Jump to content

iPhone SE 2 (2020)


kremmydass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ότι θα πέσει θα πέσει η τιμή στο Skroutz. Αλλά με πολύ αργό ρυθμό όπως σε κάθε νέο iPhone. Δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένεις κανένα 3μηνο 4μηνο για να γλυτώσεις κανένα 50ευρο....

Κι αν θα το γλιτώσεις κι αυτό.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος με 6 αρι ....Εάν με προλάβαινε δεν θα είχα πάρει το XR αλλα το SE

Tωρα δεν θα γυριζα παλι στα παλια ....Θα υπηρχε μια περιπτωση μονο εαν ηταν σαν XR αλλα με 4.7 οθονη

 

Είναι σωστό αυτό που λες. Αν συνηθίσεις στα swipe gestures δύσκολα γυρνάς πίσω στα double click...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστό αυτό που λες. Αν συνηθίσεις στα swipe gestures δύσκολα γυρνάς πίσω στα double click...

 

 

Ειδικά τα Face....οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος με 6 αρι ....Εάν με προλάβαινε δεν θα είχα πάρει το XR αλλα το SE

Tωρα δεν θα γυριζα παλι στα παλια ....Θα υπηρχε μια περιπτωση μονο εαν ηταν σαν XR αλλα με 4.7 οθονη

 

ακουγόταν εδώ και πoλλους μήνες. φίλος που είχε πάρει το iphone 11,μου είπε γιατί δεν αλλάζεις την μπακατέλα δηλαδή το iphone se μου. του λέω,είναι μεγάλο θα περιμένω τον διάδοχο του se. τώρα για τα gestures ναι συμφωνώ,μπερδεύομαι και εγω οταν εναλλάσσω το ipad pro με το iphone se.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μετάβαση στο νέο SE αυτήν την περίοδο αξίζει μόνο σε όσους έχουν έως και το iPhone 7.

Όσοι έχουν 8 μπορούν να κάνουν υπομονή ώστε να πέσει λίγο η τιμή γιατί δεν υπάρχουν και τόσο μεγάλες διαφορές.Τώρα για τους κατόχουςx και μετά είναι προφανές πως η επιστροφή στον παλιό σχεδιασμό γίνεται είτε για νοσταλγικούς λόγους είτε γιατί δεν αντέχουν τον σχεδιασμό και το μέγεθος,σε κάθε άλλη περίπτωση δεν αξίζει η μετάβαση στο se

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εντάξει, εν κατακλείδι είναι καθαρά θέμα γούστου του καθενός.

 

Για εμένα αλλά και προφανώς για την πλειοψηφία, η επιστροφή στον παλιό σχεδιασμό - τρόπο λειτουργίας είναι τεχνολογικό πισωγύρισμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

έρχεται και plus. Συγνώμη αλλά έχασα την πηγή.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έρχεται και plus. Συγνώμη αλλά έχασα την πηγή.

 

Του χρόνου (2021) και ίσως να μην είναι πανομοιότυπο του 8 plus αλλά βελτιωμένο SE 2020 με full screen design και in screen touch id...

 

Though the iPhone SE was just released, Apple analyst Ming-Chi Kuo has already shared predictions about its successor, coming in 2021. Kuo expects Apple to introduce an "iPhone SE Plus" with a full-screen design, no Face ID, and a Touch ID fingerprint sensor built into the power button. This device is expected to feature a 5.5 or 6.1-inch LCD display and it will be positioned as a lower-cost iPhone.

 

According to Kuo, Apple was originally planning to release the iPhone SE Plus in the first half of 2021, but it will likely be postponed until the second half of 2021 instead.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μετάβαση στο νέο SE αυτήν την περίοδο αξίζει μόνο σε όσους έχουν έως και το iPhone 7.

Όσοι έχουν 8 μπορούν να κάνουν υπομονή ώστε να πέσει λίγο η τιμή γιατί δεν υπάρχουν και τόσο μεγάλες διαφορές.Τώρα για τους κατόχουςx και μετά είναι προφανές πως η επιστροφή στον παλιό σχεδιασμό γίνεται είτε για νοσταλγικούς λόγους είτε γιατί δεν αντέχουν τον σχεδιασμό και το μέγεθος,σε κάθε άλλη περίπτωση δεν αξίζει η μετάβαση στο se

 

Έχεις ένα μικρό λάθος σε αυτό

Το se 2020 είναι για όσους έχουν από iPhone 8 και παλαιότεροι

Δηλαδή 7/6s/6/5s/se και πάει λέγοντας

Είναι επίσης και για χρήστες που δεν έχουν καθόλου iPhone και θέλουν κάτι σχετικά οικονομικό και καλό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
έρχεται και plus. Συγνώμη αλλά έχασα την πηγή.

 

Όπως ειπώθηκε ήδη... plus έκδοση του SE δεν έχει για φέτος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Του χρόνου (2021) και ίσως να μην είναι πανομοιότυπο του 8 plus αλλά βελτιωμένο SE 2020 με full screen design και in screen touch id...

 

Though the iPhone SE was just released, Apple analyst Ming-Chi Kuo has already shared predictions about its successor, coming in 2021. Kuo expects Apple to introduce an "iPhone SE Plus" with a full-screen design, no Face ID, and a Touch ID fingerprint sensor built into the power button. This device is expected to feature a 5.5 or 6.1-inch LCD display and it will be positioned as a lower-cost iPhone.

 

According to Kuo, Apple was originally planning to release the iPhone SE Plus in the first half of 2021, but it will likely be postponed until the second half of 2021 instead.

 

Αυτό θα είναι πραγματικά ενδιαφέρον!!

Χαίρομαι που η Apple πάει να παίξει δυνατή μπάλα και σε mid range κατηγορία.

 

Λογικά αυτό σημαίνει επίσης ότι τα 12αρια μπορει να έχουν fingerprint touch ID κάτω από την οθόνη

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λογικά αυτό σημαίνει επίσης ότι τα 12αρια μπορει να έχουν fingerprint touch ID κάτω από την οθόνη

 

Πως έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα; Αφενός δεν έχει ειπωθεί πουθενά αυτό, αφετέρου δεν υπάρχει καν λόγος, δεδομένης της ύπαρξης faceid στα 12άρια.

 

Όπως και να’χει, ακόμα και η συζήτηση για τον αντικαταστάτη του SE (2020) δεν έχει νόημα στη παρούσα φάση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό σημαίνει επίσης ότι τα 12αρια μπορει να έχουν fingerprint touch ID κάτω από την οθόνη

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση, ΚΑΜΙΑ όμως, μα Κ-Α-Μ-Ι-Α, να επιστρέψει η Apple σε fingerprint scanner είτε πάνω είτε κάτω είτε μέσα στην οθόνη.

Απολύτως απόλυτα καμία περίπτωση.

Τα δημοσιεύματα που διαβάζουμε και υποστηρίζουν αυτό το σενάριο, δείχνουν ότι αυτός που γράφει το άρθρο δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την Apple.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω προσωπικα νομιζω πως θα μεινει στις φημες.

Η Apple απο το 8Plus δεν εχει ξαναχρησιμοποιησει το dpi setting των 401ppi ποτε μέχρι τωρα.

Τα XR/11/SE χρησιμοποιούν τα 326ppi τα οποία υφίστανται ως επιλογή απο το iphone 4 μέχρι και σήμερα, ενώ για όσους θέλουν, υπάρχουν τα νέα panels X/XS/XS Max/11Pro/11Pro Max με 458 ppi.

 

Η ύπαρξη μονο 2 dpi settings ειναι "ευλογία" για το ίδιο το λειτουργικο και για τις εφαρμογές και στην Apple το ξερουν καλά.

Νομιζω πως δεν θα κανουν πισωγυρισμα στα 401ppi, απο τη στιγμη που η υπερυψηλή ευκρίνεια (του iOS) έχει στρογγυλοκαθήσει απο το 2017 στα 458ppi.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα νομιζω πως θα μεινει στις φημες.

Η Apple απο το 8Plus δεν εχει ξαναχρησιμοποιησει το dpi setting των 401ppi ποτε μέχρι τωρα.

Τα XR/11/SE χρησιμοποιούν τα 326ppi τα οποία υφίστανται ως επιλογή απο το iphone 4 μέχρι και σήμερα, ενώ για όσους θέλουν, υπάρχουν τα νέα panels X/XS/XS Max/11Pro/11Pro Max με 458 ppi.

 

Η ύπαρξη μονο 2 dpi settings ειναι "ευλογία" για το ίδιο το λειτουργικο και για τις εφαρμογές και στην Apple το ξερουν καλά.

Νομιζω πως δεν θα κανουν πισωγυρισμα στα 401ppi, απο τη στιγμη που η υπερυψηλή ευκρίνεια (του iOS) έχει στρογγυλοκαθήσει απο το 2017 στα 458ppi.

 

Όσο πιο λίγες διαφορετικές αναλογίες οθονών και αναλύσεων τόσο καλύτερα για το λειτουργικό και τους devs

Θελουμε καλογραμμένο λειτουργικό και εφαρμογές

Τι να το κάνω το super hardware όταν δεν μπορώ να το εκμεταλλευτώ είτε από θέμα λειτουργικού είτε από μη υποστήριξη άμεσων update από τους προγραμματιστές των εφαρμογών

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα μικρό λάθος σε αυτό

Το se 2020 είναι για όσους έχουν από iPhone 8 και παλαιότεροι

Δηλαδή 7/6s/6/5s/se και πάει λέγοντας

Είναι επίσης και για χρήστες που δεν έχουν καθόλου iPhone και θέλουν κάτι σχετικά οικονομικό και καλό

Δεν διαφωνώ,το μόνο που λέω είναι ότι όσοι έχουν το 8 μπορούν να κάνουν υπομονή για να πέσει η τιμή και ότι δεν αξίζει να το πάρουν άμεσα

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Νέος στο Forum αν και το διαβάζω συχνά. Θέλω τα φώτα σας. Έχω ένα OnePlus 6T (6.4 ίντσες) το οποίο αγόρασα αφού πούλησα το iPhone X πριν σχεδόν δύο χρόνια. Θέλω να επιστρέψω στη μαμά και γλυκοκοιτάζω το SE. Το μόνο μου θέμα είναι ότι από τις 6.4 πάς στις 4.7. Αυτό που σκέφτομαι από την άλλη είναι αφενός η χρήση της συσκευής (τηλ, μνματα, mail, social, άντε και λίγο browsing) που είναι τυπική και αφετέρου το γεγονός ότι έχω iPad Air 3 καί MacBook Pro. Το πρόβλημα είναι ότι καλή η μεγάλη οθόνη, αλλά δύσχρηστη, ειδικά στη χρήση με το ένα χέρι, στις τσέπες κλπ. Κάποιοι φίλοι που το συζήτησα μου είπαν ότι από τη στιγμή που έχω iPad δεν θα έχω κάποιο θέμα, διότι θα "μοιράζω" τις δουλειές στις συσκευές και θα έχω παράλληλα βολική και "τούμπανο" συσκευή. Άλλοι πάλι λένε ότι θα βλαστημάς την ώρα και στη στιγμή. :lol::lol::lol: Επίσης είναι και το οικονομικό στη μέση που δεν βοηθάει για πολλά ανοίγματα.

Εσείς τι λέτε; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η επιλογή στο τέλος είναι δίκη σου μιας και ότι και να σου πούμε εμείς, ο καθένας θα πει τη γνώμη του σύμφωνα με τα δικά του δεδομένα. Η δίκη μου η γνώμη για παράδειγμα είναι... καλύτερα να πας σε Xs που πλέον το βρίσκεις σε λογικές τιμές, παρά στο SE. Η διαφορά στο μέγεθος των συσκευών είναι μικρή και των οθονών τεράστια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Νέος στο Forum αν και το διαβάζω συχνά. Θέλω τα φώτα σας. Έχω ένα OnePlus 6T (6.4 ίντσες) το οποίο αγόρασα αφού πούλησα το iPhone X πριν σχεδόν δύο χρόνια. Θέλω να επιστρέψω στη μαμά και γλυκοκοιτάζω το SE. Το μόνο μου θέμα είναι ότι από τις 6.4 πάς στις 4.7. Αυτό που σκέφτομαι από την άλλη είναι αφενός η χρήση της συσκευής (τηλ, μνματα, mail, social, άντε και λίγο browsing) που είναι τυπική και αφετέρου το γεγονός ότι έχω iPad Air 3 καί MacBook Pro. Το πρόβλημα είναι ότι καλή η μεγάλη οθόνη, αλλά δύσχρηστη, ειδικά στη χρήση με το ένα χέρι, στις τσέπες κλπ. Κάποιοι φίλοι που το συζήτησα μου είπαν ότι από τη στιγμή που έχω iPad δεν θα έχω κάποιο θέμα, διότι θα "μοιράζω" τις δουλειές στις συσκευές και θα έχω παράλληλα βολική και "τούμπανο" συσκευή. Άλλοι πάλι λένε ότι θα βλαστημάς την ώρα και στη στιγμή. :lol::lol::lol: Επίσης είναι και το οικονομικό στη μέση που δεν βοηθάει για πολλά ανοίγματα.

Εσείς τι λέτε; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

αφου ειχες iPhone x τι να πούμε εμείς;

εχεις και ipad & MacBook

 

μονο ενας τρελος γυρίζω τόσο πισω πχ εγω είχα 3 φορές iphone x, τωρα εχω 6s, κι απο εχθές γυρισα στο one plus x

 

η λογική λεει να πάρεις ξανά iphone x και ασε αυτά τα ''προηγουμενης χιλιετιας'' iPhone δεν ειναι για εσένα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Νέος στο Forum αν και το διαβάζω συχνά. Θέλω τα φώτα σας. Έχω ένα OnePlus 6T (6.4 ίντσες) το οποίο αγόρασα αφού πούλησα το iPhone X πριν σχεδόν δύο χρόνια. Θέλω να επιστρέψω στη μαμά και γλυκοκοιτάζω το SE. Το μόνο μου θέμα είναι ότι από τις 6.4 πάς στις 4.7. Αυτό που σκέφτομαι από την άλλη είναι αφενός η χρήση της συσκευής (τηλ, μνματα, mail, social, άντε και λίγο browsing) που είναι τυπική και αφετέρου το γεγονός ότι έχω iPad Air 3 καί MacBook Pro. Το πρόβλημα είναι ότι καλή η μεγάλη οθόνη, αλλά δύσχρηστη, ειδικά στη χρήση με το ένα χέρι, στις τσέπες κλπ. Κάποιοι φίλοι που το συζήτησα μου είπαν ότι από τη στιγμή που έχω iPad δεν θα έχω κάποιο θέμα, διότι θα "μοιράζω" τις δουλειές στις συσκευές και θα έχω παράλληλα βολική και "τούμπανο" συσκευή. Άλλοι πάλι λένε ότι θα βλαστημάς την ώρα και στη στιγμή. :lol::lol::lol: Επίσης είναι και το οικονομικό στη μέση που δεν βοηθάει για πολλά ανοίγματα.

Εσείς τι λέτε; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Τσίμπα ένα XS τώρα που έχει προσφορά (αν μπορείς και χωρίς ΦΠΑ, με τιμολόγιο σε εσένα ή σε καποιον επαγγελματία) και άραξε για πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

@Jimstn

Βρε αθεόφοβε...έχεις iPad Air καί MacBook και πήγες και αγόρασες Android κινητό!! :lol:

Είσαι ο ορισμός του : πάς καρφί για iPhone!

Θα σου έλεγα iPhone 11 με κλειστά μάτια αλλά επειδή σε ενδιαφέρει το μαζεμένο μέγεθος : iPhone Xs και από εμένα. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@Jimstn

Βρε αθεόφοβε...έχεις iPad Air καί MacBook και πήγες και αγόρασες Android κινητό!! :lol:

Είσαι ο ορισμός του : πάς καρφί για iPhone!

Θα σου έλεγα iPhone 11 με κλειστά μάτια αλλά επειδή σε ενδιαφέρει το μαζεμένο μέγεθος : iPhone Xs και από εμένα. :)

 

Ε τώρα τι να σου απαντήσω; Το iPad το πήρα σχετικά πρόσφατα. Είναι αυτό που λέμε η περιέργεια να δούμε τι παίζει και στην αντίπερα όχθη :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν έχω παράπονο από τη συσκευή, αλλά το iOS είναι iOS.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Και το XS όντως είναι πολύ καλή επιλογή. Θα κάτσω να τα ζυγίσω και θα πράξω ανάλογα. :D:D:D:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Και το XS όντως είναι πολύ καλή επιλογή. Θα κάτσω να τα ζυγίσω και θα πράξω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 2 (2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...