Jump to content

iPhone SE 2 (2020)


kremmydass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες επειδή είμαι για να κάνω την μετάβαση από pixel 4 XL είχα και το 11 pro πριν από αυτό . Ήθελα να ρωτήσω πόσες ώρες screen on time γράφει αντέχει 1 μέρα;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Αν δεν παίζεις παιχνίδια και το ξεζουμίζεις σου βγάζει άνετα την μέρα (νωρίς το πρωί μέχρι το βράδυ που το βάζεις για φόρτιση) με μέτρια προς βαριά χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Εχω απο το περσινο καλοκαιρι το iPhone 7 μεχρι στιγμησ η υγεια της μπαταριας εχει φτασει στο 93% γενικοτερα ειμαι ευχαριστημενος αλλα σκεφτομαι να το αλλαξω για το SE 2020. Εσεις τι μου ποτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Εχω απο το περσινο καλοκαιρι το iPhone 7 μεχρι στιγμησ η υγεια της μπαταριας εχει φτασει στο 93% γενικοτερα ειμαι ευχαριστημενος αλλα σκεφτομαι να το αλλαξω για το SE 2020. Εσεις τι μου ποτεινετε?

 

Νομίζω όχι

Αν δώσεις λεφτά πάρε κάτι από τα X/Xr/xs και νεότερα

Σαν να έχεις το ίδιο τηλέφωνο θα είσαι μην φανταστείς κάτι διαφορετικό σε γενικές γραμμές

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εχω απο το περσινο καλοκαιρι το iPhone 7 μεχρι στιγμησ η υγεια της μπαταριας εχει φτασει στο 93% γενικοτερα ειμαι ευχαριστημενος αλλα σκεφτομαι να το αλλαξω για το SE 2020. Εσεις τι μου ποτεινετε?

 

Μείνε κανένα χρόνο ακόμα με το 7αρι μέχρι να τα φτύσει η μπαταρία και πάρε το 11αρι κάποια στιγμή.

Όχι το SE πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το se φτιάχτηκε αποκλειστικά για όσους είχαν το πρώτο iPhone se ή 6s ή και παλιότερο και για αυτούς που δεν ήθελαν το Face ID και προτιμούν το Touch ID.Όλες οι υπόλοιπες κατηγορίες πάνε κατευθείαν στα πιο καινούργια μοντέλα

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Το se φτιάχτηκε αποκλειστικά για όσους είχαν το πρώτο iPhone se ή 6s ή και παλιότερο και για αυτούς που δεν ήθελαν το Face ID και προτιμούν το Touch ID.Όλες οι υπόλοιπες κατηγορίες πάνε κατευθείαν στα πιο καινούργια μοντέλα

 

Και για αυτούς που προέρχονται από το άλλο στρατόπεδο και θέλουν ένα «φθηνό» iPhone για να μπουν στο οικοσύστημα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και για αυτούς που προέρχονται από το άλλο στρατόπεδο και θέλουν ένα «φθηνό» iPhone για να μπουν στο οικοσύστημα
Όχι εκεί δεν αν προέρχεται κάποιος από p30 pro πχ και πάρει αυτό πως θα του φανεί?

Ποιο πολύ είναι να έχεις κει τα δύο η αυτούς που θέλουν μικρή συσκευή με ios

Link to comment
Share on other sites

Όχι εκεί δεν αν προέρχεται κάποιος από p30 pro πχ και πάρει αυτό πως θα του φανεί?

Ποιο πολύ είναι να έχεις κει τα δύο η αυτούς που θέλουν μικρή συσκευή με ios

 

Δεν μίλησα όμως για τέτοια τηλέφωνα

Ένας χρήστης Android με παλιά συσκευή που θέλει να πάρει φθηνό iPhone μπορεί μετά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα όμως για τέτοια τηλέφωνα

Ένας χρήστης Android με παλιά συσκευή που θέλει να πάρει φθηνό iPhone μπορεί μετά

 

εκει ναι μερα με νυχτα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που έχει την συσκευή είμαι ενδιάμεσα σε αυτή και στο iPad pro 2020 τώρα που υποστηρίζει πληκτρολόγιο καί ποντίκι γίνεται ταυτόχρονα να κάνω Skype βιντεοκλήση και να το έχω συνδεμένο με monitor ώστε να βλέπω σε μεγαλύτερη οθόνη μιας και πρόκειται για μαθήματα , γνωρίζω ότι στο iPad γίνεται αλλά δεν ξέρω για το καινούργιο iPhone μιας που έχω και διετή συσκευή αντροιντ και χρειάζομαι και την ασφάλεια για τους τραπεζικούς λογαριασμούς μου .. ευχαριστώ αν γνωρίζετε θα με βοηθούσε πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που έχει την συσκευή είμαι ενδιάμεσα σε αυτή και στο iPad pro 2020 τώρα που υποστηρίζει πληκτρολόγιο καί ποντίκι γίνεται ταυτόχρονα να κάνω Skype βιντεοκλήση και να το έχω συνδεμένο με monitor ώστε να βλέπω σε μεγαλύτερη οθόνη μιας και πρόκειται για μαθήματα , γνωρίζω ότι στο iPad γίνεται αλλά δεν ξέρω για το καινούργιο iPhone μιας που έχω και διετή συσκευή αντροιντ και χρειάζομαι και την ασφάλεια για τους τραπεζικούς λογαριασμούς μου .. ευχαριστώ αν γνωρίζετε θα με βοηθούσε πολύ.

 

Aν κατάλαβα σε ενδιαφέρει το iphone για να το συνδέεις σε μεγαλύτερη οθόνη; Αν ναι, θα χρειαστείς ένα αξεσουάρ. Διάβασε εδώ

https://support.apple.com/guide/iphone/connect-to-a-display-with-a-cable-iph93af723b9/ios

Link to comment
Share on other sites

Aν κατάλαβα σε ενδιαφέρει το iphone για να το συνδέεις σε μεγαλύτερη οθόνη; Αν ναι, θα χρειαστείς ένα αξεσουάρ. Διάβασε εδώ

https://support.apple.com/guide/iphone/connect-to-a-display-with-a-cable-iph93af723b9/ios

 

Ναι το γνωρίζω..,δεν γνωρίζω αν έχει ροή η έχει κολλήματα για αυτό ρώτησα το chip είναι καινούργιο και η συσκευή έχει πολλά πλεονεκτήματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που έχει την συσκευή είμαι ενδιάμεσα σε αυτή και στο iPad pro 2020 τώρα που υποστηρίζει πληκτρολόγιο καί ποντίκι γίνεται ταυτόχρονα να κάνω Skype βιντεοκλήση και να το έχω συνδεμένο με monitor ώστε να βλέπω σε μεγαλύτερη οθόνη μιας και πρόκειται για μαθήματα , γνωρίζω ότι στο iPad γίνεται αλλά δεν ξέρω για το καινούργιο iPhone μιας που έχω και διετή συσκευή αντροιντ και χρειάζομαι και την ασφάλεια για τους τραπεζικούς λογαριασμούς μου .. ευχαριστώ αν γνωρίζετε θα με βοηθούσε πολύ.

 

Δεν έχεις και πρόβλημα με το Android με τις τράπεζες εάν δεν έχεις ενεργοποιημένος τις Άγνωστες πηγες και δεν έχεις root όπως και σπασμένες εφαρμογές και λοιπά

Εκατομμύρια κόσμος έχει Android και πιθανόν έχει και πολύ περισσότερα λεφτά από εμάς μέσα στους τραπεζικούς του λογαριασμούς

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και πρόβλημα με το Android με τις τράπεζες εάν δεν έχεις ενεργοποιημένος τις Άγνωστες πηγες και δεν έχεις root όπως και σπασμένες εφαρμογές και λοιπά

Εκατομμύρια κόσμος έχει Android και πιθανόν έχει και πολύ περισσότερα λεφτά από εμάς μέσα στους τραπεζικούς του λογαριασμούς

Είναι και άλλα πράγματα όπως ότι η μπαταρία αρχίζει και παθαίνει, οπότε αν μπορέσω και κάνω την δουλειά μου με το iPhone θα έχω πετύχει δύο πράγματα σε μια συμφέρουσα τιμή ,το τσιπ από είναι πολύ δυνατό και θα κρατήσει σίγουρα για αρκετά χρόνια η συσκευή άσε που θα υπάρχουν ανταλλακτικά και μετά από 5 χρόνια .. αυτή την στιγμή με το mi8 ψάχνω να βρω γνήσια μπαταρία και αυτό είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα ..

Link to comment
Share on other sites

Είναι και άλλα πράγματα όπως ότι η μπαταρία αρχίζει και παθαίνει, οπότε αν μπορέσω και κάνω την δουλειά μου με το iPhone θα έχω πετύχει δύο πράγματα σε μια συμφέρουσα τιμή ,το τσιπ από είναι πολύ δυνατό και θα κρατήσει σίγουρα για αρκετά χρόνια η συσκευή άσε που θα υπάρχουν ανταλλακτικά και μετά από 5 χρόνια .. αυτή την στιγμή με το mi8 ψάχνω να βρω γνήσια μπαταρία και αυτό είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα ..

 

Γιατί τι βρίσκεις για το mi8 μόνο κινεζικές;

Χαχα

 

Το iPhone αν θέλεις να κανείς πολλά πράγματα σίγουρα ή θα σε δυσκολέψει ή θα σε κάνει να βάλεις το χέρι λίγο πιο βαθιά στην τσέπη με την άποψη ότι θα χρειαστείς κάποιον έξτρα εξοπλισμό, κάποιο πληρωμένο πρόγραμμα και πάει λέγοντας

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι βρίσκεις για το mi8 μόνο κινεζικές;

Χαχα

 

Το iPhone αν θέλεις να κανείς πολλά πράγματα σίγουρα ή θα σε δυσκολέψει ή θα σε κάνει να βάλεις το χέρι λίγο πιο βαθιά στην τσέπη με την άποψη ότι θα χρειαστείς κάποιον έξτρα εξοπλισμό, κάποιο πληρωμένο πρόγραμμα και πάει λέγοντας

Ναι τα γνωρίζω αυτά τα πράγματα δεν είχα και ποίο παλιά συσκευές apple ξέρω πάνω κάτω πως πάει ...

Ναι στο mi8 μόνο OEM βρίσκεις

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορείτε να ρυθμίσετε τα notifications στο Gmail app?

Λαμβάνω mails χωρίς ειδοποίηση και θέλω να ορίσω έναν δυνατό ήχο.

Επίσης κάποια tips για εξοικονόμηση μπαταρίας έχετε;

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Για το gmail δεν έχω, αλλά για εξοικονόμηση μπαταρίας μπορείς να κόψεις την χρήση παρασκηνίου σε εφαρμογές που δεν το χρειάζονται (πχ εφαρμογές delivery ή εφαρμογές όπως my cosmote). Έτσι σε εμενα βγάζει άνετα 5 ωρες sot (την περισσότερη ώρα με wifi)
Link to comment
Share on other sites

Tην χρήση παρασκηνίου γενικά την κόβω, άσχετα με την μπαταρία. Δεν βρίσκω λόγο να δουλεύουν στο παρασκήνιο εφαρμογές που δεν με ενδιαφέρουν και δεν χρειάζεται να τρέχουν. Έχω αφήσει μόνο messenger, sofascore, microsoft teams και whatssapp.

Δεν βλέπω τι θα μου προσφέρει να τρέχει συνέχεια το shazam, η revolut, το dropbox ή η εφαρμογή της vodafone.

 

Σχετικά με την εξοικονόμηση μπαταρίας, όταν έχω σκοπό να είμαι όλη την μέρα έξω και δεν θα μπορώ να το φορτίσω κάπου, αυτό που κάνω είναι να το βάζω από την αρχή της ημέρας στο battery saver mode. Πραγματικά κάνει δουλειά (κόβει πολλά παρασκηνιακά που δεν μπορείς να τα κλείσεις μόνος σου, κάποια effects κ.α.) και έχω δει σημαντική διαφορά.

 

Το μόνο που έχω δει να χάνω είναι ότι δεν κοιτάει για νέα email συνέχεια (πρέπει να κάνω έλεγχο εγώ μόνος μου). Για καθημερινή χρήση αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα, αλλά συνήθως όταν είμαι έξω δεν με ενδιαφέρουν τα mails άρα μικρό το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις επιλογές που βρήκα χρήσιμη στην εξοικονόμηση μπαταρίας είναι οι επιλογές στα settings > privacy > location services > systems services

 

Απενεργοποιώ όλα στο product improvement και τα location based ads και location based suggestions.

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Πάω να το φορτίσω και εμφανίζει μήνυμα πως εντοπίστηκε υγρό στην σύνδεση. Δεν είχε επαφή με υγρό το κινητό. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;
Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Πάω να το φορτίσω και εμφανίζει μήνυμα πως εντοπίστηκε υγρό στην σύνδεση. Δεν είχε επαφή με υγρό το κινητό. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

 

Φύσηξέ το ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ με σεσουάρ για μερικά λεπτά και ξαναδοκίμασε....

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως προτείνουν να βάλεις το κινητό σε ένα ποτήρι (ή σταντ) με την θύρα κενή προς τα κάτω ώστε να φύγει μόνο του, αλλά δοκιμασε ένα cold reboot μήπως κόλλησε ο αισθητήρας (πατάς πρώτα μια φορα το volume up, μετά μια φορα το down και μετά συνεχόμενα το κουμπί στα δεξιά μέχρι να επανεκκινήσει).

 

Σε αλλά νέα, έβαλα και εγώ την iOS 14 beta. Το κινητό πετάει αλλά η μπαταρία μας τα χάλασε λίγο, ελπίζω στην επόμενη beta να το διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως προτείνουν να βάλεις το κινητό σε ένα ποτήρι (ή σταντ) με την θύρα κενή προς τα κάτω ώστε να φύγει μόνο του, αλλά δοκιμασε ένα cold reboot μήπως κόλλησε ο αισθητήρας (πατάς πρώτα μια φορα το volume up, μετά μια φορα το down και μετά συνεχόμενα το κουμπί στα δεξιά μέχρι να επανεκκινήσει).

 

Σε αλλά νέα, έβαλα και εγώ την iOS 14 beta. Το κινητό πετάει αλλά η μπαταρία μας τα χάλασε λίγο, ελπίζω στην επόμενη beta να το διορθώσουν.

 

Η 4η είναι η χειρότερη από όσες έχουν βγει,μετάνιωσα που έφυγα από την 3η (ήταν σαν official release η εμπειρία) αλλά αυτά έχουν οι betas

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάω να το φορτίσω και εμφανίζει μήνυμα πως εντοπίστηκε υγρό στην σύνδεση. Δεν είχε επαφή με υγρό το κινητό. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

 

Το άφησα για 30’ και όταν ξαναδοκίμασα δεν το ξανάκανε. Ανησύχησα πολύ όμως...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 2 (2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...