Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί συσκευών Huawei


mariostamp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Έχω αποκτήσει από το εξωτερικό (Σρι Λάνκα) το Y9. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από την χρήση (ταχύτητα,φώτο κλπ) αλλά έχω εντοπίσει 3προβλήματα :

 

1.) Η μπαταρία παρόλο που είναι στα 4000mHa δεν έχει την διάρκεια που θα περίμενα σε σχέση με το Lenovo K6 note

2.) σχετικά με το wifi, ενώ το lenovo βρίσκει κάποια ασύρματα δίκτυα, το Y9 δεν τα βρίσκει.

3.) μετά από έναν μήνα περίπου εμφάνισε κάποιο θέμα με το λειτουργικό και δεν μπορούσα να κάνω reset και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, το πήγα σε επίσημο service.

 

------------------------------------------------------------------

link: https://consumer.huawei.com/en/phones/y9-2018/

 

Network Technology

GSM / HSPA / LTE

Launch Announced 2018, March

Status Available. Released 2018, April

Body Dimensions 157.2 x 75.3 x 7.9 mm (6.19 x 2.96 x 0.31 in)

Weight 170 g (6.00 oz)

Build Front glass, aluminum body

SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

Display Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.93 inches, 90.7 cm2 (~76.7% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~407 ppi density)

Multitouch Yes

- EMUI 8.0

Platform OS Android 8.0 (Oreo)

Chipset HiSilicon Kirin 659

CPU Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53)

GPU Mali-T830 MP2

Memory Card slot microSD, up to 256 GB (dedicated slot)

Internal 64/128 GB, 4 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM

Main Camera Dual 16 MP, f/2.2, 27mm (wide), PDAF

2 MP, depth sensor

Features LED flash, panorama, HDR

Video 1080p@30fps

Selfie camera Triple 13 MP, f/2.0, 26mm (wide)

2 MP, depth sensor

or

16 MP, f/2.0, 26mm (wide)

2 MP, depth sensor - FLA-LX2 only

Video 1080p@30fps

Sound Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

- Active noise cancellation with dedicated mic

Comms WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 4.2, A2DP, LE, aptX

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS

Radio FM radio

USB microUSB 2.0

Features Sensors Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro (market dependent), proximity, compass

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM

Browser HTML5

- MP4/H.264 player

- MP3/eAAC+/WAV/Flac player

- Document editor

- Photo/video editor

Battery Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery

Misc Colors Black, Gold, Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 305
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν είμαι γκρινιάρης, και επιπλέον, έχω Huawei κινητό, αλλά πρέπει να φωνάζουμε ενάντια στις εταιρείες που κλέβουν. Και αν κλέβει στα benchmarks, πιθανα να κλέβει και αλλού! Μόνο η Huawei και η Oppo.

https://www.notebookcheck.net/Huawei-and-Oppo-devices-caught-cheating-in-benchmarks-3DMark-promptly-delists-them.341336.0.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να έχεις και vw?? Χαχαχα. Μην ασχολησε. Όλες οι εταιρίες το κάνουν. Άλλες λίγο άλλες πολύ. Είναι σημεία των καιρών. Χαίρεσαι το τηλέφωνο σου μέχρι που θα πάψει να σε καλύπτει και μετα προχωράς δύο επόμενο. (που κσι αυτό θα κλέβει κάπου χεχεχε)

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις ενα benchmark οι επεξεργαστες πρεπει να μεινουν στην υψηλοτερη τους συχνοτητα καθολη την διαρκεια του test ωστε η μετρηση να ειναι σωστη.

Ετσι τα Huawei οταν αναγνωρισουν οτι τρεχει ενα benchmark απενεργοποιουν το thermal throttling και κλειδωνουν τους επεξεργαστες στην υψηλοτερη συχνοτητα η οποια ειναι 2.4Ghz, δεν κανουν overclocking σε υψηλοτερες συχνοτητες ωστε να θεωρηθει κλεψιμο.

Με τις private εκδοσεις τους μπορει η συχνοτητα των επεξεργαστων να εχει σκαμπανεβασματα και γι'αυτο να εχει χαμηλοτερες μετρησεις και φυσικα η συγκεκριμενη ομαδα δεν δημοσιευει καποια charts που να δειχνουν τις συχνοτητες.

Κοιτα το ολο αυτο σφαιρικα και χωρις προκαταληψεις και θα καταλαβεις οτι γινεται γιατι η ομαδα αυτη θελει να χτισει ενα ονομα αξιοπιστης μετρησης benchmark και να γινουν στα benchmarks οτι το dxomark στις καμερες. Πριν λιγους μηνες αρχισαν με την Huawei και οταν σταματησαν τα οργανα εβγαλαν τωρα για τα Oppo, μετα απο λιγους μηνες θα βγαλουν για τα Asus.

Οποιος ασχολειται με pc building και tweaking απλα γελαει με την ομαδα και οσους την πιστευουν.

Ακου εκει κλεψια γιατι κλειδωνει τις συχνοτητες στο max οταν δει benchmark.

Να πας να κανεις δυναμομετρηση το αμαξι σου και αντι να το σανιδωσεις να το μαρσαρεις.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , γνωρίζει κάποιος το nova 3 (128gb).

Εχει οντως ιδιες καμερες με το 20 pro αλλα καλητερα μενου και λειτουργιες ?

Καμμια ιδεα ?

Κανεις ?

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας,

επειδή η Huawei δεν έχει υπόθεση και δεν μπορεί να βγάλει ένα κινητό παγκόσμια μέσα σε ένα μήνα είπα να δω αν η Κινεζικη έκδοση του Mate 20 είναι ok για χρήση στην Ευρώπη? Τα google services θα λειτουργούν? Η αγγλική μετάφραση είναι καλή και πλήρης? Ρωτώ επειδή η Κινεζικη έκδοση των Xiaomi είναι ότι νάνε και τα google services δεν λειτουργούν καλά και σωστά.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλήμερα παιδιά και ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε σας και τις οικογενείας σας.!!

Εδώ και πολύ καιρό η δυνατότητα επικοινωνίας της συσκευής Huawei που διαθέτω, δεν μπορεί να επικοινωνήσει μέσω wifi με ασύρματα δίκτυα λόγω σοβαρού προβλήματος που έχει παρουσιάσει η σχετική δυνατότητά του και η οποία είναι ανεπίδεκτη επιδιόρθωσης. όπως με έχουν πληροφορήσει τεχνικοί που προσκόμισα την συσκευή για επισκευή.

Αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης όπως καταλαβαίνεται είναι να μην μπορεί να γίνει καμία απολύτως αναβάθμιση λειτουργικού, αλλά ούτε και να προσθέσω εφαρμογές που με ενδιαφέρουν. ...!!!

Υπάρχει η δυσαπάντητα όλα αυτά να γίνουν μέσω usb με τον υπολογιστή μου ? Η σουιτα της Huawei δεν μου δίνει αυτή την δυνατότητα ( εκτός λάθους ) διότι προϋποθέτει να έχει εγκατασταθεί και η αντίστοιχη στο τηλέφωνο, προκειμένου να είναι εφικτή η σχετική επικοινωνία των δύο συσκευών..!!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Φιλικά

Μανώλης

Link to comment
Share on other sites

Mε δεδομένα κινητής δεν γίνεται ;

 

στα φρεσκα adnroid γιενται βαζει σε unlimited καπου στης ρυθμισεις τα data και κατεβαζει στα παλια δεν εχω ιδεα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κυκλοφορεί στην χώρα μας. Αν το έχει κάποιος ας μας πει εντυπώσεις.

 

Έχει 95000 antutu

https://www.kimovil.com/el/huawei-y5p/antutu

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
καλησπέρα παιδιά , το έχει κανει root κανείς ? και αν ναι μπορεί να δώσει έναν οδηγό ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί συσκευών Huawei
  • 1 month later...

Εντελώς ξαφνικά η κάρτα μνήμης 128GB (γεμάτη με πολύτιμο υλικό) δεν διαβάζεται ενώ στην οθόνη εμφανίζεται το μήνυμα "Issue with ΝΜ Card" όπου με παραπέμπει να κάνω erase & format! Δοκίμασα πολλές φορές επαναφορά, σβήσιμο cache από service menu, τίποτα. Η κάρτα εντοπίζεται μεν από το android αλλά δεν μπορεί να διαβαστεί, ούτε από το κινητό ούτε από PC (μέσω HiSuite). Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, StryGR said:

Εντελώς ξαφνικά η κάρτα μνήμης 128GB (γεμάτη με πολύτιμο υλικό) δεν διαβάζεται ενώ στην οθόνη εμφανίζεται το μήνυμα "Issue with ΝΜ Card" όπου με παραπέμπει να κάνω erase & format! Δοκίμασα πολλές φορές επαναφορά, σβήσιμο cache από service menu, τίποτα. Η κάρτα εντοπίζεται μεν από το android αλλά δεν μπορεί να διαβαστεί, ούτε από το κινητό ούτε από PC (μέσω HiSuite). Καμία ιδέα;

Δοκίμασες να τη βάλεις σε κάποιον card reader, να δεις αν μπορείς να τη διαβάσεις από εκεί;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_20211004_091424_com.huawei.android.launcher.jpg

2 minutes ago, athanaso77 said:

Δοκίμασες να τη βάλεις σε κάποιον card reader, να δεις αν μπορείς να τη διαβάσεις από εκεί;

Δεν έχω τέτοιο reader. Αλλά δεν προτίθεμαι να πάρω διότι δεν είναι και φτηνό. Μου κάνει φοβερή εντύπωση η αναξιοπιστία της μνήμης αυτής, άσχετα από τον πραγματικό λόγο που συνέβη το πρόβλημα! Έχω μέσα υλικό που δεν έχω περάσει πουθενά αλλού με backup!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 minutes ago, StryGR said:

Δεν έχω τέτοιο reader. Αλλά δεν προτίθεμαι να πάρω διότι δεν είναι και φτηνό.

Από 1,5 ευρώ ξεκινούν οι τιμές. Αν και να είμαι ειλικρινής αμφιβάλλω αν θα μπορέσεις να τη διαβάσεις, από τη στιγμή που δεν έχεις πολλές επιλογές, νομίζω ότι αξίζει να το ρισκάρεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Just now, athanaso77 said:

Μιλάμε για proprietary ΝΜ κάρτα της Huawei! To θέμα αφορούσε κάρτες μνήμες Huawei, γιατί μετακινήθηκε στις γενικές συζητήσεις; ευχαριστώ...

Just now, StryGR said:

Μιλάμε για proprietary ΝΜ κάρτα της Huawei! To θέμα αφορούσε κάρτες μνήμες Huawei, γιατί μετακινήθηκε στις γενικές συζητήσεις; ευχαριστώ...

Η κάρτα αυτή φοριέται μόνο σε Mate 20 pro και P30Pro!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, StryGR said:

Μιλάμε για proprietary ΝΜ κάρτα της Huawei!

Σωστός, το είχα ξεχάσει ότι μιλάμε για αυτές τις κάρτες.

 

Just now, StryGR said:

To θέμα αφορούσε κάρτες μνήμες Huawei, γιατί μετακινήθηκε στις γενικές συζητήσεις; ευχαριστώ...

Φαντάζεσαι τι θα γινόταν στο forum, αν ο καθένας μας άνοιγε και από ένα καινούργιο θέμα με κάθε απορία του;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 minutes ago, StryGR said:

Εδώ που το βάλατε πιστεύετε ότι κάποιος θα απαντήσει / βοηθήσει με το πρόβλημά μου;

Όποιος μπει στο subforum της Huawei, θα τη δει τη συζήτηση, δεν αλλάζει τίποτα.

Εξάλλου υπάρχει η παραπομπή στην κεντρική όπου φαίνεται το θέμα σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, athanaso77 said:

Όποιος μπει στο subforum της Huawei, θα τη δει τη συζήτηση, δεν αλλάζει τίποτα.

Εξάλλου υπάρχει η παραπομπή στην κεντρική όπου φαίνεται το θέμα σου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η κάρτα ΝΜ 128 GB δεν διαβάζεται μέχρι στιγμής με τίποτα. Ούτε με το δικό μου κινητό ούτε με άλλο παρόμοιο κινητό (και τα δύο Mate 20 pro) αλλά ούτε και μέσω adapter της Amazon από PC. Θέλω να ανακτήσω το περιεχόμενο το οποίο είναι ανεκτίμητο αλλά λύση δε βλέπω. Δεν μπορώ να διανοηθώ αυτή την αστοχία! Σε αξιόπιστη ακριβή κάρτα! Χρόνια δουλεύω με (συμβατικούς) σκληρούς δίσκους και τέτοια αστοχία / απώλεια δεδομένων δεν ξαναείδα... Έχει κανείς κάποια ιδέα για την ανάκτηση περιεχομένου; η κάρτα η ίδια δεν με ενδιαφέρει, έχει χάσει πλέον αυτό που ΔΕΝ έπρεπε να χάσει!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Επειδή τη δοκίμασες και σε άλλες huawei συσκευές αλλά και σε card reader και δεν τη διαβάζει πουθενά, φοβάμαι ότι δύσκολα θα μπορέσεις να ανακτήσεις τα δεδομένα σου. 😞

Δεν ξέρω αν απευθυνθείς σε κάποιες εταιρίες που υποτίθεται κάνουν ανάκτηση με διόλου ευκαταφρόνητο κόστος, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, StryGR said:

Δυστυχώς η κάρτα ΝΜ 128 GB δεν διαβάζεται μέχρι στιγμής με τίποτα. Ούτε με το δικό μου κινητό ούτε με άλλο παρόμοιο κινητό (και τα δύο Mate 20 pro) αλλά ούτε και μέσω adapter της Amazon από PC. Θέλω να ανακτήσω το περιεχόμενο το οποίο είναι ανεκτίμητο αλλά λύση δε βλέπω. Δεν μπορώ να διανοηθώ αυτή την αστοχία! Σε αξιόπιστη ακριβή κάρτα! Χρόνια δουλεύω με (συμβατικούς) σκληρούς δίσκους και τέτοια αστοχία / απώλεια δεδομένων δεν ξαναείδα... Έχει κανείς κάποια ιδέα για την ανάκτηση περιεχομένου; η κάρτα η ίδια δεν με ενδιαφέρει, έχει χάσει πλέον αυτό που ΔΕΝ έπρεπε να χάσει!

 

Καταρχην αν ο adapter ειναι σωστος τοτε την συνδεεις στο PC, λογικα στο Disk management θα την δειχνει ως RAW. Απο εκει και περα θα χρειαστεις ενα προγραμμα ανακτησεις δεδομενων οπου scanαρει sector-sector και τα επαναφερει. Το ειχα κανει σε USB stick και HDD και επανεφερα οτι ηθελα, απλα θα σου εμφανισει οτι βρει ακομα και αρχεια που ειχες σβησει.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να πέτυχα για άσχετος. Σύνδεση την κάρτα στο PC μέσω του adapter και έτρεξα την εντολή chkdsk e: /f, πράγμα που μου επισκεύασε μεν την κάρτα αλλά την έδειχνε στον explorer χωρίς περιεχόμενο! Κατέβασα τη δοκιμαστική έκδοση του AnyRecover όπου μου βρήκε σχεδόν όλα τα αρχεία, τα έβλεπα μεν με preview (μερικά μου τα βρήκε σαν corrupted) αλλά αυτό που με ανησύχησε είναι η "άτακτη, χαώδης" οργάνωση των αρχείων! Αξίζει η αγορά αυτού του προγράμματος για restore στην αρχική κατάσταση (οργάνωση αρχείων) ή αυτό δεν δύναται να είναι τελικά εξασφαλισμένο;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, StryGR said:

Κάτι πρέπει να πέτυχα για άσχετος. Σύνδεση την κάρτα στο PC μέσω του adapter και έτρεξα την εντολή chkdsk e: /f, πράγμα που μου επισκεύασε μεν την κάρτα αλλά την έδειχνε στον explorer χωρίς περιεχόμενο! Κατέβασα τη δοκιμαστική έκδοση του AnyRecover όπου μου βρήκε σχεδόν όλα τα αρχεία, τα έβλεπα μεν με preview (μερικά μου τα βρήκε σαν corrupted) αλλά αυτό που με ανησύχησε είναι η "άτακτη, χαώδης" οργάνωση των αρχείων! Αξίζει η αγορά αυτού του προγράμματος για restore στην αρχική κατάσταση (οργάνωση αρχείων) ή αυτό δεν δύναται να είναι τελικά εξασφαλισμένο;

Δεν τα δείχνουν οργανωμένα γιατί όπως σου είπα κάνουν scan sector-sector byte-byte. 

Corrupted θα σου έβγαλε κάποια παλαιά αρχεία που έσβησες κι έτσι γράφτηκαν δεδομένα από πάνω. 

Το αν αξίζει το ξέρεις εσύ γιατί δικά σου αρχεία είναι. Για μια φορά που θα το δουλέψεις μπορεί να μην αξίζει κι ίσως να κοιτάξεις για κανένα σπασμένο. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...