Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

· Οδηγός Root Xiaomi Redmi Note 9 Pro - (Global Edition)

· Οδηγός ενεργοποίησης Google pay μετά απο ξεκλείδωμα bootloader - Xiaomi Redmi Note 9 Pro (Global Edition)

· Οδηγός manual εγκατάστασης Rom - Xiaomi Redmi Note 9 Pro (Global Edition)

· trCamera (gcam): Οδηγός ρυθμίσεων για βέλτιστη ποιότητα λήψεων - Xiaomi Redmi Note 9 Pro (Global Edition)

 

 

Εφαρμογές βελτιώσεως εμπειρίας χρήσης - Xiaomi Redmi Note 9 Pro (Global Edition)

 

Εφαρμογές Google Camera:

1. Trcam - Gcam based (Οδηγός & Ρυθμίσεις εδώ).

2. Gcam - by Parrot043 and Arnova8G (Προτεινόμενες ρυθμίσεις Parrot043 εδώ).

 

Εφαρμογές εγγραφής κλήσεων:

1. Call Recorder - Cube ACR

2. True Phone Dialer & Contacts & Call Recorder

 

Εφαρμογές ενίσχυσης ποιότητας ή/και έντασης ήχου ακουστικών & ηχείου:

1. Εqfy Equalizer

2. Poweramp Full Version - (Έπειτα κάνουμε download εδώ).

3. Neutron - (Προτεινόμενες ρυθμίσεις εδώ).

4. Volume Booster - (Ενίσχυση έντασης ακουστικών & ηχείου).

 

Εφαρμογή auto tasks:

· Έως το λειτουργικό MiUi 10, η εν λόγω λειτουργία υπήρχε ως λειτουργία συστήματος στο μενού "Ασφάλεια". Πλέον η λειτουργία αυτή δυστυχώς έχει αφαιρεθεί.

MacroDroid - Device Automation

 

Εφαρμογή ρύθμισης αυτόματης φωτεινότητας:

Velis Auto Brightness

 

Εφαρμογή διατήρησης λειτουργίας του WiFi - σε κατάσταση doze της συσκευής:

1. Best WiFi Keeper

2. Ακολουθούμε τον οδηγό εδώ (μη μόνιμη λύση) - (Απαιτείται η χρήση/γνώση ADB και οι drivers της συσκευής στον υπολογιστή).

 

Εφαρμογή εμφάνισης της επιλογής "επεξεργασία" στη συρόμενη γραμμή συντομεύσεων:

· Σε ορισμένες συσκευές με λογισμικό ΕΕΑ/ΕU - QJZEUXM, έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να μην εμφανίζονται στη μπάρα συντομεύσεων ορισμένα εικονίδια συντομεύσεων, και η επιλογή αυτών "επεξεργασία".

SystemUI Tuner - (Απαιτείται η χρήση/γνώση ADB και οι drivers της συσκευής στον υπολογιστή), ή εναλλακτικά γίνεται με την εν λόγω εφαρμογή χωρίς ADB, με Root.

 

Ενεργοποίηση κρυφού μενού ρυθμίσεων εφαρμογής stock κάμερας:

Ακολουθούμε τον οδηγό εδώ.

 

Εγκατάσταση εφαρμογής gsam battery stats για βέλτιστα στατιστικά μπαταρίας / ενεργειακού ελέγχου :

Ακολουθούμε τον οδηγό εδώ - μέθοδος χωρίς root (Απαιτείται η χρήση/γνώση ADB και οι drivers της συσκευής στον υπολογιστή).

 

Eνεργοποίηση VoLTE & WiFi Calling (Cosmote):

· Το σημείο αυτό θα χρησιμεύσει προσωρινά, έως ότου ο εν λόγω πάροχος εντάξει τη συσκευή του παρόντος νήματος στις υποστηριζόμενες συσκευές του για αυτές τις υπηρεσίες:

-Καλούμε το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Cosmote, και τους αναφέρουμε ότι διαθέτουμε το Redmi Note 7 Pro, και ενεργοποιούν τις υπηρεσίες.

Εναλλακτικά, μπορούμε να τοποθετήσουμε την SIM προς ενεργοποίηση των εν λόγω υπηρεσιών σε μια άλλη υποστηριζόμενη συσκευή, να καλέσουμε το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, και να μας ενεργοποιήσουν αυτές τις υπηρεσίες. Έπειτα, μεταφέρουμε την SIM στο Redmi Note 9 Pro.

 

Τώρα θα ενεργοποιήσουμε τις υπηρεσίες και στη συσκευή μας:

· Ενεργοποίηση VoLTE: Πηγαίνουμε στον dialer, και πληκτρολογούμε το εξής: *#*#86583#*#*

 

· Ενεργοποίηση WiFi Calling: Πηγαίνουμε στον dialer, και πληκτρολογούμε το εξής: *#*#869434#*#*

 

Thanks to: @jpower73, @leotzian, @pmakridis

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

50200279066_78569d4525_o.jpg

 

Ανακοινώθηκε πριν λίγο καιρό από την Xiaomi το Redmi Note 9 Pro για τις παγκόσμιες αγορές. Το τηλεφωνο παρουσιάστηκε ως Redmi Note 9 Pro Max στην Ινδία τον περασμένο μήνα, αλλά τώρα υπάρχει μια μικρή αλλαγή στο σχεδιασμό της κάμερας, ενώ διαθέτει εμπρόσθια κάμερα ανάλυσης 16 megapixel.Έχει Full HD+ LCD οθόνη 6,67 ιντσών με προστασία Corning Gorilla Glass 5 και τροφοδοτείται από το τελευταίο Snapdragon 720G 8nm SoC.Έχει επίσης μια Quad κάμερα που αποτελείται από έναν 64 megapixel Samsung GW1 κύριο αισθητήρα, έναν 8 megapixel υπερευρυγώνιο φακό 120°, έναν macro αισθητήρα ανάλυσης 5 Megapixel με δυνατότητα λήψης φωτογραφιών από απόσταση 2cm και έναν αισθητήρα βάθους των 2 megapixel. Το τηλέφωνο διαθέτει επαγγελματική λειτουργία βίντεο, λειτουργία καλειδοσκόπιου και λειτουργία λήψης selfie βίντεο σε αργή κίνηση.

 

Φέρει πλαϊνό σαρωτή δακτυλικών αποτυπωμάτων, γυάλινη πλάτη με σχεδιασμό Aurua Balance και προστασία Corning Gorilla Glass 5 και παίρνει ενέργεια από μια μπαταρία φορτίου 5.020 mAh με υποστήριξη γρήγορης φόρτισης στα 30W που μπορεί να φορτίσει έως και 50% σε λιγότερο από 30 λεπτά. Υπάρχει επίσης υποστήριξη NFC στην παγκόσμια έκδοση.

 

Έρχεται με μια Quad κάμερα που αποτελείται από έναν 64 megapixel Samsung GW1 κύριο αισθητήρα, έναν 8 megapixel υπερευρυγώνιο φακό 120°, έναν macro αισθητήρα ανάλυσης 5 Megapixel με δυνατότητα λήψης φωτογραφιών από απόσταση 2cm και έναν αισθητήρα βάθους των 2 megapixel. Το τηλέφωνο διαθέτει επαγγελματική λειτουργία βίντεο, λειτουργία καλειδοσκόπιου και λειτουργία λήψης selfie βίντεο σε αργή κίνηση.

 

Redmi Note 9 Pro – Προδιαγραφές

6.67-inch (2400 × 1080 pixels) 20:9 Full HD+ LCD DotDisplay with Corning Gorilla Glass 5 protection

Octa Core Snapdragon 720G 8nm Mobile Platform (Dual 2.3GHz Kryo 465 A76 + Hexa 1.8GHz Kryo 465 A55 CPUs) with Adreno 618 GPU

6GB LPPDDR4x RAM with 64GB (UFS 2.1) / 128GB (UFS 2.1) storage, expandable memory up to 256GB with microSD

Dual SIM (nano + nano + microSD)

Android 10 with MIUI 11

64MP Samsung GW1 sensor with f/1.89 aperture, PDAF, EIS, 0.8μm pixel size, LED flash, EIS, 8MP 120° ultra-wide angle lens, 5MP 2cm macro lens, 2MP depth sensor, 4k 30 fps video recording

16MP front camera

Side-mounted fingerprint sensor, Infrared sensor

3.5mm audio jack, FM Radio;;;, dual microphones

Splash-proof (P2i coating)

Dimensions: 165.7×76.6×8.8mm; Weight: 209g

Dual 4G VoLTE, WiFi 802.11 ac (2.4GHz + 5GHz) 2 x 2 MIMO, VoWiFi, Bluetooth 5, GPS, NavIC, NFC, USB Type-C

5020mAh battery with 30W fast charging

Η Global έκδοση του Note 9 Pro έρχεται σε Tropical Green, Interstellar Grey και Glacier White χρώματα.

Edited by Vasileios26
Link to comment
Share on other sites

Ωραία,ξεχωριστό νήμα για το Pro μοντέλο όποτε και έστειλα στον φίλο που έχει το γενικό σύνολο για την σειρά Redmi note 9 να το κάνει μόνο σε 9S. Oπότε όσοι είναι για το Pro ας ξεδιπλωθούν εδώ.;)
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ραδιόφωνο δεν βλέπω να έχει σε σχέση με αυτό που αντικαθιστά. Δηλαδή τη συσκευή της υπογραφής μου.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ραδιόφωνο δεν βλέπω να έχει σε σχέση με αυτό που αντικαθιστά. Δηλαδή τη συσκευή της υπογραφής μου.
Θα δούμε όταν το πάρουν κάποιοι και μας πούνε ,γιατί αλλού λέει έχει αλλού λέει δεν έχει.
Link to comment
Share on other sites

το pro που υπαρχει εδω και κανα 2μηνο στο yt (και οχι μονο) ειναι το max, Που αναφερεται στην ινδια, σωστα? (το οποιο ειναι το 9s το global????)

 

γιατι εχει δεν εχει κανα μηνα που ειδα Live την παρουσιαση του pro global. αρα ισως οντως να μην εχει radio και led notification

 

αναμενω το δικο μου, πιστευω σε 15 ημερες να το εχω στα χερια μου

Link to comment
Share on other sites

το pro που υπαρχει εδω και κανα 2μηνο στο yt (και οχι μονο) ειναι το max, Που αναφερεται στην ινδια, σωστα? (το οποιο ειναι το 9s το global????)

 

γιατι εχει δεν εχει κανα μηνα που ειδα Live την παρουσιαση του pro global. αρα ισως οντως να μην εχει radio και led notification

 

αναμενω το δικο μου, πιστευω σε 15 ημερες να το εχω στα χερια μου

Το pro είναι το ινδικό max αλλά το global(όχι το 9s),άλλο αυτό.Ραδιόφωνο μάλλον δεν έχει αλλά έχει σίγουρα led και nfc.
Link to comment
Share on other sites

Tropical Green, Snapdragon, NFC ήταν αρκετά σε μένα για να πατήσω το κουμπάκι της Bangood.

Άντε να δούμε τώρα ποσό γρήγορα θα έρθει με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά να δώσω το rn8 pro για το 9pro,περιμένω να δω κάποια πράγματα όπως αν έχει ράδιο και οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά να δώσω το rn8 pro για το 9pro,περιμένω να δω κάποια πράγματα όπως αν έχει ράδιο και οθόνη.

 

 

Οθόνη ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν είναι σαν του 9s με ξεπλυμένα χρώματα και όχι τόσο φωτεινη σαν του rn8 pro εννοώ δεν θα το πάρω.
Link to comment
Share on other sites

Σε συγκριτικό βίντεο που πέτυχα στο yt, ίδια φάνηκε η οθόνη.

 

Παραγγελία από banggood το 6/64 στις 25/5 ακόμη καμιά κίνηση στο τρακιν. Δεν αναγνωρίζεται γράφει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν φτάσει Γερμανία θα έχεις tracking. Μέχρι τότε το παρακολουθείς στο site της flytexpress.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σαν του 9s με ξεπλυμένα χρώματα και όχι τόσο φωτεινη σαν του rn8 pro εννοώ δεν θα το πάρω.

 

 

Εδώ https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_9s-review-2104p3.php αναφέρει 575 nits σε σχέση με τα 640 που δίνει το 8 pro.

Έχεις το 9s που λες για ξεπλυμένα χρώματα ή από κανένα review το διάβασες ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σε συγκριτικό βίντεο που πέτυχα στο yt, ίδια φάνηκε η οθόνη.

 

Παραγγελία από banggood το 6/64 στις 25/5 ακόμη καμιά κίνηση στο τρακιν. Δεν αναγνωρίζεται γράφει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα είχα και τα δύο μπροστά μου και τα δοκίμασα ,σε οθόνη το 8 pro είναι καλύτερο με πιο ζωντανά χρώματα και λίγο πιο φωτεινή οθόνη,άλλωστε έχει ltps lcd ενώ το 9s έχει ips lcd αλλά χάνει λίγο στον ήχο σε σχέση με το 9s.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_9s-review-2104p3.php αναφέρει 575 nits σε σχέση με τα 640 που δίνει το 8 pro.

Έχεις το 9s που λες για ξεπλυμένα χρώματα ή από κανένα review το διάβασες ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το 8 pro έχω τα nits είναι η φωτεινότητα και αυτό είπα έχει και λίγο πιο φωτεινή οθόνη το 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Όταν φτάσει Γερμανία θα έχεις tracking. Μέχρι τότε το παρακολουθείς στο site της flytexpress.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Το θέμα είναι πόσες ημερες κάνει να φανεί! Πλησιάζουμε 10ημερο απ' την παραγγελία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 εβδομάδες συνήθως μέχρι Γερμανία. Και 10 μέρες μέχρι Ελλάδα. Θα πάρει σίγουρα 1 μήνα μέχρι να φτάσει στα χέρια μας.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

2 εβδομάδες συνήθως μέχρι Γερμανία. Και 10 μέρες μέχρι Ελλάδα. Θα πάρει σίγουρα 1 μήνα μέχρι να φτάσει στα χέρια μας.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ας είναι τόσο! Αντέχει ο σκύλος ακόμη

 

Ποιο καλοπαιδο θα ασχοληθεί με οδηγίες για ρουτ, ξεκλείδωμα, κλπ???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ραδιόφωνο δεν βλέπω να έχει σε σχέση με αυτό που αντικαθιστά. Δηλαδή τη συσκευή της υπογραφής μου.

 

Στο φβ βλέπω πως γράφουν, άτομα το πήραν ήδη, από σκρουτζ, ότι έχει κανονικά ραδιόφωνο

Link to comment
Share on other sites

Στο φβ βλέπω πως γράφουν, άτομα το πήραν ήδη, από σκρουτζ, ότι έχει κανονικά ραδιόφωνο

Το είδα και γω, όμως καμία ενημέρωση για notification led...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και γω, όμως καμία ενημέρωση για notification led...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχει κανονικά, απλά είναι λίγο μικρή η οπή του Led, δηλαδή λιγότερο ευδιάκριτο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και γω, όμως καμία ενημέρωση για notification led...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έχω παραγγείλει κι εγώ από scroutz αλλά θα αργήσει λίγο μου είπαν...

Απ ότι είδα πάντως σε κάποια παρουσίαση στο youtube, έχει ραδιόφωνο και έχει led, άσπρο, πάρα πάρα πολύ μικρό...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...