Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί συσκευών Huawei


mariostamp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 4/10/2021 at 9:16 ΠΜ, StryGR said:

Screenshot_20211004_091424_com.huawei.android.launcher.jpg

Δεν έχω τέτοιο reader. Αλλά δεν προτίθεμαι να πάρω διότι δεν είναι και φτηνό. Μου κάνει φοβερή εντύπωση η αναξιοπιστία της μνήμης αυτής, άσχετα από τον πραγματικό λόγο που συνέβη το πρόβλημα! Έχω μέσα υλικό που δεν έχω περάσει πουθενά αλλού με backup!

Φίλε μου μια ερώτηση.
Είχες μήπως και offline αρχεία / μουσική / κλπ να κατεβαίνουν / αποθηκεύονται συχνά στην κάρτα από κάποια εφαρμογή όπως το Spotify ;

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 ώρες πριν, stark said:

Φίλε μου μια ερώτηση.
Είχες μήπως και offline αρχεία / μουσική / κλπ να κατεβαίνουν / αποθηκεύονται συχνά στην κάρτα από κάποια εφαρμογή όπως το Spotify ;

Μουσική όχι. Ηχητικά από κλήσεις μόνο και (χειροκίνητα) αρχεία backup του τηλεφώνου...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι χάλασε το file system της κάρτας έτσι ξαφνικά...

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά. 

Έχει πάρει κανείς κινητό από αυτό το σαιτ...? 

https://www.backmarket.gr/huawei-huawei-p40-pro-256-gb-ftino-proion/345988.html#l=12

Είναι αξιόπιστο? 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was pinned
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Από χθες, η εφαρμογή της Εθνικής Τράπεζας για κινητά με HMS, με την έκδοση 5.5.7, φαίνεται να είναι ίδια με αυτή του Play Store, με ειδοποιήσεις και ανέπαφες συναλλαγές. Ως προς τις ειδοποιήσεις, νομίζω ότι είναι ΟΚ. Μένει τώρα να δοκιμαστούν και οι συναλλαγές με NFC.

Update: Και με NFC όλα ΟΚ! 

Edited by np60s
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Huawei P30 με (νόμιμα / επίσημα) GMS φυσικά, και Winbank app από Play Store (κι όχι από Huawei App Gallery) και από χθες δεν μου έρχονται notifications για approval online συναλλαγών με την πιστωτική μου VISA Πειραιώς.
Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο κάτι τέτοιο τώρα τελευταία;


Βλέπω και μια άλλη αναφορά στο γειτονικό forum, με Nova 5T.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου έκανε μόνο του αναβάθμιση από app gallery ; Το έκανε σε μένα και μπέρδεψε τις ανέπαφες πληρωμές. Έκανα απεγκατασταση και εγκατάσταση από play store και έστρωσε. Είναι άλλες εκδόσεις και χρησιμοποιούν άλλα services. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, _NikitaS_ said:

Μήπως σου έκανε μόνο του αναβάθμιση από app gallery ; Το έκανε σε μένα και μπέρδεψε τις ανέπαφες πληρωμές. Έκανα απεγκατασταση και εγκατάσταση από play store και έστρωσε. Είναι άλλες εκδόσεις και χρησιμοποιούν άλλα services. 

Πολύ πιθανό!
Σ' ευχαριστώ για την ιδέα.
Θα το δοκιμάσω αυτό που πρότεινες, αφού πρώτα κάνω disable στο app gallery το auto-update. Το οποίο νόμιζα ότι ήταν στο off, αλλά έκανα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

στο huawei p20 lite εχει εξαφανιστει η ενδειξη volte ; γιατι; και εμφανιζεται η ενδειξη 4g+ κανονικα οταν κανω κληση μεσω 4g .Ειχε περασει καποια στιγμη καποια αναβαθμιση λογισμικου .

 Επισης ενα αλλο σπαστικο οταν εχει notifications εξαφανιζεται η ενδειξη του δικτυου πανω δεξια , πολυ σπαστικο. 

Γνωριζει κανενας πως μπορουμε να αποθηκευσουμε sms στην καρτα σημ; . οπως γινοτανε και σε παλαιοτερα μοντελα huawei ; . 

Τελος θελω να ρωτησω επειδη δημοσιευτηκε η καταργηση του 3g και απο την vodafone μεσα στο ετος 2022, ηδη στην κοσμοτε εχει καταργηθει ηδη , πως μπορω να κλειδωσω το κινητο να δουλευει μονο σε 4g only ; . το θελω περισσοτερο για hotspot οταν κανω σε υπολογιστη . 

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ...καλή χρονιά με υγεία ερώτηση εγινε μετάβαση μιας φίλης από xiaomi σε mate 20 pro και ενώ έκανε αντίγραφα ασφαλείας στο viber στην παλιά συσκευή μέσω google drive στο mate 20 pro δεν έχει επαναφορά και τις βγάζει αντί για google drive τις υπηρεσίες της huawei ...υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξει το huawei σε google drive ή κάποια άλλη λύση?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, harislg said:

Καλησπέρα σε όλους ...καλή χρονιά με υγεία ερώτηση εγινε μετάβαση μιας φίλης από xiaomi σε mate 20 pro και ενώ έκανε αντίγραφα ασφαλείας στο viber στην παλιά συσκευή μέσω google drive στο mate 20 pro δεν έχει επαναφορά και τις βγάζει αντί για google drive τις υπηρεσίες της huawei ...υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξει το huawei σε google drive ή κάποια άλλη λύση?

Μάλλον το Viber που έχει, εγκαταστάθηκε η πήρε update από το app gallery της Huawei. Το απεγκαθιστά, μετά πάει στα settings του app gallery και απενεργοποιεί τα αυτόματα updates και μετά εγκαθιστά το Viber από το play store. 

Link to comment
Share on other sites

Να διαγράψει το viber που έχει εγκαταστήσει. Να κλείσει την αυτόματη αναβάθμιση από το App gallery της huawei και μετά να το ξανακανεβασει από το play store. Τότε θα λειτουργεί το Google drive στο viber. 

Link to comment
Share on other sites

στο huawei p20 lite στην εφαρμογη wind f2g δεν με αφηνει να μπω με στοιχεια συνδεσης μου βγαζει προβλημα , ενω ξερω οτι ειναι σωστα . Τι γινεται; ειδα στο android market δεν υπαρχει αλλη αναβαθμιση , τι μπορει να φταιει; Με ενα xiaomi note 6 pro με βαζει κανονικα. 

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η εφαρμογή υπάρχει και στο app store και σου έκανε καμία αυτόματη αναβάθμιση σε άλλη έκδοση από αυτή του play store; Θα πρότεινα να χρησιμοποιούμε ή μόνο το play store ή μόνο το app store. Τσέκαρε το, και κάνε απεγκατασταση την εφαρμογή (όχι μόνο διαγραφή δεδομένων) και μετά εγκατάσταση από το play store. Σημείωση εδώ να έχεις απενεργοποιησει την αυτόματη αναβάθμιση από το App store. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nα κανω μια ερώτηση . Υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω  σπασμένο  Yp6. Και επειδη θα σταλει για επισκευη μπορω με καποιο τροπο απο υπολογιστη να σβησω τις εφαρμογες που ειναι ανοικτες  γιατι μπορει να εχει προσβαση ο καθενας μετα την επισκευη του. Η να κανω κάποιο reset??

theodoros
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Καλημέρα,έχω Samsung κινητό και θέλω να πάρω Huawei,πως μπορώ να τσεκαρω κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιω αν υπάρχουν μέσω gspace η ότι άλλο υπάρχει για google;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, gjimmys said:

Καλημέρα,έχω Samsung κινητό και θέλω να πάρω Huawei,πως μπορώ να τσεκαρω κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιω αν υπάρχουν μέσω gspace η ότι άλλο υπάρχει για google;

Σκέψου το πριν προχωρήσεις στην αλλαγή.

Πρέπει να οπλιστείς με υπομονή. Σαν συσκευές θεωρώ ότι είναι πολύ καλές, αλλά ...η απουσία των gms δυσκολεύει την κατάσταση. Εγώ είχα το p40 lite, πολύ καλό τηλεφωνο αλλά με κούρασε το θέμα των εφαρμογών - ενημερώσεων - ειδοποιήσεων.

Κάποιες εφαρμογές, δυστυχώς όχι όλες, υπάρχουν στο appgallery και δουλεύουν σωστά, κάποιες από αυτές όμως δεν ενημερώνονται συχνά. Βρήκα εφαρμογές που είχαν να ενημερωθούν μήνες ή χρόνια. Δυστυχώς δεν υπάρχει η υποστήριξη που θα έπρεπε να υπάρχει στο appgallery.

Κατεβάζεις βέβαια από άλλα app stores εφαρμογές, αλλά...κάποιες δουλεύουν σωστά, κάποιες άλλες όχι και φυσικά με την προσοχή που απαιτείται, ειδικά αν πρόκειται για προσωπικά δεδομένα.

Όσο για το gspace, υπάρχει σαν εφαρμογή στο appgallery, το κάνεις εγκατάσταση και βλέπεις αν υπαρχουν οι εφαρμογές που θέλεις. Έχουν όμως διαφημίσεις και δύσκολα θα έχεις ειδοποιήσεις.

Εσύ αποφασίζεις!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, np60s said:

Σκέψου το πριν προχωρήσεις στην αλλαγή.

Πρέπει να οπλιστείς με υπομονή. Σαν συσκευές θεωρώ ότι είναι πολύ καλές, αλλά ...η απουσία των gms δυσκολεύει την κατάσταση. Εγώ είχα το p40 lite, πολύ καλό τηλεφωνο αλλά με κούρασε το θέμα των εφαρμογών - ενημερώσεων - ειδοποιήσεων.

Κάποιες εφαρμογές, δυστυχώς όχι όλες, υπάρχουν στο appgallery και δουλεύουν σωστά, κάποιες από αυτές όμως δεν ενημερώνονται συχνά. Βρήκα εφαρμογές που είχαν να ενημερωθούν μήνες ή χρόνια. Δυστυχώς δεν υπάρχει η υποστήριξη που θα έπρεπε να υπάρχει στο appgallery.

Κατεβάζεις βέβαια από άλλα app stores εφαρμογές, αλλά...κάποιες δουλεύουν σωστά, κάποιες άλλες όχι και φυσικά με την προσοχή που απαιτείται, ειδικά αν πρόκειται για προσωπικά δεδομένα.

Όσο για το gspace, υπάρχει σαν εφαρμογή στο appgallery, το κάνεις εγκατάσταση και βλέπεις αν υπαρχουν οι εφαρμογές που θέλεις. Έχουν όμως διαφημίσεις και δύσκολα θα έχεις ειδοποιήσεις.

Εσύ αποφασίζεις!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Με προβλημάτισες αρκετά θα έλεγα και θα το σκεφτώ σοβαρά.Και πάλι σε ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια προσπαθω να εγκαταστησω το WhatsApp στο κινητο και μου πεταει συνεχεια αυτο το μυνημα δεν ξερω τι να κανω???

300513530_1012477559448069_926040434211033095_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια προσπαθω να εγκαταστησω το WhatsApp στο κινητο και μου πεταει συνεχεια αυτο το μυνημα δεν ξερω τι να κανω???
300513530_1012477559448069_926040434211033095_n.thumb.jpg.ab7a0b48259a92de25b0df4205a4e90a.jpg

Huawei χωρίς google services είναι η συσκευή σου;

Στάλθηκε από το V2145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

από το play store  το βάζεις;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, sasakis87 said:

Καλησπερα παιδια προσπαθω να εγκαταστησω το WhatsApp στο κινητο και μου πεταει συνεχεια αυτο το μυνημα δεν ξερω τι να κανω???

300513530_1012477559448069_926040434211033095_n.jpg

Γυρνα το στο πλάι να δεις τι δεν βρέθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...