Jump to content

UFS:SkHynix vs Micron vs toshiba


ernesto1983
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

guys ανοιγω αυτο το θεμα για να δουμε κατι που παρατητησα στα Pixel 4 xl προς το παρον

το θεμα αφορα το just black.οσα pixel 4 xl μαυρα τεσταρα απο φιλους τρεχοντας απο το playstore την εφαρμογη andobench 5

μου βγαζει καποια σκορ..

τα ασπρα pixel 4 xl φορανε...

DRAM:6GB Micron LPDDR4X

UFS:64GB SKHYNIX

 

τα μαυρα pixel 4 xl φορανε...

DRAM:6GB Micron LPDDR4X

UFS:64GB MICRON

παραθετω καποια screenshots για να δειτε αλλα θελω να το δειτε και εσεις

 

Pixel 4 xl Clacier white

received-258723501937306.png

95176635-1335468446651600-7293964885157740544-n.jpg

 

Pixel 4 xl just black

Screenshot-20200501-173707.png

95611639-677869999676116-2863812338169937920-n.jpg

 

οπως βλεπεται το ασπρο μοντελο που εχει UFS SKHYNIX εχει καλυτερο read και write απο τα μαυρα μοντελα που φορανε UFS micron

για να δειτε τι φοραει το κινητο σας ειτε κατεβαζετε την εφαρμογη device hw απο το playstore ειτε κλεινοντας την συσκευη κραταμε πατημενα

Volume down+Power

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

guys ανοιγω αυτο το θεμα για να δουμε κατι που παρατητησα στα Pixel 4 xl προς το παρον

το θεμα αφορα το just black.οσα pixel 4 xl μαυρα τεσταρα απο φιλους τρεχοντας απο το playstore την εφαρμογη andobench 5

μου βγαζει καποια σκορ..

τα ασπρα pixel 4 xl φορανε...

DRAM:6GB Micron LPDDR4X

UFS:64GB SKHYNIX

 

τα μαυρα pixel 4 xl φορανε...

DRAM:6GB Micron LPDDR4X

UFS:64GB MICRON

παραθετω καποια screenshots για να δειτε αλλα θελω να το δειτε και εσεις

 

Pixel 4 xl Clacier white

received-258723501937306.png

95176635-1335468446651600-7293964885157740544-n.jpg

 

Pixel 4 xl just black

Screenshot-20200501-173707.png

95611639-677869999676116-2863812338169937920-n.jpg

 

οπως βλεπεται το ασπρο μοντελο που εχει UFS SKHYNIX εχει καλυτερο read και write απο τα μαυρα μοντελα που φορανε UFS micron

για να δειτε τι φοραει το κινητο σας ειτε κατεβαζετε την εφαρμογη device hw απο το playstore ειτε κλεινοντας την συσκευη κραταμε πατημενα

Volume down+Power

 

Ομοίως κι εγώ με το just black έχω micron.

Για το διαφορές μιλάμε στην ταχύτητα σε read και write;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι στα μαυρα pixel 4 xl το σκορ που δινει ειναι στα 644,99 περιπου λεω τωρα ενω στα ασπρα δινει 850,33 και κατι..τρεξε λιγο androbench 5 να δεις...

seguential read

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στο Reddit και στο XDA που έψαξα λίγο, τις ίδιες διαφορές έχουν και τα παλιότερα Pixel.

Έκανα ένα τεστ.

6c1d4d5ca874c36675c9b78d0351d77d.jpg

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

pixel 1/2 εχουν ufs samsung, pixel 3/3xl micron και pixel 3a/3a xl skhynix.

τα pixel 4 xl so orange 128gb ufs toshiba

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω και αυτό εδώ με OnePlus 7 Pro και UFS 3.0 μνήμη βέβαια. Απλά ένα δείγμα με τις διάφορες μεταξύ UFS 2.1 και 3.0.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

73f907b6680dcc7a85d10298aeb230c8.jpg

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και τελος ένα screenshot φίλου με Pixel 4 (όχι XL) λευκό. Και αυτό micron έχει.edc91fcbcb5bfbd651c313fea6124e51.jpg

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

To ufs αλλαζει μονο..σε ολη την σειρα PIXEL 4/4xl ειναι η DRam:6gb Micron LPDDR4X

Πες του φιλου σου να τσεκαρει στο boot menu σιγουρα θα εχει SKHynix στο λευκο

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

To ufs αλλαζει μονο..σε ολη την σειρα PIXEL 4/4xl ειναι η DRam:6gb Micron LPDDR4X

 

Πες του φιλου σου να τσεκαρει στο boot menu σιγουρα θα εχει SKHynix στο λευκο

Εγώ τώρα δοκίμασα στο δικό μου αυτό και λέει skhynix. Οπότε η εφαρμογή δεν είναι αξιόπιστη.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οι κάτοχοι Pixel 4 XL προτείνω να δοκιμάσετε και να ανεβάσετε το speed test σας και να αναφέρετε ποια έκδοση / χρώμα έχετε για να έχουμε μια γενικότερη εικόνα. Έχει ενδιαφέρον το όλο θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα 128αρια είναι Toshiba. Τα λευκά hynix κ τα μαύρα micron. Από μικρό δείγμα αλλά επειδή το έψαχνα το θέμα από το Δεκέμβρη αυτά έχω δει.

 

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα 128αρια είναι Toshiba. Τα λευκά hynix κ τα μαύρα micron. Από μικρό δείγμα αλλά επειδή το έψαχνα το θέμα από το Δεκέμβρη αυτά έχω δει.

 

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

 

Εγώ όμως έχω Black 64GB με SHkynix. Άρα ούτε αυτό ισχύει. Ίσως να είναι πιο random το φαινόμενο και να μην έχει σχέση με τα χρώματα.

Όποιος έχει micron ας αενβάσει ένα τεστάκι να δούμε διαφορές από τον δικό μου.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις το μικρο μοντελο baiosss.στα 4 xl υφισταται το θεμα!

 

Αν δεν κάνω λάθος ο Βάιος έχει το 4XL 64GB σε μαύρο χρώμα...Κανονικά έπρεπε να είχε Micron αλλά έχει Hynix αν έχω καταλάβει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο γιαννης ποιο πανω να τα δοκιμασουμε ενα test για να δουμε ....
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

εχεις το μικρο μοντελο baiosss.στα 4 xl υφισταται το θεμα!

 

Έχω το 4XL σε μαύρο. Το screenshot πιο πάνω με το απλό 4, όπως έγραψα είναι φίλου. Άλλωστε το γράφει και η υπογραφή του Tapatalk.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν κάνω λάθος ο Βάιος έχει το 4XL 64GB σε μαύρο χρώμα...Κανονικά έπρεπε να είχε Micron αλλά έχει Hynix αν έχω καταλάβει σωστά...
Σωστά. Αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω φωτο για να το δείξω εδώ, επειδή όταν αφήσω τα power button και volume down ελεύθερα, η συσκευή κάνει boot.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ιδού.

 

 

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

706c68b35369533f90f96a2092ca2adc.jpg

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Pixel 4xl White 64 817ae69982c9903ea6b6014cf8da7f0e.jpg06ba1148fd346c4058fccb56714cb889.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στην εφαρμογή σου λέει Hynix. Στο boot menu δοκίμασες να δεις; Βλέπω λίγο χαμηλότερο sequential read στο δικό σου.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ωπ!εδω εχουμε κατι σπανιο..εχουμε hynix 6gb LPDDR4X στου panoramix 77.για δες και στο boot menu τι γραφει το UFS..
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν ισχύει το θέμα με τα λευκά και μαύρα 4XL. Μπορεί να συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που ειπώθηκε αρχικά η μπορεί να είναι και random.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το ufs του γραφει micron και δινει χαμηλο σκορ απο οτι βλεπω στην εικονα που μας παρεθεσε!!να δουμε και αλλα test ωστε να εχουμε μια γνωμη!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το ufs του γραφει micron και δινει χαμηλο σκορ απο οτι βλεπω στην εικονα που μας παρεθεσε!!να δουμε και αλλα test ωστε να εχουμε μια γνωμη!
Εσύ έκανες τα τέστ;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...