Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Παιδιά 4G+ πιάνει η συσκευή;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά 4G+ πιάνει η συσκευή;

 

Μόνο εκτός Ελλάδας, και σε όποιες χώρες οι πάροχοι τους έχουν τη δυνατότητα αυτή. Υπάρχει μια ιδιαιτερότητα στη σειρά Redmi, που έχει απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες στο νήμα εδώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι μπρε.

Κάτι σε aosp θέλω. Καλοβλεπω την evolution x και την pixel experience plus(αυτή φοράω τώρα στο κινητό και είμαι υπερευχαριστημενος)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά τά λες αλλά για το joyeuse δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα ακόμη μόνο για το curtana 3 - 4 rom και 3 kernel δες στο telegram

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα, εγώ θα του φλασάρω σίγουρα άλλη rom, αλλά miui based, σε aosp ίσως του περάσω σαν δοκιμή, αλλά είμαι φαν του miui πλέον πια, το καθαρό Android δεν το θέλω, το θεωρώ φτωχότατο για τα γούστα μου έστω και με λίγη παραπάνω παραμετροποίηση, δε φτάνει το customized μιας custom miui based rom, δώσε μου ρυθμίσεις, μενού και υπομενού.. είμαι τρελός φαν της παραμετροποίησης σε μια rom, και με τη miui βρήκα λόγο να κάνω λιγότερα φλασαρίσματα ROMs. Παρόλα αυτά επειδή αναφέρεσαι σε

aosp, όταν την περάσεις ενημέρωσέ μας εάν θες απο εντυπώσεις, και διαφορές.

Μόλις το παραλάβω θα δω τι έχει βγει σε miui based και θα ενημερώσω σχετικά.

Συμφωνώ και εγω απολύτως με εσένα, miui based xiaomi eu σε fastboot προς το παρόν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εκτός Ελλάδας, και σε όποιες χώρες οι πάροχοι τους έχουν τη δυνατότητα αυτή. Υπάρχει μια ιδιαιτερότητα στη σειρά Redmi, που έχει απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες στο νήμα εδώ.

Επειδή το 8T έπιανε...είπα μήπως το δώσανε επιτέλους και στα Note.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το 8T έπιανε...είπα μήπως το δώσανε επιτέλους και στα Note.

 

Δεν το δίνει ο Κινέζος σε όλη του την δυνατότητα, δυστυχώς. Εδώ ισχύει εντελώς ξεκάθαρα το ό,τι πληρώνεις παίρνεις, προσωπικά δε με αφορά αλλά για άλλους είναι λόγος αγοράς και το σέβομαι, τώρα εάν κάποιος κάνει ταξίδια, ή μένει εξωτερικό ή σκοπεύει να πάει εξωτερικό, θα τη δει στο κινητό αυτό, τη λειτουργία αυτή στο LTE-Α.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δίνει ο Κινέζος σε όλη του την δυνατότητα, δυστυχώς. Εδώ ισχύει εντελώς ξεκάθαρα το ό,τι πληρώνεις παίρνεις, προσωπικά δε με αφορά αλλά για άλλους είναι λόγος αγοράς και το σέβομαι, τώρα εάν κάποιος κάνει ταξίδια, ή μένει εξωτερικό ή σκοπεύει να πάει εξωτερικό, θα τη δει στο κινητό αυτό, τη λειτουργία αυτή στο LTE-Α.

Απο οτι διάβασα το pro εχει 4G+ αλλά κάτι παίζει εδώ με τους παρόχους, έχω δει πολλά screenshots από έξω που φαίνεται το +

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διάβασα το pro εχει 4G+ αλλά κάτι παίζει εδώ με τους παρόχους, έχω δει πολλά screenshots από έξω που φαίνεται το +

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είναι συνδυαστικό το "πρόβλημα" (δεν είναι κυριολεκτικά πρόβλημα, δεν έχει κάποια δυσλειτουργία η συσκευή).

Τη κυρία ευθύνη την έχει η Xiaomi που δεν έχει δώσει σε όλο της το εύρος τη λειτουργία αυτή, για να πιάνει δηλαδή παγκοσμίως LTE-A. Η Xiaomi τη σειρά Redmi την έχει με intra-band aggregation, όπερ σημαίνει ότι μπορεί να κάνει carrier aggregation μόνο με carriers ίδιας συχνότητας. Αυτό ΔΕΝ υποστηρίζεται απο τα Ελληνικά δίκτυα, με αποτέλεσμα να μην υποστηρίζει 4G+ στην Ελλάδα, οπότε εάν ο πάροχος δεν έχει προσαρμόσει το δίκτυό του πάνω σε αυτή την ιδιαιτερότητα, δεν θα πιάσει πότε το Redmi LTE-Advanced.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνδυαστικό το "πρόβλημα" (δεν είναι κυριολεκτικά πρόβλημα, δεν έχει κάποια δυσλειτουργία η συσκευή).

Τη κυρία ευθύνη την έχει η Xiaomi που δεν έχει δώσει σε όλο της το εύρος τη λειτουργία αυτή, για να πιάνει δηλαδή παγκοσμίως LTE-A. Η Xiaomi τη σειρά Redmi την έχει με intra-band aggregation, όπερ σημαίνει ότι μπορεί να κάνει carrier aggregation μόνο με carriers ίδιας συχνότητας. Αυτό ΔΕΝ υποστηρίζεται απο τα Ελληνικά δίκτυα, με αποτέλεσμα να μην υποστηρίζει 4G+ στην Ελλάδα, οπότε εάν ο πάροχος δεν έχει προσαρμόσει το δίκτυό του πάνω σε αυτή την ιδιαιτερότητα, δεν θα πιάσει πότε το Redmi LTE-Advanced.

 

Kαι αυτό δηλαδή γίνεται μόνο στη σειρά redmi? Δηλαδή στα mi note η POCO F2 θα παίζει το 4G+? γιατί ακούγεται παράλογο να το υποστηρίζει σε άλλες σειρές, δηλαδή τιμωρεί τους redmi κατόχους;:wacko:

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτό δηλαδή γίνεται μόνο στη σειρά redmi? Δηλαδή στα mi note η POCO F2 θα παίζει το 4G+? γιατί ακούγεται παράλογο να το υποστηρίζει σε άλλες σειρές, δηλαδή τιμωρεί τους redmi κατόχους;:wacko:

 

Δε γνωρίζω εάν γίνεται εκτός της σειράς Redmi και σε άλλες συσκευές της Σάομι, γίνεται όμως σίγουρα στη σειρά Redmi. Όσο αφορά τις συσκευές που μου αναφέρεις δε το γνωρίζω.

Παράλογο δεν είναι για λόγους τιμολογιακής πολιτικής της εταιρείας.

Και αυτό γιατί η σειρά Redmi είναι μια σειρά με αξιοπρεπέστατες συσκευές, όπου λόγω ότι εμπορικά προωθείται ως vfm στον ανταγωνισμό, εάν είχε ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο specs, πολύ απλά δε θα χρειαζόταν ο πελάτης να πληρώσει περισσότερα για κάτι καλύτερο, το RN9 Pro είναι μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ συσκευή, δε της λείπει τίποτα. Ακόμα και 4G+ πιάνει απλά σε άλλες χώρες.

 

Άρα με τέτοια ποιότητα σε τιμές 180-220€, εμένα δε μου κάνει για τιμωρητική πολιτική, κάθε άλλο εγώ βλέπω σεβασμό με αυτά τα specs στο πελάτη, απλά πρέπει να πωλήσει και τις ακριβότερές της συσκευές, και άρα να δώσει κάτι παραπάνω.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι κουρτανα και μαρτανα με λες????

Εγώ μια aosp θέλω να περάσω να μη βλέπω το μιυι.

 

Παιδιά με το καλό να παραλάβετε όσοι το περιμένετε και όσοι το σκέφτεσαι πατήστε άμεσα buy now.

 

Σήμερα επίσημα θα γίνει το main τηλέφωνο.

Οπότε θα δω πως τα πηγαίνει από σήμα κυρίως.

Τώρα αν πιάνει η όχι 4g+ δε με απασχολεί ιδιαίτερα. Σίγουρα καλοδεχούμενο αλλά όχι λόγος απόρριψης της συσκευής.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω εάν γίνεται εκτός της σειράς Redmi και σε άλλες συσκευές της Σάομι, γίνεται όμως σίγουρα στη σειρά Redmi. Όσο αφορά τις συσκευές που μου αναφέρεις δε το γνωρίζω.

Παράλογο δεν είναι για λόγους τιμολογιακής πολιτικής της εταιρείας.

Και αυτό γιατί η σειρά Redmi είναι μια σειρά με αξιοπρεπέστατες συσκευές, όπου λόγω ότι εμπορικά προωθείται ως vfm στον ανταγωνισμό, εάν είχε ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο specs, πολύ απλά δε θα χρειαζόταν ο πελάτης να πληρώσει περισσότερα για κάτι καλύτερο, το RN9 Pro είναι μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ συσκευή, δε της λείπει τίποτα. Ακόμα και 4G+ πιάνει απλά σε άλλες χώρες.

 

Άρα με τέτοια ποιότητα σε τιμές 180-220€, εμένα δε μου κάνει για τιμωρητική πολιτική, κάθε άλλο εγώ βλέπω σεβασμό με αυτά τα specs στο πελάτη, απλά πρέπει να πωλήσει και τις ακριβότερές της συσκευές, και άρα να δώσει κάτι παραπάνω.

Έτσι όπως τα λες είναι,συμφωνώ 100%,το πιο περίεργο είναι που δώσανε 4G+ σε μια συσκευή όπως το note 8t...για να πουλήσουν τις φτηνότερες συσκευές τους;τότε επέτρεπε να το δώσουν και στις άλλες φτηνές συσκευές πράγμα που δεν έχει γίνει.Άβυσσος η ψυχή του Κινέζου...
Link to comment
Share on other sites

 

Παιδιά με το καλό να παραλάβετε όσοι το περιμένετε [...]

 

Σήμερα επίσημα θα γίνει το main τηλέφωνο.

Οπότε θα δω πως τα πηγαίνει από σήμα κυρίως.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστούμε!

Ακριβώς, σήμα, και αφού θα γίνει το main σου τηλέφωνο, δες το και απο πλευράς επάρκειας των nits πώς τα πάει!

Όχι ότι θα σε απογοητεύσει κάτω υπο έντονες ηλιακές συνθήκες, απλά εάν είναι τούμπανο, πολύ φωτεινή και ευκρινής κάτω απο τον ήλιο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι κουρτανα και μαρτανα με λες????

Εγώ μια aosp θέλω να περάσω να μη βλέπω το μιυι.

 

Παιδιά με το καλό να παραλάβετε όσοι το περιμένετε και όσοι το σκέφτεσαι πατήστε άμεσα buy now.

 

Σήμερα επίσημα θα γίνει το main τηλέφωνο.

Οπότε θα δω πως τα πηγαίνει από σήμα κυρίως.

Τώρα αν πιάνει η όχι 4g+ δε με απασχολεί ιδιαίτερα. Σίγουρα καλοδεχούμενο αλλά όχι λόγος απόρριψης της συσκευής.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό σου λέω για το τηλέφωνό μας δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΚΟΜΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΥΤΕ ΚΑΝ TWRP

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-9-pro/development/recovery-lrtwrp-recovery-3-4-1-based-t4095301

 

αφού υπάρχει αυτό

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-9-pro/development/recovery-lrtwrp-recovery-3-4-1-based-t4095301

 

αφού υπάρχει αυτό

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

1) Αυτό είναι κανονικά για το curtana ( redmi note 9S ) και όχι για το joyeuse ( Redmi note 9 Pro )

2) Δεν είναι official από το Teamwin ( διάβασε για την ασφάλεια του στο site του twrp) .

3) Είναι κάποιου κινέζου και το έχει κάνει κλειστού κώδικα ( δεν ξέρεις τι έχει μέσα ).

4) Υπάρχουν 2 αναφορές από θαρραλέους ότι δουλεύει και στο Pro.

Παρακολουθώ το Telegram καθημερινά 1,5 μήνα τώρα.

Υπάρχει τρομερό developing για το 9S και τίποτε για το Pro ( προς το παρόν )

Το pro είναι νεότερο και πολύ ποιο ακριβό από το S αυτός είναι και ο λόγος.

Υπάρχουν μέχρι στιγμής από ότι έχω διαβάσει 2 μπρικαρίσματα με το S και ενα με το σκέτο 9 ( Merlin ).

Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τους root explorers, και ειδικά με προγράμματα τύπου adaway, ότι μεταβολή γίνει στο system partition σε πολλές περιπτώσεις ψιλομπρικάρει, πέφτει σε fastboot loop, αλλά με ξαναφλασάρισμα το επαναφέρεις.

Όλα αυτά συμβαίνουν με τις συσκευές που έχουν ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥΣ ANDROID 10, υπάρχει κάτι νέο πρώτη φορά, τα super η dynamic partitions, μεγάλος μπελάς....

Ελπίζω να μην σε στενοχώρησα.

Όλα θα γίνουν με το καιρό και με ψυχραιμία

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να με σκοτώνεις, πραγματικά. :'(

Ρουτ μπορούμε να κάνουμε τουλάχιστον?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχω σταματήσει να τα κάνω root πλέον δεν έχω κανένα λόγο αντίθετα υπάρχουν πολλές εφαρμογές όπως το ebanking που απαιτεί μη ροοταρισμένο κινητό!
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Nbg και Πειραιώς δουλεύω χωρίς πρόβλημα σε ρουταρισμενο τηλέφωνο πάντως.

Οι διαφημίσεις δε μαρεσουν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφημίσεις δε μαρεσουν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πέρασε του Adguard και εάν το πρόβλημά σου είναι μόνο οι διαφημίσεις δε θα το ξαναρουτάρεις.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ok, θα το δω και αυτό.

Πάντως μέχρι στιγμηςε το σήμα είμαι οκ, αν και δεν έκανα κλήσεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok, θα το δω και αυτό.

Πάντως μέχρι στιγμηςε το σήμα είμαι οκ, αν και δεν έκανα κλήσεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολύ θετικό αυτό, φαντάζομαι θα αναφέρεσαι στο θέμα με τη διακοπή του σήματος που έχει αναφερθεί απο ορισμένους χρήστες για το 9s. Από ισχύ σήματος είσαι οκ; ή σε αυτό αναφέρεσαι;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να με σκοτώνεις, πραγματικά. :'(

Ρουτ μπορούμε να κάνουμε τουλάχιστον?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ρουτάρεις με magisk και περνα και το safety net, αλλά θέλει bootloader unlock. Το περνάς με fastboot.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχω σταματήσει να τα κάνω root πλέον δεν έχω κανένα λόγο αντίθετα υπάρχουν πολλές εφαρμογές όπως το ebanking που απαιτεί μη ροοταρισμένο κινητό!

Δεν έχει καμμία σχέση ένα ρουταρισμένο κινητό, έχεις τον πλήρη έλεγχο κάνεις ότι θες, μην το συζητάς, οι διαφημίσεις είναι το λιγότερο, και δουλεύουν τράπεζες τα πάντα, μπορείς να κάνεις backup την rom ξέρεις πόσες φορές με έχει σώσει αυτό, σε ένα τηλέφωνο που έχω 250 εφαρμογές?

 

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα με το ρουτ μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα. Δε το συζητώ. Όποιος ασχολείται ξέρει τι οφέλη μπορεί να έχει ;)

 

 

Πριν αναφέρθηκα στο σήμα γιατί διάβασα ότι κάτοχοι του 9σ είχανε θεματακια. Μέχρι στιγμής δε πρόσεξα κάτι, βέβαια είναι νωρίς ακόμη.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενω έχω το blokada κλειδωμένο, παρατήρησα ότι το κλείνει. (Φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα κλείσει και το μιφιτ-κλειδωμενο και αυτό)

 

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός απ' το κλείδωμα?(απεχω χρόνια από μιυι)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα τελικά σήμερα (χθες)!! Μαζί με το mi Band 4! Πανέμορφο το πράσινο!! Ένα θα πω. Ήρθε με 45% μπαταρία και το έχω σκίσει από τις 7 το απόγευμα και τώρα πήγε στο 11%!! Μέχρι στιγμής όλα λειτουργούν άψογα!!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...