Jump to content

Poco F2 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα πράματα είναι απλά. Αν θέλετε να μείνετε σε MIUI και θέλετε ειδοποιήσεις κατευθείαν,

1. πάτε στο app info στις εφαρμογές που θέλετε και επιλέγετε don't optimize.

2. για να μένουν ανοιχτές οι εφαρμογές και να μη κλείνουν κατευθείαν, πατάτε την κλειδαριά στο recents menu.

 

Η διαχείρηση RAM του MIUI (στο συγκεκριμένο κινητό τουλάχιστον) είναι άθλια. Θα λυθεί το πρόβλημα αν ασχοληθεί η Xiaomi να το διορθώσει με κάποιο update ή όταν επιτέλους βγει κάποιος custom kernel. Ελπίζω για το 2ο.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Τα πράματα είναι απλά. Αν θέλετε να μείνετε σε MIUI και θέλετε ειδοποιήσεις κατευθείαν,

1. πάτε στο app info στις εφαρμογές που θέλετε και επιλέγετε don't optimize.

2. για να μένουν ανοιχτές οι εφαρμογές και να μη κλείνουν κατευθείαν, πατάτε την κλειδαριά στο recents menu.

 

Η διαχείρηση RAM του MIUI (στο συγκεκριμένο κινητό τουλάχιστον) είναι άθλια. Θα λυθεί το πρόβλημα αν ασχοληθεί η Xiaomi να το διορθώσει με κάποιο update ή όταν επιτέλους βγει κάποιος custom kernel. Ελπίζω για το 2ο.

 

Και αυτα να κάνεις στις μισές εφαρμογές πάλι οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται στην ώρα τους. Οπότε δεν είναι τόσο απλά όσο τα λες. Εκτός κ αν έχετε συνηθίσει με το MIUI με αυτή την λογική ή απλά δεν σας χρειάζεται να έρχονται στην ώρα τους οι ειδοποιήσεις..

 

Με όλα στοκ ROM πάντα, και με ανοιχτή οθόνη και εφαρμογή πάλι πιο αργά έρχονται σε σχέση πχ με το oneplus 5T που έχω και είναι στην αναμονή. Όπου κ το 5T είναι πιο αργό σε αυτό το κομμάτι σε σύγκριση με το 7T που έχει η γυναίκα.

 

Τέλος πάντων δεν επιμένω γιατί δεν κάνουν όλοι την ίδια χρήση στα κινητά τους. Αν θες κάτι να έρθει το ίδιο δευτερόλεπτο και όχι σε 2-3 ή 10 λεπτά έχει διαφορά.. Μια ειδοποίηση από την άλλη στο YouTube κ να αργήσει 2-3 10 λεπτά δεν νομίζω το 99% των χρηστών καν να το καταλάβει.

 

Από την άλλη μπορείτε να μου πείτε εγώ φταίω που διάλεξα MIUI

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πρόβλημα τού software,, θέλει δουλειά,, κάποιο update (!).

Έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ, και ο λόγος είναι,

μόνο και μόνο, για τις ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέμε για ειδοποιήσεις, εμένα μου είχε πρόβλημα και από το mi5 το Google Play Store δε μου κάνει αυτόματα τις ενημερώσεις ούτε και δείχνει αν υπάρχουν διαθέσιμες! Μήπως ξέρεις κανείς εδώ τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Billator δεν ήξερα ότι υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα. Δεν το έψαξα τόσο πολύ. Έκατσα ίσα ίσα μια βδομάδα με stock MIUI μέχρι να ξεκλειδώσω bootloader κι άλλη μία με Xiaomi.eu μέχρι που βγήκαν οι AOSP custom ROM και ξεμπέρδεψα μια και καλή από MIUI. Δυστυχώς, κι εγώ, έχοντας συνηθίσει τόσα χρόνια στο Oxygen OS, το ότι πήρα κινητό με MIUI ήταν μεγάλο downgrade.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο poco 2 email να συγχρονιζονται, όλες σχεδόν τις εφαρμογές social (Facebook, messenger, Tapatalk, instagram, viber, Twitter, telegram) και πολλές άλλες(revolut, YouTube, lidl, banggood,gear Best) και οι ίδιες ακριβώς εφαρμογές και λογαριασμοί υπάρχουν και σε ένα Samsung A7, οι ειδοποιήσεις έρχονται και στα δύο κινητά ταυτόχρονα και μερικές φορές στο poco 2 με 3 δευτερόλεπτα νωρίτερα..

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Billator δεν ήξερα ότι υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα. Δεν το έψαξα τόσο πολύ. Έκατσα ίσα ίσα μια βδομάδα με stock MIUI μέχρι να ξεκλειδώσω bootloader κι άλλη μία με Xiaomi.eu μέχρι που βγήκαν οι AOSP custom ROM και ξεμπέρδεψα μια και καλή από MIUI. Δυστυχώς, κι εγώ, έχοντας συνηθίσει τόσα χρόνια στο Oxygen OS, το ότι πήρα κινητό με MIUI ήταν μεγάλο downgrade.

 

Ποια custom rom τρέχεις;

Εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Όταν χτυπάτε ελαφρά την πλάτη του κινητού κοντά στις κάμερες, κάνει θόρυβο σαν κάτι να κουνιέται μέσα ή μόνο σε μένα συμβαίνει;;;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Όταν χτυπάτε ελαφρά την πλάτη του κινητού κοντά στις κάμερες, κάνει θόρυβο σαν κάτι να κουνιέται μέσα ή μόνο σε μένα συμβαίνει;;;

 

Ευχαριστώ!

 

Σε εσενα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παλιά είχα διαβάσει, για διαφορετικό κινητό, ότι είναι ο μηχανισμός της κάμερας,, το ζουμ (;).

Δεν είμαι σίγουρος, ψαξτο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά, νέος κάτοχος και γω εδω και 1 βδομάδα. Παράλληλα έχω και το f1 που ακομα και σήμερα είναι εξαιρετικό!

 

Έχει περάσει κάποιος την stable xiaomi.eu rom την 12.1.3 με android 11? Την έχω βάλει με magisk kai twrp φυσικά και οταν πάω να ενεργοποιήσω ενα dual app κρασάρει ο launcher η κάνει επανεκκίνηση. Επίσης δε φαίνεται να δέχεται το annimation speed στο 0.5 που το χω ρυθμίσει. Έχει δει κανείς κάτι παρόμοιο;

 

Κατα άλλα πολύ δυνατό τηλέφωνο, λίγο βαρύ και αρκετα μεγάλο , αλλά χωρις τρυπες και μπεζελς με χορταστική οθόνη. Οι κάμερες είναι καλές αλλά η gcam φαίνεται να χρειάζεται. Ο μάκρο όλα τα λεφτά! Μπαταρία το μέγιστο που είδα ήταν 6μιση ώρες οθόνη και 20% να απομένει. Γρήγορο σε όλα εννοείται και εντύπωση μου έχει κάνει που σε αρκετό σκίσιμο δε ζεσταίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να συνδέσω το κινητό με την τηλεόραση ως κοντρόλ μέσω υπερύθρων και δεν μπορώ. Υπάρχει κάπου ενεργοποίηση των υπερύθρων; Δεν βρίσκω τίποτε στο μενού του τηλεφώνου.

 

2ον, χθές έκανα την πρώτη μου προπόνηση καταγράφοντάς την με το κινητό. Στον 1,5 χρόνο που είχα το samsung s10 δεν είχα ούτε μια φορά πρόβλημα με gps κλπ. Χθές λοιπόν με το νέο μου κινητό, σε 1 ώρα τρέξιμο έβγαλε πάνω απο 30 φορές το μήνυμα παύση της άσκησης!!! Ενώ εγώ συνέχιζα το τρέξιμο. Και αναγκαζόμουν και το έβγαζα απο την τσέπη της φόρμας και έβαζα χειροκίνητα... συνέχιση της άσκησης!

Επίσης έκανε κάποιες στιγμιαίες μικροδιακοπές με τα bluetooth ακουστικά μου. Για κλάσμα δευτερολέπτου. Λες και η σύνδεση ήταν στο όριο της επικοινωνίας μεταξύ των 2 συσκευών!!!!!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

 

2ον, χθές έκανα την πρώτη μου προπόνηση καταγράφοντάς την με το κινητό. Στον 1,5 χρόνο που είχα το samsung s10 δεν είχα ούτε μια φορά πρόβλημα με gps κλπ. Χθές λοιπόν με το νέο μου κινητό, σε 1 ώρα τρέξιμο έβγαλε πάνω απο 30 φορές το μήνυμα παύση της άσκησης!!! Ενώ εγώ συνέχιζα το τρέξιμο. Και αναγκαζόμουν και το έβγαζα απο την τσέπη της φόρμας και έβαζα χειροκίνητα... συνέχιση της άσκησης!

Επίσης έκανε κάποιες στιγμιαίες μικροδιακοπές με τα bluetooth ακουστικά μου. Για κλάσμα δευτερολέπτου. Λες και η σύνδεση ήταν στο όριο της επικοινωνίας μεταξύ των 2 συσκευών!!!!!

 

Πρέπει να βγάλεις την εφαρμογή από την MIUI εξοικονόμηση μπαταρίας. Μετά δεν θα σε κόβει. Γενικά αυτό ισχύει σε όλα τα κινητά που χρησιμοποιούν default την εξοικονόμηση ενέργειας κ όλες οι fitness/tracking εφαρμογές στο θυμίζουν αυτό συνήθως κατά την εγκατάσταση.

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βγάλεις την εφαρμογή από την MIUI εξοικονόμηση μπαταρίας. Μετά δεν θα σε κόβει. Γενικά αυτό ισχύει σε όλα τα κινητά που χρησιμοποιούν default την εξοικονόμηση ενέργειας κ όλες οι fitness/tracking εφαρμογές στο θυμίζουν αυτό συνήθως κατά την εγκατάσταση.

 

Πήγα εκεί που λέει μπαταρία και απόδοση και μέσα υπήρχε πεδίο ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ και μέσα εκεί ...εξοικονόμηση μπαταρίας και εξαιρετική εξοικονόμηση μπαταρίας.

Και τα 2 όμως τα έχω off.

Υπάρχει και κάπου αλλού που πρέπει να ψάξω;

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα εκεί που λέει μπαταρία και απόδοση και μέσα υπήρχε πεδίο ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ και μέσα εκεί ...εξοικονόμηση μπαταρίας και εξαιρετική εξοικονόμηση μπαταρίας.

 

Και τα 2 όμως τα έχω off.

 

Υπάρχει και κάπου αλλού που πρέπει να ψάξω;

Στην εφαρμογή αν την πατήσεις για κάποια δευτερόλεπτα σου βγάζει από πάνω ένα θαυμαστικό, αν πατήσεις εκεί σε πάει στις πληροφορίες εφαρμογής, κάπου εκεί γράφει εξοικονόμηση μπαταρίας, πάτησε μέσα και επέλεξε χωρίς περιορισμούς. Επίσης μη ξεχάσεις να την κλειδώσεις στο παρασκήνιο πατάς το τετράγωνο από τα κουμπιά πλοήγησης κρατάς πατημένη την εφαρμογή και μετά πατάς την κλειδαριά!
Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή αν την πατήσεις για κάποια δευτερόλεπτα σου βγάζει από πάνω ένα θαυμαστικό, αν πατήσεις εκεί σε πάει στις πληροφορίες εφαρμογής, κάπου εκεί γράφει εξοικονόμηση μπαταρίας, πάτησε μέσα και επέλεξε χωρίς περιορισμούς. Επίσης μη ξεχάσεις να την κλειδώσεις στο παρασκήνιο πατάς το τετράγωνο από τα κουμπιά πλοήγησης κρατάς πατημένη την εφαρμογή και μετά πατάς την κλειδαριά!

 

Το δεύτερο που λες δεν το κατάλαβα. Το κλείδωμα παρασκηνίου εννοώ και πιο είναι το τετράγωνο κουμπί πλοήγησης. Το άλλο όμως το έκανα και βρήκα κάποιες τροποποιήσεις. Μένει αύριο στην προπόνηση να δω τι άλλαξε. Και σήμερα πάντως έκανε τα ίδια με χθές. Συνεχώς διακοπές!!!!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο που λες δεν το κατάλαβα. Το κλείδωμα παρασκηνίου εννοώ και πιο είναι το τετράγωνο κουμπί πλοήγησης. Το άλλο όμως το έκανα και βρήκα κάποιες τροποποιήσεις. Μένει αύριο στην προπόνηση να δω τι άλλαξε. Και σήμερα πάντως έκανε τα ίδια με χθές. Συνεχώς διακοπές!!!!
Αυτό το τετράγωνο κουμπί εννοώ στην πρώτη εικόνα (εαν το έχεις με gestures σύρε από τέρμα κάτω προς τα πάνω και κράτησε το δάχτυλο κάπου στην μέση της οθόνης για 2"), θα σου βγάλει την εφαρμογή (εφόσον την έχεις ανοίξει πρώτα) θα πατήσεις πάνω της για 2 δευτερόλεπτα και μετά θα πατήσεις στην κλειδαριά.f8f44b3e089e98593008ed39e8cf4068.jpga104fd57a42f2f76c3faec13fed4967a.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι γαματη θήκη η ringke!!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πραγματικά οτι καλύτερο για καθε μαρκα συσκευής.

.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τετράγωνο κουμπί εννοώ στην πρώτη εικόνα (εαν το έχεις με gestures σύρε από τέρμα κάτω προς τα πάνω και κράτησε το δάχτυλο κάπου στην μέση της οθόνης για 2"), θα σου βγάλει την εφαρμογή (εφόσον την έχεις ανοίξει πρώτα) θα πατήσεις πάνω της για 2 δευτερόλεπτα και μετά θα πατήσεις στην κλειδαριά.f8f44b3e089e98593008ed39e8cf4068.jpga104fd57a42f2f76c3faec13fed4967a.jpg

 

Αν και δεν κατάφερα να βρω το κλειδωμα που μου δείχνεις, μρ υην άλλη ενέργεια που μου είπες και ρύθμισα, πήγε καλά σήμερα. Δεν είχα το πρόβλημα των συνεχών παύσεων. Που και που βέβαια είχα κάτι θεματάκια. ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΆ οκ!!!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

https://www.techfreaks.gr/item/1909-merikes-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CF%80%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-miui-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B5

 

Διάβασε ,.δεν είναι δύσκολο, να κλειδώσει μια εφαρμογή

Πάτα το κάτω αριστερά, και επέλεξε την εφαρμογή, πρέπει να τις βλέπετε, κάνοντας αριστερά- δεξιά με το δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Την παρήγγειλα και εγώ, την διάφανη μπλέ.
Δεν είναι μπλε...... Είναι διαφανη με απόχρωση του γκρι και παίρνει το χρώμα του κινητού που θα μπει μέσα.....

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις Ringke το γύρω γύρω είναι μπλε ή μαύρο, εκτός αν βρήκες εντελώς διάφανη (βγαίνει για μερικά κινητά) οπότε δώσε link γιατί με ενδιαφέρει!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις Ringke το γύρω γύρω είναι μπλε ή μαύρο, εκτός αν βρήκες εντελώς διάφανη (βγαίνει για μερικά κινητά) οπότε δώσε link γιατί με ενδιαφέρει!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το γύρω γύρω είναι μαύρο, η πλάτη είναι διαφανη και παίρνει το χρώμα του κινητού που μπαίνει μέσα... Σου στέλνω σε πμ...

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F2 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...