Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, athanasios1112 said:

Το oxygen updater δείχνει ενημέρωση σε c21, θα κοιτάξω με VPN, τις επόμενες ημέρες.

(Δεν θέλω το oxygen updater).

Me VPN Ολλανδία, έκανα την ενημέρωση σε c21. Ένα αρχείο 156mb.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα με αυτόν τον τρόπο: κατέβασα από το play store την εφαρμογή total commander με αυτή θα κάνετε την επεξεργασία από 0 σε 1: https://forum.xda-developers.com/t/oneplus-8-pro-rom-ota-oxygen-os-repo-of-oxygen-os-builds.4084315/post-87198747. Προσοχή θέλει και εκκαθάριση δεδομένων των δύο εφαρμογών αναβάθμισης (συστήματος & oplocale update 12 apk)

Στάλθηκε από το IN2023 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια , μόλις παράγγειλα από  aliexpress  το 8 pro 12/256 στα 460 ευρώ. Τι γνώμη έχετε για το κινητό και τι πρεπει να προσεξω. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα που παρατήρησα με την αναβάθμιση σε android 12, είναι πως χάλασαν την auto φωτεινότητα, και από όσο βλέπω, ούτε στην αναβάθμιση C20-C21 δεν αναφέρει κάποιος πως το έφτιαξαν.

Και αναφερόμενος στην αυτόματη φωτεινότητα, εννοώ το boost φωτεινότητας που κάνει στον ήλιο για λίγη ώρα, όταν το έχεις στο auto.  Κι αν κάποιος σκεφτεί πως δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, να αναφέρω πως η max φωτεινότητα στο 8 το απλό, είναι 496 nits ενώ με το αυτόματο Boost εκτοξεύεται στα 803 nits.  300 nits περισσότερα για να μπορέσεις να δεις κάτω από ήλιο.  (στο 8 pro η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη, το Boost ανεβάζει 350 nits παραπάνω στον ήλιο)

Για εμένα είναι από τα ουσιαστικά και σοβαρά θέματα, πιο πολύ από το αν χάλασαν το σχήμα κάποιων εικονιδίων κλπ θεμάτων αισθητικής.

Βέβαια μιας και δεν έχω την C21 δεν ξέρω μήπως το διόρθωσαν και όσοι αναβάθμισαν δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η φωτεινότητα έχει ακόμα θέμα εδώ και πολλές αναβαθμίσεις... Ειδικά το βράδυ η οθόνη γίνεται πολύ σκοτεινή χωρίς λόγο.... Και δυστυχώς στην C21 δεν έχει φτιαχτεί ακόμα... 

Edited by Nippon
Link to comment
Share on other sites

πλέον δεν μπορείς να την βάλεις μόνος σου από τοπικό αρχείο όπως παλιά, οπότε περιμένω πότε θα δοθεί για εμάς η c21. Ενώ γενικά με την c20 έφτιαξαν αρκετά θέματα, υπάρχουν ακόμα αρκετά bugs. Από τα πιο ενοχλητικά η ασύρματη φόρτιση. Έχω τον original φορτιστή και όποτε το αφήνω πάνω 1/3 φορτίζει. Τις άλλες 2/3 όταν το κοιτάω μετά από πχ μισή ώρα δεν έχει ανέβει ούτε 1% παρότι δείχνει ότι φορτίζει. Δηλαδή αυτό θέλει προσπάθεια για να το χαλάσεις. Πραγματικά πολύ απογοητευμένος. Στα όσα χρόνια έχω κινητό και έχω ξεκινήσει με android 1.5 δεν έχω ξαναδεί τέτοια κατάσταση με bugs. Απίστευτο χάλι. 

Για όσους δεν το έχουν διευκρινίζω ότι είναι πλήρως λειτουργικό το τηλεφωνο, δεν υπάρχει θέμα. Αλλά όταν είχες ένα τηλέφωνο που πήγαινε σφαίρα, δεν είχε κάνενα απολύτως θέμα και ξαφνικά αρχίζει και κάνει διάφορα κόλπα ε σου την δίνει.

Γράφοντας θυμήθηκα και άλλα bugs. Η κάμερα μετά από κάποιες φορές δεν ανοίγει (πλέον αργεί πάντα να ανοίξει) και θέλει σβήσιμο πρόσφατων εφαρμογών για να ξανά ανοίξει.

tragic

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2022 at 11:47 ΠΜ, Emmanuel65 said:

Καλημέρα παιδια , μόλις παράγγειλα από  aliexpress  το 8 pro 12/256 στα 460 ευρώ. Τι γνώμη έχετε για το κινητό και τι πρεπει να προσεξω. 

Ευχαριστώ

Η τελευταία γ@μ@τ@ συσκευή της OnePlus μετά ξεκίνησε η κατρακύλα. Δύο χρόνια απροβλημάτιστα 

Link to comment
Share on other sites

Για το 8pro (India) IN2021_11_C.33 ήρθε στον oxygen updater μέγεθος 880 MB, θα προσπαθήσω αύριο να δω αν θα την πάρει ή θα κάνει πάλι τα κουλά όπως με την προηγούμενη και θα ενημερώσω.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες κατέβασα την IN2023_11_C.21 με oxygen updater και έχω θέματα με την τηλεφωνία της Vodafone.

Αφενός μεν το call setup είναι κάποιες φορές 20-30 δευτερόλεπτα, αφετέρου σταμάτησε να υποστηρίζει 5G στην κάρτα της Vodafone.

Cosmote όλα καλά, speedtest 460/65.

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Το EU version, δεν έχει ενημέρωση, ούτε με VPN/ oxygen updater

( To oxygen updater έχει κάτω file name: όπως αυτό ΣΕ 8t!!!!¡: Ένα σύνολο γράμματα και αριθμοί;;;).

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, zagoreos said:

Τις προάλλες κατέβασα την IN2023_11_C.21 με oxygen updater και έχω θέματα με την τηλεφωνία της Vodafone.

Αφενός μεν το call setup είναι κάποιες φορές 20-30 δευτερόλεπτα, αφετέρου σταμάτησε να υποστηρίζει 5G στην κάρτα της Vodafone.

Cosmote όλα καλά, speedtest 460/65.

Έχω σταματήσει να κατεβάζω από oxygen updater, παλιά είχα θέμα στην φωτεινότητα της οθόνης, και αναγκάστηκα σε factory reset.

Κοίτα στο xda, να κατεβάσετε από xda, και να την επαναεγκαταστησεις, , ( πρέπει να γίνεται, μάλλον).

https://forum.xda-developers.com/t/oneplus-8-pro-rom-ota-oxygen-os-repo-of-oxygen-os-builds.4084315/

zagoreos: δεν έχει το xda, την c21, τουλάχιστον τώρα.

Λογικά θα την ανεβάσει κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, terkos2 said:

Για το 8pro (India) IN2021_11_C.33 ήρθε στον oxygen updater μέγεθος 880 MB, θα προσπαθήσω αύριο να δω αν θα την πάρει ή θα κάνει πάλι τα κουλά όπως με την προηγούμενη και θα ενημερώσω.

Δεν διάβασα πουθενα για αναβάθμιση. Μόνο στην Ινδία έδωσαν την C33 εμείς από εβδομάδα προς το τέλος της.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zagoreos said:

Τις προάλλες κατέβασα την IN2023_11_C.21 με oxygen updater και έχω θέματα με την τηλεφωνία της Vodafone.

Αφενός μεν το call setup είναι κάποιες φορές 20-30 δευτερόλεπτα, αφετέρου σταμάτησε να υποστηρίζει 5G στην κάρτα της Vodafone.

Cosmote όλα καλά, speedtest 460/65.

Πάρε την C21 EU 

https://gauss-componentotacostmanual-eu.allawnofs.com/remove-0b052654ff21bde46781a136d9d1cd06/component-ota/22/06/11/27798ffb58c94dac91b2785bef83e002.zip

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, terkos2 said:

Για το 8pro (India) IN2021_11_C.33 ήρθε στον oxygen updater μέγεθος 880 MB, θα προσπαθήσω αύριο να δω αν θα την πάρει ή θα κάνει πάλι τα κουλά όπως με την προηγούμενη και θα ενημερώσω.

Δυστυχώς όπως και με την προηγούμενη ενώ φαίνεται ότι κατέβηκε δεν υπάρχει στον φάκελο.

Άρα άκυρο πλέον τελείως το oxygen updater.

Και δεν υπάρχει ούτε και στο xda που έψαξα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, spideman3 said:

Την πέρασα, τα ίδια..... Καμία βελτίωση...

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, terkos2 said:

Δυστυχώς όπως και με την προηγούμενη ενώ φαίνεται ότι κατέβηκε δεν υπάρχει στον φάκελο.

Άρα άκυρο πλέον τελείως το oxygen updater.

Και δεν υπάρχει ούτε και στο xda που έψαξα.

Πριν μήνες, ένας εδώ στο forum, μου είπε: στις ρυθμίσεις// advance: enable

και νομίζω, ότι κατεβάζει το firmware.

( Μετά έψαχνα για APK / local update), συν που δεν εμπιστεύομαι την εφαρμογή oxygen updater!.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, athanasios1112 said:

Πριν μήνες, ένας εδώ στο forum, μου είπε: στις ρυθμίσεις// advance: enable

και νομίζω, ότι κατεβάζει το firmware.

( Μετά έψαχνα για APK / local update), συν που δεν εμπιστεύομαι την εφαρμογή oxygen updater!.

Το δοκίμασα και αυτό, δεν κατάφερα τίποτα, συμβαίνει ακριβώς ότι και πριν.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια διαδικασία σε 8t, με settings/ advanced/ enabled.

Το firmware, δεν αποθηκεύονται στο download, αλλά στο τηλέφωνο, κοίταξε την φωτογραφία.

IMG20220807041454.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ την πέρασα.

Σε ευχαριστώ.

Διαβάζοντας το νήμα του 8Τ είδα πως την πέρασες και εσύ, πως και το διακινδύνεψες;;

 

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από καιρό ανακάλυψα ένα πρόβλημα ...όταν πάω να κάνω χρήση διπλού παραθύρου σε εφαρμογή ...να έχω δηλαδή δύο εφαρμογες ανοιχτές στην οθόνη ...είτε δεν λειτουργεί ...η αν τις ανοίξει μετά από λίγα δευτερόλεπτα τις κλείνει ....λέτε να φταιει ο νοβα ;;έχει κάποιος άλλος τέτοιο πρόβλημα ....

Στάλθηκε από το IN2021 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...