Jump to content

iPhone SE 2 (2020)


kremmydass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια ειναι η εξαιρετική ακριβως εμπειρια χρησης απο μια συσκευη 4.7ιντσων το 2020 ?

 

Σε video/ταινιες/παιχνιδια?Μικροτερη οθονη=κατωτερη εμπειρια χρησης(και ας εχει και στερεο ηχεια).

Σε web browsing και αναγνωση email επισης η εμπειρια χρησης ειναι κατωτερη παλι λογω της μικροτερης οθονης,αφου αναγκαζεσαι να κανεις περισσοτερο σκρολαρισμα.

Ακομα και στο πληκτρολόγιο,μικροτερη οθονη σημαινει πιο συχνα λαθη,ειδικα για οποιον δεν εχει μικρα δακτυλα.

Και για την καμερα,πλεον στα χρηματα αυτα βρισκεις συσκευες οι οποιες κανουν παπαδες. 2020 εχουμε πλεον,οχι 2017.

Τελος η αυτονομια που ειναι τοσο...μετρια(παλι για δεδομενα 2020) και το κερασακι στην τουρτα ειναι ο αργος φορτιστης.

 

Αν προσφερει εξαιρετικη εμπειρια χρησης το Iphone se λοιπον,το Iphone 11pro τι εμπειρια προσφερει?Διαγαλαξιακη?

 

Πολυ καλη εμπειρια χρησης που προσφερει το κινητο ειναι

α)αν θες να μιλησεις στα τηλεφωνα που δεν σε κουραζει να το κρατας στο χερι(κατι βεβαια που μπορεις να το κανεις και με παλιοτερες/φθηνοτερες συσκευες της apple

β)αν θες να το αντιμετωπισεις σαν ενα ipod πχ για γυμναστήριο/τρεξιμο,παλι λογω του μαζεμενου μεγεθους(κατι που επισης μπορεις να κανεις και σε παλιοτερες/φθηνοτερες συσκευες της εταιρειας).

 

Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν θα βολεψει κοσμο η συσκευη αυτη(οπως βολεψε και το τελευταιο iphone 8).Απλα ειναι λιγο αστειο να μιλαμε για φοβερη(συνολικα) εμπειρια χρησης σε τετοια συσκευη την παρουσα χρονικη στιγμη και σε αυτα τα χρηματα.

 

Μα πως γίνεται να έχουμε μια καλή εμπειρία σε μια οθόνη 4,7" μιλάς λες και η οθόνη είναι 1".Δεν μπορούμε όλοι να έχουμε τεράστια κινητά μιας και δεν έχουμε τεράστια χέρια.Όσο για τα typos υπάρχουν swiping keyboards που μπορούν μια χαρά να καλύψουν σε αυτό το ζήτημα.

Βέβαια θα καθόμουν να μιλήσω εκτενέστατα για τα ζητήματα που έθεσες αλλά πραγματικά δεν μπορώ να πείσω έναν άνθρωπο που out of the blue έκανε επίθεση σε έναν άλλο άνθρωπο ΑΠΛΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.Ο σεβασμός δυστυχώς δεν έρχεται ούτε στις 4,7" ούτε στις 7" ούτε στις 10"

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα γιατι βλεπω κοσμο να αρπαζεται χωρις λογο.

 

α)Ειναι δεκτη η κριτικη μεσα στο εδω forum για μια συσκευη ναι ή οχι?

Εαν δεν συμφωνουμε με κατι,μπορουμε να το πουμε ή αυτο λαμβανεται σαν προσωπικη επιθεση?Τα λεω αυτα γιατι μαλλον καποιοι ξεχνανε οτι μιλαμε για τεχνολογικο forum.

 

β)Ο συμφορουμιτης ο ιδιος μιλησε για εξαιρετικη εμπειρια χρησης σε ολους τους τομεις,και μαλιστα ο ιδιος ανεφερε και τις Android ναυαρχιδες και ποσα καλυτερα τα πηγαινε το Iphone SE σε σχεση με αυτες.

 

γ)εγω πουθενα δεν μιλησα για 6.7 και 7 ιντσες. Ξαναδιαβαστε με ηρεμια το σχολιο μου και δειτε ποια ειναι η μοναδικη συσκευη που ανεφερα και ποσες ιντσες εχει. Ουτε επισης εγραψα πουθενα''μην παρτε το iphone se,παρτε το ταδε''.

 

δ)Η εμπειρια χρησης εαν δεν ειμαστε συγκεκριμενοι σε μια κατηγορια/τομεα,πιανει τα παντα.

Οταν λοιπον καποιος αναφερεται σε γενικη εμπειρια χρησης,πιανει ολες τις κατηγοριες. Οταν λοιπον συμβει αυτο,εννοειται οτι παιζει σημαντικο ρολο και ο παραγοντας οθονης/ιντσων,ειτε συμφωνουν καποιοι,ειτε οχι. οπως και η αυτονομια/μπαταρια/χρονος φορτισης,περαν απο το lag ή το ποσο γρηγορα ανοιγουν οι εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο μου iPhone ήταν το 5 μετά πήγα σε Samsung galaxy S3 LG g3 galaxy note με τελευταίο καλό Android για μένα το galaxy A8 2018 πριν 2 μήνες αγοράσα το A51 απογοήτευση και τώρα iPhone SE με το οποίο μπορώ να το χρησιμοποιώ παντού χωρίς να φοβάμαι μη μου πέσει κάτω. Λογο μεγέθους και φυσικά με το ένα χέρι.
Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία χρήσης σωστά λες ότι πιάνει τα πάντα. Αλλά το ποσό σημαντικός είναι ο κάθε παράγοντας είναι 101% υποκειμενικο και εξαρτάται από τον καθένα μας και την χρήση που το θέλει.

Προσωπικά δεν θέλω το τηλέφωνο για να το έχω στον καναπέ και να βλέπω βίντεο ή να γράφω σε forum. Έχω λαπτοπ ή και τάμπλετ. Το κινητό το θέλω γιαυτό ακριβώς που λέει το όνομα του, για όταν είμαι σε κίνηση.

Αν λοιπόν μου έδινες το SE στα ίδια λεφτά με τα ίδια χαρακτηριστικά και με τα ίδια όλα αλλά με την οθόνη του 11, ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Συμφωνώ για την μπαταρία αλλά εκεί μπαίνει πάλι η ζυγαριά και πόσο βαρύτητα σε σχέση με τα άλλα. Για την χρήση που θέλω λοιπόν, προτεραιότητα έχει το μέγεθος και η άνεση στην χρήση.

 

Δεν έχουμε τα ίδια κριτήρια όλοι μας

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα γιατι βλεπω κοσμο να αρπαζεται χωρις λογο.

 

α)Ειναι δεκτη η κριτικη μεσα στο εδω forum για μια συσκευη ναι ή οχι?

Εαν δεν συμφωνουμε με κατι,μπορουμε να το πουμε ή αυτο λαμβανεται σαν προσωπικη επιθεση?Τα λεω αυτα γιατι μαλλον καποιοι ξεχνανε οτι μιλαμε για τεχνολογικο forum.

 

β)Ο συμφορουμιτης ο ιδιος μιλησε για εξαιρετικη εμπειρια χρησης σε ολους τους τομεις,και μαλιστα ο ιδιος ανεφερε και τις Android ναυαρχιδες και ποσα καλυτερα τα πηγαινε το Iphone SE σε σχεση με αυτες.

 

γ)εγω πουθενα δεν μιλησα για 6.7 και 7 ιντσες. Ξαναδιαβαστε με ηρεμια το σχολιο μου και δειτε ποια ειναι η μοναδικη συσκευη που ανεφερα και ποσες ιντσες εχει. Ουτε επισης εγραψα πουθενα''μην παρτε το iphone se,παρτε το ταδε''.

 

δ)Η εμπειρια χρησης εαν δεν ειμαστε συγκεκριμενοι σε μια κατηγορια/τομεα,πιανει τα παντα.

Οταν λοιπον καποιος αναφερεται σε γενικη εμπειρια χρησης,πιανει ολες τις κατηγοριες. Οταν λοιπον συμβει αυτο,εννοειται οτι παιζει σημαντικο ρολο και ο παραγοντας οθονης/ιντσων,ειτε συμφωνουν καποιοι,ειτε οχι. οπως και η αυτονομια/μπαταρια/χρονος φορτισης,περαν απο το lag ή το ποσο γρηγορα ανοιγουν οι εφαρμογες.

Υπάρχει μια λεπτή γραμμή μεταξύ διαφωνίας και επίθεσης.Διαφωνία θα ήταν να πείτε «Πάντως εγώ,δεν βλέπω να είναι τόσο πρακτικές οι 4,7" στην εποχή μας» το να κάνετε άμεση παράθεση στα λόγια κάποιου και να προσπαθείτε να παρουσιάσετε τα λόγια κάποιου σαν να μην είναι εξωπραγματικά,αυτό λέγεται επίθεση.Επομένως,δεκτή η κριτική όχι όμως η επίθεση.

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχουμε τα ίδια κριτήρια όλοι μας

 

Μα δεν ειπε κανεις οτι εχουμε τα ιδια κριτηρια.

Το να ειμαστε αντικειμενικοι εγω τονισα,κατι που ειδικα σε iphone μερια δυστηχως ειναι δυσκολο πραγμα.

 

πχ το οτι εγω κανω την δουλεια μου με την οθονη του iphone se ή του iphone 11,δεν σημαινει οτι θα την βαφτισω ως κορυφαια οθονη,ειδικα στα λεφτα αυτα. Και αν η οθονη δεν ειναι πολυ καλη σε σχεση με τον ανταγωνισμο στα λεφτα αυτα,για ποιο λογο να μην αναφερθει σαν αρνητικο?

Μια απο τα ιδια και για multimedia/χρηση παιχνιδιων. Ισα ισα που επειδη ακριβως δεν εχουμε ολοι τα ιδια κριτηρια,πρεπει να τα αναφερουμε αυτα.

πχ αν εμενα δεν με απασχολει η ταχυφορτιση,αυτο δεν σημαινει οτι δεν απασχολει και τους υπολοιπους. Αρα το να μην εχει ταχυφορτιστη η συσκευη θεωρειται γενικα αρνητικο πχ.

 

Οταν μου λες(οχι εσυ προφανως)οτι η καμερα του κινητου ειναι εξαιρετικη και βαζει τα γυαλια σε αλλες Android ναυαρχιδες στα λεφτα αυτα που εχουν παραπανω καμερες,ε συγνωμη αλλα δεν ισχυει αυτο στην πραξη.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι εχει κακη καμερα το iphone SE,ουτε και να ειρωνευομαστε τις παραπανω καμερες λες και τα ακριβοτερα Iphone δεν εχουν παραπανω καμερες.

 

Το ιδιο ισχυει και για την μπαταρια/αυτονομια

για την ταχυφορτιση,

για την ταχυτητα ληψης/download,

για την οθονη(αναλυση/panel/hz/ιντσες),

το κατα ποσο τα 64gb βασικου χωρου ειναι ή δεν ειναι αρκετα και παει λεγοντας.

 

Εγω δεν ειδα τετοια πραγματα να τα αναφερει πουθενα ο συμφορουμιτης πιο πισω στον οποιο απαντησα. Ειδα μονο ενα ξερο''η συσκευη ειναι εξαιρετικη σε ολα''.

 

Εαν παλι ο συμφορουμιτης εκανε την συγκριση/κριτικη σε σχεση με παλιοτερα αντιστοιχα iphone πχ iphone 6,6s,7,8 εκει δεν θα εβλεπες και την δικη μου τοποθετηση για την εμπειρια χρησης και οχι μονο.

 

Και ουτε φυσικα εγω αναφερθηκα πουθενα σε ανωτεροτητα Android vs Ios.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η χρήση με το ένα χέρι του παλιού σχήματος και UI των iPhones είναι για πολλούς (και για μένα) ανώτερη για κινηση on the go και για άθληση.

 

Το λέω με πλήρη επίγνωση έχοντας 11Pro και 7 ταυτόχρονα. Και η σύζυγος έχει το XR.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μα δεν αντιλεγω σε αυτο,γιαυτο και το ανεφερα κιολας οτι βολευει οντως σε καποια πραγματα αυτο το καλουπι.

 

Εγω για το κατα ποσο ειναι ή δεν ειναι ''κορυφαια''η συσκευη σε ολους τους τομεις,ακριβως αναλογα με την χρηση του καθενος ανεφερα.

 

Γιατι μην ξεχναμε οτι πλεον στα χρηματα αυτα βρισκεις συσκευες που κανουν παπαδες. Ακομα και σε Apple μερια το Iphone XS εδω και καιρο εχει πεσει στα σχεδον 610ευρω,που και κατα πολυ ανωτερη οθονη(αναλυση/panel/ιντσες) εχει,και καλυτερη αδιαβροχοποιηση και καλυτερη κατασκευη,και telephoto καμερα,και καλυτερες ταχυτητες download και περισσοτερη μνημη ram και ας υστερει σε επεξεργαστη.

Και ειναι και μια χαρα compact συσκευη σε σχεση με τις αλλες των 6.7 και 7 ιντσων.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο καλύτερη οθόνη, καλύτερη κάμερα, καλύτερο μόντεμ και καλύτερες ταχύτητες. Εκεί έχεις να συγκρίνεις αριθμούς και δεν μπορείς να πεις ψέματα.

 

Όταν λες για εμπειρία χρήσης όμως δεν υπάρχει καλύτερο και κορυφαίο. Υπάρχει κορυφαίο για μένα για σένα κτλ. Αυτό το μέγεθος οθόνης εγώ το θεωρώ το καλύτερη για την χρήση που κάνω τώρα.

 

 

 

Όταν λες "η εμπειρία χρήσης με το τερατώδη επεξεργαστή" δεν βάζεις πουθενά μέσα το θέμα της οθόνης.

Εγώ έκανα την αγορά γιατί πήρα έναν σύγχρονο επεξεργαστή που σημαίνει ότι το τηλέφωνο δεν θα κολλάει όταν πας να γράψεις πχ ένα HD video, πήρα ένα τηλέφωνο που θα παίρνει updates για μιας 5ετία, πολύ αξιόλογη κάμερα, μπαταρία που δεν είναι και ότι καλύτερο και οθόνη στο μέγεθος που θέλω και όχι μεγαλύτερη. Και σε μία τιμή που θεωρώ λογική αλλά άστο αυτό.

 

Η εμπειρία χρήσης μου θα βασιστεί σε όλα τα παραπάνω. Μπορεί να υπάρχει καλύτερη κάμερα, καλύτερη μπαταρία, καλύτερη οθόνη. Όμως αυτό που θα έχει την καλύτερη οθόνη θα έχει πχ και 6,5" οθόνη. Ή ένα άλλο αντίστοιχο στο μέγεθος οθόνης του SE θα έχει χάλια κάμερα ή παλιό επεξεργαστή. Ή θα έχει το touch id πίσω που δεν με βολεύει, κτλ. Άρα η εμπειρία μου on the go στο σύνολο θα είναι χειρότερη. Άλλο η εμπειρία χρήσης όταν διαβάζω email, άλλο όταν βλέπω youtube, άλλο όταν το χρησιμοποιώ όταν κινούμε στον δρόμο και θέλω να γράφω ένα sms με το ένα χέρι. Στο σύνολο όμως, για κάποιους ένα μεγαλύτερο μέγεθος οθόνης θα σήμαινε χειρότερη εμπειρία χρήσης.

 

 

 

Και φυσικά δεν είναι μόνο για να μην μιλάς και να πιάνεται το χέρι σου όπως είπες, ή για ipod στο γυμναστήριο, ούτε είναι όλο λάθη ένα mail αν το γράψεις στην οθόνη του. Έρχομαι από το παλιό SE, είμαι 1,90 με τα αντίστοιχα δάκτυλα, και μια χαρά γράφω στο SE. Μάλιστα το swiftkey έχει προσαρμόσει το πληκτρολόγιο στα δάκτυλα μου με βάση τα λάθη που έκανα στην αρχή και τώρα ξέρει ακριβώς που θέλω να πατήσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατι μην ξεχναμε οτι πλεον στα χρηματα αυτα βρισκεις συσκευες που κανουν παπαδες. Ακομα και σε Apple μερια το Iphone XS εδω και καιρο εχει πεσει στα σχεδον 610ευρω,που και κατα πολυ ανωτερη οθονη(αναλυση/panel/ιντσες) εχει,και καλυτερη αδιαβροχοποιηση και καλυτερη κατασκευη,και telephoto καμερα,και καλυτερες ταχυτητες download και περισσοτερη μνημη ram και ας υστερει σε επεξεργαστη.

Και ειναι και μια χαρα compact συσκευη σε σχεση με τις αλλες των 6.7 και 7 ιντσων.

 

 

Βλέπεις ότι εσύ θεωρείς την μεγαλύτερη οθόνη ως πλεονέκτημα. Εγώ μειονέκτημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η esim θα χρεώνεται; Γιατί ψάχνοντας λίγο στο σάιτ του Γερμανού, βρήκα το εξής:

 

Υπάρχει χρέωση για το eSIM;

Για τους πρώτους 3 μήνες από την έναρξη της υπηρεσίας και μέχρι τις 31/03/2019, τα eSIM προϊόντα θα είναι ΔΩΡΕΑΝ, ανεξάρτητα από τον λόγο που διατίθενται π.χ. νέα ενεργοποίηση, αντικατάσταση κ.λπ. Μετά τη συγκεκριμένη ημερομηνία το προϊόν eSIM θα ακολουθήσει παρόμοια εμπορική πολιτική με την Triple SIM.

 

Και τι είναι αυτό το triple sim που αναφέρει και τι χρέωση έχει;

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι πληρώνεις όταν την παιρνεις, όπως στην κανονική sim και αν δεν κάνω λάθος είναι 7€.

Triple sim είναι η nano sim που δίνεται μαζί με "ανταπτορακια" για micro και κανονική.

Link to comment
Share on other sites

Ok, έτσι όπως το διάβασα αλλιώς το κατάλαβα...
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο επεξεργαστής θερίζει.Έφτιαξα ένα Demo στο garage band και ενώ είχε heavy editing το έκανε πολύ γρήγορα export

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα: Η επίσημη apple smart battery του 8, φαινομενικά ταιριάζει στο δικό μας, αν και δεν έχει ασύρματη φόρτιση. Λέτε να βάλει καμία που να το υποστηρίζει;;;
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα: Η επίσημη apple smart battery του 8, φαινομενικά ταιριάζει στο δικό μας, αν και δεν έχει ασύρματη φόρτιση. Λέτε να βάλει καμία που να το υποστηρίζει;;;
Ταιριάζει, αλλά μάλλον δεν θα μπορείς να φορτίσεις ασύρματα χωρίς να την βγάλεις. Αν περιμένουμε καινούρια δεν ξέρω, γιατί τα 11 έχουν θήκη με ασύρματη φόρτιση αλλά η ασύρματη θήκη του 7 έχει ήδη το μηλαράκι στο κέντρο οπότε μειώνονται οι πιθανότητες να βγει άλλη.

 

@matersci η θήκη αυτή δεν είναι η επίσημη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν μπορείς να φορτίσεις ασύρματα, πρέπει να βγει. Και τώρα που το ψάχνω πιο πολύ, η εγκοπή για την κάμερα δεν ταιριάζει...;;;

https://www.google.gr/amp/s/www.forbes.com/sites/davidphelan/2020/04/23/iphone-se-2020-why-you-cant-use-the-iphone-7-battery-case--3-more-things-nobody-told-you/amp/

Η άλλη της mophie δεν είναι επίσημη και δεν υπάρχει και άσπρη...

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και δείγματα από την παραλία της Καλαμάτας.Συνθήκες φωτισμού κανονικές και low light

Δείτε τις εδώ https://1drv.ms/f/s!Aj9-IX3qmj5AgeYJZ0B_SLpio12uwg

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι είναι της mophie αλλά θεώρησα ότι αφού την πουλάει η ίδια η Apple θα είναι απολύτως συμβατή. Αλλά αν δεν ταιριάζει δεν έχει νόημα...

 

Ήρθε και το δικό μου και είμαι στην φάση unboxing.

 

Ερώτηση αν και μάλλον ξέρω ότι η απάντηση είναι όχι.

Έχω στο cloud το backup από το αρχικό SE. Μπορώ να σετάρω το καινούργιο SE σαν νέο τηλέφωνο αλλά να περάσει από το backu τις ρυθμίσεις και τα backup μόνο τον εφαρμογών; Δηλαδή δεν με ενδιαφέρουν οι ρυθμίσεις τηλεφώνου, θέλω τις ρυθμίσεις των εφαρμογών.

Πολλά ζητάω ε; :p

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως συμβατή είναι, απλώς ο φίλος ρώτησε για την επίσημη.

 

Όχι δεν μπορείς να σπάσεις το backup όταν το κάνεις επαναφορά..

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι είναι της mophie αλλά θεώρησα ότι αφού την πουλάει η ίδια η Apple θα είναι απολύτως συμβατή. Αλλά αν δεν ταιριάζει δεν έχει νόημα...

 

Ήρθε και το δικό μου και είμαι στην φάση unboxing.

 

Ερώτηση αν και μάλλον ξέρω ότι η απάντηση είναι όχι.

Έχω στο cloud το backup από το αρχικό SE. Μπορώ να σετάρω το καινούργιο SE σαν νέο τηλέφωνο αλλά να περάσει από το backu τις ρυθμίσεις και τα backup μόνο τον εφαρμογών; Δηλαδή δεν με ενδιαφέρουν οι ρυθμίσεις τηλεφώνου, θέλω τις ρυθμίσεις των εφαρμογών.

Πολλά ζητάω ε; :p

 

Όταν το ανοίξεις απλά φέρνεις κοντά τις δυο συσκευές και όλα μετά γίνονται αυτόματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ευχαριστώ. Το ήξερα αυτό. Απλά ήθελα να στήσω από την αρχή τις ρυθμίσεις αλλά να πάρω backup των εφαρμογών. Τελικά δεν γίνεται παρά μόνο για συγκεκριμένες εφαρμογές που σώζουν στο icloud ανεξάρτητα από το γενικό iphone backup.

 

Πήρα backup το παλιό SE στο icloud να το έχω φρέσκο, έκανα την διαδικασία με τα δύο κινητά (σκανάρισμα οθόνης κτλ) αλλά τελικά τσάμπα τα έκανα. Τρέχω ios 13.5 στο παλιό, το καινούργιο ήρθε με 13.4 και τα backup δεν είναι συμβατά. Μικρό το κακό πάντως γιατί είχε κρατήσει online και το τελευταίο μου backup πριν το 13.5 (18 Απριλίου) και απλά σε 1-2 εφαρμογές ήμουν ένα μήνα πίσω. Τίποτα που δεν μπόρεσα να ξαναβρώ σε δύο λεπτά δηλαδή.

 

Μέχρι τώρα όλα καλά με το τηλέφωνο. Δεν έκανα ακόμα δοκιμές με την κάμερα κτλ αλλά γενικά η απόκριση είναι όπως την περίμενα. Η μπαταρία που την είχα έννοια έπεσε αρκετά (~10%) κατά την διαδικασία του restore που είναι λογικό γιατί δούλευε στο 100% αλλά μετά όσο ασχολήθηκα μαζί του δεν έπεσε ιδιαίτερα. Και να απαντήσω και εγώ στην ερώτηση της προηγούμενης σελίδας, όλο το βράδυ έχασε κάτω από 5% η μπαταρία.

 

Είμαι στο 44% αυτή την στιγμή και το έχω ανοικτό από χτες στις 7-8 το απόγευμα. Και μάλιστα ξεκίνησε από το 80% όπως τα στέλνει η apple και όχι από το 100%

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ευχαριστώ. Το ήξερα αυτό. Απλά ήθελα να στήσω από την αρχή τις ρυθμίσεις αλλά να πάρω backup των εφαρμογών. Τελικά δεν γίνεται παρά μόνο για συγκεκριμένες εφαρμογές που σώζουν στο icloud ανεξάρτητα από το γενικό iphone backup.

 

Πήρα backup το παλιό SE στο icloud να το έχω φρέσκο, έκανα την διαδικασία με τα δύο κινητά (σκανάρισμα οθόνης κτλ) αλλά τελικά τσάμπα τα έκανα. Τρέχω ios 13.5 στο παλιό, το καινούργιο ήρθε με 13.4 και τα backup δεν είναι συμβατά. Μικρό το κακό πάντως γιατί είχε κρατήσει online και το τελευταίο μου backup πριν το 13.5 (18 Απριλίου) και απλά σε 1-2 εφαρμογές ήμουν ένα μήνα πίσω. Τίποτα που δεν μπόρεσα να ξαναβρώ σε δύο λεπτά δηλαδή.

 

Μέχρι τώρα όλα καλά με το τηλέφωνο. Δεν έκανα ακόμα δοκιμές με την κάμερα κτλ αλλά γενικά η απόκριση είναι όπως την περίμενα. Η μπαταρία που την είχα έννοια έπεσε αρκετά (~10%) κατά την διαδικασία του restore που είναι λογικό γιατί δούλευε στο 100% αλλά μετά όσο ασχολήθηκα μαζί του δεν έπεσε ιδιαίτερα. Και να απαντήσω και εγώ στην ερώτηση της προηγούμενης σελίδας, όλο το βράδυ έχασε κάτω από 5% η μπαταρία.

 

Είμαι στο 44% αυτή την στιγμή και το έχω ανοικτό από χτες στις 7-8 το απόγευμα. Και μάλιστα ξεκίνησε από το 80% όπως τα στέλνει η apple και όχι από το 100%

 

13.5 δεν υπάρχει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

PlZ9mgMN_t.jpeg

Επίσημα Όχι

 

Προφανώς έχεις beta ναι κατάλαβα

Γι αυτό ταλαιπωρεισαι με τις επαναφορές

Αλλιώς δεν θα είχες πρόβλημα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν είναι επίσημη θα έκανα update το καινούργιο και όλα καλά. Μετά σκέφτηκα να βαλω το παλιό backup στο se, να το πάω και αυτό στην beta και μετά να περάσω το χτεσινό backup.

Αλλά δεν θέλω να αρχίσω έτσι, ας έχουμε το παλιό τηλέφωνο για δοκιμές

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 2 (2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...