Jump to content

Poco F2 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, ερώτηση προς τους κατόχους

Όσον αφορά τον φακό telephoto-macro τι εμπειριες έχουμε? Ημίμετρο που κάνει απλά τη δουλειά τη μέρα, χρήσιμο εργαλείο σαν κανονικός τηλεφακος και ας μην έχει ois?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφακό δεν έχει. Κόβει από τον κύριο για μακρινές οπότε ίσως καλύτερα να βγάλει κανείς 64MP και να την κόψει. Ο ευρυγώνιος έχει καλό εύρος αλλά είναι μέσης αποδοσης. Ούτε φανταστικός, ούτε κακός. Ο macro είναι φανταστικός! Βγάζει απίστευτες φωτογραφίες! Έχει και auto focus και κάνει θαύματα!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφακό δεν έχει. Κόβει από τον κύριο για μακρινές οπότε ίσως καλύτερα να βγάλει κανείς 64MP και να την κόψει. Ο ευρυγώνιος έχει καλό εύρος αλλά είναι μέσης αποδοσης. Ούτε φανταστικός, ούτε κακός. Ο macro είναι φανταστικός! Βγάζει απίστευτες φωτογραφίες! Έχει και auto focus και κάνει θαύματα!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

(Macro) που το βρίσκουμε αυτό γιατί είμαι λίγο άσχετος.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

(Macro) που το βρίσκουμε αυτό γιατί είμαι λίγο άσχετος.Ευχαριστω

 

Κάμερα, Μενού (πάνω δεξιά), Σούπερ Μάκρο

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Σημερα απέκτησα κι εγώ το κινητό που ζαχάρωνα τόσο καιρό. Ερχόμενος απο redmi note 9 pro, φανερή διαφορά στην ποιότητα κατασκευής και φυσικά την οθονάρα.

Ανυπομονώ να δω σε καθημερινή χρήση πως είναι, και να τεστάρω λίγο και τις κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Απο σήμερα κι εγώ στην παρέα σας. Έκανα ανταλλαγή δίνοντας το S10 μου. Μια πρώτη ερώτηση. Το Poco έχει δυνατότητα διπλών εφαρμογών όπως είχα στο Samsung; Διπλό FB για παράδειγμα. Εαν όχι, θα κατεβάσω εφαρμογή. Όμως θα προτιμούσα το να έχει το ίδιο το κινητό.

Επίσης, εαν υπάρχει σε καταστήματα εντός Ελλάδος κάποια καλή θήκη διότι αυτή που έχει στην συσκευασία είναι τραγική. Χοντρή και σκληρή. Θα ήθελα κάτι πιο "σιλικονάτο" ή και κάτι πιο ποιοτικό. Και στήριγμα ψάχνω, να βάζω πλάγια το κινητό να στέκεται.

Εντυπώσεις γενικά, θα γράψω σύντομα.

Ευχαριστώ πολύ.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Απο σήμερα κι εγώ στην παρέα σας. Έκανα ανταλλαγή δίνοντας το S10 μου. Μια πρώτη ερώτηση. Το Poco έχει δυνατότητα διπλών εφαρμογών όπως είχα στο Samsung; Διπλό FB για παράδειγμα. Εαν όχι, θα κατεβάσω εφαρμογή. Όμως θα προτιμούσα το να έχει το ίδιο το κινητό.

 

Επίσης, εαν υπάρχει σε καταστήματα εντός Ελλάδος κάποια καλή θήκη διότι αυτή που έχει στην συσκευασία είναι τραγική. Χοντρή και σκληρή. Θα ήθελα κάτι πιο "σιλικονάτο" ή και κάτι πιο ποιοτικό. Και στήριγμα ψάχνω, να βάζω πλάγια το κινητό να στέκεται.

 

Εντυπώσεις γενικά, θα γράψω σύντομα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Για τις διπλότυπες εφαρμογές, πηγαίνεις είτε στην εφαρμογή "Ασφάλεια" και το βρίσκεις τέρμα κάτω ή ρυθμίσεις/εφαρμογές /διπλότυπες εφαρμογές.

Για θήκη δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω μιας και έχω του κουτιού, βαριόμουν να το ψάξω παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Γνήσιο καπάκι πίσω,που βρισκω ?

Δυστυχώς έσπασε..

Η έστω εξωτερικό αλλά γρήγορα?

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μετά από δύο βδομάδες χρήσης να κάνω κ εγώ μερικές ερωτήσεις.

Ποιον browser χρησιμοποιείτε? Μέχρι τώρα στα προηγούμενα κινητά χρησιμοποιούσα τον Samsung beta. Εδώ κάποιες φορές το βλέπω να κομπιάζει. Όχι πάντα αλλά κάποιες φορές το κάνει. Παρεπιπτόντως ξεκίνησα να χρησιμοποιώ τον μαμά browser κ φαίνεται πολύ καλός.

Επίσης... Έχω βάλει γυαλάκι κ κάποιες φορές δεν πιάνει το δακτυλικό. Μάλλον είναι λογικό..? Εσείς το έχετε με το screen protector που ήρθε?

Για θήκη μιας κ έγινε η ερώτηση πιο πάνω. Η carbon fiber φαίνεται καλή-την έχω παραγγείλει κ την περιμένω από Κίνα.

Χρησιμοποιώ αυτές που είναι ανοιχτές πάνω κάτω κ μετά από ψάξιμο βρήκα κ παράγγειλα αυτή που έχει μέσα στη συσκευασία το k30 pro.

Έχω την εντύπωση ότι δεν μου δουλεύει σωστά η aod. Ενώ δηλαδή το έχω να είναι κλειστή από 12 το βράδυ μέχρι 7 το πρωί αυτό μάλλον είναι ενεργό συνέχεια..

Το ψάχνω..

Κατά τα άλλα χορταστική οθόνη κ ωραία features η miui κ μόλις ανακάλυψα ότι όταν έχεις ειδοποίηση ανάβει σε διαφορετικό κάθε φορά -ανάλογα με την ειδοποίηση- χρώμα στη σέλφι κάμερα.

Αυτά προς το παρόν.

Α κ ένα τελευταίο. Έβαλα τον nova γιατί το μόνο που με χάλασε στον poco launcher είναι ότι έχει περιορισμό στις στήλες κ γραμμές. Υπάρχει λύση για αυτό?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Νova έχω και εγώ. aod κλειστή, δεν εμπιστεύομαι.

Νομίζω έχει προβλήματα στο software, και custom rom,, από xiaomi.eu,, είχε θέματα,, δεν δούλευαν οι ειδοποιήσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τις διπλότυπες εφαρμογές, πηγαίνεις είτε στην εφαρμογή "Ασφάλεια" και το βρίσκεις τέρμα κάτω ή ρυθμίσεις/εφαρμογές /διπλότυπες εφαρμογές.

Για θήκη δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω μιας και έχω του κουτιού, βαριόμουν να το ψάξω παραπάνω...

 

Νομίζω δουλεύει μόνον με μαμά launcher, με νόβα όχι,, έβγαλε μήνυμα το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, κάτοχος εδώ κ περίπου 10 μέρες του κινητού.

 

Μπορώ να πω στις πρώτες 2 μέρες η μπαταρία ήταν για κλάματα. Απαράδεκτο να βγάζει 4-5 ώρες SOT με συνεχόμενη χρηση στην out of the box εμπειρία. Μετά από κάποιες ρυθμίσεις έφτασα 11-12 ώρες SOT σε χρήση 1 μέρας και σε χρήση 2 ημερών 4-5.5 ώρες SOT. AOD συνέχεια ανοιχτό, λόγο lockdown δεδομένα δεν χρησιμοποιώ και οι κλήσεις γίνονται μέσω vowifi.

 

Απλά για να είμαι ειλικρινής έρχομαι από Oneplus 5T και το overall daily experience στο Poco είναι οριακά ίδιο αν όχι χειρότερο με το 5Τ που είναι κ 3 χρόνων κάτι που με ξενέρωσε άπειρα στην αρχή, ειδικά στο γεγονός ότι οι ειδοποιήσεις πάνε περίπατο στο MIUI οπότε θυμηθεί χτυπάει Περισσότερο το σώζει η τεράστια αυτονομία που βγαζει και η notchless οθόνη. Ελπίζω να βρω λύσεις κ για τα υπόλοιπα.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το super macro;Όταν το βάζω θολώνει η κάμερα
Δοκιμασε να πας πολύ κοντά την κάμερα σε ένα μικρό αντικείμενο και θα καταλάβεις τι είναι το super macro..

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους, κάτοχος εδώ κ περίπου 10 μέρες του κινητού.

 

 

 

Μπορώ να πω στις πρώτες 2 μέρες η μπαταρία ήταν για κλάματα. Απαράδεκτο να βγάζει 4-5 ώρες SOT με συνεχόμενη χρηση στην out of the box εμπειρία. Μετά από κάποιες ρυθμίσεις έφτασα 11-12 ώρες SOT σε χρήση 1 μέρας και σε χρήση 2 ημερών 4-5.5 ώρες SOT. AOD συνέχεια ανοιχτό, λόγο lockdown δεδομένα δεν χρησιμοποιώ και οι κλήσεις γίνονται μέσω vowifi.

 

 

 

Απλά για να είμαι ειλικρινής έρχομαι από Oneplus 5T και το overall daily experience στο Poco είναι οριακά ίδιο αν όχι χειρότερο με το 5Τ που είναι κ 3 χρόνων κάτι που με ξενέρωσε άπειρα στην αρχή, ειδικά στο γεγονός ότι οι ειδοποιήσεις πάνε περίπατο στο MIUI οπότε θυμηθεί χτυπάει Περισσότερο το σώζει η τεράστια αυτονομία που βγαζει και η notchless οθόνη. Ελπίζω να βρω λύσεις κ για τα υπόλοιπα.

Τι ρυθμίσεις έκανες και έχεις τέτοιο sot?

Επίσης όταν λες πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις?

Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια xiaomi και κατ' επέκταση miui και πότε δεν είχα πρόβλημα με ειδοποιήσεις, όλα μου έρχονται κανονικά...

 

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να είμαι ειλικρινής έρχομαι από Oneplus 5T και το overall daily experience στο Poco είναι οριακά ίδιο αν όχι χειρότερο με το 5Τ που είναι κ 3 χρόνων κάτι που με ξενέρωσε άπειρα στην αρχή, ειδικά στο γεγονός ότι οι ειδοποιήσεις πάνε περίπατο στο MIUI οπότε θυμηθεί χτυπάει Περισσότερο το σώζει η τεράστια αυτονομία που βγαζει και η notchless οθόνη. Ελπίζω να βρω λύσεις κ για τα υπόλοιπα.

Δεν είσαι ο μόνος. Εγώ προέρχομαι από OnePlus 5 και είναι ξεκάθαρο ότι το 5άρι (πάντα με Oxygen OS από Android 7 μέχρι 10) ήταν πιο smooth απ' το F2 Pro είτε με MIUI είτε με custom ROM. Κι έχω και στα 2 το ίδιο ακριβώς setup με τις ίδιες εφαρμογές.

 

Απ' τη μια, το MIUI είναι το χειρότερο Android skin κι απ' την άλλη, οι AOSP custom ROM του F2 Pro είναι σε πολύ πρώιμο επίπεδο με αρκετά λαγκάκια και προβληματάκια που δεν τις καθιστούν ακόμα σταθερές. Πίστευω ότι με τον καιρό θα στρώσει η κατάσταση.

 

Για τις ειδοποιήσεις που λες στο MIUI, θα σου πρότεινα απ το app info να απενεργοποιήσεις το battery optimization για τις εφαρμογές με τις οποίες έχεις θέμα κι επειδή έχει πολύ κακή διαχείριση RAM, στις εφαρμογές που θες να μένουν ανοιχτές, πάτα την κλειδαριά απ τα recents.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

 

Πως την βάζουμε; Απλά πατάμε στο λίνκ ή θέλει κάποια διαδικασία;

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

[/color]Τι ρυθμίσεις έκανες και έχεις τέτοιο sot?

Επίσης όταν λες πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις?

Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια xiaomi και κατ' επέκταση miui και πότε δεν είχα πρόβλημα με ειδοποιήσεις, όλα μου έρχονται κανονικά...

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απενεργοποίησα από παντού τις διαφημίσεις, απενεργοποίησα / έσβησα (όπου γινόταν) τα άχρηστα google apps και miui apps, απενεργοποίησα το system traceur μέσω adb, όπως κ έτρεξα ένα app optimization πάλι μέσω adb

adb shell pm disable-user com.android.traceur
adb shell cmd package bg-dexopt-job

Και κάνω τουλάχιστον 1 εκκαθάριση την ημέρα, επειδή αν κ με android 10 η xiaomi δεν χρησιμοποιεί το function για το auto clean.

 

Το κινητό το χρησιμοποιώ για δουλειά, έχω περίπου 12 επαγγελματικα email, apps που πρέπει να στέλνουν ειδοποιήσεις όταν συμβαίνει κάτι λάθος κ πολλές άλλες. Εε στο 90% των περιπτώσεων απλά καθυστερούν από μερικά λεπτά έως δεν δείχνουν ειδοποιήση πότε μέχρι να ανοίξω το app. Και φυσικά σε όλα αυτά τα app έχω απενεργοποιήσει την εξοικονόμηση ενέργειας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είσαι ο μόνος. Εγώ προέρχομαι από OnePlus 5 και είναι ξεκάθαρο ότι το 5άρι (πάντα με Oxygen OS από Android 7 μέχρι 10) ήταν πιο smooth απ' το F2 Pro είτε με MIUI είτε με custom ROM. Κι έχω και στα 2 το ίδιο ακριβώς setup με τις ίδιες εφαρμογές.

 

Απ' τη μια, το MIUI είναι το χειρότερο Android skin κι απ' την άλλη, οι AOSP custom ROM του F2 Pro είναι σε πολύ πρώιμο επίπεδο με αρκετά λαγκάκια και προβληματάκια που δεν τις καθιστούν ακόμα σταθερές. Πίστευω ότι με τον καιρό θα στρώσει η κατάσταση.

 

Για τις ειδοποιήσεις που λες στο MIUI, θα σου πρότεινα απ το app info να απενεργοποιήσεις το battery optimization για τις εφαρμογές με τις οποίες έχεις θέμα κι επειδή έχει πολύ κακή διαχείριση RAM, στις εφαρμογές που θες να μένουν ανοιχτές, πάτα την κλειδαριά απ τα recents.

 

Απλά επειδή στο παρελθόν "έπαιζα" πολύ με τις rom μόλις πήρα oneplus είδα πόσο ανούσιο ήταν όλο αυτό και ξέχασα καν την ανάγκη αυτού. Όλα παίζουν τέλεια από την πρώτη μερα, πρώτο δευτερόλεπτο. Σε αυτό ξενέρωσα λίγο.

 

Για τις ειδοποιήσεις, θα δοκιμάσω απλά να μην κόβει στο background τις εφαρμογές καθόλου από το developer setting, αν και αμφιβάλλω ότι θα λειτουργήσει. Ίσως με κάποιο συνδιασμό να βγάλω άκρη. Θα δοκιμάσω για τα email κ άλλες εφαρμογές μπας κ λειτουργεί κάτι άλλο καλύτερα από το blue mail τώρα που έχω στο miui.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Για τις ειδοποιήσεις, θα δοκιμάσω απλά να μην κόβει στο background τις εφαρμογές καθόλου από το developer setting, αν και αμφιβάλλω ότι θα λειτουργήσει. Ίσως με κάποιο συνδιασμό να βγάλω άκρη. Θα δοκιμάσω για τα email κ άλλες εφαρμογές μπας κ λειτουργεί κάτι άλλο καλύτερα από το blue mail τώρα που έχω στο miui.

 

Billator έχεις κλειδώσει την εφαρμογή που θες να μην χάνετε όταν κάνεις καθαρισμό τα app?

LeEco Le Max 2 EUI 30s-V23 / Poco F2 pro
Link to comment
Share on other sites

Billator έχεις κλειδώσει την εφαρμογή που θες να μην χάνετε όταν κάνεις καθαρισμό τα app?

 

Ναι έχω κλειδώσει σε όσες έχω έντονο πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις. Βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά δεν μπορώ να πω ότι λύθηκε το πρόβλημα. Τουλάχιστον τώρα καθυστερούν μόνο 5-20 λεπτα ενώ πριν ίσως ήθελε ώρες ή να ανοίξω πρώτα την εφαρμογή.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη στιγμή, κατάλαβα ότι είχε θέμα, δεν εμφανιζε τις ειδοποιήσεις, με τον nova launcher, δεν έδειχνε τους αριθμούς ειδοποιησεων.

Πέρασα custom rom, από xiaomi.eu, τα ίδια, και το παράτησα., και έχω το realme.

Τώρα έχω official firmware, και root without twrp,

Πιστεύω ότι είναι θέμα software.

Link to comment
Share on other sites

Με την μαμά έχω όλες της ειδοποιήσεις,τι ακριβώς σας κάνει?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μου έπεσε στο πάτωμα με την μαμά θήκη και έσπασε η πλάτη... δεν ήξερα ότι ήταν τόσο εύθραστη. Που την αλλάζω τώρα?

 

Αθραυστο δεν υπαρχει ακομα φιλε μου,σε κντ 3πλασιας τιμης απο 25 εκατοστα απο το τραπεζακι εσπασε.....βρες καποιο τοπικο καταστημα με κντα στην περιοχη σου να στην αλλαξουν,εκτος εαν πιανουν τα χερια σου που λενε και το κανεις μονο σου.Τσεκαρε και κανα βιντεακι να δεις πως.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα καθυστερούν οι ειδοποιήσεις...

Σαν να κολλάει κάτι και σε κάποια φάση σκάνε όλες μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως κλειδώνει η εφαρμογή για να μην αλλάζει η ρύθμιση για τις ειδοποιήσεις;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F2 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...