Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί συσκευών Huawei


mariostamp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 305
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ξεκλειδωνει. Απλα σκας ενα 4αρι ευρω...

 

Καλημέρα Μαριε. Για βοήθα λίγο γιατί έχω φάει κάτι 24ωρα ψάχνονται όλα τα χωρίς πληρωμή. Τα με πληρωμή δεν τα εμπιστεύομαι, αν εσύ έχεις κάποια γνώση ενημέρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θα δωσω ενα αλλα δεν μπορω να εγγυηθω οτι δουλευει με ολα τα κινητα. Με το mate8 που περιμενω δουλευει σιγουρα.

 

Quote απο xda...

" https://www.dc-unlocker.com/buy - Download the DC Unlocker Software

- On their site buy 4 credits. I used PayPal. It cost me around $4.38 USD.

- Follow the instructions in their tutorial. Choose "Read Bootloader Code" in DC-Unlocker to get your bootloader code. It was pretty easy.

- Put your phone in bootloader mode (plug into the computer and hold in power and volume down with the phone off) and download the Android tools from the link at the end of step two. (https://docviewer.yandex.com/?url=ya-disk-public%3A%2F%2FvI5Y3Obeku4qzIrtHfPviJPL3yhTpSABBi9V4fM0UpU%3D%3A%2Fadb%2Bfastboot%2Fplatform-tools.zip&name=platform-tools.zip&c=56c4161cfa54) Extract them to a folder on your desktop and open a command prompt to that folder and type in fastboot oem unlock xxxxxxxxxxxxxxxx where x is your bootloader unlock code the DC Unlocker program gave you."

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θα δωσω ενα αλλα δεν μπορω να εγγυηθω οτι δουλευει με ολα τα κινητα. Με το mate8 που περιμενω δουλευει σιγουρα.

 

Quote απο xda...

" https://www.dc-unlocker.com/buy - Download the DC Unlocker Software

- On their site buy 4 credits. I used PayPal. It cost me around $4.38 USD.

- Follow the instructions in their tutorial. Choose "Read Bootloader Code" in DC-Unlocker to get your bootloader code. It was pretty easy.

- Put your phone in bootloader mode (plug into the computer and hold in power and volume down with the phone off) and download the Android tools from the link at the end of step two. (https://docviewer.yandex.com/?url=ya-disk-public%3A%2F%2FvI5Y3Obeku4qzIrtHfPviJPL3yhTpSABBi9V4fM0UpU%3D%3A%2Fadb%2Bfastboot%2Fplatform-tools.zip&name=platform-tools.zip&c=56c4161cfa54) Extract them to a folder on your desktop and open a command prompt to that folder and type in fastboot oem unlock xxxxxxxxxxxxxxxx where x is your bootloader unlock code the DC Unlocker program gave you."

Σε ευχαριστώ πολύ.

Το ξεκλείδωσα με αλλά οι τύποι είναι απατεώνες, έκανα λάθος και πάτησα το Unlock και μετα μου ζητούσαν άλλα 4€ γιατί έπρεπε να πατήσω το read bootloader code, τι να κάνω τους έδωσα άλλα 4€ μετα από πολύ κουβέντα γιατί δεν καταλαβαίναν τίποτα. Οποίος το κάνει θέλει πολύ καλό διάβασμα ή παρακολούθηση του βίντεο μην την πατήσει όπως εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

Το ξεκλείδωσα με αλλά οι τύποι είναι απατεώνες, έκανα λάθος και πάτησα το Unlock και μετα μου ζητούσαν άλλα 4€ γιατί έπρεπε να πατήσω το read bootloader code, τι να κάνω τους έδωσα άλλα 4€ μετα από πολύ κουβέντα γιατί δεν καταλαβαίναν τίποτα. Οποίος το κάνει θέλει πολύ καλό διάβασμα ή παρακολούθηση του βίντεο μην την πατήσει όπως εγώ.

 

Ωραια τωρα που το λυσαμε οτι ξεκλειδωνεται ξερει κανεις να απαντησει τι γινεται αν θελησεις να το στειλεις για σερβις? Οπως καταλαβαινετε το δικο μου ακομα δεν εχει ερθει. Το εχουν αποκλεισει οι αγροτες και βλεπω να εχω μπλεξιματα...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τωρα που το λυσαμε οτι ξεκλειδωνεται ξερει κανεις να απαντησει τι γινεται αν θελησεις να το στειλεις για σερβις? Οπως καταλαβαινετε το δικο μου ακομα δεν εχει ερθει. Το εχουν αποκλεισει οι αγροτες και βλεπω να εχω μπλεξιματα...

Που να το στείλεις πίσω στην Κίνα, αυτοί δεν έχουν πρόβλημα . Όσο για την Chronopost και εμένα έκανε από Γαλλία να έλθει 12 μέρες, γύρισε όλη την Ευρώπη, εδώ μου το παράδωσε η ACS αυτό είναι ένα LeTv One Pro.

Το Huawei το παράλαβα με NL post και ήλθε πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τελικα υπαρχει τροπος για να κλειδωσει καποιος ξανα το bootloader και να μην φαινεται στο mate 8. Αρα φανταζομαι θα ισχυει το ιδιο και με αλλα της ιδιας εταιριας...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε αυτό το θέμα θα συγκεντρώσουμε πληροφορίες για την διάθεση της συσκευής στα ελληνικά καταστήματα άλλα και συμβουλές/εμπειρίες για αγορά αυτής μέσω on-line καταστημάτων.

 

Παρακαλώ να περιοριστούν μόνο εδώ αυτές οι συζητήσεις, ώστε να μπορέσουμε να κρατήσουμε τα επίσημα θέματα για απορίες και συζητήσεις των κατόχων των συσκευών.

Edited by kai50000
Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτό το θέμα θα συγκεντρώνουμε τις φωτογραφίες και βίντεο που σχετίζονται με την καλή ή όχι απόδοση της κάμερας των 12 megapixel που έχει το Google Nexus 6P.

 

Παρακαλώ να περιοριστούμε μόνο σε οπτικό υλικό από το 6Ρ, αποφεύγοντας συγκριτικά με κάμερες άλλων τηλεφώνων.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πως μπορώ να το κάνω root και πως μπορώ να εγκαταστήσω το xposed ;

 

(έχω κάνει το 1 update που είχε καταλάθος)

 

edit : είναι Y560 όχι 530

Edited by Udab
Link to comment
Share on other sites

προσπαθούσα να φλαράσω κάποιo recovery και πλέον το κινητό κάνει 2 boots αλλά σε κανένα απο τα 2 δεν ανοίγει .
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Την άλλη βδομάδα θα πάρω το MediaPad M2 10.0. Βλέπω δεν υπάρχει θέμα. Δεν έχει έρθει Ελλάδα; Εγώ θα το πάρω από Γερμανία.

 

Στάλθηκε από το ONE A2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικά το παράγγειλα το 64gb. Το περιμένω αύριο.

 

Στάλθηκε από το ONE A2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Στα χέρια μου πλέον σε μορφή δώρου ήρθε ένα g7 plus με την παρακάτω rom Huawei Ascend G7 Plus RIO-UL00 version: RIO-UL00 C00B161 - EMUI3.1, απευθείας από Σανγκάη.

Είπε φίλος να κάνει το καλό και να μου το φέρει δώρο, αλλά το κινητό είναι στημένο με κινέζικη rom και ψάχνω ο αδαής πως να την αλλάξω, διότι μετά από χρήση μιας ημέρας περισσότερο μου έσπασε τα νεύρα, παρά με ενθουσίασε. :lol:

Το κινητό μπορείς να του αλλάξεις γλώσσα και πληκτρολόγιο αλλά δεν έχει google store κ.α. και όταν αρχίζεις και τα εγκαθηστάς έχεις άλλα προβλήματα σε συγχρονισμούς κλπ

 

Βρίσκω roms φρέσκιες αλλά δεν γνωρίζω αν είναι ευρωπαϊκές ή όχι. Καμιά βοήθεια;

πχ http://www.needrom.com/download/g7-plus-rio-ul00/

Edited by fotski
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια μια γνωστη μου μου εδωσε αυτο το τηλεφωνω γιατι βγαζει αυτην την εικονα,ξαφνικα την εβγαλε

της ειπα οτι νομιζω πως φτιαχνετε το κινητο δεν ειναι κατι,ειχα δει και μερικα βιντεο στο youtube και το θεωριδσ ευκολο(εμ τελικα δεν ειναι)

κανω τα βημτα που βλεπω στο βιντεο αλλα δεν γινετε τιποτα συνεχιζει και βγαινει η ιδια εικονα,

τα βηματα που κανω ειναι τα εξης :καυεβασω τo λογισμικο jelly bean 4.3 απο την σελιδα της huawei

μετα την ξεζυπαρω και την περναω στην καρτα sd με φακελο dload μετα παταω το power buton μαζι με +\- αλλα δεν ξεκιναει μου βγζει την ιδια εικονα

ξερετε καποιν αλλο τροπο η αν κανω κατι λαθος? δεν μπορω να ανεβασω την εικονα θα σας πω τι γραφει

Recovery image verify failed!

ease update to the authorized images.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(Υποθέτω ότι αυτή είναι η σωστή ενότητα για να ανοίξω αυτό το θέμα, αν όχι ζητώ συγνώμη και παρακαλώ οι διαχειριστές να το μετακινήσουν στη σωστή).

 

Καλησπέρα σας, έχω ένα Huawei y360-u61, το οποίο πριν κανά μισάωρο μου κόλλησε, το έκανα επανεκκίνηση και από τότε βρίσκομαι σε πλήρη πανικό καθώς μου έβγαλε την παρακάτω ένδειξη: "android system recovery 3e". Σύμφωνα με βιντεάκια που είδα (γιατί είμαι ειλικρινά κάτι παραπάνω από άσχετη :lol:) επέλεξα το wipe data/factory reset κι όταν τελείωσα πάτησα reboot. Έλα μου όμως που δεν ανοίγει το ρημάδι κ με γυρνάει πάλι στο "android system recovery"! :( τι έκανα λάθος; παίζει να καταφέρω να το ανοίξω;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάνει επανεκκίνηση σε recovery mode είναι περίεργο. Κάπου διάβασα όμως ότι ίσως να οφείλεται σε πρόβλημα στο κουμπί. Συνήθως για να μπει μια συσκευή σε recovery mode πρέπει να πατηθεί ο συνδυασμός πλήκτρων vol+ και power. Αν λοιπόν για κάποιο λόγο το vol+ έχει κολλήσει ως πατημένο, με το που θα γίνει επανεκκίνηση θα μπαίνει σε recovery mode. Δοκίμασε πάντως να βγάλεις την μπαταρία για 1-2 λεπτά και μετά να την ξαναβάλεις και να εκκινήσεις τη συσκευή. Αν μπει πάλι σε recovery mode δες αν σου έχει κάπου επιλογή να μπεις σε bootloader ή fastboot, ώστε να δεις αν θα γίνει κάτι άλλο(τα huawei νομίζω δεν εμφανίζουν τίποτα σε αυτή την κατάσταση, απλά μια μαύρη οθόνη, αλλά έτσι μπορείς να δεις αν είναι θέμα κολλημένου πλήκτρου ή κάτι άλλο).

Αν και δε θυμάμαι σίγουρα(είχα μια συσκευή huawei πριν μερικά χρόνια), νομίζω ότι αν έχει διαγραφεί το "/system" η συσκευή επανεκκινεί σε recovery. Μπορεί λοιπόν στα wipe που έκανες να διαμόρφωσες κατά λάθος το "/system" το οποίο περιέχει τα αρχεία του λειτουργικού. Σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να ξαναπεραστεί η ρομ. Εδώ έχει οδηγίες για το πως γίνεται.

http://www.modifyandroid.com/stock-roms/huawei/how-to-flash-stock-rom-for-huawei-y360/

Τη ρομ πιθανότατα θα τη βρεις στο site της Huawei, πρόσεξε να μόνο να μην κατεβάσεις και περάσεις ρομ για άλλη συσκευή γιατί τότε υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να καταστεί η συσκευή άχρηστη.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος του huawei y560-l01. Ήθελα να περάσω το twrp, δοκίμασα αυτά τα βήματα..

http://www.modaco.com/forums/topic/376807-recovery-twrp-302-0-for-huawei-y5/

...αλλά δεν γίνονταν τίποτα. Απλά μου έβγαζε wait for devide στο cmd και δεν προχωρούσε καθόλου.

Από την παραπάνω σελίδα κατέβασα το .img και δοκίμασα να το περάσω με flashify. Περάστηκε κανονικά, έκανα reboot και πλέον το κινητό δεν ανοίγει. Όταν πατάω το power button απλά εμφανίζετε για 1 δευτερόλεπτο το σύμβολο του κινητού και μετά μαύρη οθόνη. Δοκίμασα να πατήσω το power button μαζί με τα κουμπιά της έντασης αλλά δεν κάνει ούτε αυτό δουλειά. Δεν κάνει ούτε boot ούτε μπαίνει στο recovery mode δηλαδή. Το κινητό είναι για πέταμα τώρα ή μπορώ με κάποιο τρόπο να το σώσω; Η εγγύηση υποθέτω δεν το καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα, έχει ένα μήνα που έχω πάρει το συγκεκριμένο κινητό και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα είναι φυσιολογικό η μπαταρία του να αδειάζει τόσο γρήγορα; μια μέρα κρατάει με το ζόρι με χρήση ίντερνετ και μου λένε καποιη ότι βγάζει 2 με 3 μέρες δεν ξέρω αν ειναι αλήθεια, επίσης κάτι ποιο σημαντικό που μου έβγαλε τώρα είναι ότι αν με πάρει κάποιος χτυπάει κανονικά και αν ξανά πάρει μετά η ένταση κατεβαίνει στο μισό με αποτέλεσμα να μην το ακούω την ανεβάζω και γίνεται ξανά το ίδιο πρόβλημα, επειδή το κινητό το έχω αγορασμένο από το public και θα κάνει ένα μήνα και κάτι να το ξανά δω μήπως μπορείτε να μου πείτε αν γίνεται τίποτα να το σώσω θα μείνω χωρίς κινητό, τουλάχιστον το πρόβλημα με την ένταση που έχει και κάτι τελευταίο που είδα είναι ότι η μπαταρία όταν φτάνει στο 99% κάνει μισή ώρα ακόμα να φτάσει στο 100% είναι φυσιολογικό αυτό;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικά το παράγγειλα το 64gb. Το περιμένω αύριο.

 

Στάλθηκε από το ONE A2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλοδούλευτο!Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου απο τη μέχρι τώρα χρήση του;

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο!Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου απο τη μέχρι τώρα χρήση του;

Πολύ καλές εντυπώσεις σε όλους τους τομείς. Το μοναδικό σημείο που με προβλημάτισε είναι ότι στο WiFi συνδέεται με 200mb/s που εν έτη 2016 είναι λίγα.

 

Στάλθηκε από το ZTE A2017G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές εντυπώσεις σε όλους τους τομείς. Το μοναδικό σημείο που με προβλημάτισε είναι ότι στο WiFi συνδέεται με 200mb/s που εν έτη 2016 είναι λίγα.

 

Ίσως να ήταν καλύτερα αν ήσουν λίγο πιο αναλυτικός μιας και δεν έχουμε κάποια άλλη μαρτυρία απο χρήστη της συσκευής! Ακόμη κι έτσι, με το μέγεθος δηλαδή των 200mb/s , δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερο πρόβλημα στη καθημερινή χρήση του αν κρίνω τουλάχιστον απο το δικό μου Lenovo yoga 2 tablet που συνδέεται με ακόμη λιγότερα mb/s (Ενίοτε και με k/s...:lol:)!

Και πάλι,καλοδουλευτο! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές εντυπώσεις σε όλους τους τομείς. Το μοναδικό σημείο που με προβλημάτισε είναι ότι στο WiFi συνδέεται με 200mb/s που εν έτη 2016 είναι λίγα.

 

Ίσως να ήταν καλύτερα αν ήσουν λίγο πιο αναλυτικός μιας και δεν έχουμε κάποια άλλη μαρτυρία απο χρήστη της συσκευής! Ακόμη κι έτσι, με το μέγεθος δηλαδή των 200mb/s , δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερο πρόβλημα στη καθημερινή χρήση του αν κρίνω τουλάχιστον απο το δικό μου Lenovo yoga 2 tablet που συνδέεται με ακόμη λιγότερα mb/s (Ενίοτε και με k/s...:lol:)!

Και πάλι,καλοδουλευτο! :)

Όχι σαφώς και δεν είναι θέμα στην καθημερινή χρήση ή ταχύτητα που συνδέεται. Ακόμα δεν πήρε την αναβάθμιση σε Android 6. Η κάμερες και οι 2 είναι κατά πολύ καλύτερες από το z2 Tablet που είχα πριν. Οθόνη αρκετά καλή, δεν κολλάει πουθενά με κανένα λαγκ εκτός εάν το αφήσεις χώρις επανεκκίνηση για κανένα 20ημερο. Εγώ το πήρα με 64 gb οπότε έχω αρκετό χώρο.

 

Στάλθηκε από το ZTE A2017G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί συσκευών Huawei
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...