Jump to content

iPhone SE 2 (2020)


kremmydass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνοντας βρήκα ότι είναι οι εφαρμογές που τρέχουν, απλά προτείνεται να τις κλείνεις μόνο όταν δεν ανταποκρίνονται. Εκτός και αν κατάλαβα κάτι λάθος από αυτά που διάβασα... https://support.apple.com/el-gr/HT201330

Μη με παρεξηγείτε, είμαι ακόμα στην αρχή!

 

 

Κουβέντα κάνουμε :)

 

Το link που έδωσες είναι σωστό στο κομμάτι του πως κλείνεις μια εφαρμογή αν θελήσεις, πχ γιατί κόλλησε ή για κάποιον άλλον λόγο.

Αλλά η λίστα δεν είναι οι εφαρμογές που τρέχουν. Είναι οι εφαρμογές που άνοιξες πρόσφατα, σαν συντόμευση για να τις ανοίξεις ξανά.

Αυτές μπορεί να τρέχουν κανονικά, να είναι ανενεργές, να είναι σε αδράνεια, ή και να έχουν κλείσει τελείως. Με το να κλείνεις εφαρμογές που είναι σε αδράνεια ή ανενεργές η εφαρμογή θα πρέπει να ξεκινήσει από την αρχή πάλι όταν χρειαστεί (είτε επειδή την άνοιξες είτε αν τρέξει στο backgroud) και έτσι ανεβαίνει η κατανάλωση μπαταρίας.

 

 

Το ότι δεν τρέχουν οι εφαρμογές και είναι απλά μια λίστα σε συντομεύσεις, το καταλαβαίνεις με διάφορους τρόπους. πχ

 

 

  • μετά από επανεκκίνηση θα δεις κανονικά όλες τις εφαρμογές που άνοιξες εκεί, ακόμα και εφαρμογές που δεν εκκινούν αυτόματα
  • Αν κλείσεις πχ το messenger ή το whatsapp και μετά από λίγο σου στείλει κάποιος μήνυμα, θα έρθει κανονικά το μήνυμα ενώ η εφαρμογή δεν θα φαίνεται εκεί μέχρι να την ανοίξεις. Άρα τρέχει κανονικά στο παρασκήνιο

όταν εσύ κλείνεις από εκεί messenger, facebook, whatsapp, viber ή όποια άλλη εφαρμογή έχει ενεργή την επιλογή να τρέχει στο παρασκήνιο, αυτό που πραγματικά κάνεις εκείνη την στιγμή (και όχι μόνο) είναι να σταματάς την εφαρμογή πλήρως (ακόμα και τα αδρανή/ανενεργά κομμάτια της που δεν τρώνε μπαταρία) και αμέσως να τα ξεκινάς όλα από την αρχή. Έτσι έχεις αρκετές εφαρμογές να ξεκινάνε παράλληλα και θα πάρει ώρα μέχρι το σύστημα να αποφασίσει ότι δεν τα χρειάζεται και να αδρανοποιήσει ότι πρέπει.

 

Αναλυτικό άρθρο στα αγγλικά

https://www.krcs.co.uk/news/swipe-up

Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση. Η αλήθεια είναι ότι είχα μάθει αλλιώς με το Android αλλά θα συνηθίσω.

Δεν είπα ότι φταίει η Apple, απλά μου κάνει εντύπωση που είναι η μόνη συσκευή στην οποία δεν υπάρχει επιλογή για 2G. Τεσπα, όπως λεν και στο χωριό μου...deal with it!!! :p

Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση. Η αλήθεια είναι ότι είχα μάθει αλλιώς με το Android αλλά θα συνηθίσω.

Δεν είπα ότι φταίει η Apple, απλά μου κάνει εντύπωση που είναι η μόνη συσκευή στην οποία δεν υπάρχει επιλογή για 2G. Τεσπα, όπως λεν και στο χωριό μου...deal with it!!! :p

 

Φιλε κι εγω οταν ηρθα απο android μου ελειπαν 1-2 πραγματακια (μου λειπει η αυτοματη ηχογραφηση των κλησεων) ομως με τον καιρο ειδα την "ποιοτητα" του ios που δουλευουν ολα ρολοι χωρις να κανεις τιποτα. Επισης βρισκω τις εφαρμογες να ειναι πιο ποιοτικα γραμμενες στο ios.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι άξιζε τον κόπο η μετάβαση σε iOS. Πολλά καινούργια και διαφορετικά πράγματα αλλά θα το συνηθίσω.

 

Η μπαταρία σαν να έστρωσε αυτές τις μέρες... εν τω μεταξύ ακόμα φορτίζω με powerbank! Έχω παραγγείλει έναν φορτιστή 18w της Apple, είδα ότι αυτός είναι ο πιο κατάλληλος για το SE. Εσείς ποιόν χρησιμοποιείτε;

Να υποθέσω ότι το καλώδιο που περιλαμβάνεται στη συσκευασία κάνει για ταχεία φόρτιση...

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι άξιζε τον κόπο η μετάβαση σε iOS. Πολλά καινούργια και διαφορετικά πράγματα αλλά θα το συνηθίσω.

 

Η μπαταρία σαν να έστρωσε αυτές τις μέρες... εν τω μεταξύ ακόμα φορτίζω με powerbank! Έχω παραγγείλει έναν φορτιστή 18w της Apple, είδα ότι αυτός είναι ο πιο κατάλληλος για το SE. Εσείς ποιόν χρησιμοποιείτε;

Να υποθέσω ότι το καλώδιο που περιλαμβάνεται στη συσκευασία κάνει για ταχεία φόρτιση...

 

Ναι ξεχασα να σου πω στο προηγουμενο ποστ οτι και σε μενα η μπαταρια εστρωσε μετα απο λιγες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο ταχυφορτιστής και έκανα την πρώτη φόρτιση περίπου μιάμιση ώρα. Απλά επειδή με ένα ψάξιμο μου μπήκαν ιδέες (κυκλοφορούν πολλές απομιμήσεις) αν κάποιος έχει τον ορίτζιναλ ας ρίξει μια ματιά στο λινκ να μου πει αν είναι αυτός. Η συσκευασία έχει ένα βιβλιαράκι και όχι 3 όπως έχουν άλλοι. Please αν ξέρετε διαφωτίστε με... https://photos.app.goo.gl/XKGQ4eBtXoDMxSzR7
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο ταχυφορτιστής και έκανα την πρώτη φόρτιση περίπου μιάμιση ώρα. Απλά επειδή με ένα ψάξιμο μου μπήκαν ιδέες (κυκλοφορούν πολλές απομιμήσεις) αν κάποιος έχει τον ορίτζιναλ ας ρίξει μια ματιά στο λινκ να μου πει αν είναι αυτός. Η συσκευασία έχει ένα βιβλιαράκι και όχι 3 όπως έχουν άλλοι. Please αν ξέρετε διαφωτίστε με... https://photos.app.goo.gl/XKGQ4eBtXoDMxSzR7

 

Για βάλε εδώ το S/N να δεις τι θα σου βγάλει: https://checkcoverage.apple.com/gr/el/

Link to comment
Share on other sites

"Λυπούμαστε, αυτός ο σειριακός αριθμός δεν είναι έγκυρος. Ελέγξτε τις πληροφορίες σας και δοκιμάστε ξανά." Αυτό μου έβγαλε. Ισχύει για όλα τα προϊόντα της Apple; Στο κατάστημα με διαβεβαίωσαν ότι είναι ο γνήσιος αλλά εμένα κάτι δεν μου κολλάει! Τεσπα...ελπίζω μόνο να μη μου κάνει ζημιά στη μπαταρία!
Link to comment
Share on other sites

"Λυπούμαστε, αυτός ο σειριακός αριθμός δεν είναι έγκυρος. Ελέγξτε τις πληροφορίες σας και δοκιμάστε ξανά." Αυτό μου έβγαλε. Ισχύει για όλα τα προϊόντα της Apple; Στο κατάστημα με διαβεβαίωσαν ότι είναι ο γνήσιος αλλά εμένα κάτι δεν μου κολλάει! Τεσπα...ελπίζω μόνο να μη μου κάνει ζημιά στη μπαταρία!

 

 

Γράφει πουθενά made for iPhone η κάτι τέτοιο ;

Link to comment
Share on other sites

"Λυπούμαστε, αυτός ο σειριακός αριθμός δεν είναι έγκυρος. Ελέγξτε τις πληροφορίες σας και δοκιμάστε ξανά." Αυτό μου έβγαλε. Ισχύει για όλα τα προϊόντα της Apple; Στο κατάστημα με διαβεβαίωσαν ότι είναι ο γνήσιος αλλά εμένα κάτι δεν μου κολλάει! Τεσπα...ελπίζω μόνο να μη μου κάνει ζημιά στη μπαταρία!

 

Αν τον πήρες φθηνά αυτό από μόνο του λέει πολλά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για όλα τα προϊόντα της Apple;

Στο site, αν δεις στις οδηγίες για το πως να βρεις τον σειριακό, δεν αναφέρει κάτι για φορτιστές. Άρα ενδεχομένως το εργαλείο να μην τους υποστηρίζει. Εν μέρει λογικό, γιατί δεν μπορούν να πάρουν Apple Care προστασία, δεν ξέρω καν αν καλύπτονται από εγγύηση εκτός από το DOA.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για βάλε εδώ το S/N να δεις τι θα σου βγάλει: https://checkcoverage.apple.com/gr/el/

 

Δεν ισχύει το παραπάνω για φορτιστές, καλώδια κτλ. Λογικό είναι που έβγαλε στον φίλο μη έγκυρο σειριακό και ως εκ τούτου αυτό δε συνεπάγεται ότι είναι και fake.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος για να ξεχωρίσεις γνήσιο από fake φορτιστή. Οι λύσεις ωστόσο είναι δυο... ή αγοράζεις από πιστοποιημένο retail seller ή ψάχνεις στο internet διάφορα site που έχουν συγκριτικά για να ξεχωρίζεις τα original από τα fake.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα με τα συγκριτικά και τα βίντεο στο YouTube αλλά δεν είμαι σίγουρος. Η συσκευασία και ο φορτιστής μοιάζουν γνήσια αλλά λείπει ένα βιβλιαράκι που έχουν άλλοι με την εγγύηση.

 

Ωστόσο ο φορτιστής κάνει καλά τη δουλειά του και φορτίζει περίπου το 50% σε μισή ώρα χωρίς να ζεσταίνεται πολύ, οπότε λέω να μην ασχοληθώ άλλο. Φθηνά δεν θα έλεγα ότι τον πήρα, γύρω στα 23 ευρώ από γνωστό κατάστημα με videogames.

 

Όπως και να’χει ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα για λογαριασμό φίλου τη συγκεκριμένη συσκευή. Η συσκευασία είχε ακουστικά και φορτιστή. Από σκρουτζ.

 

Όποιος θέλει πλήρη συσκευασία νομίζω προλαβαίνει ακόμα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε βρει τρόπο με την κανονική εφαρμογή του mail, οι λογαριασμοί Google να κάνουν push και όχι απλό fetch. Γιατί πραγματικά το fetch καταναλώνει αρκετή ενέργεια και οι αυτόματες λύσεις απαιτούν σύνδεση σε φορτιστή.

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε βρει τρόπο με την κανονική εφαρμογή του mail, οι λογαριασμοί Google να κάνουν push και όχι απλό fetch. Γιατί πραγματικά το fetch καταναλώνει αρκετή ενέργεια και οι αυτόματες λύσεις απαιτούν σύνδεση σε φορτιστή.

 

Δεν υπάρχει τέτοιος τρόπος

Μόνο με την εφαρμογή Gmail

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοιος τρόπος

Μόνο με την εφαρμογή Gmail

Καλά το κατάλαβα... σκέφτομαι να βάλω το fetch για 15 λεπτά αλλά φοβάμαι την κατανάλωση της μπαταρίας.

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά το κατάλαβα... σκέφτομαι να βάλω το fetch για 15 λεπτά αλλά φοβάμαι την κατανάλωση της μπαταρίας.

 

Γιατί δεν βάζεις την εφαρμογή;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις την εφαρμογή;

 

Μου αρέσει που έχει μαζεμένα τα emails το mail app του iPhone (έχοντας 7 λογαριασμούς είναι ιδιαιτέρως χρήσιμο) επιπλέον μου δίνει τη δυνατότητα να βάζω διαφορετικούς ήχους όταν μου έρχεται κάποιο email και έτσι έχω μάθει να τα ξεχωρίζω. Δεν είναι ότι δεν θέλω να κατεβάσω την εφαρμογή, απλώς μου αρέσει που όλα βρίσκονται σε μια εφαρμογή (πέρα του ότι θα πρέπει να βάλω κάποιο από τα δυο emails apps ως default app και δεν θα μπορώ να έχω και τα 2)

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις όλους τους λογαριασμούς στο gmail.

Μάλλον για εκεί με βλέπω, ας ελπίσω να έχει συμβατότητα με τους ιδρυματικούς λογαριασμούς μου. Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντήσετε

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για εκεί με βλέπω, ας ελπίσω να έχει συμβατότητα με τους ιδρυματικούς λογαριασμούς μου. Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντήσετε

 

Δεν είναι και τόσο δύσκολο να έχεις 2 εφαρμογές

Απλά η δύναμη της συνήθειας σε κρατάει πίσω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το fetch τι ακριβώς κάνει και καταναλώνει περισσότερη μπαταρία; Με ενδιαφέρει κι εμένα γιατί έχω περάσει κι εγώ το gmail μου στην εφαρμογή του iOS...αν είναι τόσο μεγάλη η κατανάλωση να βάλω το gmail app!
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν σε πειράζει να έχεις 2η εφαρμογή, μπορείς να αφήσεις το gmail στην εφαρμογή του τηλεφώνου αλλά να κλείσεις το fetch και να βάλεις την εφαρμογή του gmail για να έχεις από εκεί τις ειδοποιήσεις σου κτλ.

Δεν είναι το ιδανικό, αλλά γιατί να περνάς τώρα 7 λογαριασμούς στο gmail app;

Πάντως δεν έχω δει μεγάλο πρόβλημα με το fetch στο gmail και το έχω ανά 15 λεπτά. Και για τα mail και για τα google contacts

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 2 (2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...