Jump to content

iPhone SE 2 (2020)


kremmydass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τάσο μη τους μπερδεύεις, αλλιώς δουλεύει σε συσκευές με FaceID και αλλιώς σε συσκευές με TouchID.

 

Για Touch ID μιλάω κι εγώ

 

Στις συσκευές με Touch ID πατάς 2 φορές το home button

Στις συσκευές με Face ID 2 φορές το power button

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε συσκευές με Touch ID δεν υπάρχει αυτό που λες το "πατάς δύο φορές". Απλά ακουμπάς παρατεταμένα το χέρι σου στο Touch ID χωρίς να το πατήσεις, περνάς πάνω από το τερματικό τη συσκευή και πληρώνεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για Touch ID μιλάω κι εγώ

 

Στο touch ID δεν πατάς τίποτα δυο φορές αλλά απλά ακουμπάε το δάκτυλο στο home button...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για Touch ID μιλάω κι εγώ

 

Στις συσκευές με Touch ID πατάς 2 φορές το home button

Στις συσκευές με Face ID 2 φορές το power button

 

Μόνο με το Face ID γίνεται αυτό που λες. Γιαυτό σου λέω μη τους μπερδεύεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε συσκευές με Touch ID δεν υπάρχει αυτό που λες το "πατάς δύο φορές". Απλά ακουμπάς παρατεταμένα το χέρι σου στο Touch ID χωρίς να το πατήσεις, περνάς πάνω από το τερματικό τη συσκευή και πληρώνεις.

 

Εγώ διπλό πάτημα κάνω

Δεν έχω κλείδωμα συσκευής με Touch ID

Απλό κωδικό έχω

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο touch ID δεν πατάς τίποτα δυο φορές αλλά απλά ακουμπάε το δάκτυλο στο home button...

 

Εάν χρησιμοποιείς Touch ID

Αν δεν χρησιμοποιείς τι γίνεται;

 

Μήπως πατάς δυο φορέα το home button?

6 μήνες έτσι πληρώνω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ διπλό πάτημα κάνω

Δεν έχω κλείδωμα συσκευής με Touch ID

Απλό κωδικό έχω

 

Τότε εσύ δε χρησιμοποιείς το Touch ID. Άρα δε μιλάς για Touch ID αλλά για home button.

 

Αλλά είπες...

Για Touch ID μιλάω κι εγώ

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τότε εσύ δε χρησιμοποιείς το Touch ID. Άρα δε μιλάς για Touch ID αλλά για home button. :confused:

 

Για συσκευές με Touch ID μιλάμε

Αν κάποιος το χρησιμοποιεί σαν μέθοδο κλειδώματος η όχι είναι δικό του θέμα νομίζω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για συσκευές με Touch ID μιλάμε

Αν κάποιος το χρησιμοποιεί σαν μέθοδο κλειδώματος η όχι είναι δικό του θέμα νομίζω

 

Ή απλά θα μπορούσες να πεις... ναι παιδιά δεν το έγραψα σωστά.

 

Ok... over and out. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι εναλλακτικές ειναι αρκετές ανάλογα με την συσκευή, την μέθοδο κλειδώματος όποτε καθένας έχει το δίκιο του

 

Μέσα στις ρυθμίσεις/wallet Apple Pay γράφει πως να το ενεργοποιείς νομίζω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω κλείδωμα με Touch ID, με σβηστή οθόνη πατώντας 2 φορές το home button εμφανίζεται το wallet για να πληρώσεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ,όταν θέλω να κάνω πληρωμή πατάω δύο φορές το home button (με κλειδωμένο κινητό),επιλέγω την κάρτα που θέλω και πληρώνω.

Δεν ξέρω αν λέω βλακείες αλλά ισχύει ότι όταν περάσεις το κινητό από pos που είναι έτοιμο για πληρωμή,δεν χρειάζεται να κάνεις το διπλό κλικ αλλά μόνο να βάλεις το Touch ID σου ;

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω κλείδωμα με Touch ID, με σβηστή οθόνη πατώντας 2 φορές το home button εμφανίζεται το wallet για να πληρώσεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Άρα δεν είμαι ο μόνος παιδιά ενταξει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τι το ψάχνετε; Το λέει ξεκάθαρα

 

 

Settings -> Wallet & Apple Pay -> Double-Click Home Button -> On/Off

 

 

Ακόμα και στο On να είναι όμως, θα ζητήσει Touch ID για να δεις τις κάρτες και να κάνεις αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είδα κάποιον να μιλάει για Apple Pay χωρίς Touch ID.Από όσο ξέρω αυτό δεν γίνεται,θυμάμαι,όταν πήγα να βάλω στο κινητό του πατέρα μου την κάρτα,επειδή δεν χρησιμοποιούσε το Touch ID δεν με άφηνε να κάνω προσθήκη

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά χάθηκε το car play... Κάποια ιδέα?

 

Οκ το βρηκα

 

Στάλθηκε από το Pixel 3 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by panpan76
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν λέω βλακείες αλλά ισχύει ότι όταν περάσεις το κινητό από pos που είναι έτοιμο για πληρωμή,δεν χρειάζεται να κάνεις το διπλό κλικ αλλά μόνο να βάλεις το Touch ID σου ;

 

Ισχύει, σε pos που είναι έτοιμο για πληρωμή δεν χρειάζεται να έχεις πατήσει το home button πρώτα δύο φορές.

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Επίσης είδα κάποιον να μιλάει για Apple Pay χωρίς Touch ID.Από όσο ξέρω αυτό δεν γίνεται,θυμάμαι,όταν πήγα να βάλω στο κινητό του πατέρα μου την κάρτα,επειδή δεν χρησιμοποιούσε το Touch ID δεν με άφηνε να κάνω προσθήκη

 

Εγώ δεν χρησιμοποιώ Touch ID

Δεν παίζει ρόλο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το iOS 14 από αύριο διαθέσιμο για όλους

Θα το ευχαριστηθείτε

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ηρθε και εδω η αναβαθμιση ψες το βραδυ η ωρα 23:00 ολα μια χαρα. Το αγορασα χθες κιολας το κινητο σε κοκκινο χρωμα απλα πανεμορφο και κλασσικο. Εκανα την πρωτη μου πληρωμη με το Apple Pay.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ηρθε και εδω η αναβαθμιση ψες το βραδυ η ωρα 23:00 ολα μια χαρα. Το αγορασα χθες κιολας το κινητο σε κοκκινο χρωμα απλα πανεμορφο και κλασσικο. Εκανα την πρωτη μου πληρωμη με το Apple Pay.

 

Κόκκινο και εσύ,welcome to the Product Red club

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

εντυπώσεις από όσους-ες αναβάθμισαν σε 14;

Εγώ δεν είμαι ενθουσιασμένος. Έχω την αίσθηση πως η αυτονομία του ίσως να έχασε λίγο. Επίσης στα updates σα να σκαλώνει, δεν τα κάνει «με την πρώτη». Κάτι που δεν είχα παρατηρήσει στο 13.

 

Βέβαια μπορεί να πέφτω και έξω είναι η αίσθηση που έχω...

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

εντυπώσεις από όσους-ες αναβάθμισαν σε 14;

Εγώ δεν είμαι ενθουσιασμένος. Έχω την αίσθηση πως η αυτονομία του ίσως να έχασε λίγο. Επίσης στα updates σα να σκαλώνει, δεν τα κάνει «με την πρώτη». Κάτι που δεν είχα παρατηρήσει στο 13.

 

Βέβαια μπορεί να πέφτω και έξω είναι η αίσθηση που έχω...

 

Για το θέμα της μπαταρίας θέλει 2 με 3 μέρες για να στρώσει η μπαταρία.Τώρα,στο ζήτημα που αναφέρεις με τα updates δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο (χωρίς αυτό να σημαίνει πως επειδή δεν συμβαίνει σε εμένα δεν συμβαίνει και σε εσένα).

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

εντυπώσεις από όσους-ες αναβάθμισαν σε 14;

Εγώ δεν είμαι ενθουσιασμένος. Έχω την αίσθηση πως η αυτονομία του ίσως να έχασε λίγο. Επίσης στα updates σα να σκαλώνει, δεν τα κάνει «με την πρώτη». Κάτι που δεν είχα παρατηρήσει στο 13.

 

Βέβαια μπορεί να πέφτω και έξω είναι η αίσθηση που έχω...

 

Εγώ πολύ ευχαριστημένος. Θα πω ότι είναι το καλύτερο update τα τελευταία χρόνια.

 

Ας βγάλουμε την μπαταρία έξω για την ώρα καθώς σε κάθε μεγάλο update μας φαίνεται ότι "'χάλασαν" την μπαταρία. Λογικό γιατί

 

  • τις πρώτες μέρες το σκαλίζουμε αρκετά παραπάνω για να δούμε τα νέα χαρακτηριστικά
  • η μπαταρία θέλει 1-2 μέρες ή/και 1-2 minor updates να στρώσει τελείως.

 

Στα υπόλοιπα εγώ βλέπω πολλά νέα features, πολλά καθαρά αισθητικά αλλά και πολλά που είναι πολύ χρήσιμα.

 

πχ το back tap, τα widgets, έριξαν δουλίτσα στο CarPlay, η επιλογή default browser, το library που στην αρχή δεν μου άρεσε αλλά τελικά βολεύει.

Περισσότερο όμως μου αρέσουν τα νέα χαρακτηριστικά για ασφάλεια και privacy. πχ ο έλεγχος των κωδικών για ευπαθείς ή κλεμμένους κωδικούς, το ότι μπορείς να δώσεις πρόσβαση σε συγκεκριμένες φώτο και όχι σε όλη την συλλογή σου, η ειδοποίηση για χρήση μικροφώνου ή/και κάμερας, το ότι μπορείς να κλείσεις το "Precision Location Tracking" για όσες εφαρμογές θες. Ή ότι σου βγάζει ειδοποίηση πότε μια εφαρμογή διαβάζει το clipboard σου!

Πολλά νέα χαρακτηριστικά δεν τα είδα με την πρώτη ματιά και διάβασα ένα άρθρο που αναφέρει μία προς μία τις αλλαγές.

 

Γενικά εγώ πολύ ευχαριστημένος και περιμένω τώρα τα επόμενα 1-2 Updates να κλείσουν τυχών bugs. Δεν έχω βρει κανένα αλλά 2 μέρες το χρησιμοποιώ, σίγουρα θα έχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 2 (2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...