Jump to content

Αγορα σκουπας ρομποτ


tzivas31
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας σκεφτομαι να αγορασω σκουπα ρομποτ με budget ως 550 ευρω. Εχω δει πολλες και με εχουν κινησει το ενδιαφερον απο roborock,xiaomi,irobot. Mεν ενδιαφερει να εχει και σφουγγαρισμα αλλά κατι που δεν βρισκω πουθενα να μιλαει κανεις ειναι αν στο σφουγγαρισμα μπορουμε να βαζουμε χλωρινη ή καποιο καθαριστικο γιατι με σκετο νερο δεν ειναι σφουγγαρισμα νομιζω αλλά πασαλειμα. Ευχαριστω για την οποια βοήθεια Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σκεφτομαι να αγορασω σκουπα ρομποτ με budget ως 450 ευρω. Εχω δει πολλες και με εχουν κινησει το ενδιαφερον απο roborock,xiaomi,irobot. Mεν ενδιαφερει να εχει και σφουγγαρισμα αλλά κατι που δεν βρισκω πουθενα να μιλαει κανεις ειναι αν στο σφουγγαρισμα μπορουμε να βαζουμε χλωρινη ή καποιο καθαριστικο γιατι με σκετο νερο δεν ειναι σφουγγαρισμα νομιζω αλλά πασαλειμα. Ευχαριστω για την οποια βοήθεια
Μπαίνει υγρό λίγο στο πανι και λίγο μπορείς να βάλεις στο δοχείο αλλά όχι παχειρευστο.. Υπάρχουν πολλά μοντέλα.. Βέβαια στο ποσό που βάζεις υπάρχουν πολύ πιο δυνατές σκούπες με δύο χρόνια εγγύηση από της roborock

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα το θέμα, θες να μοιραστείς γιατί το λες αυτό; Ίσως και με ποια έχεις καταλήξει στο συμπέρασμα.

 

Γιατί εγώ λίγους που ξέρω ευχαριστημένοι είναι. Δεν αντικαθιστά την σούπα και μια στο τόσο θέλει ένα πέρασμα αλλά συντηρεί και παρατείνει το καθαρό μου έχουν πει.

 

Εμένα με προβληματίζουν και τα χαλιά και ταπετα. Τίποτα το ιδιαίτερο και τα χαλιά είναι ΙΚΕΑ ύψους. Τα ταπετα που δυστυχώς κουνιούνται και κάνουν κύματα θα χρειαστεί να φύγουν.

 

Εγώ έχω καταλήξει σε ορισμένα μοντέλα με βάση ένα κανάλι στο YouTube.

 

Αυτή αν θυμάμαι καλά

 

 

Ακριβώς όπως το λες... για συντήρηση σπιτιού είναι μια χαρά... Τα μικρά πατάκια και ταπετα τα σηκώνω και τα τινάζω. Εάν έχω χρόνο σηκώνω και άλλα εμπόδια όπως καρέκλες... Έχω τη xiaomi MI robot αρκετά πιο οικονομική από την αντίστοιχη iRobot που είναι αμερικάνικη. Στον γιο μου που είναι φοιτητής εκτός Αθήνας πήρα iRobot 676... Στην ίδια τιμή με τη xiaomi, η οποία όμως αντιστοιχεί στο μοντέλο iRobot 966.... Και οι 2 κάνουν την δουλειά τους καλά, η iRobot πιο σχολαστικά... θα ξαναπερασει από τα ίδια σημεία, ενώ η xiaomi οχι... Για 45τμ xiaomi 30 λεπτά, iRobot 1ωρα και 20 λεπτά. Στην τιμή αυτή όμως η xiaomi έχει περισσότερες λειτουργίες όπως το πρόγραμμα στο κινητό με χάρτη του χώρου, ειδοποιήσεις, μπορείς να την θέσεις σε λειτουργία απομακρυσμενα, κα... Άρα εάν έχεις να διαθέσεις χρήματα καλύτερη η iRobot, αλλιώς πας σε xiaomi...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα το θέμα, θες να μοιραστείς γιατί το λες αυτό; Ίσως και με ποια έχεις καταλήξει στο συμπέρασμα.

 

Γιατί εγώ λίγους που ξέρω ευχαριστημένοι είναι. Δεν αντικαθιστά την σούπα και μια στο τόσο θέλει ένα πέρασμα αλλά συντηρεί και παρατείνει το καθαρό μου έχουν πει.

 

Εμένα με προβληματίζουν και τα χαλιά και ταπετα. Τίποτα το ιδιαίτερο και τα χαλιά είναι ΙΚΕΑ ύψους. Τα ταπετα που δυστυχώς κουνιούνται και κάνουν κύματα θα χρειαστεί να φύγουν.

 

Εγώ έχω καταλήξει σε ορισμένα μοντέλα με βάση ένα κανάλι στο YouTube.

 

Αυτή αν θυμάμαι καλά

 

 

Σε ευχαριστω για το μηνυμα και εγω εγερνα πιο πολυ προς s6 αλλα με αυτο το βιντεακι σκεφτομαι τωρα την s5 max. Παντως οπως καταλαβα και για πολλα αλλα προς τιε προδιαγραφες μην εμπιστευεσαι το skroutz που τα εχει συνηθως λανθασμενα και καλυτερα να μπαινεις απο το site του κατασκευαστη.

 

Οσο για το παιδι πιο πανω σεβομαι την αποψη σου αλλα δεν υπηρχε λογος καν να την γραψεις εδω αφου εγω ρωτησα για οσους γνωριζουν πραγματα και μπορουν να βοηθησουν στην επιλογη κάποιας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακριβώς όπως το λες... για συντήρηση σπιτιού είναι μια χαρά... Τα μικρά πατάκια και ταπετα τα σηκώνω και τα τινάζω. Εάν έχω χρόνο σηκώνω και άλλα εμπόδια όπως καρέκλες... Έχω τη xiaomi MI robot αρκετά πιο οικονομική από την αντίστοιχη iRobot που είναι αμερικάνικη. Στον γιο μου που είναι φοιτητής εκτός Αθήνας πήρα iRobot 676... Στην ίδια τιμή με τη xiaomi, η οποία όμως αντιστοιχεί στο μοντέλο iRobot 966.... Και οι 2 κάνουν την δουλειά τους καλά, η iRobot πιο σχολαστικά... θα ξαναπερασει από τα ίδια σημεία, ενώ η xiaomi οχι... Για 45τμ xiaomi 30 λεπτά, iRobot 1ωρα και 20 λεπτά. Στην τιμή αυτή όμως η xiaomi έχει περισσότερες λειτουργίες όπως το πρόγραμμα στο κινητό με χάρτη του χώρου, ειδοποιήσεις, μπορείς να την θέσεις σε λειτουργία απομακρυσμενα, κα... Άρα εάν έχεις να διαθέσεις χρήματα καλύτερη η iRobot, αλλιώς πας σε xiaomi...

 

Με αρεσε και την ειδα και αυτη που λες μαλιστα κοιτουσα για την 980 αλλά διαβασα απο καποιους ξενερωναν που η μπαταρια του ξελιγωνεται γρηγορα και οτι στο σκοταδι δεν κανει σωστη δουλεια γιατι δουλευει με καμερα και οχι laser. Και αυτη που την ειχαν γραφανε μετα απο ενα χρονο επεσε και αλλο η αποδοση της μπαταριας τους και πηρανε xiaomi

Link to comment
Share on other sites

Πεταμένα λεφτά. Στην κυριολεξία.

Αλλά αν σου περισσεύουν, όλες ίδιες είναι.

Νομίζεις.. Κάνουν εξαιρετική δουλειά και φυσικά δεν είναι όλες ίδιες... Έχω ρομποτική σκούπα πάνω από 4 χρόνια.. Μια απλή ilife... Το σπίτι ήταν πολύ καλύτερα από ότι όταν έβαζα εγώ σκούπα καθημερινά.. Με επαγγελματική σκούπα

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ μετά την ilife v7 πήρα μια alfawise v10 max.. Βέβαια σαν alfawise δεν δούλεψε ποτέ σωστά.. Χτυπούσε όπου έβρισκε και σταματούσε.. Ψαχνωντας αφού την γύρισα πίσω.... Ειαπ να ανέβω κατηγορία.. Η επόμενη μου επιλογή ήταν καμιά debbot της ecovacs μιας και είναι πολύ γνωστές και καλές.. Κοιτούσα και την viomi v2 pro που είχε ένας φίλος καινούργια.. Η ecovacs δυστηχως είχε πολύ μικρή δυνατότητα αναροφησης.. Η viomi ήταν καλή και δοκιμασμένη.. Τελικά βρήκα μια Ισπανική μάρκα.. Με αναροφηση πολύ πιο δυνατή και δύο χρόνια εγγύηση.. Κουτουσα το μεγάλο μοντέλο που είχε 8000pa αναροφησης αλλά ήταν ρκετα ακριβότερη τότε.. Και επέλεξα το αμέσως μικρότερο μοντέλο.. Με 2700..μεχρι τώρα πολύ ευχαριστημένος.. Και το βουρτσάκι από μικροίνες που έχει κάνει εξαιρετική δουλειά... Η εταιρία αυτή έχει ρομπότ σκούπες από 129 ευρώ που σκουπιζουν, σφουγγαριζουν ταυτόχρονα... Στα από ένα μήνα επέλεξα και ένα σκούπακι χειρός από την εταιρία.. Εξαιρετικά δυνατό και πολύ καλό και αυτό..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τα pascal είναι η δύναμη αναροφησεις... Σ.. Συγκρίνεις μπαταρία,, κατανάλωση των μοτέρ των τρόπο που ρίχνει νερό και τον τύπο μοτέρ και αν έχουν κάποιες επιπλέον έξυπνες λειτουργίες..... Αντε και τα ml των κάδων... Όταν η roborock έχει 2000 PA σε σχέση με το μοντέλο με τα 8000...η διαφορά είναι τεράστια... Οπότε 1 υπέρ.... Μπαταρία και κατανάλωση είναι κοινές η πολύ κοντά.. Τύπο μοτέρ.. Ένα απλό μοτέρ εναντίον ενός ψηφιακό διπλού μοτέρ κυκλωνικης λειτουργίας.. 1 πόντος υπέρ της cecotec.. Το πώς γεμίζει υγρο το πανι .. Έχουμε οπες στην roborock vs αντλίας στην cecotec...... Έξυπνες λειτουργίες.. Ο πόντος υπέρ της roborock για το λίγο καλύτερο app αλλά τίποτα επιπλέον. Όπως πχ της lenovo x1 που αν το βουρτσακι τραβήξει κάτι δίνει εντολή και γυρνάει ανάποδα και συνεχίζει... Η roborock πχ αν μαζέψει κάποια κάλτσα η ένα κορδόνι από παπούτσι η θα κολλήσει η θα γυρνάει χωρίς να σκουπιζει.. Μετά κοιτάς το service και την εγγύηση.. Αν πχ σκέφτεσαι για την roborock από Κίνα... Άλλο ένας χρόνος εγγύηση.. Πρακτικα δεν έχεις εγγύηση.. Και άλλο δύο χρόνια ευρωπαϊκή εγγύηση με τα έξοδα από την εταιρία.. Επίσης άλλο να πληρώσεις 39 δολάρια μεταφορικά και ν περιμένεις ένα μήνα.. Εναντίον δωρεάν και να την έχεις σε 3/4 μέρες... Η cecotec είναι πολύ ποιοτική και δυνατή πχ σε σχέση και με την alfawise και με την viomi αλλά δεν είναι γνωστή εταιρία όπως η xiaomi.....roborock δεν έχω δουλέψει πέρα από κυκλωνικης σκούπα που και εκεί η προτάσεις της cocotec καλύτερες μου φαίνονται..η απόφαση είναι δική σου..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

/COLOR]Εγώ μετά την ilife v7 πήρα μια alfawise v10 max.. Βέβαια σαν alfawise δεν δούλεψε ποτέ σωστά.. Χτυπούσε όπου έβρισκε και σταματούσε.. Ψαχνωντας αφού την γύρισα πίσω.... Ειαπ να ανέβω κατηγορία.. Η επόμενη μου επιλογή ήταν καμιά debbot της ecovacs μιας και είναι πολύ γνωστές και καλές.. Κοιτούσα και την viomi v2 pro που είχε ένας φίλος καινούργια.. Η ecovacs δυστηχως είχε πολύ μικρή δυνατότητα αναροφησης.. Η viomi ήταν καλή και δοκιμασμένη.. Τελικά βρήκα μια Ισπανική μάρκα.. Με αναροφηση πολύ πιο δυνατή και δύο χρόνια εγγύηση.. Κουτουσα το μεγάλο μοντέλο που είχε 8000pa αναροφησης αλλά ήταν ρκετα ακριβότερη τότε.. Και επέλεξα το αμέσως μικρότερο μοντέλο.. Με 2700..μεχρι τώρα πολύ ευχαριστημένος.. Και το βουρτσάκι από μικροίνες που έχει κάνει εξαιρετική δουλειά... Η εταιρία αυτή έχει ρομπότ σκούπες από 129 ευρώ που σκουπιζουν, σφουγγαριζουν ταυτόχρονα... Στα από ένα μήνα επέλεξα και ένα σκούπακι χειρός από την εταιρία.. Εξαιρετικά δυνατό και πολύ καλό και αυτό..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επιτελους ενας ανθρωπος που μιλαει με νουμερα δυναμεων και οχι με μαρκες. Μεχρι τωρα εκλεινα αναμεσα roborock s5 max και deebot ozmo 930 με τη ζυγαρια να γερνει περισσοτερο προς deebot λογω μεγαλυτερης χωρητικοτητας καδου και καδου με νερο και τα 2 επανω χωρις να χρειαζεται να βαζεις και να βγαζεις και επειδη εχει και 2 φτερωτες μπροστα σε αντιθεση με μια που εχουν οι περισσοτερες. Και τσουπ μου πεταγεσαι εσυ και κολλαω βλεπω και το βιντεακι της cecotec πολυ ωραιο και μπραβο σου αναλυτικοτατο σπανια σε βιντεο μιλαν για τα pascal απορηφητικοτητας. Όλοι συνηθως μονο τα μαρκετιστικα λενε. Πραγματι ειδα οτι εχει πολυ πιο δυνατο μοτερ σε σχεση με την deebot που κοιταω και μεγαλυτερη μπαταρια και καδο αλλα φοβαμαι μηπως το τοσο δυνατο μοτερ κλαταρει πιο γρηγορα. Και τελος μιλωντας για τιμες μεσω skroutz με προβληματιζει οτι ενω ειναι τοσο πιο δυνατη απο τη deebot ειναι σχεδον 100 ευρω πιο φτηνη.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η cecotec σε πολλά προϊόντα είναι πολύ πιο vfm.. Και στις σκούπες χειρός και στα σκούπακια.. Πχ φίλος πήρε σκούπακι χειρός Bosch 65 ευρώ. Στα 7.4 volt.. 10 λεπτά μπαταρία πολύ δύσκολα και θέλει 6 ώρες να φορτίσει.. Εγώ το πήρα 40 με τα μεταφορικά.. 18.4volt.. Του το έδωσα να το δουλέψει.. Έπαθε ψιλό πλάκα.. Χώρια ότι πήγε να ρουφήξει νερο{ το δικό του δεν ρουφάει υγρά) και βεντουζαρισε και το τιγκαρε και ξερνουσε νερό από παντού... Μετά πήγε καθάρισε το αμάξι... Και ακόμη Ρούφου σε.. Λέει η επόμενη σκούπα θα είναι cecotec.. Τώρα για αντοχή στον χρόνο δεν έχω ιδέα.. Κάνα δυο review που βρήκα δεν είχαν θέμα... Επειδή ήμουν σε φάση αναδιορργανωσεις του σπιτιού με νέα έπιπλα κάποια ψιλό μερεμέτια κτλ αυτές της μέρες δούλευε 3 Με 4 φορές την ημέρα στο turbo.. Μια χαρά τα πάει.. Νομίζω οτι απλά το μοτέρ είναι διαφορετικής δυνάμεις και όχι ότι θα τα παίξει πιο γρήγορα.. Τους έχω στείλει και μερικά mail για να ενεργοποιησουν ξανά την Alexa κτλ.. Θα δούμε. Για την ώρα πάντως ευχαριστημένος.. Πολυ καλή δουλειά... Η μπαταρία πολύ μεγάλη.. Το πρόγραμμα είναι κάπως απλό... Από θόρυβο, δύναμη κτλ είμαι ευχαριστημένος.. Αν και μου την δίνει που δεν έκανα υπομονή για την μεγάλη με τα 8000 PA.. Ανεμενω σύντομα και μια deebot e55 από gearbest αλλά να δω πότε θα την στείλουν οι άχρηστοι εκεί... Πάντως έχω ακούσει και τα καλύτερα για της debbot αλλά δυστηχως τα μοτέρ τους δουλεύουν με πολύ χαμηλή αναροφηση και αρκετό θόρυβο..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

1.Η εταιρία είναι η cecotec και τα μοντέλα που έχουν σχέση με ηλεκτρική σκούπα λέγονται Conga.....

2. Η εταιρία είναι Ισπανική και στέλνει από Ισπανία δωρεάν πάνω από 150 ευρώ.... Έχεις κανονική εγγύηση αλλά η σκούπα θα πρέπει να πάει Ισπανία.. Τα έξοδα τα καλύπτει η εταιρία... Ενδεικτικα, εγώ που έστειλα πίσω την v10 max την έστειλα Ισπανία που έχουν κατάσταμα επιστροφών... Το κόστος με απλό ΕΛΤΑ ήταν 54.88 ευρώ... Οπότε φαντάσου να πάρεις κάτι από Κίνα και να πρέπει να το στείλεις Κίνα.. Τα 54 88 πέταξαν... Τα έφαγα στον κωλο μιας και δεν τα δέχεται το gearbest στους όρους του...

3.... Προφανώς υπάρχει μια τρέλα με αγορές από Κίνα... Δυστηχως δεν θα βρεις τίποτα άλλο πέρα από κινεζικές και μετά μεγάλα μοντέλα και εταιρίες... Και εγώ δεν βρήκα.. Ούτε καν για τα σκούπακια της.. Βρήκα αγγλικό review μόνο για την 3090 και την 990..ισως έχει και αλλες

4. Η φασαρία στο turbo είναι 65 db... Όλες εκεί παίζουν στο δυνατό συνήθως έως 68..Η v10max πχ έκανε αρκετά παραπάνω θόρυβο στο φουλ.. Άσε που ήταν ανεμιστήρας.. Μιλάμε περνούσε και ένα μέτρο πίσω σηκονοταν τα καλύμματα του καναπέ.. Και μιλάμε για ψιλοβαρια καλύμματα..

5...για το site μια χαρα το βλέπω... Κατηγορίες κτλ...

Βγήκε η viomi v3.. Σε προσφορά στα 450 ευρώ... Ανέβαζαν την αναροφηση στα 2600...συγκρινεται άνετα με την conga 4090 μου... Αλλά στα χρήματα της περνεις την 5090 που ρουφάει πραγματικά..

Αναλογικά τα 2600 και 2700 είναι ούτως ή άλλως μικρή αναροφηση αφου ένα σκούπακι χειρός για αμάξι αυτά τα πολύ μικρά έχει 4000 με 5000 και οσα ίσα ρουφάνε.. Αν βάλεις βίντεο από καμιά ilife ειδικά ψιλό παλιά θα δεις ότι σδλχεδον δεν ακούγεται.. Η περισσότερη δουλειά γίνεται από την κεντρική βούρτσα που τα πετάει όλα στον κάδο.. Και καθαρίζει εξαιρετικά τα χάλια... Βέβαια εκείνες σε ψιλό χαλί η αν είχε τίποτα κρόσσια κολλούσαν... Η νέες κάνουν περισσότερο θόρυβο μιας και βασίζονται και στην αναροφηση.. Ένα ακόμη συν της Conga η βούρτσα jalisco...επεσε αλεύρι πχ.. Πέρασε η viomi v2 pro και τα ρούφηξε αλλά άφησε κάποιες γραμμές.. Το jalisco δεν άφησε τίποτα στο μήκος της σκούπας..

Επίπεδα θορύβου της 4090

 

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με βάλατε και μένα στη πρίζα με τις σκούπες ρομπότ! Βασικά έχω κουρείο 40τμ με ξύλο laminate και 17 χρόνια τώρα μαγαζί έχω βαρεθεί να σκουπιζω, εκεί που πάω να σκουπισω νωρίς το πρωί η όταν τελειώσω το βράδυ όλο και κάποιος έρχεται και πιθανόν να χρειαστεί να τον κουρέψω οπότε μου χαλάει τη σειρά και τη διάθεση! Οπότε σκέφτομαι την αγορά μιας τέτοιας σκούπας ώστε όταν τελειώνω να φεύγω και να κάνει αυτή τη δουλειά!

Οπότε θέλω να παίρνει αυτές τις τρίχες που απομένουν από το γρήγορο σκούπισμα που κάνω, σφουγγάρισμα δε με πολύ ενδιαφέρει, διαθέτω max 200 με 250 ευρώ. Προτιμώ αγορά από Amazon μιας και ότι πουλάει το ίδιο το Amazon έχω απαλλαγή ΦΠΑ λόγω επαγγελματικό ΑΦΜ που έχω, οποτε και 250 ευρώ να έχει αγορά θα την πάρω πιο φτηνά..Επισης κάτι άλλο σημαντικό, έχω κάνει πρόσφατα ανακαίνηση και έχω 3 κομοδίνα που δε θέλω να τα κάνει σημάδια, βέβαια αν αυτό δε γίνεται θα βάζω κάνα στοπ στα πόδια τους αλλά είναι λίγο σπαστικό.. Επίσης καλό να υπάρχουν ανταλλακτικά και μπαταρία αν χρειαστεί να αλλάξω ποτέ...

Θα κοιτάξω και εγώ τι έχει έχει το Amazon και θα σας παραθέσω αύριο link.. Αν έχετε καποια πρόταση εν τω μεταξύ θα ήτανε πολύ χρήσιμη..

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η cecotec σε πολλά προϊόντα είναι πολύ πιο vfm.. Και στις σκούπες χειρός και στα σκούπακια.. Πχ φίλος πήρε σκούπακι χειρός Bosch 65 ευρώ. Στα 7.4 volt.. 10 λεπτά μπαταρία πολύ δύσκολα και θέλει 6 ώρες να φορτίσει.. Εγώ το πήρα 40 με τα μεταφορικά.. 18.4volt.. Του το έδωσα να το δουλέψει.. Έπαθε ψιλό πλάκα.. Χώρια ότι πήγε να ρουφήξει νερο{ το δικό του δεν ρουφάει υγρά) και βεντουζαρισε και το τιγκαρε και ξερνουσε νερό από παντού... Μετά πήγε καθάρισε το αμάξι... Και ακόμη Ρούφου σε.. Λέει η επόμενη σκούπα θα είναι cecotec.. Τώρα για αντοχή στον χρόνο δεν έχω ιδέα.. Κάνα δυο review που βρήκα δεν είχαν θέμα... Επειδή ήμουν σε φάση αναδιορργανωσεις του σπιτιού με νέα έπιπλα κάποια ψιλό μερεμέτια κτλ αυτές της μέρες δούλευε 3 Με 4 φορές την ημέρα στο turbo.. Μια χαρά τα πάει.. Νομίζω οτι απλά το μοτέρ είναι διαφορετικής δυνάμεις και όχι ότι θα τα παίξει πιο γρήγορα.. Τους έχω στείλει και μερικά mail για να ενεργοποιησουν ξανά την Alexa κτλ.. Θα δούμε. Για την ώρα πάντως ευχαριστημένος.. Πολυ καλή δουλειά... Η μπαταρία πολύ μεγάλη.. Το πρόγραμμα είναι κάπως απλό... Από θόρυβο, δύναμη κτλ είμαι ευχαριστημένος.. Αν και μου την δίνει που δεν έκανα υπομονή για την μεγάλη με τα 8000 PA.. Ανεμενω σύντομα και μια deebot e55 από gearbest αλλά να δω πότε θα την στείλουν οι άχρηστοι εκεί... Πάντως έχω ακούσει και τα καλύτερα για της debbot αλλά δυστηχως τα μοτέρ τους δουλεύουν με πολύ χαμηλή αναροφηση και αρκετό θόρυβο..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γενικα παλιοτερα αγοραζα πολυ απο εξωτερικο αγγλια και κινα αλλα πλεον οπως τα εχουν κανει φοβαμαι πολυ για τελωνειο μν την φαω και με βγει πιο ακριβη απο οτι αν την παρω κατευθειαν απο ελλαδα .Απο οσα εχω ψαξει τοσο καιρο σε ελληνικη αγορα βλεπω η πιο vfm ειναι η roborock s5 max καλυτερη και απο την s6 σε επιδοσεις το μονο κακο δεν υπαρχει σε μαυρο μονο σε λευκο στην ελληνικη αγορα!!! Η deebot 930 ενω με αρεσει και εχει και 2 βουρτσακια μπροστα πραγματι εχει χαμηλη αναροφηση 1000 pa. Εσυ με την conga 4090 πως και παρηγγειλες και deebot τωρα?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα μια για την μητέρα μου και έτυχε σε προσφορά.. Τελωνείο δεν παίζει από έξω.. Ούτε από Αγγλία... Νομίζω η 55 είναι η s5 σε μαύρο... Μπορεί και να τα μπερδεύω.. Για το κουρείο θα κάνει τρομερή δουλειά αλλά θα θέλει συχνό καθάρισμα το βουρτσάκι.. Ίσως ένα jalisco σε έσωζε

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Jalisco εννοείς τη conga 4090?Είναι λίγο ακριβή για μένα..

 

Εγώ σκεφτόμουνα τις εξής

1.roomba 671 στα 238 ευρω https://www.amazon.de/gp/product/B079QM5GL9/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1 η την 605 που είναι πιο φτηνή ακόμα

2.την Deebot 900 στα 250 ευρώ https://www.amazon.de/Ecovacs-Saugroboter-intelligenter-Navigation-Alexa-Steuerung/dp/B07H2W6F5T/ref=sr_1_3?crid=1PB1VXKA94S1Y&dchild=1&keywords=saugroboter&qid=1589404846&refinements=p_89%3AEcovacs&rnid=669059031&sprefix=Vaccum%2Br%2Caps%2C247&sr=8-3&th=1

3.blitzwolf VC1 στα 250 ευρω και ίσως πιο φτηνά με κάποιο κουπόνι https://m.banggood.com/BlitzWolf-BW-VC1-Smart-Robot-Vacuum-Cleaner-LSD-Laser-Navigation-2200Pa-5200mAh-APP-Remote-Control-p-1439531.html αλλά σκέφτομαι αν γίνει κάτι τι υποστήριξη θα υπάρχει από το bangood..

4. Deebot Ozmo 900 στα 280 ευρώ https://www.amazon.de/gp/product/B07N1K6SGQ/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

5.μια σκουπα Best seller της Amazon ZACO V5sPro https://www.amazon.de/ILIFE-Saugroboter-Wischfunktion-automatischer-Staubsauger/dp/B06WRWZ9BH/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=staubsaugerroboter&m=A3JWKAKR8XB7XF&qid=1589405477&refinements=p_6%3AA3JWKAKR8XB7XF&rnid=419115031&s=kitchen&sr=1-1 με χιλιάδες κριτικές..

 

Βέβαια έχει και άλλες αλλά αυτές μου κίνησαν το ενδιαφέρον, αξίζει κάποια παο αυτές? Σφουγγάριζει κάποια εκτός από τη zako?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα μια για την μητέρα μου και έτυχε σε προσφορά.. Τελωνείο δεν παίζει από έξω.. Ούτε από Αγγλία... Νομίζω η 55 είναι η s5 σε μαύρο... Μπορεί και να τα μπερδεύω.. Για το κουρείο θα κάνει τρομερή δουλειά αλλά θα θέλει συχνό καθάρισμα το βουρτσάκι.. Ίσως ένα jalisco σε έσωζε

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

'Οχι αυτες που λες ειναι η s5 και η s55 h η ιδια σε μαυρο. Η S5 MAX ειναι αλλο μοντελο πολι πιο δυνατο που στην ελλαδα προς το παρον την εχουν μονο σε λευκο δυστυχως και δεν θελω σκουπα σε λευκο θα βρομισει-γρατζουνιστει πολυ γρηγορα και θα ειναι εμφανες. Με την cecotec γενικως κωλύομαι ως εταιρεια λογω του οτι οι ισπανοι δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστοι για την τεχνογνωσια τους και κατα δευτερον με την 4090 ειναι πολυ θορυβωδης ασχετος τα specs οι αλλες δεν κανουν τοση φασαρια και ναι ειδα το βιντεακι με τις κλιμακες θορυβου. Ειλικρινα εχω σκασει σε ποια να καταληξω.Πάντως οσο αφορα κινα και service εταιρειας η xiaomi πλεον εχει service και σε ελλαδα https://www.xiaomi-greece.gr/support

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καλύπτει το σέρβις στην Ελλάδα για το προϊόν που έχεις πάρει από Κίνα μόνο ότι πάρεις από επίσημο κατάστημα μεταπωλητή όπως πλαίσιο, public....

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν τη πουλάει η ίδια η amazon εννοείται έχεις εγγύηση απο την amazon καθως καλύπτει και τυχον μεταφορικά δικά σου!

 

Αν έχεις βρεις κάτι απο amazon βάλε κανα link , έψαξα στο γερμανικό για roborock αλλα είναι ακριβές!!Deboot kai irobot έχει καλές τιμές αλλά αυτές δε σφουγγαρίζουν!

 

roborock σε καλή τιμή έχει το bangood!

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καλύπτει το σέρβις στην Ελλάδα για το προϊόν που έχεις πάρει από Κίνα μόνο ότι πάρεις από επίσημο κατάστημα μεταπωλητή όπως πλαίσιο, public....

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν μιλησα ποτε για κινεζικη να παρω απο εξω ειπα μιλαω για αγορα μεσω ελληνικων καταστηματων γιατι απο εξω με τα τελωνεια μπορει να με βγει οσο και απο εδω. Αν την παρω απο ελληνικο καταστημα νομιζω με καλυπτει η εγγυηση της xiaomi. Και κοιατω για την s5 max οχι την απλη s5 εχουν μεγαλη διαφορα σε χωρητικοτητα καδων μεγαλυτερη μπαταρια και απο s6 και εχουν ουσιαστικες διαφορες στις επιλογες ρυθμισεις μεσω του application.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση για το μαγαζί μου δε θα δώσω πολλά λεφτά, δίνω max 250 ευρώ.Κοιτούσα στο Amazon γερμανικό κάποιες ZACO που σφουγγαρίζουν κιόλας με καλές κριτικές αλλά πρέπει να βγάλεις το δοχείο πρώτα της βρωμιάς και μετά να βάλεις το δοχείο για σφουγγάρισμα, δηλαδή δε το κάνει ταυτόχρονα! Το ίδιο γίνεται και για τη Viomi V2, η roborock s5 το κάνει ταυτόχρονα, απλά στο λέω μη τη πατήσεις, προσωπικά δε νομίζω να βολεύει πρώτα να σκουπίσει και μετά να σφουγγαρίσει, θα παίρνει πολύ ώρα..

 

Μάλλον θα πάω σε irobot η deboot από Amazon για εγγύηση αλλά ζαχαρώνω και τη blitzwolf από Bangood, αυτές είναι χωρίς σφουγγάρισμα. Το μαγαζί είναι μικρό και με 1-2 κουρέματα γίνεται πάλι χάλια οπότε δεν έχω πολλές απαιτήσεις. Πρέπει να ψάξω τα specs για να δω ποια μου ταιριάζει...

 

Για σπίτι θα επαιρνα τη Roborock s55 που είναι και μαύρη, καλή μπαταρία, ταυτόχρονο σφουγγάρισμα και σε καλή τιμή από Bangood, βέβαια αν πάθει κάτι θα έχεις λίγο τρέξιμο αλλά η δουλειά σου θα γίνει...

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Η σκούπες μπαίνουν όπου χωράνε.. Είτε κάτω από καναπέ, κρεβάτι κτλ..

Βάση μετρήσεων και επειδή έχω ακούσει viomi v2 pro cecotec 4090 και xiaomi 2generation καθώς και την v10 max..viomi και conga είναι ακριβώς πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα.. Η άλλες είναι πιο θορυβωδειςΜόνο η roborock κάνει αρκετά λιγότερο θόρυβο.. Αλλά με 2000 PA είναι σαν να δουλεύει η conga στο normal που έχει 1800..servoce από εδώ θα έχεις μόνο από επίσημο κατάστημα τύπου κωτσοβολος κτλ.. Αν περιμένεις από το skroutz θα τρέχεις κινες..

Όπως και με το Amazon πρέπει να είναι Amazon prime το μαγαζί. Αλλιως θα βγάλεις άκρη με τον πωλητή..

Δεν χρειάζεται για το μαγαζί να πας σε κάποια conga 4090 έχει και πιο φθηνές με jalisco.. Επίσης η viomi περνει πλέον και αυτή jalisco μιας και φοράνε ακριβώς ίδιο μέγεθος βούρτσες.. Όλες η conga από την 890 των 129 ευρώ σφουγγαριζουν.. Όλα τα μοντέλα με το καρούμπαλο από επάνω έχουν lsd όπως και η 4090..τέλος για το μαγαζί θα πρότεινα κάτι που να μην σφουγγαριζει ταυτόχρονα καθώς κάποιες τρίχες θα μένουν και με το νερό θα κολλάνε τα πάντα.. Το πανί πρέπει να είναι καθαρό συνέχεια.. Αν δοκιμάσεις να βάλεις ένα πανί μερικές μέρες θα δεις ότι τα πλακάκια θα γίνουν με στάμπες παντού αν το πανί έχει βρωμιες

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όταν εννοείς jalisco τι εννοείς? Δεν έχω καταλάβει ακόμη!

Edit:κατάλαβα τι είναι, είναι η ποιότητα της βούρτσας!

 

Ναι έχεις δίκιο για το σφουγγάρισμα, με τις τρίχες θα γίνεται χάλια λογικά, laminate έχω, ίσως είναι καλύτερα σε αυτό το πάτωμα..

 

Με μια έρευνα ως τώρα βλέπω ότι η Deboot Ozmo 900 στα 280 ευρώ από Amazon κάνει και ταυτόχρονα σφουγγάρισμα και χαρτογράφηση και μου έχει αρέσει πολύ..

Ποια μου προτείνεις εσύ σε αυτό το budget?

Edited by boltsis
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Από Κίνα την νέα της blitzwolf από Ευρώπη η αυτήν που λες η https://www.storececotec.com/en/robot-vacuum-cleaners/626-conga-3490-elite.html. Πολυ πιο δυνατή και πάλι αλλά και η debbot είναι καλές σκούπες,..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Eιδα ηρθε η roborock s5 max μαυρη σε κατστημα ελλαδα στα 530 ευρω και ψηνομαι να τη τσιμπησω
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παραγγείλει ήδη απο amazon.es την Deebot OZMO 900 και περιμένω να έρθει..Πιστελυω για το μαγαζί μου θα είναι πολυ καλή!Παρόλα τα 1000Pa αναρρόφηση διαβάζω σε σχόλια και reviews πως είναι μια χαρα..για να δούμε...
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξέρει κανείς αν αξίζει να αγοράσει κανείς τη v3?

Τη βρήκα σε προσφορά κατω απο 400 στο παρακάτω λίνκ

https://www.gearbest.com/vacuum-cleaners/pp_3008809583021817.html?wid=2000001&admitad_uid=39aabebe4607aa85e0264992db0917ae&utm_source=admitad&utm_content=634859

(η προσφορά γίνεται πριν την πληρωμή)

 

Το θέμα είναι αξίζει να δώσεις τόσα?

 

μήπως να δει κανεις κάποια από τις παρακάτω που έχουν σκούπισμα και σφουγγάρισμα ταυτόχρονα όπως και η v3?

https://www.storececotec.com/en/29-robot-vacuum-cleaners

(η 5090 εχει 8000 pa όταν οι υπόλοιπες έχουν 2500 μέγιστο)

 

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...