανε επανεκκίνηση μόνο του

 

Edit : Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω σε επανάληψη τα ανωτέρω. Ίσως να τα ψιλό έπαιξε η sd.

Το αφήνω όμως το σχόλιο εαν τύχει ξανά

 

Edit 2 : είχα ορίσει σε κάποια φάση custom boot audio.

 

Edit 3: πρόκειται για πρόβλημα στα ακουστικά ή στη θύρα ακουστικών (μακάρι το 1ο)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ, εάν κοιτάξεις στις πρώτες σελίδες, θα δεις ότι το αναφέρω. Είχα φτάσει στη κατανάλωση του Android system 84.5%(!)

Αυτο είχε συμβεί μετά απο πρόσφατο update (εάν δεν κάνω λάθος, όταν είχα μεταβεί απο την 11.0.1.0 στην 11.0.2.0, αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Μετά έπεφτε σταδιακά η εν λόγω κατανάλωση, εικάζω ότι δεν είχε στρώσει η rom. Αυτό επετεύχθη απο μόνο του, μετά απο μερικούς κύκλους φορτίσεων.

Και η ερώτησή μου λοιπόν με βάση τα ανωτέρω, είναι εάν έχεις κάνει πρόσφατη αναβάθμιση.

 

Βασιλη καλημερα!!!

Μονο μια αναβαθμιση μου εβγαλε την τελευταια 11.0.4.0 και τιποτα αλλο. Ειχα ανοιχτο το wifi calling αλλα δεν συνδεοταν. Δεν ξερω αν εχει σημασια παντως απο σημερα το πρωι που συνδεθηκε μετα απο restart σαν να εχει φτιαξει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Την κατανάλωση με το σύστημα anroid τη βγάζει και σε εμένα, αλλά όχι πάντα.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα από τι εξαρτάται και τι είναι αυτό που επηρεάζει την εν λόγω μέτρηση.

Άλλες φορές το ποσοστό είναι μικρότερο από αυτό της οθόνης και άλλες κατά πολύ μεγαλύτερο, όπως φαίνεται και στη φωτό παρακάτω.

 

605ae5fdc38b5882c4e1ab1119e6a965.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Την κατανάλωση με το σύστημα anroid τη βγάζει και σε εμένα, αλλά όχι πάντα.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα από τι εξαρτάται και τι είναι αυτό που επηρεάζει την εν λόγω μέτρηση.

Άλλες φορές το ποσοστό είναι μικρότερο από αυτό της οθόνης και άλλες κατά πολύ μεγαλύτερο, όπως φαίνεται και στη φωτό παρακάτω.

 

605ae5fdc38b5882c4e1ab1119e6a965.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Υποθετω ειναι μια απο τις παιδικες αρρωστιες και θα φτιαχτει στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάπως έτσι.

Δεν είναι κάτι που με απασχολεί και ιδιαίτερα άλλωστε.

Κουβέντα να γίνεται.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη καλημερα!!!

Μονο μια αναβαθμιση μου εβγαλε την τελευταια 11.0.4.0 και τιποτα αλλο. Ειχα ανοιχτο το wifi calling αλλα δεν συνδεοταν. Δεν ξερω αν εχει σημασια παντως απο σημερα το πρωι που συνδεθηκε μετα απο restart σαν να εχει φτιαξει λιγο.

 

Παρακολούθησέ το, το πιθανότερο ότι θα φτιάξει απο μόνο του, δες το μετά απο μερικούς κύκλους φορτίσεων, και ενημέρωσέ μας εάν θέλεις.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησέ το, το πιθανότερο ότι θα φτιάξει απο μόνο του, δες το μετά απο μερικούς κύκλους φορτίσεων, και ενημέρωσέ μας εάν θέλεις.

 

Θα το κανω ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Όσο αφορά το φλας, δεν υπάρχει στη συσκευή σου κάποιο πρόβλημα. Απλά έτσι είναι ο τρόπος λειτουργίας του.

 

Τώρα, όσο αφορά την κατανάλωση, αυτό πρέπει να το δούμε.

Καταρχάς πριν σε βάλω να ψάχνεις με μενού και ρυθμίσεις, θα πάμε στα απλά:

Θέλω λοιπόν να μου πεις, εάν το κινητό το χρησιμοποιείς ως δίκαρτο, εάν έχεις καλό σήμα κινητής εκεί που βρίσκεται το κινητό σου τις περισσότερες ώρες της ημέρας, και εάν χρησιμοποιείς πολύ δεδομένα ή τυχόν παίζεις και παιχνίδια.

Τέλος, θα ήθελα να μου πεις με ποια rom είσαι: Ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο->MiUi έκδοση, και θέλω να μου πεις όλα τα στοιχεία που λέει εκεί. Εάν θέλεις ανέβασε τα στοιχεία αυτά με screenshot.

 

Τα προηγούμενα xiaomi που είχα δν είχαν τέτοια θέματα με το φλας. Άρα δν διορθώνεται; μ ενδιαφέρει πιο πολυ να ανάβει κατά την διάρκεια βιντεοκλησης. Θα δοκιμάσω με εξτρα εφαρμογή για το φλας.

 

Δεν εχω βάλει ακόμα σιμ μεσα. Εχω καλο σήμα αν κ χωρίς σιμ δν εχει σημασια. Οποτε ακόμα δν εχω ανοίξει δεδομένα κ είμαι μονο με wifi. Φωτεινότητα εχω στην μεση κ το βραδυ σχεδον καθόλου κ δν αφήνω ανοιχτές εφαρμογές. Όταν λέω πως πέφτει ευκολα η μπαταρία εννοώ πως με το που το πιάνω στα χέρια μου πεφτει κατα 1% περίπου καθε 5 λεπτά. Πολυ πιο γρήγορα απ το mi max 2 που ακόμα κ τωρα κραταει καλυτερα η μπαταρία του.

 

Έκδοση miui MIUI GLOBAL 11.0.4 Σταθερή

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, απο χθες αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την οθόνη κλειδώματος που ανέφερε κι ένα άλλο παλικάρι.

Δε μου εμφανίζονται όλες οι ειδοποιήσεις.

Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει πρόβλημα σε αναπάντητες και insta.

Viber, ebay, fb και άλλες, εμφανίζονται κανονικά.

Άδειες και όλα τα συναφή έχουν δωθεί, συνεπώς αλλού είναι το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, απο χθες αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την οθόνη κλειδώματος που ανέφερε κι ένα άλλο παλικάρι.

Δε μου εμφανίζονται όλες οι ειδοποιήσεις.

Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει πρόβλημα σε αναπάντητες και insta.

Viber, ebay, fb και άλλες, εμφανίζονται κανονικά.

Άδειες και όλα τα συναφή έχουν δωθεί, συνεπώς αλλού είναι το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Μήπως έχεις περάσει κάποιο θέμα ή κάποιον launcher;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα xiaomi που είχα δν είχαν τέτοια θέματα με το φλας. Άρα δν διορθώνεται; μ ενδιαφέρει πιο πολυ να ανάβει κατά την διάρκεια βιντεοκλησης. Θα δοκιμάσω με εξτρα εφαρμογή για το φλας.

 

Δεν εχω βάλει ακόμα σιμ μεσα. Εχω καλο σήμα αν κ χωρίς σιμ δν εχει σημασια. Οποτε ακόμα δν εχω ανοίξει δεδομένα κ είμαι μονο με wifi. Φωτεινότητα εχω στην μεση κ το βραδυ σχεδον καθόλου κ δν αφήνω ανοιχτές εφαρμογές. Όταν λέω πως πέφτει ευκολα η μπαταρία εννοώ πως με το που το πιάνω στα χέρια μου πεφτει κατα 1% περίπου καθε 5 λεπτά. Πολυ πιο γρήγορα απ το mi max 2 που ακόμα κ τωρα κραταει καλυτερα η μπαταρία του.

 

Έκδοση miui MIUI GLOBAL 11.0.4 Σταθερή

 

Σε μία (απλή, όχι βίντεο)-κλήση που δοκίμασα ανοίγει το led flash (φακός) απο τον πίνακα συντομεύσεων. Στις υπόλοιπες λειτουργίες θεωρώ λογικό να μην ανοίγει, δε γίνεται να χρησιμοποιείς τις πίσω κάμερες, και να έχεις ανοικτό το flash, ειδάλλως τι φωτογραφίες θα τραβηχθούν; στην σέλφι λειτουργεί, όπως είναι και το λογικό άλλωστε να λειτουργεί. Φαντάζομαι, ότι θα λειτουργεί και σε βιντεοκλήση, απλά δεν έχω δοκιμάσει. Σίγουρα πάντως, είναι απόλυτα λογικό το να μη λειτουργεί στις πίσω κάμερες ως φακός, αλλά το χρησιμοποιεί η εφαρμογή της κάμερας σαν (led) flash.

 

Την κατανάλωση πιθανόν να στην κάνει κάποια εφαρμογή. Εφαρμογές social media (κυρίως το Facebook) δημιουργούν τέτοια προβλήματα.

 

Μπορώ να σου πω ρυθμίσεις για να έχεις μικρή κατανάλωση, αλλά σκέφτομαι μήπως σου χαλάσουν μετά οι ειδοποιήσεις.

 

Οπότε το πιο απλό που έχεις να κάνεις, είναι το να ελέγξεις στο: μπαταρία και απόδοση->στατιστικά χρήσης μπαταρίας, εάν έχεις κάποια ενεργοβόρα εφαρμογή.

Εάν δεν δεις κάτι τέτοιο, εδώ είμαστε να το δούμε μετά με ρυθμίσεις.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και θέμα Βασίλη και launcher έχω αλλάξει.

Τόσο καιρό όμως με αυτά είμαι.

Τι άλλαξε ξαφνικα;

Launcher έχω βάλει τον poco και θέμα anroid pie dark.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Και θέμα Βασίλη και launcher έχω αλλάξει.

Τόσο καιρό όμως με αυτά είμαι.

Τι άλλαξε ξαφνικα;

Launcher έχω βάλει τον poco και θέμα anroid pie dark.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Απενεργοποιήσε τον launcher προσωρινά για δοκιμή, και άλλαξε θέμα πάλι προσωρινά.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις αναπάντητες, το βρήκα Βασίλη. Μη σε παιδεύω αδικα.

Δεν είχα δώσει άδεια σε τοποθεσία και αποθηκευτικό.

Δεν καταλαβαίνω όμως αυτά τι ρόλο παίζουν στο αν θα μου εμφανίζει την αναπάντητη στην οθόνη κλειδώματος.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια που τα κατάφερα, γράφω αναλυτικά όλες τις κινήσεις που έκανα έτσι ώστε να το επιχειρήσει όποιος άλλος έχει την EU και δεν έχει όλες τις συντομεύσεις στο μενού συντομεύσεων, συμπεριλαμβανομένης της επεξεργασίας !!!

 

Οι κινήσεις που έκανα για να επαναφέρω τα εικονίδια συντόμευσης

στο Xiaomi Redmi Note 9 Pro EU

 

Κατ αρχήν πρέπει να πάμε στις ρυθμίσεις του κινητού -> Σχετικά με το τηλέφωνο

Πατάμε 7 φορές πάνω στο MIOU έκδοση, έτσι ώστε να ανοίξει το μενού επιλογών προγραμματιστών.

 

Μετά πάμε από τις ρυθμίσεις του κινητού στο Πρόσθετες ρυθμίσεις -> Επιλογές προγραμματιστών.

Ανοίγουμε τους διακόπτες στα :

1. Εντοπισμός σφαλμάτων USB

2. Εγκατάσταση μέσω USB

3. Εντοπισμός σφαλμάτων USB (Ρυθμίσεις ασφαλείας)

 

Κατεβάζουμε από

https://www.xda-developers.com/install-adb-windows-macos-linux/

Το αρχείο από την γραμμή που λέει :

Download the ADB ZIP file for Windows

 

Το κάνουμε unzip σε ένα φάκελο που θέλουμε (ας πούμε c:\adb)

 

Ανοίγουμε την γραμμή εντολών που βρίσκετε στο σύστημα των windows από το Start Menu

Γράφουμε :

cd\adb

και πατάμε enter

Έχουμε μεταφερθεί στον φάκελο που αποσυμπιέσαμε το zip αρχείο.

 

Συνδέουμε το κινητό μας σε μια θύρα usb με τον υπολογιστή.

Επιλέγουμε την Μεταφορά φωτογραφιών (PTP)

 

Βλέπουμε πως έχει γίνει η σύνθεση από τα παράθυρα που ανοίγουν στον υπολογιστή μας.

Μετά, πάμε πάλι στο παράθυρο της γραμμής εντολών και γράφουμε (ή κάνουμε αντιγραφή-Επικόλληση) την εντολή :

adb devices

και πατάμε enter

 

Βλέπουμε την συσκευή μας συνδεδεμένη.

Μετά γράφουμε (ή κάνουμε αντιγραφή-Επικόλληση) την εντολή :

adb shell settings put secure sysui_qs_tiles default

και πατάμε enter

 

Μετά κάνουμε μια προσευχή και επανεκκίνηση στο κινητό.

Αν όλα έχουν πάει καλά, έχουμε όλα τα εικονίδια συντόμευσης στο μενού συντομεύσεων !!!

Καλό θα είναι να κλείσουμε τους διακόπτες που ανοίξαμε από τις επιλογές προγραμματιστών.

 

Θέλω για μια ακόμα φορά να ευχαριστήσω τον Vasileios26 γιατί χωρίς την βοήθειά του δεν θα τα κατάφερνα !!!

 

 

Καταρχάς, ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον pmakridis και τον Vasileios26 γι’ αυτόν τον οδηγό, γιατί ήταν ό,τι ακριβώς χρειαζόμουν!

Όπως σας έχω ζαλίσει εδώ και καιρό, έχω πρόβλημα στο κινητό (rn9 pro 128) με το «wifi» και τις ειδοποιήσεις. Με την 11.0.4 (EU) κάτι βελτιώθηκε, αλλά και πάλι υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα δεν είναι στο Wifi αυτό καθ’ αυτό, αλλά στο ότι η συσκευή φαίνεται να «κοιμάται» όταν είναι σε κατάσταση αναμονής και να «ξυπνάει» όταν ενεργοποιείται η οθόνη, οπότε και έρχονται μαζικά οι ειδοποιήσεις που δεν είχαν έρθει στην κατάσταση αναμονής. Απ’ ό,τι διαπίστωσα, για αυτό φταίει η κατάσταση doze που μπαίνει η συσκευή σε κατάσταση αναμονής, κάτι που έχει να κάνει και με την εξοικονόμηση μπαταρίας. Παρόλο, όμως, που στις εφαρμογές που δεν έπαιρνα ειδοποιήσεις (ή που έπαιρνα καθυστερημένα) είχα βάλει το «χωρίς περιορισμούς» στην εξοικονόμηση μπαταρίας, πάλι είχα το πρόβλημα. Η λύση που βρήκα, για όσους δεν θέλουν να κάνουν root, είναι η ίδια ακριβώς με αυτήν που αναφέρει στο ποστ του ο pmakridis, με μόνη διαφορά την τελευταία εντολή. Ουσιαστικά η λύση είναι να καταργήσω το doze που μπαίνει η συσκευή. Και αυτό γίνεται (σε non root) με adb commands. Βασικά, με μία μόνο command!

Ακολουθήστε, λοιπόν, ΟΛΑ τα παραπάνω βήματα που έγραψε ο pmakridis (θα πρόσθετα μόνο τη γραμμή εντολών να την τρέξετε ως διαχειριστής), μόνο που αντί για την τελευταία εντολή «adb shell settings put secure sysui_qs_tiles default» γράψτε την εξής: «adb shell dumpsys deviceidle disable» και πατήστε enter. Αυτό ήταν! Το κινητό ΔΕΝ θα μπαίνει σε doze και θα παίρνετε τις ειδοποιήσεις σας αμέσως (και στο Gmail!). :D

Δύο αρνητικά σε όλο αυτό: 1) Ίσως να δείτε μια μικρή γρηγορότερη πτώση της μπαταρίας, αλλά για μένα, που θέλω να λαμβάνω αμέσως τις ειδοποιήσεις μου, αξίζει τον κόπο και 2) Αν κλείσετε ή επανεκκινήσετε το κινητό, πρέπει να το ξανακάνετε αυτό το χακ με την adb command. Αυτός είναι και ο λόγος που ο τρόπος αυτός δεν είναι η μόνιμη λύση του προβλήματος των ειδοποιήσεων/wifi, αλλά μια (πολύ καλή) προσωρινή μέχρι να έρθει η πολυαναμενόμενη αναβάθμιση σε MIUI 12, που ελπίζω να λύσει οριστικά αυτό το πολύ ενοχλητικό πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά εδώ μέσα! :)

Edited by Vasileios26
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον pmakridis και τον Vasileios26 γι’ αυτόν τον οδηγό, γιατί ήταν ό,τι ακριβώς χρειαζόμουν!

Όπως σας έχω ζαλίσει εδώ και καιρό, έχω πρόβλημα στο κινητό (rn9 pro 128) με το «wifi» και τις ειδοποιήσεις. Με την 11.0.4 (EU) κάτι βελτιώθηκε, αλλά και πάλι υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα δεν είναι στο Wifi αυτό καθ’ αυτό, αλλά στο ότι η συσκευή φαίνεται να «κοιμάται» όταν είναι σε κατάσταση αναμονής και να «ξυπνάει» όταν ενεργοποιείται η οθόνη, οπότε και έρχονται μαζικά οι ειδοποιήσεις που δεν είχαν έρθει στην κατάσταση αναμονής. Απ’ ό,τι διαπίστωσα, για αυτό φταίει η κατάσταση doze που μπαίνει η συσκευή σε κατάσταση αναμονής, κάτι που έχει να κάνει και με την εξοικονόμηση μπαταρίας. Παρόλο, όμως, που στις εφαρμογές που δεν έπαιρνα ειδοποιήσεις (ή που έπαιρνα καθυστερημένα) είχα βάλει το «χωρίς περιορισμούς» στην εξοικονόμηση μπαταρίας, πάλι είχα το πρόβλημα. Η λύση που βρήκα, για όσους δεν θέλουν να κάνουν root, είναι η ίδια ακριβώς με αυτήν που αναφέρει στο ποστ του ο pmakridis, με μόνη διαφορά την τελευταία εντολή. Ουσιαστικά η λύση είναι να καταργήσω το doze που μπαίνει η συσκευή. Και αυτό γίνεται (σε non root) με adb commands. Βασικά, με μία μόνο command!

Ακολουθήστε, λοιπόν, ΟΛΑ τα παραπάνω βήματα που έγραψε ο pmakridis (θα πρόσθετα μόνο τη γραμμή εντολών να την τρέξετε ως διαχειριστής), μόνο που αντί για την τελευταία εντολή «adb shell settings put secure sysui_qs_tiles default» γράψτε την εξής: «adb shell dumpsys deviceidle disable» και πατήστε enter. Αυτό ήταν! Το κινητό ΔΕΝ θα μπαίνει σε doze και θα παίρνετε τις ειδοποιήσεις σας αμέσως (και στο Gmail!). :D

Δύο αρνητικά σε όλο αυτό: 1) Ίσως να δείτε μια μικρή γρηγορότερη πτώση της μπαταρίας, αλλά για μένα, που θέλω να λαμβάνω αμέσως τις ειδοποιήσεις μου, αξίζει τον κόπο και 2) Αν κλείσετε ή επανεκκινήσετε το κινητό, πρέπει να το ξανακάνετε αυτό το χακ με την adb command. Αυτός είναι και ο λόγος που ο τρόπος αυτός δεν είναι η μόνιμη λύση του προβλήματος των ειδοποιήσεων/wifi, αλλά μια (πολύ καλή) προσωρινή μέχρι να έρθει η πολυαναμενόμενη αναβάθμιση σε MIUI 12, που ελπίζω να λύσει οριστικά αυτό το πολύ ενοχλητικό πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά εδώ μέσα! :)

 

Να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια, όλα τα παιδιά έχουν βάλει το λιθαράκι τους εδώ, και έχουν λυθεί πάρα πολλά ζητήματα.

Όσο αφορά την εντολή adb, είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό αυτό, μου κάνει εντύπωση όμως που χάνει την ρύθμιση doze μετά απο reboot.

Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια το όλο θέμα γιατί δεν έχω ζήτημα με τις ειδοποιήσεις, τουλάχιστον προς το παρόν, όμως θα κρατήσουμε σίγουρα την οδηγία σου, και πάλι να είσαι καλά.

 

Υγ. Μαζεύω υλικό, για να μπουν όλα αυτά στην πρώτη σελίδα ως οδηγός λύσεων διαφόρων προβλημάτων.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια, όλα τα παιδιά έχουν βάλει το λιθαράκι τους εδώ, και έχουν λυθεί πάρα πολλά ζητήματα.

Όσο αφορά την εντολή adb, είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό αυτό, μου κάνει εντύπωση όμως που χάνει την ρύθμιση doze μετά απο reboot.

Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια το όλο θέμα γιατί δεν έχω ζήτημα με τις ειδοποιήσεις, τουλάχιστον προς το παρόν, όμως θα κρατήσουμε σίγουρα την οδηγία σου, και πάλι να είσαι καλά.

 

Υγ. Μαζεύω υλικό, για να μπουν όλα αυτά στην πρώτη σελίδα ως οδηγός λύσεων διαφόρων προβλημάτων.

 

Ναι, έχει συμβεί να χάνεται η ρύθμιση μετά από reboot, γι’ αυτό και το σημειώνω, για να το έχει στο νου του ο καθένας που θέλει να κάνει αυτό το χακ. Μακάρι σε κάποιους (και σε όλους) να μην χρειαστεί επανάληψη μετά από επανεκκίνηση. Το διάβασα που μαζεύεις υλικό για την πρώτη σελίδα και είναι κάτι πολύ πολύ χρήσιμο για όλους μας κάτι τέτοιο. Χίλια μπράβο σε σένα και όλο το team εδώ μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει συμβεί να χάνεται η ρύθμιση μετά από reboot, γι’ αυτό και το σημειώνω, για να το έχει στο νου του ο καθένας που θέλει να κάνει αυτό το χακ. Μακάρι σε κάποιους (και σε όλους) να μην χρειαστεί επανάληψη μετά από επανεκκίνηση. Το διάβασα που μαζεύεις υλικό για την πρώτη σελίδα και είναι κάτι πολύ πολύ χρήσιμο για όλους μας κάτι τέτοιο. Χίλια μπράβο σε σένα και όλο το team εδώ μέσα!
Να συμπληρώσω πως ευτυχώς, η ρύθμιση για τις συντομεύσεις δεν χάνεται με επανεκκίνηση.... Το φοβόμουν αυτό, αλλά ευτυχώς παραμένουν....

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...