Jump to content

Poco F2 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς για να ανοίξεις PDF? Είναι επισυναπτόμενα σε email ή σε κάποια άλλη εφαρμογή π.χ WhatsApp ή Viber? Ποιον file manager χρησιμοποιείς?

 

Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ ελάχιστα τον προεγκατεστημένο File Manager της Xiaomi (λόγω permissions). Με τον FX Explorer δεν έχω κανένα θέμα να διαχειριστώ οποιοδήποτε αρχείο. Τα δε PDF, είτε απευθείας από φλασάκι είτε είναι επισυναπτόμενα σε email (ή σε όποια άλλη εφαρμογή) τα ανοίγω με το XODO.

 

Καλώς ή κακώς (κατά τη γνώμη μου καλώς) υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο Android να επιλέγει ο χρήστης με ποια εφαρμογή θα διαχειριστεί τα διάφορα αρχεία του (έγγραφα, μουσική, φωτογραφίες, βίντεο ή οτιδήποτε άλλο). Παρόλα αυτά δεν μπορώ να διαφωνήσω και με αυτούς που λεν ότι κάποια πράγματα θα έπρεπε ούτως ή άλλως να λειτουργούν από την αρχή σωστά και να επιλέγει ο χρήστης αν τον 'βολεύει' η προεγκατεστημένη εφαρμογή ή όχι.

 

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

Με καμία εφαρμογή δεν ανοίγουν. Πρέπει να μπω στον file manager να τα κατεβάσω και να τα ανοίξω εκεί. Δηλαδή αν πληρώσω κάτι με e banking δεν μπορώ να εκτυπώσω pdf ούτε να κάνω save το file να το δω στον μάνατζερ. Τόσο καλά...

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μίλησα πουθενά για αντροιντ. Με το f1 δεν είχα τόσο χοντρά θέματα. Δεν έχω την άνεση να αλλάζω κάθε 6 μήνες κινητό σόρρυ.

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με καμία εφαρμογή δεν ανοίγουν. Πρέπει να μπω στον file manager να τα κατεβάσω και να τα ανοίξω εκεί. Δηλαδή αν πληρώσω κάτι με e banking δεν μπορώ να εκτυπώσω pdf ούτε να κάνω save το file να το δω στον μάνατζερ. Τόσο καλά...

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μίλησα πουθενά για αντροιντ. Με το f1 δεν είχα τόσο χοντρά θέματα. Δεν έχω την άνεση να αλλάζω κάθε 6 μήνες κινητό σόρρυ.

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βαγγελη,κατι δεν παει καλα εδω,και σε εμενα και στο παιιδι πιο πανω δουλευει αψογα,και ανοιγει τα παντα,στο δικο σου τι δεν δουλευει καλα φιλε......:blink:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λογικό και μένα και χαρά δούλευε πριν το update. Ένα δείγμα από το gmail. Δεν βγάζει σωστά τις εφαρμογές. Και ότι και να πατήσω βγάζει σφάλμα. Το ίδιο και όταν μου στείλουν email επιβεβαίωσης. Πχ από την ρεβολουτ πρόσφατα και δεν μπορούσα να ανοίξω την εφαρμογη089c0b5caafe5e84e73bc48b7a83bf97.jpgbeeaccfca68de5e175c11690f285b9c0.jpg8ad0411349a94f8602f168fbfd02c381.jpg

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είστε 2 που λειτουργούν καλά και είμαστε πολλοί που εχουμε θέματα. Ε δεν είμαστε εμείς οι χαζοί απλά εσείς είστε τυχεροί που δνε έχετε θέματα. Σε όλα τα νέα Xiaomi υπάρχει αυτό το πρόβλημα με το messenger. Προσωπικά εγώ έχω θέματα με πολλες εφαρμογές. Viber, avast, messenger,
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέματα γράφετε και φαίνεστε πλήθος, όσοι δεν έχουμε απλώς δεν γράφουμε (τι να γράψουμε;...) και νομίζετε ότι είμαστε μόνο δύο. Και το δικό μου, λοιπόν, λειτουργεί άψογα (εκτός φυσαλίδων messenger που δεν τις θέλω ούτως ή άλλως) κι έχω 12.2.4.0 EU ROM, Android 11, ένα σκασμό εφαρμογές και Poco launcher.

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για τα pdf αρχεία, χρησιμοποιώ από το mi note 3 μέχρι τώρα το WPS και δεν έχω κάποιο θέμα. Δε λέμε ότι το λογισμικό πετάει και δεν έχει καθόλου θέματα, είτε ασήμαντα είτε σημαντικά για κάποιους, απλά έχοντας αλλάξει αρκετές συσκευές android (μέχρι και doogee έχω χρησιμοποιήσει) θεωρώ ότι πάντα θα έχει θέματα στα πρώτα του βήματα στη συσκευή ένα νέο λογισμικό όπως αυτή την στιγμή το android 11 και η προσαρμογή του στο MiUi.

 

ΥΓ: κάτοχος 12.2.4.0 EU ROM σε περίπτωση που αναρωτηθεί κάποιος

Edited by AFC13R
Link to comment
Share on other sites

εγώ το μόνο θέμα που με εκνευρίζει στα poco (έχει φίλος το Χ3) είναι ότι όταν κάνουμε βιντεοκλήση στο messenger και το έχω σε ανοικτή ακρόαση εκεί που μιλάς κανονικά και σε ακούει ο άλλος αρχίζει τα παράσιτα σε εκνευριστικό βαθμό!

Οπότε είτε αλλάζουμε θέση στο τηλέφωνο είτε κλείνουμε και ξανακαλούμε.

Δεν το έχει κάποιος άλλος αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει κανείς πως απενεργοποιούντε οι φυσαλίδες του mesenger? Δεν δουλέυουν σωστά!

 

2 σελίδες πίσω το χουμε ξαναπει!

Link to comment
Share on other sites

H global stabe 12.2.4 εχει για εμενα και για τη χρηση που του κανω , σοβαρα θέματα, όπως lag στο ui κυρίως οταν πατας να μπεις recent, πολυ επιθετική διαχείρηση ραμ , κρασαρίσματα σε εφαρμογές όπως το ίδιο το τηλέφωνο την ωρα που σε καλούνε , το always on display κλείνει μονο του ενω δεν το εχω σε σκοτεινό μερος πολύ ώρα, οι ειδοποιήσεις κατηγοριοποιούνται όπως να ναι δηλαδή αλλο ονομα λέει πάνω και άλλο κατω, άλλες έρχονται αμέσως άλλες όποτε θέλουν άλλες εαν ανοιξεις την εφαρμογή (πχ skype) και γενικά εαν αυτό η χιαομι το θεωρεί σταθερή έκδοση, τότε πρέπει να αναθεωρήσει πολλά μα πολλά πράματα.... κρίμα γιατί είναι η πρώτη φορά που βλεπω τέτοιο μπάχαλο για τόσο καιρό σε κινητό της. Και η δικαιολογία α ειναι αντροιντ 11 εχει μπαγκς , δε στέκει μετά απο τόσους μηνες, δεν μιλάμε για day 1 developer.

 

Για το λόγο αυτό γύρισα ξανά σε xiaomi europe 12.2.3 που το μόνο κακό που βλέπω είναι αυτό με την κατηγοριοποίηση των ειδοποιήσεων και το ότι δεν έχει την ελληνική γλώσσα (τραγικό) ναι όντως εαν κάνεις clean flash και όχι update, λείπει απο το μενού επιλογης...... και πάλι δηλαδή προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

έχει κανεις να προτείνει την καλύτερη gcam για την selfie καμερα? η εστω κανενα καλο config?

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγά φτιάχνουν τα προβλήματα. Εγω αυτό που έχω ψάξει πολύ και δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη είναι η ενεργοποίηση της SIM ώστε να έχω τα mi messages. έχω δοκιμάσει τα πάντα από οτι αναγράφονται στο ιντερνετ και στο youtube αλλά τζίφος. Δεν ξέρω αν είναι θέμα παρόχου (cosmote) ή θέμα miui αλλά η ουσία είναι οτι δεν ενεργοποιήται με τίποτα οπότε έχω σβήσει τις ειδοποιήσεις για να μην έχω αυτό το ενοχλητικό πράγμα. Πάντως και στο cloud δεν με αφήνει να συγχρονίσω τα μηνύματα και τις κλήσεις, μου λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Έχει καταφέρει κανείς να ενεργοποιήσει την Sim με cosmote???
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν υπάρχει το Mi Message. Είχε από την αρχή το Google Messages. Η ενεργοποίηση της SIM γίνεται κανονικά σε κάθε επανεκκίνηση χωρίς πρόβλημα όπως και ο συγχρονισμός των μηνυμάτων με το Mi Cloud. Έχω την 12.2.4 EU Global (είμαι Αγγλία)

 

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πότε να περιμένουμε νεω update?

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πότε να περιμένουμε νεω update?
Προς το τέλος του δεύτερου τριμήνου λένε για τη 12.5. Άρα μετά τα μέσα Μαϊου. Ίσως πρώτα η CN και μετά οι global (EU κλπ). Θα δούμε...

 

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προς το τέλος του δεύτερου τριμήνου λένε για τη 12.5. Άρα μετά τα μέσα Μαϊου. Ίσως πρώτα η CN και μετά οι global (EU κλπ). Θα δούμε...

 

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

 

Oκ σε ευχαριστώ

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Το google pay που χρησιμοποιώ με revolut έχει αρχίσει να γίνετε αργό στην συναλλαγή με τα pos, στις αρχές που το χρησιμοποίησα με το που πλησίαζα τα pos πέρναγε η αγορά, έχει κάποιος παρόμοιο θέμα?
Link to comment
Share on other sites

Oκ σε ευχαριστώ
Μάλλον είμαι πολύ αισιόδοξος... Στην παρακάτω λίστα δεν υπάρχει ακόμα εκτίμηση για το rollout κάποιας global 12.5 στο Poco F2 Pro (aka K30 pro 5g). Μόνο CN closed beta που είναι αρκετό καιρό τώρα διαθέσιμες... Ούτε MI, ούτε EU είναι στον ορίζοντα (τουλάχιστον μέχρι και το δεύτερο τρίμηνο του 21). Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τη μεγάλη πλειοψηφία των συσκευών που έχει ανακοινωθεί ότι θα πάρουν 12.5.

https://piunikaweb.com/2021/03/06/xiaomi-miui-12-5-update-eligible-devices-release-rollout-tracker/

 

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει να με εκνευρίζει πολύ αυτή η τελευταία ενημέρωση... Δεν δουλεύει καθόλου καλά πλέον το PiP ίδιος όταν κάνω βίντεο κλήση.. εξαφανίζεται! Και τώρα τελευταία έχει αρχίσει να κολλάει και όταν με καλούν.. Βγάζει κλείσεις, που τις έχω στις αγαπημένες , σαν ενοχλητικές και κολλάει και δεν μπορώ να απαντήσω! Πραγματικά έχω μετανιώσει και όποιος τυχερός δεν την έχει κάνει ακόμα ας περιμένει...
Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει να με εκνευρίζει πολύ αυτή η τελευταία ενημέρωση... Δεν δουλεύει καθόλου καλά πλέον το PiP ίδιος όταν κάνω βίντεο κλήση.. εξαφανίζεται! Και τώρα τελευταία έχει αρχίσει να κολλάει και όταν με καλούν.. Βγάζει κλείσεις, που τις έχω στις αγαπημένες , σαν ενοχλητικές και κολλάει και δεν μπορώ να απαντήσω! Πραγματικά έχω μετανιώσει και όποιος τυχερός δεν την έχει κάνει ακόμα ας περιμένει...

 

To PiP μεγάλη υπόθεση και το χειρότερο bug για μένα της έκδοσης αυτής. Θα έλεγα και τα bubbles του messenger, αλλά ευτυχώς τα έχω καταργήσει καιρό. Επίσης τα crashes των εφαρμογών όταν σε καλούν πολύ ενοχλητικό και χωρίς λογική ("η εφαρμογή τηλέφωνο-messenger κτλ δεν ανταποκρίνεται").

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εγγραφής κλήσεων που να δουλεύει στο κινητό μας . Οτι έχω δοκιμάσει έχει προβλήματα.Μπορούμε να βάλουμε τον dialer τις miui
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εγγραφής κλήσεων που να δουλεύει στο κινητό μας . Οτι έχω δοκιμάσει έχει προβλήματα.Μπορούμε να βάλουμε τον dialer τις miui

 

Αν περάσεις τη ROM της κοινότητας της xiaomi.miui.hellas την XTRV θα έχεις τον παλιό dialer της miui με την εγγραφή φωνής.

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις τη ROM της κοινότητας της xiaomi.miui.hellas την XTRV θα έχεις τον παλιό dialer της miui με την εγγραφή φωνής.

 

Αν ζητήσω να γίνει unlock η συσκευή για να ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση μέχρι να ξεκλειδωθεί, θα χάσω δεδομένα;

Δεν θυμάμαι και βαριέμαι να το κάνω τώρα backup!

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητήσω να γίνει unlock η συσκευή για να ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση μέχρι να ξεκλειδωθεί, θα χάσω δεδομένα;

Δεν θυμάμαι και βαριέμαι να το κάνω τώρα backup!

 

Μέχρι το ξεκλείδωμα όχι... Αλλά στο ξεκλείδωμα θα τα χάσεις όλα,και με το πέρασμα της ρομ είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί και format data που σημαίνει οτι θα κανεις format και τον εσωτερικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F2 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...