Jump to content

Αγορα σκουπας ρομποτ


tzivas31
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω θέμα με τον 4090 πάρα κάτι ψιλό αστοχίες.. Έχω διαβάσει διαφορά κακά για την εταιρία, έως εκεί.. Έστειλα mail για το σκούπακι χειρός της cecotec και μου είπαν αν κατάλαβα καλά ότι θα με ειδοποίηση η gls να το παραλάβει και μπορεί να κάνει έως μήνα το service λλα ακόμη δεν έχω νεα

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eιδα ηρθε η roborock s5 max μαυρη σε κατστημα ελλαδα στα 530 ευρω και ψηνομαι να τη τσιμπησω

 

 

Την αγόρασες τελικά? Εντυπώσεις? Την ψήνω και εγώ. Έχω laminate πάτωμα, χωρίς χαλιά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ έχω παραγγείλει ήδη απο amazon.es την Deebot OZMO 900 και περιμένω να έρθει..Πιστελυω για το μαγαζί μου θα είναι πολυ καλή!Παρόλα τα 1000Pa αναρρόφηση διαβάζω σε σχόλια και reviews πως είναι μια χαρα..για να δούμε...

 

 

Εντυπώσεις? Thx

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους τους robot fans.... Ψάχνομαι και εγω παιδιά για αγορά ρομποτικής σκούπας.

 

Έχω ψάξει όσο μπορώ και έχω δει πάρα πολλά reviews αλλά αυτό από μόνο του δεν βοηθάει ίσα ίσα μπερδεύεσαι παραπάνω.

Μου κάνει εντύπωση που το θέμα εδώ δεν έχει πάρει μπροστά να γράφουν οι χρήστες μιας και η δημοτικότητα των ρομπότ vacuum έχει πάρει φωτιά με πάρα πολύ θετικά σχόλια και πάρα πολλούς χρήστες.

 

Οι εταιρίες που προσανατολιζομαι είναι xiaomi & Roborock. λόγω του ότι από την μία ή εγγύηση της info quest και από την άλλη το service που συνήθως πάνε όλες οι υπόλοιπες σκούπες που παραεισαγονται στην Ελλάδα στην https://citisaid.com/ που εκεί μπορεί να απευθυνθεί και κάποιος που έχει πάρει από Κίνα.

 

Το ποσό που διαθέτω μπορεί να φτάσει τα 650€ αρκεί οι οποίες διάφορες μεταξύ των μοντέλων να είναι χαοτικές πράγμα που δεν βλέπω και εκεί ξεκινάει το μπέρδεμα... Δηλαδή η xiaomi mop pro κοστίζει scroutz στο askadam με 2 χρόνια εγγύηση κατασκευαστή 282€ (καλα στα μεγάλα καταστήματα απλά γελάει ο κόσμος όταν πριν την blackfriday είχε 330€, κατά την διάρκεια 299€ και τώρα 499€) ενώ στο ίδιο κατάστημα ή s5 max 398€ και η s6 maxV 633€....

 

Ξέρω με το ποσό που διαθέτω θα μπορούσα να δω και τα τελευταία μοντέλα της conga (6090 ultra) ή και κάποια από irobot roomba αλλά εκεί το πράγμα δυσκολεύει ακόμα περισσότερο

 

Αν αξίζουν η διάφορες σε ποιότητα & ανθεκτικότητα κατασκευής, βελτιωμένο επεξεργαστή, hardware άρα και software, κατά πάρα πολύ λιγότερες βλάβες και errors, κατά πολύ βελτιωμένες αποδόσεις σε χαλί & σφουγκαρισμα τότε σε μια τέτοια αναβάθμιση ναι να τα δώσω αλλά δεν έχω πειστεί ότι είναι τόσο πολύ καλύτερες αντίθετα φοβάμαι μην τελικά είναι ίδιας ποιότητας με της xiaomi και απλά με καλύτερο software και κάποιους παραπάνω αισθητήρες προσπαθούν να πουλησουν τον κούκο αηδόνι...

 

Εντωμεταξύ και το σπίτι μου δεν είναι και καμιά έπαυλη... 89τμ διαμέρισμα με 4 δωμάτια και ένα χωλ...

 

Θα ήθελα αν κάποιος έχει ασχοληθεί και έχει ψάξει το θέμα την γνώμη του... Ευχαριστώ

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη γενικά για όλες τις σκούπες, τις τεχνολογίες και τα λοιπά, αλλά βλέποντας σε γειτονικό forum για την προσφορά της Roborock S5 max, μπήκα στον πειρασμό από τα καλά σχόλια, είδα και μερικά reviews και την αγόρασα.

Από 1.5 βδομάδα που την έχω, θα πω τα εξής:

Οκ, καλό φαίνεται το app, καλές επιλογές για σκούπισμα, πέρασμα με το νερό (δε το λέω σφουγγάρισμα) με no-mop και no-go zones, αλλά δεν έχω και μέτρο σύγκρισης.

Κάτι που με απογοήτευσε λίγο είναι πως το "σφουγγάρισμα" δεν εφαρμόζεται καλά στις άκρες ενός διαδρόμου. Αυτό βέβαια έχει εξήγηση λόγω ότι το navigation γίνεται με S-pattern (όχι Y-pattern όπως σε άλλες σκούπες/μοντέλα), και μάλιστα κατά μήκος. Άρα η σκούπα θα πάει παράλληλα στο περβάζι σε ένα μακρύ διάδρομο και θα αφήσει μια λωρίδα 10 πόντων "ασφουγγάριστη". Το λέω αυτό γτ οκ, κάποια review το αναφέρουν (εμμέσως), αλλά τα περισσότερα reviews την παρουσιάζουν ως "τέλεια". Οπότε για μένα, τέλεια δεν είναι, vfm το συζητάμε ναι. Στα 300€ που την πήρα (από Ali με τα ρίσκα του), υποτίθεται είναι καλή τιμή.

 

Τώρα για να αποφασίσεις, απ' ότι έχω καταλάβει, ή θα πρέπει να δώσεις π.χ. 600-700 για να τα κάνει όλα όσα μπορεί μια ρομπιτική σκούπα να κάνει ή παίρνεις κάτι στα 300 με κάποια μείον που δε τα θεωρείς βασικά.

Ρόλο επίσης παίζει αν υποστηρίζει πάνω από ένα χάρτη (π.χ. για διώροφο), αν έχει πολλά χαλιά (λένε η S5 max πάει καλά, προσωπικά δεν έχω χαλιά).

 

Αν θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο για την S5 max, ρώτα με.

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας ξεκινήσουμε με τα βασικά.. Αν λείπεις από το σπίτι τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα και μένεις μόνος. Ε μια απλή εννοώ χωρίς χαρτογράφηση είσαι οκ.. Θα κάνει μια χαρά δουλειά απλά θα αργεί. Αν θες με ραντάρ υπάρχουν αρκετές επιλογές κυρίως από Κίνα, εδώ θα βρεις μόνο xiaomi σε καλή τιμή... Η conga είναι πολύ καλές αλλά το service της cecotec είναι για τα μπάζα... Θα πρότεινα εφόσον το μαγαζί από εδώ σου δίνει εγγύηση.. Δεν είναι και καμιά επιστήμη,ειμαι κάτοχος conga 4090, πολύ ευχαριστημένος.. Η conga χουν την διαφορά ότι εκτός από το κεντρικό σκπυπακι τα μεγάλα μοντέλα έχουν και μεγάλη ισχύ αναρρόφησης.. Όταν η xiaomi και η ετερες roborock παίζουν 2000 με 2200 Pascal στην 4090 πας στα 2600 και στις 5090 πας στα 8000..ενω η σειρά 6 πάει στις 10000..σαν ποιότητα όλες της σειράς είναι πολύ καλές όπως και η αντιστοιχες roborock άλλες διαφορές είναι ότι στην conga τόσο καιρό update δεν είδα αλλά δεν έχω πετύχει και σε viomi πάρα μόνο στην εφαρμογή.. Η conga στο σφουγγαριστρα έχει αντλία αντί για απλές οπές που τρέχουν νερό.. Το σφουγγαρισμα είναι ενα τυπικό πέρασμα με νερό, αν το περνάς μέρα παρά μέρα χωρίς να έχει τίποτα ξερασμενο θα σου κάνει δουλειά με την προϋπόθεση ότι κάθε μέρα θα αλλάζεις πανάκι και κάθε δύο μέρες θα γεμίζεις νερό.. Επίσης 0ρεπει η σκούπα να είναι καθαρή καθώς αν μαζέψει λιγο χνουδι στον τροχό όπως πηγαίνει μπορεί να σου αφήνει γραμμές από τον τροχό στο δάπεδο.... Ευτυχώς η conga έχει και Y pattern που κάνει πολύ καλή δουλειά

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους... Μια ερώτηση... Έχω την viomi v3 και θέλω να αλλάξω θέση στην βάση φόρτισης(η οποία θα είναι σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού). Τι πρέπει να κάνω;; θα χρειαστεί να γίνει πάλι χαρτογράφηση όλου του σπιτιού;;

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους... Μια ερώτηση... Έχω την viomi v3 και θέλω να αλλάξω θέση στην βάση φόρτισης(η οποία θα είναι σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού). Τι πρέπει να κάνω;; θα χρειαστεί να γίνει πάλι χαρτογράφηση όλου του σπιτιού;;

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα πας σκούπα και βαση οπου αλλου θες.

 

Πιθανώς να κάνει νεα χαρτογράφηση .

 

Μπορεί όμως και οχι αν αναγνωρίσει τον ίδιο χώρο.

 

Μια δοκιμή όμως θα σου λύσει την απορία.

 

Αν δεν κανω λαθος αποθηκεύει τους τελευταίους 2 3 χαρτες ?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφασησα και πήρα την Roborock s5 max... 398€ από phone gallery με εγγύηση καταστήματος ... Και αυτοί σε περίπτωση βλάβης στέλνουν στην citisaid και όχι Κίνα και ηταν ενας από τους λόγους που την προτίμησα.

Αύριο παραλαμβάνω με "click away" και ηδη εχω δώσεις παραγγελία και περιμένω από Amazon διαφορά αξεσουάρ, πανάκια οπως και 3d καλύμματα για τους σενσορες μιας και σαλόνι έχω μαύρο μάρμαρο με νερά και αρκετά χάλια με μαύρες λωρίδες και μιας και δεν έχω σκάλες θα μου χρειαστούν.

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Roborock s5 max : Σήμερα ήταν η πρώτη δοκιμή, δημιουργία χάρτη κτλ... Είχα κάνει σωστή προετοιμασία στον χώρο να κάνει σωστή χαρτογράφηση με όσο το δυνατόν λιγότερα εμπόδια... Όλα πήγαν τέλεια εξαιρετική απόδοση τόσο στα μαρμαρα όσο και στα χάλια που έχουμε. 90τμ σε 47 λεπτά και 70% υπόλοιπο μπαταρίας. Μετά το τέλος ο κάδος γεμάτος χνουδι και τρίχες...

 

Η εφαρμογή roborock εξαιρετικά εύκολη στην χρήση σε όλους τους τομείς. Μετά την πρώτη χαρτογράφηση μου πήρε λιγότερο από 10 λεπτά για να ονομάσω - χωρίσω και επεξεργαστώ κάθε δματιο.

 

Προς το παρόν πολύ ικανοποιημένος

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να εχω link για τα καλύμματα των αισθητήρων ?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να εχω link για τα καλύμματα των αισθητήρων ?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βεβαίως https://www.ebay.com/itm/233802863032

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Roborock s5 max : Σήμερα ήταν η πρώτη δοκιμή, δημιουργία χάρτη κτλ... Είχα κάνει σωστή προετοιμασία στον χώρο να κάνει σωστή χαρτογράφηση με όσο το δυνατόν λιγότερα εμπόδια... Όλα πήγαν τέλεια εξαιρετική απόδοση τόσο στα μαρμαρα όσο και στα χάλια που έχουμε. 90τμ σε 47 λεπτά και 70% υπόλοιπο μπαταρίας. Μετά το τέλος ο κάδος γεμάτος χνουδι και τρίχες...

 

Η εφαρμογή roborock εξαιρετικά εύκολη στην χρήση σε όλους τους τομείς. Μετά την πρώτη χαρτογράφηση μου πήρε λιγότερο από 10 λεπτά για να ονομάσω - χωρίσω και επεξεργαστώ κάθε δματιο.

 

Προς το παρόν πολύ ικανοποιημένος

 

 

Πως πάει από "σφουγγάρισμα" κατά μήκος ενός διαδρόμου? Εμένα πάει παράλληλα σε κάποια σημεία και ως εκ τούτου αφήνει μια λωρίδα 5-10 πόντων ακάλυπτη. Έχω το full-width πανί αλλά και πάλι. Από το support που τους έδειξα και φώτο μου είπαν ότι φταίει και ότι το περβάζι είναι άσπρο και δεν πλησιάζει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πως πάει από "σφουγγάρισμα" κατά μήκος ενός διαδρόμου? Εμένα πάει παράλληλα σε κάποια σημεία και ως εκ τούτου αφήνει μια λωρίδα 5-10 πόντων ακάλυπτη. Έχω το full-width πανί αλλά και πάλι. Από το support που τους έδειξα και φώτο μου είπαν ότι φταίει και ότι το περβάζι είναι άσπρο και δεν πλησιάζει πολύ!

Δεν έχω βάλει σφουγγαρισμα και ούτε πρόκειται μέχρι την άνοιξη μιας και σε όλα τα δωμάτια έχω χαλιά οπότε και να ήθελα δεν μπορώ...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς κάνουν τα καλύμματα στους σενσορας;; τους κλείνουν φαντάζομαι να μην βλεπουν

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς κάνουν τα καλύμματα στους σενσορας;; τους κλείνουν φαντάζομαι να μην βλεπουν

Συνηθως οι σκουπες αποφευγουν μαυρα πατωματα (πχ μαυρα πλακακια, μαυρα πατακια κλπ) γιατι τα βλεπουν ως "κενα" που κινδυνευουν να πεσουν μεσα. Με τα καλυμματα ειναι ενας τροπος να δοκιμασουν οι ιδιοκτητες τους αν θα το ξεπερασουν αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς κάνουν τα καλύμματα στους σενσορας;; τους κλείνουν φαντάζομαι να μην βλεπουν

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο σπίτι το σαλόνι έχει μαύρο μάρμαρο με Λευκό νερά., αυτό είναι ένα δωμάτιο που η σκούπα δεν μπαίνει γιατί βλέπει το μαύρο σαν κενό και "φοβάται" μην πέσει... Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλο δωμάτιο που έχω χαλιά με μαύρες λωρίδες, δεν τις περνάει με τίποτα και αν τύχη και τις περάσει επειδή αυτές είναι παντού μπορεί να αποκλειστεί μέσα στο χαλί και να μην μπορεί να ξεφύγει. Οπότε η λύση είναι να κλείσεις τους 4 αισθητήρες από κάτω με λευκό χαρτί ώστε να διαβάζουν πάντα λευκό χρώμα και να μην μπλοκάρουν την σκούπα. Υπάρχουν και 3d πλαστικές τάπες για να μην μπλέκεις με χαρτί, αυτοκόλλητες ταινίες και γενικός υλικά που μαζεύουν εύκολα σκόνη και βρώμα την οποία θα περάσουν και από κάτω στους αισθητήρες

Το Θέμα βέβαια είναι αν στο χώρο υπάρχουν σκαλιά κτλ η σκούπα θα είναι τυφλή σε αυτά τα σημεία οπότε θέλει προσοχή μην πέσει και διαλύσει

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποφάσισα ύστερα από λίγο ψάξιμο να αγοράσω την CONGA 6090 από το επίσημο site αλλά όταν πήγα να κάνω την παραγγελία παρατήρησα ότι δεν στέλνει Ελλάδα. Καμιά ιδέα από που μπορώ να την προμηθευτώ?

Ευχαριστώ

SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα ύστερα από λίγο ψάξιμο να αγοράσω την CONGA 6090 από το επίσημο site αλλά όταν πήγα να κάνω την παραγγελία παρατήρησα ότι δεν στέλνει Ελλάδα. Καμιά ιδέα από που μπορώ να την προμηθευτώ?

 

Ευχαριστώ

https://www.myrobotcenter.eu/en/conga-6090-ultra

 

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ..https://www.ebay.com/itm/Robot-Vacuum-Cleaner-with-Laser-mapping-Conga-6090-Ultra-/133643903001?_trksid=p2349624.m46890.l49292

 

Την έχει και καλη τιμή

 

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω την xiaomi.

Κάνει καλά τη δουλειά της. Δε θα πιστέψεις πόση σκόνη/χνούδια τραβάει μετά από κλασικό σκούπισμα με ηλεκτρική!

Βέβαια με τις γωνίες δε τα πηγαίνει πολύ καλά.

Επίσης καλό θα είναι να μην έχεις πολλά έπιπλα/εμπόδια/καλώδια ;)

Όσο πιο φρεε είναι το πάτωμα, τόσο πιο καλή δουλειά κάνει

 

Την πήρα από κινεζομαγαζο στα 250€

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...