Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Τον ατελείωτο έχει αυτή η μπαταρία.

 

5ebff41c0c4beeec70d78178e76d125a.jpg86b4224a1f12853d560951fd1741330a.jpgae4634ffd041aa32e2df7dfd17d43e17.jpge77b52cd55a8e965b53f49887e2e64f0.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά μια βοήθεια κάτι πάτησα και δεν μου βγάζει τα τρία κουμπιά κάτω, ξέρει κανείς πως το διορθώνω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Μια παρατήρηση που έκανα τις τελευταίες 3 ημέρες.

Οταν είμαι ώρα στον ήλιο και δουλευω το κινητό χαλάνε τα χρώματα. Γίνονται σαν ξεπλυμενα...

Και στο αυτόματο κ στο χειροκίνητο φωτισμό

Δεν διορθώνεται μετά με τίποτε εκτός αν κάνεις επανεκκίνηση.

Συμβαίνει και σε εσάς??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι, ποτέ δε παρατήρησα κάτι τέτοιο

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια κάτι πάτησα και δεν μου βγάζει τα τρία κουμπιά κάτω, ξέρει κανείς πως το διορθώνω;

Το βρήκα το διόρθωσα.

Link to comment
Share on other sites

trCamera (gcam): Οδηγός ρυθμίσεων για βέλτιστη ποιότητα λήψεων - Xiaomi Redmi Note 9 Pro (Global Edition)

 

Pics-Art-07-04-05-28-48.jpg

 

Σε αυτόν τον οδηγό για τις κάμερες της συσκευής του νήματος, θα σας παρουσιάσουμε μια έκδοση custom app με πληθώρα ρυθμίσεων, την trCamera, με φωτογραφίες οι οποίες ευελπιστούμε ότι θα σας αφήσουν ικανοποιημένους με την ποιότητα την οποία θα απαθανατίσετε τις αγαπημένες σας στιγμές.

 

Αρχικά η συσκευή μας εφοδιάζεται με κύριο αισθητήρα των 64MP σε ρόλο βασικού πρωταγωνιστή στη φωτογραφική τετράδα της κυρίας κάμερας.

Το διάφραγμα του φακού είναι (f/1.89), ενώ όταν αξιοποιείται η λειτουργία «4-σε-1», τα 0,8μm μέγεθους pixels δημιουργούν ένα «Super Pixel» στα 1,6μm, ικανό να «αλιεύσει» κάθε ίχνος φωτός που θα εντοπίσει, ακόμα και όταν οι συνθήκες φωτισμού είναι ιδιαιτέρως μειωμένες! Το αποτέλεσμα καταγράφεται σε έναν καμβά 16MP.

 

Στους υπόλοιπους τρεις φακούς και αισθητήρες την τετράδα συμπληρώνουν ένας 8MP αισθητήρας με έναν υπερευρυγώνιο φακό 119 μοιρών (108,3° μετά τη διόρθωση παραμόρφωσης), μία 5MP macro κάμερα με Auto-Focus και ένας αισθητήρας βάθους των 2MP.

 

Η κύρια κάμερα μπορεί να αιχμαλωτίσει 4K βίντεο στα 30 καρέ ανά δευτερόλεπτο ή 1080p βίντεο στα 60fps.

 

Βιντεοκλήσεις και selfies αναλαμβάνει η 16MP κάμερα της πρόσοψης. Εκτός από Full HD video μπορεί να καταγράψει και Slo-Selfie στα 120fps.

 

Με όποια κάμερα κι αν απαθανατίσετε τις αγαπημένες σας εικόνες, το μόνο δεδομένο είναι πως το ΑΙ της κάμερας θα βρίσκεται διαρκώς στο πλευρό σας, προσδίδοντάς σας μια πιο επαγγελματική χροιά στις λήψεις, ενώ όσο αφορά το σκέλος των νυκτερινών λήψεων μας το λογισμικό της κάμερας της Xiaomi -τουλάχιστον στη midrange κατηγορία- χρήζει βελτίωσης, και έτσι εδώ έρχονται να συμπληρώσουν τις φωτογραφικές αδυναμίες της συσκευής μας κάποια custom apps καμερών.

Μεταξύ των δοκιμών μας, καταλήξαμε στην trCamera η οποία είναι gcam based, επομένως διαθέτει όλη τη γκάμα ρυθμίσεων αυτής, την οποία και θα σας παρουσιάσουμε:

 

1) Αρχικά θα εγκαταστήσουμε την trCamera μας (.apk) απο εδώ επιλέγοντας την μεγαλύτερη/τελευταία έκδοση.

Έπειτα απο την εγκατάστασή μας, οι αρχικές φωτογραφικές επιλογές της εφαρμογής μας, θα είναι ως εξής:

Screenshot-2020-07-04-17-37-29-524-org-codeaurora-snapcam.jpg Screenshot-2020-07-04-17-36-32-496-org-codeaurora-snapcam.jpg

 

2) Για να πάρουμε τις βέλτιστες λήψεις βάση των ρυθμίσεων που πρέπει να θέσουμε, αρχικά επιλέγουμε:

· Settings-> Lib patcher-> Noise reduction model for main lens-> imx 363 Google.

Επειτα πάμε και επιλέγουμε:

· Settings-> Model Settings-> Default (Pixel 4XL).

Τέλος επιλέγουμε:

· Settings-> Color Settings-> Use Pixel Auto White balance Mod-> Pixel 3.

 

Συγκριτικό καμερών μεταξύ stock camera & trCamera: (Τα δείγματα εικόνων δεν είναι αντιπροσωπευτικά των ικανοτήτων των καμερών και των εφαρμογών αυτών, καθότι μεγάλο μέρος του θορύβου στις εικόνες αυτές προέρχεται απο την αυτόματη επεξεργασία στον uploader).

MVIMG-20200704-135314.jpg

IMG-20200704-135426.jpg

 

· Η πρώτη εικόνα του δείγματός μας, αφορά την trCamera. Όπου θα παρατηρήσουμε μια φυσική αποτύπωση των χρωμάτων του πρασίνου, και γενικότερα ένα φυσικό κορεσμό των χρωμάτων.

· Η δεύτερη εικόνα αφορά την stock camera της συσκευής μας, όπου βλέπουμε έναν υπερκορεσμό στην αποτύπωση των χρωμάτων πρασίνου (πχ στο πράσινο κάτω δεξιά) - Το φυσικό χρώμα ανήκει στην πρώτη φωτογραφία της trCamera, σε κάθε περίπτωση η ποιότητα εικόνας απο πλευράς θορύβου παραμένει αναλλοίωτη και στις δύο περιπτώσεις λήψεων.

 

Εκεί που θα δούμε διαφορά, είναι στη νυκτερινή λήψη, εκεί που το λογισμικό του φακού μας στην trCamera δεσμεύει ικανή ποσότητα φωτός, για να έχουμε ένα πιο επαρκή φωτισμό:

Pics-Art-06-23-11-08-15.jpg Pics-Art-06-23-11-05-22.jpg

 

Όπου στην κάτω φωτογραφία βλέπουμε τις νυκτερινές δυνατότητες της trCamera.

 

Περιμένουμε τα φωτογραφικά συγκριτικά και τη γνώμη σας!

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τους οδηγούς!!

 

Να είσαι καλά Χρύσα,

και εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω τα παιδιά εδω για την ανοχή και την υπομονή τους, αλλά και την εμπιστοσύνη τους για να δεχθούν να τους φτιάξω.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βασίλη όλοι οι οδηγοί σου αναλυτικοί κατατοπιστικοί και για τον ποιο αρχάριο χρήστη.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια περίπου ισχύουν και για τη δικιά μου συσκευή για τη στοκ κάμερα.

Στο 9pro πάντως έχει και AF η μάκρο κάμερα και είναι στα 5mp. Είναι ένα καλό + για τη συσκευή σας! Θα την είχα πάρει χθες κιόλας αν την προλάβαινα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βασίλη όλοι οι οδηγοί σου αναλυτικοί κατατοπιστικοί και για τον ποιο αρχάριο χρήστη.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Να είσαι καλά Leo! Με το καλό να παραλάβεις τη νέα σου συσκευή!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου ότι σε δίνουν κάτι δώρο αν αγοράσεις την έκδοση 6/128 ή κάνω λάθος;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου ότι σε δίνουν κάτι δώρο αν αγοράσεις την έκδοση 6/128 ή κάνω λάθος;
Δίνανε το mi band 4, αλλά δε ξέρω αν ισχύει ακόμη η προσφορά.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθεια.

Απλά να πω ότι όντας μαθημενος με gcam σε όσα xiaomi έχουν περάσει από τα χέρια μου (poco, mix2s, mi8, rn7), το hdr+ το έχω σχεδόν πάντα στο "enhanced" (3η επιλογή) και όχι στο "on" (2η επιλογή).

Βέβαια εξαρτάται και από την περίσταση.

 

Δες μερικές φώτο που μόλις τράβηξα από τη βεράντα.

 

Παρακάτω, για παράδειγμα, με το hdr+ στο "enhanced" (1η φωτό), είχα καλύτερο αποτέλεσμα.

 

dca72906499a27bf58bd120f6d06e86a.jpg

 

7c698ac3ad3b9a13c595b550c952b031.jpg

 

Αντίθετα εδώ (1η φωτό), έκανε το φεγγάρι να μοιάζει με ήλιο κι έτσι προτίμησα να βάλω το hdr+ στο "on".

 

5962795a6010d87e8ad7d67a5c25aeea.jpg

 

5726418e8adb87f20b55310c08597cf8.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

trCamera (gcam): Οδηγός ρυθμίσεων για βέλτιστη ποιότητα λήψεων - Xiaomi Redmi Note 9 pro (Global Edition)

Pics-Art-07-04-05-28-48.jpg

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

[/color]Παιδιά αυτός είναι ο τελευταίος μας οδηγός. Σήμερα ή το αργότερο μέχρι αύριο, θα ζητήσω να ανέβουν μπροστά, στο μεταξύ συγγνώμη για τις ανεπαρκείς φωτογραφικές μου γνώσεις, δε μπόρεσα να πω πολλά με φωτογραφική ορολογία! Στο μεταξύ, ό,τι θέλετε να προσθέσουμε κλπ, το λέτε για να το αλλάξουμε επιτόπου!

 

Να είσαι καλά Βασίλη !!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by pmakridis
Link to comment
Share on other sites

Που??........
Αν κρίνω από το πρώτο αποτέλεσμα της Google, στο Γερμανό το δίνανε. Ίσως και σε άλλα καταστήματα.

 

https://www.imageupload.net/image/0SOlz

 

Κάποιος από δω αν θυμάμαι καλά το πήρε στα 329€

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@pmakridis, @jimteo ευχαριστώ παιδιά!

jimteo, η trcam είναι αυτή με τις εικόνες που ανεβασες;

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη.

Ναι και οι τέσσερις με trcam.

Και στα δύο παραδείγματα η πρώτη είναι με hdr+ enhanced και η δεύτερη με hdr+ on.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ξανά μπράβο για τον κόπο και την βοήθεια σου!

 

 

 

 

Λοιπόν, γιατί όταν κάνω install την trcam την πρώτη φορά έγραψε ότι είναι ήδη installed (άφαντο το εικονίδιο)και όταν πήγα να την εγκαταστήσω ξανά δε προχωράει (not installed γράφει)

 

Κατέβασα ξανά και ξανά το apk, το ίδιο αποτέλεσμα. :/

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Τουμπάνιασε στο Φιξ.

 

47e518b708f4998096917de3fb0e16b4.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι σε τέτοιες ταχύτητες είναι χρήσιμο το 4G+. Βασικά αυτή είναι η βάση για να λειτουργήσει βάση του λόγου ύπαρξής του.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τέτοια ταχύτητα με το 4G+ τι να το κάνεις το 5G

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βγάζαμε μαζί με ένα Iphone τις ίδιες φωτογραφίες αλλά δεν πρόσεξα αυτό με HDR και είχα τεράστιες αποκλίσεις!!!:wacko:
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Στη stock camera τι ρυθμίσεις έχετε συνήθως;

Την έχετε μόνιμα στα 64MP; Το hdr το έχετε στο αυτόματο ή μόνιμα ενεργοποιημένο; Το ΑΙ το χρησιμοποιείτε καθόλου;

Γενικά θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες χρηστών.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Στη stock camera τι ρυθμίσεις έχετε συνήθως;

Την έχετε μόνιμα στα 64MP; Το hdr το έχετε στο αυτόματο ή μόνιμα ενεργοποιημένο; Το ΑΙ το χρησιμοποιείτε καθόλου;

Γενικά θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες χρηστών.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Προσωπικά στα 64MP το βάζω όταν δεν θέλω ρυθμίσεις, επίσης ο uploader δεν δέχεται ανέβασμα HD φωτογραφιών που βγάζει η λειτουργία των 64MP, επομένως όταν θέλω πχ εδώ στο φόρουμ να ανεβάσω φώτο, χρησιμοποιώ τη λειτουργία την κανονική. Άρα αναλόγως τη χρήση, επιλέγω και την ανάλογη λειτουργία. Επίσης το hdr στην trCamera ή και στην stock, το βάζω στον αυτόματο όταν έχω μέτριο ή χαμηλό φωτισμό, επομένως αφήνω το λογισμικό να επιλέξει μόνο του εάν θα χρησιμοποιήσει flash, γιατί το hdr στο enhanced δε λειτουργεί το flash. Σε συνθήκες ημέρας το βάζω πάντα στο enhanced. Άρα κι εδώ ανάλογα τη χρήση. Πέραν απο τις 3 ρυθμίσεις που υπάρχουν στον οδηγό και οι οποίες είναι στάνταρ (δεν απαγορεύεται κάποιος να μην επιλέξει τις ρυθμίσεις αυτές, εννοείται αυτό), οι υπόλοιπες ρυθμίσεις μεταβαλλονται ανάλογα με τις συνθήκες. Όχι ότι κάθε φορά πρέπει να αλλάζεις 500 ρυθμίσεις, εκεί χάνεται λίγο το νόημα, αλλά με το hdr παίζω ναι.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...