Jump to content

Huawei P40 Lite E


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κυκλοφόρησε στην χώρα μας στα 179 στις αλυσίδες.

Αν το έχει κάποιος, ας μας πει εντυπώσεις.

https://m.gsmarena.com/huawei_p40_lite_e-10112.php

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ήρθε μια συσκευή του θέματος στα χέρια μου για δοκιμή και μετά θα επιστραφεί στον κάτοχό της.

 

Σε σύγκριση με το y5p. Βασικά δεν τίθεται σύγκριση με το y5p. Μόνο τις οθόνες τους δίπλα-δίπλα να δει κάποιος, αρκεί. Ειδικά με την καινούρια τιμή της αγοράς, αν κάποιος δε θέλει να ξοδέψει 2 μισθούς, για να μπαίνει στο fb, είναι αγορά με κλειστά μάτια.

 

Πολύ ram, για την αξία της συσκευής, όπως και αποθηκευτικός χώρος.

 

Η οθόνη, αν και 720p και σε συνδυασμό με τις ίντσες της (6,39) μπορεί να πει κάποιος ότι δεν έχει τη λεπτομέρεια μιας πολύ καλής full hd, αλλά για ανάγνωση κειμένου και βίντεο στο youtube είναι άψογη.

 

Μπαταρία ατελείωτη. 3 μέρες ήταν στα χέρια μου με android 9 και απλά δεν τελειώνει. Ο κάτοχος της συσκευής ζήτησε να γίνει το update σε 10, αν γίνει διαθέσιμο, το οποίο ήταν από προχθές, αλλά έγινε χθες (το ok ηρθε χτες). Το update είναι 3,16gb, android 10, με security patch 1ης Απριλίου (όχι δεν κάνω πλάκα). Εγκαταστάθηκε πολύ γρήγορα. Θερμοκρασία ανέβηκε πιο πολύ στο βήμα optimising apps, παρά στην εγκατάσταση του update.

 

Επίσης, με android 9, ανεβαίνει η θερμοκρασία με pubg, σε medium ρυθμίσεις, αλλά δεν υπάρχει ίχνος πτώσης απόδοσης. Με android 10 ακόμα δεν έχει δοκιμαστεί.

 

Κάμερες άψογες, ειδικά αν καταλαβαίνει κάποιος ότι δεν έδωσε €700+. Η προσθήκη του ευρυγώνιου φακού πολύ ευπρόσδεκτη. Αν και δεν είμαι φαν των φωτογραφιών με bokeh εφέ, καλύτερα που επιλέχθηκε αυτός ο φακός, παρά ένας άχρηστος macro. Selfie δεν δοκιμάστηκε.

 

Κλήσεις άψογες, με cosmote που δοκιμάστηκε. Άμεση σύνδεση και πολύ δυνατό ακουστικό, σε σημείο που δε χρειάζεται η μέγιστη έντασή του, ακόμα και στο δρόμο.

 

Το sim slot είναι τριών θέσεων, 2 sim και μια επιπλέον υποδοχή για micro sd. Δεν έχω τοποθετήσει micro sd, για να δω αν υπάρχει η επιλογή της ενοποίησής με τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο της συσκευής.

 

Η κατασκευή του, αν και full πλαστική, δεν δίνει χώρο για αμφιβολίες. Όταν πιάνει κάποιος στα χέρια του τη συσκευή, καταλαβαίνει ότι κρατάει κάτι αξιόπιστο.

 

Η ταχύτητα του λογισμικού είναι πολύ καλή, τόσο σε android 9, όσο και σε 10.

 

Για την αξιοπιστία του λογισμικού δεν τίθεται θέμα. Ό,τι επιλέξει κάποιος θα το κάνει. Κάτι που διατηρεί από παλιά το emui.

 

Σχετικά με τα apps. Το 99% εγκαταστάθηκε ως sideload. Ναι, υπάρχουν σε App Gallery και Apk Pure (δεν δοκίμασα Aurora), αλλά μου φάνηκε πιο γρήγορο, από τη στιγμή που έχω τα περισσότερα apps που ήθελε ο κάτοχος. Όλες λειτουργούν όπως πρέπει, ακόμα και το google maps.

 

Προσοχή: Χωρίς google services, δε γίνεται sign in σε εφαρμογές της Google, όπως maps. Πλοήγηση γίνεται κανονικά, δε γίνεται αποθήκευση σημείων. Επίσης, σε μερικές εφαρμογές mail, δε χτυπούν ειδοποιήσεις, όπως mail.com, σε άλλες όμως, τα google services δεν έχουν καμία σημασία, όπως outlook, που κατά τη σύνταξη αυτού του post, έρχονταν οι ειδοποιήσεις για νέα posts στο myphone.

 

Το μόνο που κατέβηκε από Amazon app store και αυτό για τη δοκιμή, ήταν το twitter.

 

Reddit και twitter δεν έχουν στηθεί ακόμα, αλλά θα επιστρέψω μόλις γίνει κι αυτό.

 

Η συσκευή, σύμφωνα με οδηγίες του κατόχου, έχει στηθεί χωρίς google services.

 

Πολύ καλή συσκευή που, σε συνδυασμό με τη μείωση τιμής, γίνεται πολύ πολύ καλή.

 

Για 1-2 μέρες θα την έχω ακόμα στα χέρια μου, οπότε ρωτήστε ό,τι θέλετε. Μετά θα ρωτάω τον κάτοχό της. :lol:

 

P.S.: Προσωπική άποψη: Αν και δε μου άρεσε τόσο η εικόνα του emui στην 9η έκδοσή του, στη 10η έκδοσή του δε μου αρέσει ακόμα περισσότερο. Ήθελα να 'ξερα, ποιοι διάλεξαν τα συγκεκριμένα χρώματα και τους άρεσαν...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό που δουλεύει η πλοήγηση με Google maps χωρίς google services! Μια ερώτηση, μήπως έχεις δοκιμάσει αν δουλεύουν οι εφαρμογές της Microsoft όπως onedrive και onenote που δεν υπάρχουν στο app gallery? Όπως και το Tapatalk.

Πάντως ότι εφαρμογή υπάρχει στο app galley καλό είναι να γίνεται εγκατάσταση από εκεί για να δουλεύει απροβλημάτιστα και να παίρνει τα updates, δεν υπάρχει λόγος να τις κάνει sideload.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό που δουλεύει η πλοήγηση με Google maps χωρίς google services! Μια ερώτηση, μήπως έχεις δοκιμάσει αν δουλεύουν οι εφαρμογές της Microsoft όπως onedrive και onenote που δεν υπάρχουν στο app gallery? Όπως και το Tapatalk.

Πάντως ότι εφαρμογή υπάρχει στο app galley καλό είναι να γίνεται εγκατάσταση από εκεί για να δουλεύει απροβλημάτιστα και να παίρνει τα updates, δεν υπάρχει λόγος να τις κάνει sideload.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Έχοντας και ένα cloud στη microsoft, onedrive, onenote και outlook apps λειτουργούν άψογα, με push notifications και background συγχρονισμό.

 

Συμφωνώ. Αλλά, δεν έχει σημασία αν το app έχει κατέβει από app gallery, apk pure ή έχει γίνει sideload. Αν γίνει διαθέσιμο κάποιο update σε ένα (ή και τα 2 stores), αυτό θα εμφανιστεί.

 

Edit: Επίσης, σε κανένα από τα apps της microsoft δεν εμφανίζεται pop-up μήνυμα, που να αναφέρει ότι πρέπει να γίνει εγκατάσταση των google services.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπε ο φίλος παραπάνω είναι η συσκευή.

Εγώ το πήρα με μια προσφορά που τρέχει ακόμη στα Media markt στα 144,00€.

Τιμή τρελά, για επίσημο σέρβις κλπ.

Πολύ καλή εμφανισιακά η συσκευή και δείχνει αν και πλαστική πολύ πιο ακριβή.

Η οθόνη του είναι μια χαρά για την ανάλυση που έχει.

Η μπαταρία του δεν με καλύπτει προσωπικά, 1 μέρα με ζόρι αν το σκαλίζεις αρκετά.

Pubg mobile απροβληματιστα και σηκώνει μάλιστα και HD. Αν ζεσταθεί όμως ίσως έτσι χάσετε κάποια frames αν περάσει αεροπλάνο εκείνη την στιγμή. Αν το βάλετε σε balanced δεν θα αντιμετωπισετε το παραμικρό.

Το Viber μου κάνει κόμπλες συχνά, δεν ανοίγει.

Όλες οι υπόλοιπες δουλεύουν απροβληματιστα και τα Office της ακατανομαστης.

Ηχείο και ακουστικά στο τέρμα θα κουφαθείς.

Σήμα καλύτερο από Xiaomi σαφέστατα.

Το πήρα με σκοπό να περάσω τα Google services, αλλά για την ώρα δεν έχω νοιώσει ανάγκη. Αυτά που χρησιμοποιώ τα έχω βρει γύρω γύρω εύκολα.

Fb, Twitter, viber, pubg, office, BlueMail, here go maps κλπ.

Για τα λεφτά του είναι πραγματικά τσάμπα.

Η κάμερα οκ, δεν είναι κακή, αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε και το λεφτά δώσαμε. Το night πάντως δουλεύει πολύ ωραία.

Στα 48βmpxs είναι το μάξιμουμ, κάτι που δεν έχω νοιώσει ιδιαίτερα την ανάγκη να χρησιμοποιήσω. Μόνο χθες παραλία που ήθελα να βγάλω ένα τοπίο το έβαλα κάποια στιγμή και μετά το ξαναέβγαλα.

Έχει και ρύθμιση φουλ χειροκινητης λειτουργίας, κάτι που δεν το περίμενα. Επαγγελματική την λέει την λειτουργία.

Δεν την δοκίμασα ακόμη να πω την αλήθεια.

Σε αυτά τα λεφτά πάντως από Ελληνικό κατάστημα δεν έχει αντίπαλο θεωρώ.

Πήρα κι ένα στην γυναίκα μου με τέτοια τιμή κι έχει ξετρελαθεί.

Ίδωμεν στην πορεία πως θα πάει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει από την μάνα του κι ένα λεπτό τζαμακι, που μόλις το δουλέψεις λίγο παίρνει λίπος από το χέρι και δουλεύει μια χαρά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δακτυλικο αποτύπωμα επίσης δουλεύει μια χαρά. Εγώ και σχεδόν πλάγια κάποιες φορές που το πατάω, το διαβάζει κάθε φορά απροβληματιστα.

Το μόνο του θέμα είναι, ότι θα το ήθελα λίγο πιο χαμηλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του δεν με καλύπτει προσωπικά, 1 μέρα με ζόρι αν το σκαλίζεις αρκετά.

Pubg mobile απροβληματιστα και σηκώνει μάλιστα και HD. Αν ζεσταθεί όμως ίσως έτσι χάσετε κάποια frames αν περάσει αεροπλάνο εκείνη την στιγμή. Αν το βάλετε σε balanced δεν θα αντιμετωπισετε το παραμικρό.

Το Viber μου κάνει κόμπλες συχνά, δεν ανοίγει.

 

Σε αυτά τα λεφτά πάντως από Ελληνικό κατάστημα δεν έχει αντίπαλο θεωρώ.

Πήρα κι ένα στην γυναίκα μου με τέτοια τιμή κι έχει ξετρελαθεί.

Ίδωμεν στην πορεία πως θα πάει.

 

Έχει από την μάνα του κι ένα λεπτό τζαμακι, που μόλις το δουλέψεις λίγο παίρνει λίπος από το χέρι και δουλεύει μια χαρά.

 

Το μόνο του θέμα είναι, ότι θα το ήθελα λίγο πιο χαμηλά.

 

Αν παίζεις pubg, κανένα smartphone δε βγάζει μέρα.

 

Επίσης, το viber έχει συνέχεια προβλήματα, ανεξαρτήτως λειτουργικού. Λέει πολλά για την εταιρεία που το αναπτύσσει, με τόσους χρήστες.

 

Όντως δεν έχει αντίπαλο. Επίσης, θα πάει μια χαρά. Το emui, αν και δεν είναι το πιο ευχάριστο οπτικά, είναι πολύ αξιόπιστο.

 

Μεμβράνη έχει τοποθετημένη και αν και αρκετά χοντρή, είναι μεμβράνη με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Προσωπικά, δεν περίμενα η τρύπα στην οθόνη να έχει τόσο διαφορετικό οπτικό αποτέλεσμα από το notch.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χωρις pubg εννοώ το σκάλισμα. Αν και είναι λίγο νωρίς, γιατί λογικά δεν έχει καλιμπραριστει ακόμη η μπαταρία.

 

Βασικά δεν μου ανοίγει το viber, κρασαρει αμέσως. Αυτό δεν το πάθαινα αλλού.

 

Θα του κάνω μια επανεγκατασταση, μπορεί και να στρώσει.

 

Μεμβράνη είναι τελικά; Για τζαμακι λεπτό μου έκανε πάντως. Άρα από πτώση δεν σε καλύπτει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αντικαταστήσω το Samsung A40 με μια φτηνή συσκευή η οποία να έχει καλύτερη κάμερα και να μην έχει τόσες σαβουροεφαρμογες προεγκατεστημένες χωρίς καμία χρηστικότητα.

Huawei δεν είχα ποτέ ξανα.

Αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αντικαταστήσω το Samsung A40 με μια φτηνή συσκευή η οποία να έχει καλύτερη κάμερα και να μην έχει τόσες σαβουροεφαρμογες προεγκατεστημένες χωρίς καμία χρηστικότητα.

Huawei δεν είχα ποτέ ξανα.

Αξίζει;

 

Και η huawei έχει μερικές δικές της εγκατεστημένες. Health (υγεία, για παρακολούθηση γυμναστικής, όπως τρέξιμο κλπ), support (υποστήριξη, για έλεγχο της συσκευής, διάρκεια εγγύησης, έλεγχο για αναβαθμίσεις), themes (θέματα, για αλλαγή των εικονιδίων, της γραμματοσειράς, των φωτογραφιών στην επιφάνεια εργασίας), tips (συμβουλές, αναφορά σε τρόπους χρήσης της συσκευής, σε περίπτωση που κάποιους δεν τους γνωρίζει ο χρήστης).

 

Μέσω app gallery, δίνεται η δυνατότητα διαγραφής τους.

 

Πάντως, πολύ διαφορετικές οι 2 συσκευές. Δηλαδή, βλέπω να χάνεις αρκετά με το huawei.

 

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9642&idPhone2=10112

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

To Aptoid είναι αξιόπιστο;

Το λέω διότι εκεί βλέπω έχει σχεδόν όλο το playstore.

Βλέπω ότι κάποιες εφαρμογές τις έχουν πράσινες ότι είναι ελεγμενες για κατέβασμα και μερικές όχι.

Έχω θέμα να χρησιμοποιώ αυτό το store, γιατί το βλέπω και γρήγορα κιόλας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δε θεωρώ κανένα store αξιόπιστο.

 

Τώρα, το aptoid συγκεκριμένα δεν το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.

 

Μέχρι στιγμής δουλεύω με app gallery, apkpure και sideload.

 

Κάποιος που ακολουθώ χρόνια, έδειχνε να κατεβάζει από aurora store, γιατί έβρισκε και ποιες αγορές είχε κάνει στο play store (σε περίπτωση που κάνει κάποιος sign in), για να μην πληρώσει ξανά. Εννοείται ότι δε θα το δοκίμαζα με τον "κανονικό" google λογαριασμό μου.

 

Δε βλέπω να είναι και πολύ νόμιμο το τελευταίο, βέβαια.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας! Ψάχνω αλλα έχω μπερδευτεί λιγο...το συγκεκριμένο κινητό το θέλω για άτομο που κάνει βασική χρηση (τηλεφωνο, μνμτα, social αντε και κανενα απλο παιχνίδι και φυσικα φωτογραφία)...Ενας χρήστης που δεν είναι έμπειρος για να εγκαταστήσει έμμεσα εφαρμογές κλπ, μπορεί να εγκαταστήσει απο το "μαμα" app store του, facebook, messenger, ibank, instagram, viber και whats up (της cosmote)? Το backup των επαφών πως γίνεται; Εγω παράδειγμα το εχω συνδέσει με gmail Και περνάω στο κινητό απευθείας απο εκει τις επαφές στο κινητο. Ρωτάω γιατί για το χρήστη που προορίζεται αυτά χρειάζεται. Φαινεται να αξίζει σαν συσκευή (ειδικά στη τιμη των 144) και σίγουρα η Huawei για να καλύψει το "κενό" της έλλειψης google θα πρέπει να έχει κάνει ωραία δουλειά, αλλα αξίζει τελικα χωρις google (για χρήστη που δε θα κάτσει να ψάξει περαιτέρω). Μήπως καλύτερα το Huawei Y7 2019; Ξέρω πολλές οι ερωτήσεις χαχαχα, συγγνώμη για το "Σεντόνι"! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! Edited by msland
Link to comment
Share on other sites

Θέλει ακόμα λίγη δουλειά το app gallery, αλλά είναι σε καλό δρόμο.

 

Για το facebook έχει link (στο app gallery), για κατέβασμα μέσω της ιστοσελίδας του facebook.

 

Ο facebook messenger δεν υπάρχει.

 

Το ibank app υπάρχει. 2 βασικά. Το NBG Mobile Banking και το i-bank pay.

 

Instagram δεν υπάρχει.

 

Viber υπάρχει.

 

What's up της cosmote υπάρχει.

 

Τώρα, αν γνωρίζεις, μπορείς να κατεβάσεις κάποια apps και από άλλα stores.

 

Πες ποια άλλα apps θέλεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Νέος κάτοχος της συσκευής και θα ήθελα να ρωτήσω πως κάνετε ενημερώσεις στις εφαρμογές που έχετε περάσει; Κατέβασα το apkupdater και μέσα από εκεί βρίσκω ενημερώσεις αλλά σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνονται αυτόματα. Κατα τα αλλά το κινητό τα σπάει για τη τιμή του και πλέον προσπαθώ να προσαρμοστώ χωρίς τη google αν και οι περισσότερες εφαρμογές που χρησιμοποιούσα δεν λειτουργούν χωρίς αυτή

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρελαβα σήμερα την συσκευή. Ωραιο τηλέφωνο γρηγορο και αξιόπιστο.

 

Εγκατεστησα κανονικά οτι εφαρμογή ηθελα και YOUTUBE

 

Το μοναδικό πρόβλημα είναι πως δεν συνδέεται το instagram. Απο chrome κανει λογκιν κανονικά αλλα απτην εφαρμογή με τίποτα.

 

Σε αλλη συσκευή λειτουργεί κανονικά.

 

Καμια ιδέα αν αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο?

Edited by TonimanakHTC

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σήμερα την συσκευή. Ωραιο τηλέφωνο γρηγορο και αξιόπιστο.

 

Εγκατεστησα κανονικά οτι εφαρμογή ηθελα και YOUTUBE

 

Το μοναδικό πρόβλημα είναι πως δεν συνδέεται το instagram. Απο chrome κανει λογκιν κανονικά αλλα απτην εφαρμογή με τίποτα.

 

Σε αλλη συσκευή λειτουργεί κανονικά.

 

Καμια ιδέα αν αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο?

 

Εγώ κανονικά συνδέθηκα πάντως.

Δεν θυμάμαι όμως από που την κατέβασα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω, ειδοποιήσεις από τις εφαρμογές messenger και Facebook έρχονται κανονικά?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά αλλά έχω βγάλει όλες τις εφαρμογές από την αυτόματη διαχείριση μπαταρίας Edited by aggelos74

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει βρεθεί λειτουργικός τρόπος να περαστούν google services πέραν των μπακάλικων sideloads και vmos;

Η κινέζικη εφαρμογή για google store/services, λειτουργεί ακόμα; (νομίζω πως στο xda, λένε πως δεν έχει βρεθεί κάτι).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το πήρα ως δεύτερη συσκευή και έχω να πω τα καλύτερα.

1. Πολύ γρήγορο και με τέλεια διαχείριση μπαταρίας.

2. Δεν υπήρξε εφαρμογή που να μη βρήκα να βάλω, μέσω more apps, Huawei store ή petal search. Είναι πανεύκολο για τον οποιονδήποτε. Έχει γίνει πολύ καλή δουλειά από την Huawei. Πραγματικά αναρωτιέμαι προς τι τόσα σχόλια για την απουσία gms και playstore. Και μάλιστα πολύ καλύτερα ρολαρει χωρίς gms.

Όχι που δεν θα βρισκόταν ο τρόπος.

3. Πολύ καλή αυτονομία, η μπαταρία βράχος. Μάλιστα το βράδυ στις 12 το άφησα με 100% μπαταρία, WiFi ανοιχτό και το πρωί είχε πάλι 100%.

4. Η προεγκατεστημενη μεμβράνη δεν μου άρεσε και την αφαίρεσα, ομολογουμένως με αρκετό κόπο, καθώς ήταν καλά κολλημένη. Καμία σχέση όμως τώρα η οθόνη.

5. Γιατί η αγαπημένη μου spigen δεν έβγαλε θήκη για το συγκεκριμένο κινητό; Δεν πειράζει, έβαλα μια άλλη ωραία διάφανη, που τονίζει και το μπλε-πράσινο χρώμα.

Συμπέρασμα;

Εξαιρετικό για δεύτερη συσκευή, βράχος η μπαταρία, ταχύτατο και κανένα πρόβλημα με την έλλειψη playstore.

Του χρόνου θα βγει και το Harmony OS και περιμένω να δω πώς θα πάει. Είμαι αισιόδοξος.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει τρόπος να μπούνε τα google services?

Έχει βρει κανένας τίποτα; Όσο ψάχνω πέφτω σε παλιότερες μεθόδους οι οποιες ποια δεν δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες παιδευόμουν όλη μέρα, αλλά στο τέλος πέρασα τα google services.

Θα σας αναφέρω το δικό μου τρόπο.

Μην όμως με θεωρήσετε υπεύθυνο αν κάτι δεν πάει καλά και χαλάσετε το τηλέφωνό σας.

Αν και η μόνη επικινδυνότητα είναι μόνο αν χρειαστεί να κάνετε το λειτουργικό downgrade σε παλαιότερη έκδοση.

Πάμε:

1) Καλό είναι να κάνετε reset το τηλέφωνο.

 

2) Κατέβασα το Googlefier από xda developers στο κινητό.

Εγώ χρειάστηκε να κάνω downgrade. (μου είχε έρθει η τελευταία έκδοση η .152 και έτσι το κινέζικο πρόγραμμα δεν είναι συμβατό!!!!)

Κατέβασα λοιπόν πάλι από την πιο πάνω σελίδα το firmware για το κινητό αυτό.

Προσοχή εδώ!!! Tο μοντέλο μου είναι το P40-lite E (ART-L29 και C432)<- αυτά τα δυο είναι πολύ σημαντικά.

 

Εγώ έκανα downgrade μέσω SD Card, βλέποντας αυτό το

 

3) Μετά ακολούθησα το βίντεο

. Βήμα βήμα, και με πολλά pause, μπρος πίσω το βίντεο.

Απενεργοποίησα και το sleep της οθόνης γιατί κάθε 30 sec που έκλεινε, στα τελευταία βήματα του προγράμματος μου είχε κολλήσει και έπρεπε να κάνω πάλι reset.

 

4) Όταν τελείωσα με το Googlefier και εφόσον το playstore δούλευε για εγκαταστάσεις είχε ακόμα όμως πολλά notifications( device not certified , google protect ,κτλπ)

Πάτησα το fix κουμπί του Googlefier. (σε πάει μερικά βήματα πίσω)

Αλλά πάλι δεν έγινε τίποτα.

Παρόλο που είχα εγκαταστήσει το youtube, gmail κτλπ δεν δουλεύανε σωστά.

(Νομίζω δεν χρειάζεται να το πατήσετε αυτό το κουμπί fix, πηγαίνετέ κατευθείαν στο βήμα 5) πιο κάτω.

 

5) Τελευταίο βήμα και σημαντικό ακολούθησα τα βήματα ακριβώς όπως σε αυτό το

.

Πολύ εύκολο. (έχει να κάνει με clear cache και data , αποσυνδεδεμένος από Internet, και 3 επανεκκινήσεις του κινητού)

 

Μετά απ’ όλα αυτά μπορείτε να αναβαθμίσετε το κινητό

Αν μπει όμως κανένα android 11 μετά δεν ξέρω, (κλάψτα Χαράλαμπε.)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες φίλε octopus και έγραψες όλη την διαδικασία αναλυτικά! Κατάφερα και πέρασα τα GMS στο καινούργιο κινητό του κολλητού σε δυο ωρίτσες!

Είσαι άρχοντας!!!

Καλές γιορτές!!!

Edited by braveone13
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά, καλές γιορτές σε όλους μας.

Ελπίζω να βοηθηθούν και άλλοι. Αρκεί να μην χαθούν τα link απο τα βίντεο!!!

Τελικά από ότι είδα σε ενα p40 pro νομίζω, πήρε και την emui 11 και δουλεύει με gms!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P40 Lite E

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...