Jump to content

Alcatel 3L 2020


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 162
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

αγοραστηκε σημερα στα 120ε για συγγενικο προσωπο απο κοτσοβολο που το εχει προσφορα . γενικα τιμια συσκευη για τα λεφτα της οσο την περιεργαστηκα. αλλα δυο ποραγματα μου χτυπησαν ασχημα.

 

ειναι δυνατον να μην εχει αυτοματη φωτεινοτητα και να μην μπορεις να αλλαξεις την θεσεις στις συντομευσεις της κουρτινας ειδοποιησεων(wifi,data,bt κτλπ) ?? :confused:

 

μπορει απλα να μην τα βρηκα εγω βεβαια γιατι τα κοιταξα στο πολυ γρηγορο αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που το έχει δεν μπορεί να τα ελεγξει αυτά τα δύο να μας πει;δεν το έχω δει το κινητό από κοντά.ισως να περάσω αύριο από κάποιο κατάστημα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

αγοραστηκε σημερα στα 120ε για συγγενικο προσωπο απο κοτσοβολο που το εχει προσφορα . γενικα τιμια συσκευη για τα λεφτα της οσο την περιεργαστηκα. αλλα δυο ποραγματα μου χτυπησαν ασχημα.

 

ειναι δυνατον να μην εχει αυτοματη φωτεινοτητα και να μην μπορεις να αλλαξεις την θεσεις στις συντομευσεις της κουρτινας ειδοποιησεων(wifi,data,bt κτλπ) ?? :confused:

 

μπορει απλα να μην τα βρηκα εγω βεβαια γιατι τα κοιταξα στο πολυ γρηγορο αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν υπαρχουν

 

Στο android 9 τραβάς την κουρτίνα και δίπλα στην φωτεινότητα που ρυθμίζεις έχει ένα Α. Οπότε και μπαίνει η αυτόματη λειτουργία. Επίσης κάτω δεξιά στην κουρτίνα έχει ένα μολύβι. Πατάς και κάνεις ότι αλλαγή θες στην κουρτίνα. Θεωρώ και στο android 10 κάπως έτσι θα είναι. Δεν νομίζω να μην έχει αυτές τις ρυθμίσεις.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είχα το κινητό στα χέρια μου για καμιά ώρα. Μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Πολύ ελαφρύ, εξαιρετική οθόνη, πολύ όμορφο αυτό το μισό μπλε και μισό μαύρο χρώμα στην πλάτη, πολύ καλές φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο με χαμηλό φωτισμό, μπαταρία μου είπε ο κάτοχος δύο μέρες άνετα και βολικό στο χέρι. Γρήγορο όσες εφαρμογές και αν είχα αφήσει στο παρασκήνιο και καθαρό Android εκτός από 1-2 εφαρμογές της TCL. Στον φίλο που ρώτησε πιο πάνω πως αλλάζουν οι συντομεύσεις στην κουρτίνα, πρέπει να την τραβήξεις τελείως κάτω και δεξιά έχει ένα γρανάζι. Επίσης δεν μπόρεσα να βρω πως βάζεις επαφές στα αγαπημένα. Σε σχέση με το 3Χ 2019 που έχω δεν ήταν το ίδιο. Φοράει Android 10 το 3L. Άλλο αρνητικό είναι ότι ΔΕΝ έχει ραδιόφωνο και ας γράφει στο site ότι έχει. Κατέβασα και από το apkmirror εφαρμογή ραδιοφώνου και δεν την ανοίγει καν για να παίξει το ραδιόφωνο. Αν κάποιος θέλει ένα οικονομικό κινητό με 48αρα κάμερα και δεν έχει θέμα με την έλλειψη ραδιοφώνου είναι μία καλή επιλογή.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κρίμα που δεν έχει ράδιο.και ένα συγκριτικό.https://youtu.be/rDw0yJOPQK4 Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα χθες βράδυ με την Alcatel μέσω εφαρμογής για να ρωτήσω για το ραδιόφωνο διότι ενώ το αναφέρει δεν υπάρχει , μήπως και ήταν κάπου και δεν το έβλεπα εγώ και μου απάντησαν το πρωί τα γνωστά ότι αφαιρέθηκε λόγω ευρωπαϊκής Ένωσης και ότι από εδώ και στο εξής τα νέα μοντέλα ΔΕΝ έχουν ράδιο FM. Κρίμα γιατί προσωπικά για μένα το ραδιόφωνο είναι ένας λόγος ώστε να αγοράσω μία συσκευή. Οπότε κοιτάμε για αλλού μελλοντικά.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα.παω να στοκαρω κινητά που έχουν ράδιο.πλακα κανω.εγω επειδή δεν ήξερα αν θα ξαναμπεί το ράδιο πήρα ένα με κουμπιά κινητό της αλκατελ ,και άκουγα μόνο ράδιο.δεν του είχα βάλει κάρτα.ειναι και μικροσκοπικό και χωράει παντού.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σας γράφω από το 3l.μου το πήρε δώρο η γυναίκα μου σήμερα.δεν ξέρω βέβαια αν θα το χρησιμοποιήσω ακόμα μιας και το 3x μου με.καλυπτει απολυτα.απλα.το έβγαλα χωρίς σιμ για να το περιεργαστω.πρωτη εντύπωση θετική.edit.κανει μια ενημέρωση γύρω στα 600 mb.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Από το 3x δεν έχει μεγάλη διαφορά εκτός της καλύτερης κάμερας. Το 3l το πήρε η ξαδέρφη μου. Μια χαρά συσκευή και πολύ όμορφη.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ευχαριστώ πολυ.ναι μικρές διαφορές.

 

Σήμερα διάβασα στο Σκρουτζ ότι τελικά έχει ραδιοφώνο. Σε άλλο σχόλιο δεν έχει. Τελικά έχει ή δεν έχει; :lol:. Μήπως πήρε καμία αναβάθμιση και το πρόσθεσαν;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και εγώ.το έχω το κινητό απλα το χρησιμοποιώ λίγο χωρις σιμ.το άνοιξα επίτηδες να δω αν όντως πήρε καμμιά αναβάθμιση και το πρόσθεσαν όπως εκαναν με το χ.δεν έχει ράδιο το δικό μου.βεβαια το πήρα από μεγάλη αλυσίδα.υποψιαζομαι μήπως στα σκρουτζομαγαζα είναι παραεισαγωγη από χώρες που μπορεί όντως να του έχουν ράδιο.δεν ξέρω τι παίζει.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και εγώ.το έχω το κινητό απλα το χρησιμοποιώ λίγο χωρις σιμ.το άνοιξα επίτηδες να δω αν όντως πήρε καμμιά αναβάθμιση και το πρόσθεσαν όπως εκαναν με το χ.δεν έχει ράδιο το δικό μου.βεβαια το πήρα από μεγάλη αλυσίδα.υποψιαζομαι μήπως στα σκρουτζομαγαζα είναι παραεισαγωγη από χώρες που μπορεί όντως να του έχουν ράδιο.δεν ξέρω τι παίζει.

 

Η ξαδέρφη μου το πήρε από μεγάλη αλυσίδα και δεν έχει ραδιοφώνο. Ίσως αυτά που έχουν να είναι παραεισαγωγή.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί.για να δούμε αν το πάρει κάποιος από σκρουτζομαγαζο να μας ενημερωσει.του έβαλα ένα on line radio για όταν το χρησιμοποιήσω.για την ακρίβεια δύο εφαρμογές.η μια με ελληνικούς σταθμούς,και μια με 80's ξένους.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - να ρωτησω το εχει χρησιμοποιησει καποιος αυτο το κινητο για αφυπνιση ενω ειναι κλειστο; πχ το Nokia μου πρεπει να ειναι συνεχως ΟΝ αλλιως δεν χτυπαει το ξυπνητηρι και μου εχουν πει αλλα παιδια πως το ιδιο και σε Xiaomi

δεν θελω να εχω το κινητο ανοιχτο διπλα μου,λησμονω τις παλιες καλες εποχες με τα απλα κινητα που εβαζες αφυπνιση και το εκλεινες,αυτο χτυπαγε κανονικα.

Καποιος φιλος που το εχει αυτο το Alcatel μπορει να κανει μια δοκιμη και να γραψει αν χτυπαει ή οχι το ξυπνητηρι;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα.οχι πρέπει να είναι ανοιχτό η σε λειτουργία πτήσης.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα.οχι πρέπει να είναι ανοιχτό η σε λειτουργία πτήσης.

 

:( - ωχ κριμα,οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - να ρωτησω το εχει χρησιμοποιησει καποιος αυτο το κινητο για αφυπνιση ενω ειναι κλειστο; πχ το Nokia μου πρεπει να ειναι συνεχως ΟΝ αλλιως δεν χτυπαει το ξυπνητηρι και μου εχουν πει αλλα παιδια πως το ιδιο και σε Xiaomi

δεν θελω να εχω το κινητο ανοιχτο διπλα μου,λησμονω τις παλιες καλες εποχες με τα απλα κινητα που εβαζες αφυπνιση και το εκλεινες,αυτο χτυπαγε κανονικα.

Καποιος φιλος που το εχει αυτο το Alcatel μπορει να κανει μια δοκιμη και να γραψει αν χτυπαει ή οχι το ξυπνητηρι;

 

99% πιστεύω θα υπάρχει τρόπος να κάνεις αυτό που θέλεις: σχεδόν όλα τα σύγχρονα android, υποστηρίζουν αυτόματη απενεργοποίηση και ενεργοποίηση.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι:

μπορείς να το βάλεις να κλείνει πχ κάθε βράδυ στις 00.15 και να ανοίγει στις 07.10, αν έχεις βάλει ξυπνητήρι στις 07.15, θα χτυπήσει κανονικά.

Ή να το κλέινεις και μόνος σου κάθε βράδυ, αρκεί να του έχεις ενεργή την αυτόματη ενεργοποίση λίγη ώρα πριν το ξυπνητήρι που έχεις ορίσει. ελπίζω να βοήθησα.

 

ΥΓ. για να βρεις αν υπάρχει αυτή η ρύθμιση, μπες στις ρυθμίσεις κ κάνε αναζήτηση με την λέξη "αυτόματη".

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

:( - ωχ κριμα,οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση.

 

Σε κανένα android κινητό δεν χτυπάει το ξυπνητήρι όταν είναι κλειστή η συσκευή. Απλά το βράδυ το βάζεις σε λειτουργία πτήσης αν θέλεις. Το ίδιο πράγμα είναι σχεδόν. Ούτε κατανάλωση ενέργειας έχει μεγάλη ούτε και σύνδεση με το δίκτυο.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν όλα τα σύγχρονα android υποστηρίζουν πάντως αυτό που ανέφερα προηγουμένως. Στο xiaomi που εχω, ειναι στο εικονίδιο του μενου -> Ασφαλεια -> Μπαταρία -> προγραμματισμένη ενεργοποίηση/ απενεργοποίηση.

 

Σε ένα alcatel 2018 που είχα, θυμάμαι ήταν ενσωματωμένο στο μενού αν δε κάνω λάθος.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το 3χ ούτε το 3l δεν έχει αυτόματη ενεργοποίηση.το 5 που είχα πριν είχε.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει τεράστια εντύπωση... Αφαίρεση μιας πολύ χρήσιμης ρύθμισης..

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα με συγγενικό μου πρόσωπο το οποίο είναι κάτοχος του κινητού αγορασμένο από μεγάλη αλυσίδα. Στην αρχή δεν είχε ραδιόφωνο όταν το αγόρασε πριν μερικούς μήνες και σε σημερινό έλεγχο είδε ότι έχει προστεθεί! Λογικά αφού έχει προστεθεί σε κάποιες συσκευές θα το πάρουν όλες όπως έγινε και στο 3x 2019 και Plex. Ήρθε αναβάθμιση. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ ευχαριστημένο με το κινητό. Ούτε κολλήματα ούτε τίποτε μου αναφέρει. Όλα λειτουργούν άψογα. Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το βάλεις να κλείνει πχ κάθε βράδυ στις 00.15 και να ανοίγει στις 07.10, αν έχεις βάλει ξυπνητήρι στις 07.15, θα χτυπήσει κανονικά.

Ή να το κλέινεις και μόνος σου κάθε βράδυ, αρκεί να του έχεις ενεργή την αυτόματη ενεργοποίση λίγη ώρα πριν το ξυπνητήρι που έχεις ορίσει. ελπίζω να βοήθησα.

 

:worry: - ευχαριστω για την απαντηση αλλα δυστυχως φιλε μου δεν εχω σταθερη ωρα αφυπνισης καθε μερα ενω σ/κ εαν δεν δουλευω το βαζω να με ξυπνησει στα ενδιαμεσα του απογευματινο υπνακου,δεν μπορω να του βαλω συγκεκριμενο προγραμμα δυστυχως γιατι ουτε η ωρα που πεφτω για υπνο ειναι σταθερη.

Αναπολω την εποχη που με ξυπνουσε το Nokia 7390 μου.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel 3L 2020

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...