Jump to content

Αγορά αυτοκινήτου super mini.....


mkbhd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το opel corsa τι γνώμη έχετε ;

συγκριτικά opel corsa 2020 vs polo 2020?

Στην έκδοση polo highline η τιμή λένε 17890 και στο κορσα gs line 17280.... πετρέλαιο αν ισχύει )

Το πεζό στην allure έκδοση (όχι την gt) έχει 19000+ δηλαδή είναι κατά 2000 πιο ακριβό από τα αλλα!

Κάποιες φορές σκέφτομαι να πάω all out να κάνω υπομονή μέχρι το αρχές του άλλου έτους και να πάω στις τόπ εκδόσεις ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το opel corsa τι γνώμη έχετε ;

συγκριτικά opel corsa 2020 vs polo 2020?

Στην έκδοση polo highline η τιμή λένε 17890 και στο κορσα gs line 17280.... πετρέλαιο αν ισχύει )

Το πεζό στην allure έκδοση (όχι την gt) έχει 19000+ δηλαδή είναι κατά 2000 πιο ακριβό από τα αλλα!

Κάποιες φορές σκέφτομαι να πάω all out να κάνω υπομονή μέχρι το αρχές του άλλου έτους και να πάω στις τόπ εκδόσεις ....

Καταρχήν πήγαινε στις αντιπροσωπείες. Οι τιμές καταλόγου δεν ισχύουν. Εγώ πήγα και πήρα το 308 και είχε έκπτωση 1800€ στη έκδοση που πήρα. Το 2008 στην έκδοση allure νομίζω είχε 500€ έκπτωση.

 

Επίσης ακούγεται ότι όλες οι εταιρίες θα βγάλουν σε προσφορά τα ετοιμοπαραδοτα μοντέλα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει στο σημείο που είσαι CNG είναι ότι ποιο οικονομικό.

 

Αν πας για diesel τα μοτέρ της PSA (Peujeot Citroen) είναι από τα καλύτερα παγκοσμίως με μηδενικά προβλήματα από όσους ξέρω. Τώρα μπήκε στον όμιλο τους και η fiat. Συγχωνεύσεις για να επιβιώσουν.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει στο σημείο που είσαι CNG είναι ότι ποιο οικονομικό.

 

Αν πας για diesel τα μοτέρ της PSA (Peujeot Citroen) είναι από τα καλύτερα παγκοσμίως με μηδενικά προβλήματα από όσους ξέρω. Τώρα μπήκε στον όμιλο τους και η fiat. Συγχωνεύσεις για να επιβιώσουν.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

o1.5 dci της ρενω που τον δανειζει και στη μερσεντες στην νισσαν στη μιτσουμπισι ειναι μοτερ θηριο επισης.

Link to comment
Share on other sites

Με έκαναν έκπτωση 2400 ευρώ για την active με 100 άλογα .... δηλαδή 14000 θα μου βγει με τις πινακίδες .εγω όμως ήθελα allure πετρέλαιο ...

Περιμένω απάντηση από πόλο .....

Link to comment
Share on other sites

Με έκαναν έκπτωση 2400 ευρώ για την active με 100 άλογα .... δηλαδή 14000 θα μου βγει με τις πινακίδες .εγω όμως ήθελα allure πετρέλαιο ...

Περιμένω απάντηση από πόλο .....

 

 

14000 το active βενζίνη ή πετρέλαιο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βενζίνη αν ήταν πετρέλαιο το έπαιρνα εχτές

 

 

Ε ναι...είπα κι εγώ :)

 

Πετρέλαιο δες το C3 με τον blueHDi 100hp

Λογικά βγαίνει κάτω από 16.000 σε καλή έκδοση

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε σε διάφορες αντιπροσωπείες.εμενα όταν έψαχνα το δικό μου μου έκαναν έκπτωση 3500€.μιλαω για άλλο αυτοκίνητο ποιο παλια.ισως βρεις καλές προσφορές. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Σπρώχνουν την βενζίνη.πριν πέντε χρόνια που πήρα έσπρωχναν το πετρέλαιο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Σπρώχνουν την βενζίνη.πριν πέντε χρόνια που πήρα έσπρωχναν το πετρέλαιο.

 

 

Δεν ισχύει αυτό.

Σπρώχνουν το στοκ τους απλώς

 

Εγώ πέρσι πήρα 308 diesel με 3000 έκπτωση

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Σπρώχνουν την βενζίνη.πριν πέντε χρόνια που πήρα έσπρωχναν το πετρέλαιο.

Οι αντιπροσωπείες σπρώχνουν το stock για αυτό και οι συγκεκριμένες εκδόσεις και χρώματα. Η peugeot επίσημα έχει βγάλει σε διάφορα μέσα ενημερωτικό μήνυμα για τις προσφορές.

 

Άκουσα ότι αντίστοιχα θα κινηθεί και η ford επομένως θεωρώ ότι από εκεί πάνε και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, σε τοσο μικρα αυτοκινητα πλεον που η καταναλωση σε βενζινη ειναι μικρη, δεν συμφερει να κανεις αγορα σε πετρελαιο, γιατι θα αργησει παρα πολυ η αποσβεση, εκτος και αν μιλαμε για πανω απο 100~150 χλμ καθε μερα και την προυποθεση να κρατησεις το αυτοκινητο για 6++ χρονια.

 

Ασε που τα τελευταια χρονια η διαφορα τιμης diesel - αμολυβδης ειναι ελαχιστη. Δεν ειναι οπως πριν 6-7 χρονια που το diesel ειχε κατω απο 1€/lt και η βενζινη 1,5+.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στα 30 λεπτά ανά λίτρο δεν είναι καθόλου μικρή.

Σε συνδυασμό με την μικρότερη κατανάλωση του πετρελαίου ανοίγει περισσότερο. Αλλά έχεις δίκιο ότι αξίζει για κάποιον που γράφει χιλιόμετρα.

Αν είναι να το βγάζεις για μικρές διαδρομές ή για λίγα χλμ τότε ίσως σε συμφέρει η βενζίνη, παρά την ακριβότερη τιμή καυσίμου και την λίγο αυξημένη κατανάλωση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

0,3€ διαφορα; Χρησιμοποιω και diesel και βενζινη εδω και χρονια και τετοια διαφορα εχω να δω παρα πολυ καιρο.... Πες μου βαζεις να ρθω να γεμισω και ας ειναι και θερμανσης!:p Αν και τωρα στο τελευταιο γεμισμα που εκανα ειχε 1,0κατι €

 

Οταν πηρα το πετρελαιο (2012) ειχε το λιτρο ~0.9 και η βενζινη ~1.5, με το ζορι εβαζα 35€ για να φουλαρω και εβγαζα ~650 χλμ. Τα τελευταια 2 χρονια η διφορα ειναι περιπου στα 0,2. Ναι στο πορτοφολι μπορει να λιγοτερα και στην τελικη αυτο ειναι που κοιταζεις ειναι τα λεφτα που εχεις στην τσεπη εκεινη τη στιγμη και οχι την αποσβεση που θα κανεις σε βαθος χρονου, αλλα προσωπικη μου αποψη οταν πας σε μικρα αυτοκινητακια που δεν καινε και πολυ βενζινη πλεον δεν τα κοιταζεις. Για πιο μεγαλα αυτοκινητα/κυβικα προφανως και κοιταζουμε και αλλα πραγματα.

 

Ο καθενας βεβαια κανει οτι νομιζει καλυτερο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω 100χ χιλιόμετρα κάθε μέρα.... έστειλα και στη vw για το πόλο tgi με το φυσικό αέριο αν τρέχει καμία προσφορά αλλά δεν με στείλανε ακόμα κάτι....

Το πεζό ρε παιδιά είναι τόσο όμορφο..... και μέσα και έξω λες και μπαίνω σε Audi (στην allure έκδοση). με το πόλο δεν έχει αυτό το wow είναι σαν τα αλλα καινούργια Αμάξια λίγο πολύ μοιάζουν

Δεν έχει μείνει κανένα σε προσφορά πέρα από τα αυτόματα που είναι και πανάκριβα . Όλα έχουν φύγει μου είπανε.

Edited by mkbhd
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό.

Σπρώχνουν το στοκ τους απλώς

 

Εγώ πέρσι πήρα 308 diesel με 3000 έκπτωση

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πριν πέντε χρόνια που πήρα ο πωλητής μου έλεγε μόνο για πετρελαιο.πρι λίγους μήνες πήγα με τον ανηψιο μου να πάρει και ο πωλητής μίλαγε μόνο για βενζίνη.και γενικώς ελάχιστα μοντέλα είχε με πετρέλαιο η αντιπροσωπεία.τα περισσότερα ήταν βενζίνη

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Πριν πέντε χρόνια που πήρα ο πωλητής μου έλεγε μόνο για πετρελαιο.πρι λίγους μήνες πήγα με τον ανηψιο μου να πάρει και ο πωλητής μίλαγε μόνο για βενζίνη.και γενικώς ελάχιστα μοντέλα είχε με πετρέλαιο η αντιπροσωπεία.τα περισσότερα ήταν βενζίνη

 

Τι εταιρία είναι; Γιατί αν δεν έχει diesel μοτέρ λογικό να σε κατευθύνει σε βενζίνη. Παρόλο αυτά το diesel θεωρώ πως αν το κρατήσεις αρκετό καιρό και να μην κάνεις πάρα πολλά χλμ καθημερινά, δεν είναι παύει να είναι εναλλακτική. Χώρια ότι θεωρώ πιο αξιόπιστο ένα μοτέρ 1,5 πετρέλαιο από ένα 1.0-1.2lt βενζίνης...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν φέρανε diesel 208. Έχω ακούσει τα καλύτερα για τον bluehdi...μάλλον θα το τρεναρω αρχες του άλλου χρονου....

 

Τώρα έχω ένα κολτ με αέριο του 2005 και κανω με 20 ευρω 400χιλιομετρα....

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει και η φορολογία οπότε αλλάζουν και τα τέλη ταξινόμησης. Οπότε ψάξτο λίγο καλύτερα.

 

https://www.pagenews.gr/2020/05/18/oikonomia/allazoun-ola-sti-forologia-autokiniton-deite-poso-fthinotera-ginontai/

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Θα φανεί στις εκπτώσεις . Προς το παρών δεν έχει αλλάξει κάτι ... άρα η καλύτερη αγορά θα είναι στο τέλος του χρόνου. Αν ισχύσει βέβαια αυτό
Link to comment
Share on other sites

Αν κανείς τόσα χλμ την ημέρα, ίσως να αξίζει να σκεφτείς την λύση ηλεκτρικού. Τα μικρά του VAG παίζουν ελάχιστα κάτω από τα 20 χιλιάρικα. Μηδενικό κόστος συντήρησης, σχεδόν μηδενικό κόστος καυσίμου και εξαιρετική μεταπωλητικη αξία
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...