Jump to content

Samsung Tab S6 Lite


kastorakos84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήδη εχθές αρχίσει η διανομή, οπότε από μέρα σε μέρα θα έρθει και στα ελληνικά.

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρα δεν φταίει το τάμπλετ, αλλά χρειαζόσουν μια τελείως διαφορετική συσκευή, όπως μια γραφίδα της Wacom.

 

Με το DeX θα μπορώ να κάνω αυτό που θέλω?

 

Σίγουρα τωρα που το ξανασκεφτομαι, μια γραφίδα χρειαζόμουν αλλα προτίμησα το ταμπλετ μιας και θα μπορούσα να κάνω πολύ περισσότερα πράγματα από μια γραφίδα..

Link to comment
Share on other sites

Με το DeX θα μπορώ να κάνω αυτό που θέλω?

 

Σίγουρα τωρα που το ξανασκεφτομαι, μια γραφίδα χρειαζόμουν αλλα προτίμησα το ταμπλετ μιας και θα μπορούσα να κάνω πολύ περισσότερα πράγματα από μια γραφίδα..

 

Φίλε μου χρησιμοποιώ το tab s7plus για τον ίδιο λόγο (zoom meeting σε windows 10 υπολογιστή, με whiteboard + pen το tablet) με την εφαρμογή SuperDisplay (δες την στο playstore) που ουσιαστικά μετατρέπει το tablet σε μια δεύτερη οθόνη του υπολογιστή. Είναι πολύ αξιόλογη εφαρμογή και θα σου πρότεινα να την δοκιμάσεις (νομίζω έχει μια trial περίοδο τριών ημερών)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χρησιμοποιώ το tab s7plus για τον ίδιο λόγο (zoom meeting σε windows 10 υπολογιστή, με whiteboard + pen το tablet) με την εφαρμογή SuperDisplay (δες την στο playstore) που ουσιαστικά μετατρέπει το tablet σε μια δεύτερη οθόνη του υπολογιστή. Είναι πολύ αξιόλογη εφαρμογή και θα σου πρότεινα να την δοκιμάσεις (νομίζω έχει μια trial περίοδο τριών ημερών)

 

Θα την δοκιμάσω, μετά όμως την αγοράζω μια φορά ή πρέπει να πληρώνω συνδρομή?

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η αναβάθμιση και την έκανα. Όντως εγκατασταθηκε το DeX. Τι γίνεται όμως τώρα? Το έχω εγκαταστήσει και στο λαπτοπ μου αλλά δεν μπορούν να συγχρονιστουν μεταξύ τους. Ούτε το ταμπλετ βρίσκει τον υπολογιστή, ουτε ο υπολογιστής μπορεί να ξεκινήσει το DeX. Κάνω εγώ κάτι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Θα την δοκιμάσω, μετά όμως την αγοράζω μια φορά ή πρέπει να πληρώνω συνδρομή?

Δεν είναι συνδρομητική υπηρεσία, μια εφαρμογή είναι που την αγοράζεις άπαξ. Την εγαθιστάς στο tablet, εγκαθιστάς στον windows 10 υπολογιστή σου κάτι drivers και κάθε φορά που συνδέεις με καλώδιο usb το tablet στον υπολογιστή, το βλέπει σαν δεύτερη οθόνη (οπότε κι εσύ το χρησιμοποιείς όπως επιθυμείς, π.χ. σαν whiteboard στο zoom).

Σε εμένα δουλεύει άψογα, βέβαια έχω διαφορετικό tablet (s7plus) αλλά δεν βρίσκω λόγο να μην δουλεύει και σε σένα (s6lite) καλά. Όπως και να 'χει, μπορείς να το δοκιμάσεις, και καλά θα ήταν να το κάνεις ώστε να σιγουρευτείς, για τρεις μέρες είναι δωρεάν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά βρήκα ένα σφραγισμένο σε καλή τιμή στα 260 το lte.

Είναι από Vodafone. Ξέρετε εάν το πενάκι υπάρχει μέσα η οχι; από Vodafone εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά βρήκα ένα σφραγισμένο σε καλή τιμή στα 260 το lte.

Είναι από Vodafone. Ξέρετε εάν το πενάκι υπάρχει μέσα η οχι; από Vodafone εννοώ.

Το S-Pen περιλαμβάνεται στη συσκευασία του tablet. Το βρήκες σε πάρα πολύ καλή τιμή!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι ένα κλικ μακριά από το να το παραγγείλω και θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτά που θέλω να κάνω. 

Είμαι δάσκαλος στο επάγγελμα και θα ήθελα να έχω φορτωμένα όλα τα βιβλία που διδάσκω ώστε να μην κουβαλάω βιβλία στο σχολείο και επίσης να έχω σημειώσεις πάνω στα pdf όταν θα είναι κάτι σημαντικό που θα θέλω να πω αυτά παιδιά. Από βιντεάκια που είδα, λένε ότι γράφεις με το pen πάνω στα pdf, αλλά μετά θα φαίνονται σαν χειρόγραφα ή θα μπορώ να τα μετατρέψω σαν κείμενα που θα γράφω κανονικά από το πληκτρολόγιο; 

Δεν είχα ποτέ συσκευή Samsung με pen οπότε δεν έχω εμπειρία. 

Ήμουν σήμερα σε public όχι plaisio και τι είδα και μου άρεσε πολύ. Βέβαια ακόμα πιο πολύ το s7 αλλά μου φαίνεται θα είναι πιο δύσχρηστο στο σχολείο λόγω της πολύ μεγάλης οθόνης του. 

Πείτε και κάποια κουβέντα για θήκη και αν αξίζει η αυθεντική της Samsung τη χρηματική διαφορά. 

 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ostvarivanje said:

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι ένα κλικ μακριά από το να το παραγγείλω και θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτά που θέλω να κάνω. 

Είμαι δάσκαλος στο επάγγελμα και θα ήθελα να έχω φορτωμένα όλα τα βιβλία που διδάσκω ώστε να μην κουβαλάω βιβλία στο σχολείο και επίσης να έχω σημειώσεις πάνω στα pdf όταν θα είναι κάτι σημαντικό που θα θέλω να πω αυτά παιδιά. Από βιντεάκια που είδα, λένε ότι γράφεις με το pen πάνω στα pdf, αλλά μετά θα φαίνονται σαν χειρόγραφα ή θα μπορώ να τα μετατρέψω σαν κείμενα που θα γράφω κανονικά από το πληκτρολόγιο; 

Δεν είχα ποτέ συσκευή Samsung με pen οπότε δεν έχω εμπειρία. 

Ήμουν σήμερα σε public όχι plaisio και τι είδα και μου άρεσε πολύ. Βέβαια ακόμα πιο πολύ το s7 αλλά μου φαίνεται θα είναι πιο δύσχρηστο στο σχολείο λόγω της πολύ μεγάλης οθόνης του. 

Πείτε και κάποια κουβέντα για θήκη και αν αξίζει η αυθεντική της Samsung τη χρηματική διαφορά. 

 

Καλημέρα φίλε μου.

Έχω το S6 αλλά μην σε απασχολεί δεν υπάρχουν διαφορές σε αυτά που θέλεις να κάνεις. Είμαι μαθηματικός οπότε τις ίδιες ανάγκες έχουμε. Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ.

Κατεβάζεις τα ψηφιακά βιβλία σε PDF στο tablet πανεύκολα οπότε τα έχεις αποθηκευμένα και δεν κουβαλάς βιβλία. 

Για τις εργασίες που θέλεις χρειάζεσαι εξτρά εφαρμογές κάποιες από τις οποίες μπορώ να στις στείλω σε π.μ.

Να ξέρεις ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και να επεξεργαστείς Μicrosoft Οffice (word, excel...) με τον ίδιο λογαριασμό που έχεις στο laptop η στο PC σου γιατί η Μicrosoft τα tablets πάνω από 10.0 ίντσες τα θεωρεί 2η συσκευή. Το πρόβλημα αυτό λύνεται αγοράζοντας πάμφθηνα ένα κλειδί για ενεργοποίηση ετήσιας συνδρομής του Office 365. Μόνο με αυτόν τον τρόπο θα έχεις συντονισμένες σημειώσεις στο tablet και στο laptop , pc σου.

Από εφαρμογές υπάρχουν κάποιες όπως το nebo το οποίο γράφεις χειρόγραφα και αυτόματα στο μετατρέπει σε word, το κάνεις export  και υπάρχει στο λογαριασμό σου οπότε το διαχειρίζεσαι καλύτερα από το laptop σου μετά. Το Office των android δεν έχει όλες τις δυνατότητες του office των windows. Γι' αυτό χρειάζεσαι τον λογαριασμό τις τελικές λεπτομέρειες να τις κάνεις σε windows συσκευή.

Γραφή πάνω σε ένα pdf μπορείς να κάνεις αλλά στο αποθηκεύει σαν screenshot μόνο τη σελίδα που έκανες επάνω της σημείωση, όχι ολόκληρο το pdf με σημειώσεις αν;a σελίδα. Και εδώ θέλεις έξτρα προγράμματα.

Με λίγα λόγια θα κάνεις αυτό που θες αλλά θέλει ψάξιμο. Δεν τα κάνεις όλα αυτά, που σαν εκπαιδευτικός φαντάζομαι τι θες, με το που απλά θα ανοίξεις το tablet. 

Out of the box θεωρώ θα τα έχεις μόνο με Microsoft  Surface  συσκευή. Αλλά εκεί θα έχεις άλλα θέματα.

Ότι χρειαστείς στείλε π.μ. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάτοχος κ γω από χθες του tablet, προερχόμενος από galaxy tab a.
Μέχρι στιγμής, άψογο, κ το μαθαίνω γιατί έχει πολλές διαφορετικές λειτουργίες. (s Pen, σύνδεση με κινητό κ άλλα πολλά)
Οι απορίες μου αργότερα, όταν θα προκύψουν


-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coulis said:

Κάτοχος κ γω από χθες του tablet, προερχόμενος από galaxy tab a.
Μέχρι στιγμής, άψογο, κ το μαθαίνω γιατί έχει πολλές διαφορετικές λειτουργίες. (s Pen, σύνδεση με κινητό κ άλλα πολλά)
Οι απορίες μου αργότερα, όταν θα προκύψουν


-----------
Tapa
 

Η οθόνη του πως σου φάνηκε; Ίδια με του tab A;

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του πως σου φάνηκε; Ίδια με του tab A;
Όχι. Δεν είναι ίδια, αλλά δεν με πειράζει, γιατί με το που βγήκε από το κουτί, μπήκε tempered glass.

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, coulis said:

Όχι. Δεν είναι ίδια, αλλά δεν με πειράζει, γιατί με το που βγήκε από το κουτί, μπήκε tempered glass.

-----------
Tapa
 

Χειρότερη ή καλύτερη; Νομίζω το πιο απογοητευτικό σε αυτό το tablet ειναι η tft οθόνη του

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερη ή καλύτερη; Νομίζω το πιο απογοητευτικό σε αυτό το tablet ειναι η tft οθόνη του
Δεν το διευκρίνησα.
Ή tft είναι χειρότερη από την amoled του Tab s, αλλά θα συμβιβαστώ .


-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Έχει συνδέσει κάποιος το tablet με το τηλέφωνό του (εχω samsung), για κλήσεις - sms που λέει?.
Σκανάρωμε το τηλ. το qr code που μου ζητάει, και δεν βγάζει τίποτα.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαθέσιμη η αναβάθμιση σε Android 12 και OneUI 4.1

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμη η αναβάθμιση σε Android 12 και OneUI 4.1
Θενκς για την ενημέρωση.

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ, eur

 

ram plus που ειναι?

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ήρθε σήμερα η ενημέρωση .
Επάνω αριστερά εκεί που εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις μου εμφανίζει πλέον κ την ημέρα μαζί με την ώρα.
Ξέρετε από που το αφαιρώ αυτό?

Edit: το βρήκα και ειναι:
ρυθμίσεις - ειδοποιήσεις - σύνθετες - εμφάνιση ημερομηνίας.

Tapatalk









Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου ήρθε σήμερα, ενημέρωση Μαΐου 354mb

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα έγινε ενημέρωση.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα.

Να κάνω μια ερώτηση. Μπορεί το s6 lite με αντάπτορα usb-c σε hdmi να συνδεθεί σε προτζέκτορα;

Προφανώς είμαι εκαπιδευτικός και θα μου ήταν χρήσιμο για το σχολείο.

Αν ναι έχει δοκιμάσει κανείς κάποιον αξιόπιστο που να δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...