Jump to content

iPhone SE 2 (2020)


kremmydass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις έστειλαν την παραγγελία μου από τα public !!!

(Επιτέλους)

Σε πολύ αισιόδοξο σενάριο θα το έχω μαζί μου το απόγευμα.Αλλιώς το Σάββατο θα είναι εδώ (φαντάζομαι)

 

Εντός Αθήνας ίσως και σήμερα

Αλλιώς όπως λες Σάββατο πρωί πας και το παίρνεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον δεν παρέλεβε κανείς σήμερα. Πάμε για μεθαύριο...

Είδα μόνο στον Βλαχάκη το έδωσαν (κλασσικά :-p)

Εμένα έχει φύγει από το hub στην Ράλλη άρα το Σάββατο θα το έχω διαθέσιμο.Ελπίζω να μην έχει μεγάλη ουρά στην acs

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το review του gsmarena κατάλαβα ότι πρόκειται για μια εξαιρετική συσκευή στα χρήματα που ζητάει.

Κάμερα, παρότι μονή, με εξαιρετική απόδοση.

Έχω αρχισει να σκεδτομσι την επιστροφή σε iphone μετά από πολλά χρόνια....κουράστηκα με τα παντοφλοειδη android που πάντα κάτι δεν θα παίζει καλά και θα ψάχνεις πως να το φτιάξεις.....

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας οτι γενικα στο εξωτερικο οι περισσοτεροι κρινουν με βαση την τιμη των 399δολλαριων η οποια ειναι αισθητα φθηνοτερη απο την δικη μας των 500ευρω. Γιατι το Iphone se 128gb αυτη την στιγμη εχει ιδια τιμη με το Iphone xr 64gb(skroutz). Με λιγα λογια στην Αμερικη η συσκευη ειναι πολυ καλυτερη τιμολογιακα απο οτι σε μας εδω στην Ευρωπη.

 

Η καμερα λοιπον αν και μονη δεν ειναι εξαιρετικη στα χρηματα αυτα. Ειναι η ιδια καμερα με αυτη του Iphone 8 του 2017.Ειναι καλη overall αλλα για 500+ευρω το 2020 εξαιρετικη δεν την λες.

 

Και η μεγαλυτερη απογοητευση ειναι και στην αυτονομια.

Πλεον με τα τελευταια iphone ''εχουμε κακομαθει''σε πολυ καλη αυτονομια,για να γινουν πισο γυρισματα σε αυτο τον τομεα.

Δειτε πχ απο το gsmarena τι τεραστια διαφορα υπαρχει στην αυτονομια σε σχεση με το iphone xr πχ

https://www.gsmarena.com/apple_iphone_se_2020-review-2108p3.php

https://www.gsmarena.com/iphone_xr-review-1842p3.php

50% πανω η αυτονομια σε κλησεις και video

 

Τελος ειναι πραγματικα χαμενη ευκαιρια που δεν εχει θυρα ακουστικων να ελεγες οτι μπορεις να την δουλεψεις και σαν Ipod.

 

Εντομεταξυ στο gsmarena γραφουν και οτι να ναι για τις τιμες. Λεει στο τελος

you can add about €220 on top of the SE and get the iPhone XR. Ας του πουν ποσο εχει η τιμη του iphone XR πλεον. Δεν εχει 700ευρω......

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή γενικώς έχουν πολλοί σαν σημείο αναφοράς το gsmarena, θα έλεγα μη τρελένεστε, ένα βουλγάρικο site είναι με αρκετές ανακρίβειες μάλιστα στο περιεχόμενο του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως το XR έχει 769 ακόμα επίσημη τιμή.

 

Anyway, νομίζω πως το SE θα μοσχοπουλήσει.

Η κάμερα του είναι πολύ πάνω από τον μέσο ορο ενώ η αυτονομία του είναι ικανοποιητική ΕΦΟΣΟΝ δεν το έχεις ως μοναδική συσκευή πρόσβασης στο ιντερνετ όλη τη μέρα (εγώ πχ έχω το 7αρι με SOT 4-4.5ωρες και μου βγάζει την ημερα, με παράλληλη χρήση του iPad στο σπίτι για διάβασμα και κατανάλωση multimedia).

 

Αν ξέρεις συνειδητά ότι αγοράζεις μια portable συσκευή για χρήση on the go, θα την ευχαριστηθείς.

Αν δεν έχεις ταμπλετ/laptop και περιμένεις να τα κανεις όλα σε μια συσκευή (χρήση σαν phablet), προφανώς δεν είναι για σένα.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας οτι γενικα στο εξωτερικο οι περισσοτεροι κρινουν με βαση την τιμη των 399δολλαριων η οποια ειναι αισθητα φθηνοτερη απο την δικη μας των 500ευρω.

 

Μην ξεχνάς ότι τα $399 στην Αμερική είναι χωρίς το state tax. πχ στην Νέα Υόρκη βγαίνει τελική το 64ρι σχεδόν στα $440. Όχι ότι πάλι είναι πολλά τα $440 για ένας Αμερικάνο, απλά λέω.

Και πάλι τα $440 βέβαια, σε ευρώ είναι κάτω από 400. Άρα ναι στην Ελλάδα δεν το λες και ακριβό.

 

Εντομεταξυ στο gsmarena γραφουν και οτι να ναι για τις τιμες. Λεει στο τελος

you can add about €220 on top of the SE and get the iPhone XR. Ας του πουν ποσο εχει η τιμη του iphone XR πλεον. Δεν εχει 700ευρω......

 

Και όμως τόσο είναι η διαφορά στην τιμή.

 

 

Για την μπαταρία τα συγκριτικά που είδα δεν δίνουν τόσο μεγάλη διαφορά. πχ

δίνει 6 ώρες 12 λεπτά στο SE 2020 και 7:40 στο XR

Το 200ρι που θες παραπάνω δικαιολογεί μια τέτοια διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του μπορεί να είναι η ίδια με του 8 αλλά έχει γίνει πολύ δουλειά στο κομμάτι του SW. Εγώ πάντως με τα δείγματα που είδα στο gsmarena ενθουσιάστηκα. Και επίσης και το βίντεο που τραβάει είναι εξαιρετικό. Θα πω απλα, αν και οι περισσότεροι το ξέρουν, ότι εγώ τις καλύτερες φωτογραφίες μου τις έχω τραβήξει με κινητά που είχαν καλή 12αρα κάμερα. Τελευταία έχω κινητά με 48 ή 64 ΜΡ και η ποιότητα δεν είναι ίδια με μια καλή 12αρα.

Επίσης είναι σωστό ότι στα 399 δολλάρια (περίπου 340-350 ευρώ) είναι πραγματικά εξαιρετική τιμή. Πιστεύω και εγω ότι θα μοσχοπουλησει, ειδικά αν αρχίζει και πέφτει και λίγο η τιμή του. Το ιδανικό θα ήταν να το φέρει κάποιος από Αμερική....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να το πάρετε από Αμερική μέσω forwarding services

Ένα εξαιρετικό που έχω βρει είναι το planet express

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να το πάρετε από Αμερική μέσω forwarding services

Ένα εξαιρετικό που έχω βρει είναι το planet express

 

 

Απ ότι βλέπω στέλνει με DHL. Άρα τελωνείο;

 

Το έχεις δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να το πάρετε από Αμερική μέσω forwarding services

Ένα εξαιρετικό που έχω βρει είναι το planet express

 

σου ήρθε το κινητό;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να το πάρετε από Αμερική μέσω forwarding services

Ένα εξαιρετικό που έχω βρει είναι το planet express

 

 

45+ μέρες και ακόμα περιμένω 2 θήκες για το iPhone pro max και έκανα claim για επιστροφή χρημάτων..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα Black 128GB και το στήνω. Μια χαρά μέχρι στιγμής!

 

με για. και εγω το 128 θα διαλέξω. αργότερα όμως μήπως βγει καμία επιστροφή. θέλω να δω αν το αρχικό se,πάρει την 14 τον σεπτέμβριο.

να το χαρείς.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

με για. και εγω το 128 θα διαλέξω. αργότερα όμως μήπως βγει καμία επιστροφή. θέλω να δω αν το αρχικό se,πάρει την 14 τον σεπτέμβριο.

να το χαρείς.

 

Ευχαριστώ πολύ. Πάντως το SE 2016 αλλά και το 6s θα πάρουν την 14...

Edited by JIMBOAthens
Link to comment
Share on other sites

σου ήρθε το κινητό;

https://giphy.com/gifs/eJS6F6lpPgHeZPsBtM

Αποστολή 30/04 από Public και εκτιμώμενη παράδοση 6/05 από Acs (άνοιξε link).

Δεν υπάρχει αυτό!

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο, συνήθως 4 χρόνια αναβαθμίσεις παίρνουν (το 5s πήρε πέντε).

 

 

Τι 4 και 5 χρόνια, το 5s βγήκε Σεπτέμβριο 2013 και έλαβε μέχρι και την 12.4.6 στις 22-03-2020.

Εξιμισι γεμάτα χρόνια.

 

Καπου τόσο θα τραβήξει και το iOS 13

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

45+ μέρες και ακόμα περιμένω 2 θήκες για το iPhone pro max και έκανα claim για επιστροφή χρημάτων..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πρέπει να είναι λόγω του Κορωνοιου

Εγώ maximum έχω φτάσει να περιμένω 20 μέρες

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι 4 και 5 χρόνια, το 5s βγήκε Σεπτέμβριο 2013 και έλαβε μέχρι και την 12.4.6 στις 22-03-2020.

Εξιμισι γεμάτα χρόνια.

Καπου τόσο θα τραβήξει και το iOS 13

και το 5 πήρε τον Νοέμβριο. Δεν είναι νέο λειτουργικό, είναι αναβαθμίσεις ασφαλείας. Σύμφωνα με τα δεδομένα λοιπόν, δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες οι πιθανότητες το 6s και το se του 2016 να πάρουν το iOS 14.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο, συνήθως 4 χρόνια αναβαθμίσεις παίρνουν (το 5s πήρε πέντε).

 

και το 5 πήρε τον Νοέμβριο. Δεν είναι νέο λειτουργικό, είναι αναβαθμίσεις ασφαλείας. Σύμφωνα με τα δεδομένα λοιπόν, δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες οι πιθανότητες το 6s και το se του 2016 να πάρουν το iOS 14.

 

Σωστά τα λες, αλλα αν θέλεις να ακριβολογήσουμε κι εσυ εγραψες στο προηγούμενο ποστ για «4 χρόνια αναβαθμίσεις».

Και μετά διευκρίνισες ότι αναφέρεσαι όχι σε major updates, αλλα σε σε αναβαθμίσεις ασφαλείας.

 

Όπως και να έχει, είναι 6μιση έτη επίσημης υποστήριξης.

Link to comment
Share on other sites

4 με 5 νεότερες εκδόσεις iOS παίρνει η κάθε συσκευή αν εξαιρέσεις τα 4 πρώτα που πήραν λιγότερες λόγο πραγματικά αρχαίου hardware, σε μια εποχή που κάθε χρόνος ήταν άλμα στην τεχνολογία.

 

Όπως και να χει, εάν η συσκευή μπορεί να τρέξει το νέο iOS, θα το πάρει. Αν όχι, θα πάρει ότι αναβαθμίσεις ασφαλείας χρειάζεται και αυτόν τον χρόνο και τον επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 2 (2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...