Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, jor1ge said:

Να μην ελπίζουμε σε 5g από wind υποθέτω....

Στάλθηκε από το IN2020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θέμα παρόχου είναι

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω την εντύπωση ότι το επόμενο διάστημα που θα πάρει android 12 θα παίξει το 5g σε όλους τους παρόχους.

Στο 9 pro η 12 έκδοση έλεγε ότι διορθώνει τα 5g που δεν έχουν πρόσβαση. Και όντως έπαιξε στην Vodafone που με 11 δεν έπαιξε ποτέ το 5g.

Οπότε με λίγη υπομονή θα δουλέψει και στο 8 και στο 8 pro φαντάζομαι.

Edited by kyriakos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το θεμα αφορα ολα τα Oneplus ή μονο το 8 που εχω εγω.

Μεσα στις ρυθμισεις κλησεων, υπαρχει μια επιλογη που την κανεις On/off και την αναφερει ως: "Ληψη εισερχομενων κλησεων (χρησιμοποιει περισσοτερη μπαταρια) ", οπου εξ ορισμου ειναι στο ΟFF.

Αν και κατεβασα και διαβασα ολο το User manual< δεν αναφερει τι κανει αυτη η επιλογη.  Γνωριζει καποιος να με διαφωτισει. ?

εικόνα_Viber_2022-02-11_15-50-36-519.jpg

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nemaki said:

Δεν ξερω αν το θεμα αφορα ολα τα Oneplus ή μονο το 8 που εχω εγω.

Μεσα στις ρυθμισεις κλησεων, υπαρχει μια επιλογη που την κανεις On/off και την αναφερει ως: "Ληψη εισερχομενων κλησεων (χρησιμοποιει περισσοτερη μπαταρια) ", οπου εξ ορισμου ειναι στο ΟFF.

Αν και κατεβασα και διαβασα ολο το User manual< δεν αναφερει τι κανει αυτη η επιλογη.  Γνωριζει καποιος να με διαφωτισει. ?

εικόνα_Viber_2022-02-11_15-50-36-519.jpg

Έχει να κάνει με την λειτουργία SIP όπου να σου πω την αλήθεια δε ξέρω ακριβώς τι κάνει, είναι ένα πρωτόκολλο επικοινωνίας με pc, αν θέλεις μπορείς να το ψάξεις στο internet

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, suspect21 said:

Έχει να κάνει με την λειτουργία SIP όπου να σου πω την αλήθεια δε ξέρω ακριβώς τι κάνει, είναι ένα πρωτόκολλο επικοινωνίας με pc, αν θέλεις μπορείς να το ψάξεις στο internet

Το γκουγκλαρα , σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Και το 2ο Whitestone Dome Tempered Glass που φόρεσα στο 8 pro μου είχε παρουσιάσει στις γωνίες ρωγμές και μικροσπασίματα, χωρίς λειτουργικά να επηρρεάζει σε κάτι το κινητό αλλά πολύ ενοχλητικά στα μάτια μου... Μιας και Whitestone είναι σε έλλειψη πολλούς μήνες έκανα υπομονή μπας και το φέρουν αλλά μάταια. Το βρήκα στην επίσημη σελίδα της Whitestone αλλά μαζί με τα μεταφορικά συν το πιθανότατο τελωνείο έκαναν την παραγγελία οικονομικά δυσβάσταχτη και απαγορευτική.

Οπότε το περασμένο Σάββατο  πήγα από το μαγαζί που έφερνε το Whitestone (Mozic) και αφού αφαίρεσαν το Tempered Glass μου εφάρμοσαν άψογα μια μεμβράνη που κόπηκε επί τόπου στις διαστάσεις του κινητού (με την τρύπα στην selfy camera). Κόστος 9,5 € και έχω πάλι ένα άψογο (και) οπτικά κινητό. Μόνο που τώρα το έχω με θήκη φάκελλο, για καλό και για κακό... 

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, harmon17 said:

Και το 2ο Whitestone Dome Tempered Glass που φόρεσα στο 8 pro μου είχε παρουσιάσει στις γωνίες ρωγμές και μικροσπασίματα, χωρίς λειτουργικά να επηρρεάζει σε κάτι το κινητό αλλά πολύ ενοχλητικά στα μάτια μου... Μιας και Whitestone είναι σε έλλειψη πολλούς μήνες έκανα υπομονή μπας και το φέρουν αλλά μάταια. Το βρήκα στην επίσημη σελίδα της Whitestone αλλά μαζί με τα μεταφορικά συν το πιθανότατο τελωνείο έκαναν την παραγγελία οικονομικά δυσβάσταχτη και απαγορευτική.

Οπότε το περασμένο Σάββατο  πήγα από το μαγαζί που έφερνε το Whitestone (Mozic) και αφού αφαίρεσαν το Tempered Glass μου εφάρμοσαν άψογα μια μεμβράνη που κόπηκε επί τόπου στις διαστάσεις του κινητού (με την τρύπα στην selfy camera). Κόστος 9,5 € και έχω πάλι ένα άψογο (και) οπτικά κινητό. Μόνο που τώρα το έχω με θήκη φάκελλο, για καλό και για κακό... 

Μια απλή μεμβράνη έβαλες δηλαδή; Σαν αυτή που είχε επάνω από τη μάνα του;

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, harmon17 said:

Και το 2ο Whitestone Dome Tempered Glass που φόρεσα στο 8 pro μου είχε παρουσιάσει στις γωνίες ρωγμές και μικροσπασίματα, χωρίς λειτουργικά να επηρρεάζει σε κάτι το κινητό αλλά πολύ ενοχλητικά στα μάτια μου... Μιας και Whitestone είναι σε έλλειψη πολλούς μήνες έκανα υπομονή μπας και το φέρουν αλλά μάταια. Το βρήκα στην επίσημη σελίδα της Whitestone αλλά μαζί με τα μεταφορικά συν το πιθανότατο τελωνείο έκαναν την παραγγελία οικονομικά δυσβάσταχτη και απαγορευτική.

Οπότε το περασμένο Σάββατο  πήγα από το μαγαζί που έφερνε το Whitestone (Mozic) και αφού αφαίρεσαν το Tempered Glass μου εφάρμοσαν άψογα μια μεμβράνη που κόπηκε επί τόπου στις διαστάσεις του κινητού (με την τρύπα στην selfy camera). Κόστος 9,5 € και έχω πάλι ένα άψογο (και) οπτικά κινητό. Μόνο που τώρα το έχω με θήκη φάκελλο, για καλό και για κακό... 

Την ίδια μεμβράνη έβαλα και εγώ στο irepair, επειδή μου είχε χαραχτεί κάπου η εργοστασιακή μεμβράνη, αλλά έδωσα 12€ αν θυμάμαι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zagoreos said:

Μια απλή μεμβράνη έβαλες δηλαδή; Σαν αυτή που είχε επάνω από τη μάνα του;

Ναι, απλή μεμβράνη είναι αλλά έχω την εντύπωση ότι ποιοτικά είναι πολύ ανώτερη της μαμίσιας. Με άψογη εφαρμογή και στην κυριολεξία αόρατη.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Χθες Βγήκε η open Beta OOS A12 . Πολύ smooth αίσθηση, σαφώς ανώτερη απο OOS A11 , 5g σε δεύτερη sim Vodafone κανονικά, υποθέτω και σε wind , μάλλον σε όλους τους παρόχους. 🙂

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κανείς αλλά με την τελευταία αναβάθμιση του Φεβρουαρίου η φωτεινότητα της οθόνης, ενώ είναι στο αυτόματο, ξαφνικά μειώνεται χωρίς όμως να μετακινείται η μπάρα της φωτεινότητας ή να αλλάζει ο φωτισμός του χώρου! Έχει παρατηρήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Edited by Nippon
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα να παρατηρήσω κάτι αντίστοιχο... 

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, SergioChr said:

Ναι το είδα και εγώ

Σίγουρα είναι ευχάριστα αλλά θέλει δουλειά το πράγμα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

εχω το Oneplus 8 περιπου 8 μηνες και γενικα ημουν fan της εταιρειας αρχιζοντας απο το 3Τ, περνοντας στο 6 και τωρα σε αυτο.

Και για 300ε που το πηρα (στη δυση του) καινουριο δεν ειχα τρελες απαιτησεις, μου αρκουσε να πιανει 5G cosmote πραγμα που το κανει, και να κανει οτι το 6. Ωστοσο εχω απογοητευτει με 2 πραγματα :

1) Μπαταρια....ρουφιεται για πλακα ρε παιδια, και με μονο 1 sim. δεν παιζω games η οτιδηποτε, μονο browsing αλλα ρουφιεται ακομα και στο idle.

2) Τρωει καποια χοντρα κολληματα που το κανουν πολυ αργο και απαιτουν restart για να στρωσει.

Δεν ημουν συνηθισμενος σε τετοια πραγματα με τη oneplus.... ειδικα τα κολληματα ηταν ανυπαρκτα μπορω να πω στην προτερη εμπειρια μου. Μηπως στραβωσε η δουλεια με το oxygenOS αντι cyanogen?

Δεν εχω πολλες απαιτησεις απο τη συσκευη μου, αλλα επειδη αλλιως ειχα μαθει με τη oneplus, εχω αρχισει να σκεφτομαι αλλαγη....και δυστυχως αυτη τη φορα δε θα ειναι σε oneplus παλι

Edited by OSFP7
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως τους τελευταίους 2-3 παρατηρώ και εγώ να πέφτει το frame rate σε απλά πράγματα όπως το να βγεις από μια εφαρμογή στο μενού. Και ένα μικρό κόλλημα με τη φωτεινότητα. Ελπίζω να τα φτιάξουν στο Android 12.

Σχετικά με την μπαταρία κάποια στιγμή άρχισε να καταναλωνει 10% το βράδυ με όλα ανοιχτά ενώ πρώτα κατανάλωνε 5% και γενικά να ρουφάει πολύ γρήγορα την μπαταρία. Του έκανα ένα clear cache από το recovery menu και από τότε έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, andval said:

Μέχρι πότε θα παίρνουν security updates τα κινητά;

1 χρόνο ακόμα software updates και 2 χρόνια ακόμα security patches

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ενώ στις ρυθμίσεις του google play έχω επιλέξει αυτόματη ενημέρωση εφαρμογών μέσω wifi, ποτέ δεν συμβαίνει αυτό κι έτσι, αναγκάζομαι να μπαινω κάθε τόσο στο Play store και να κάνω χειροκίνητη αναβάθμιση εφαρμογών.

Δοκίμασα επίσης να γίνονται και μέσω οποιουδήποτε δικτύου ως επιλογή (έχοντας όμως και πάλι μόνο το wifi ανοιχτό και όχι τα data παρόχου) και ούτε τότε γίνονται αυτόματα. 

Έκανα και καθαρισμό μνήμης στην εφαρμογή Play store και της αφαίρεσα την βελτιστοποίηση μπαταρίας, πάλι χωρίς αποτέλεσμα.  Αυτό το πρόβλημα το έχω από την αρχή με το ONEPLUS 8.

Συμβαίνει σε όλους σας αυτό. ?

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nemaki said:

Ενώ στις ρυθμίσεις του google play έχω επιλέξει αυτόματη ενημέρωση εφαρμογών μέσω wifi, ποτέ δεν συμβαίνει αυτό κι έτσι, αναγκάζομαι να μπαινω κάθε τόσο στο Play store και να κάνω χειροκίνητη αναβάθμιση εφαρμογών.

Δοκίμασα επίσης να γίνονται και μέσω οποιουδήποτε δικτύου ως επιλογή (έχοντας όμως και πάλι μόνο το wifi ανοιχτό και όχι τα data παρόχου) και ούτε τότε γίνονται αυτόματα. 

Έκανα και καθαρισμό μνήμης στην εφαρμογή Play store και της αφαίρεσα την βελτιστοποίηση μπαταρίας, πάλι χωρίς αποτέλεσμα.  Αυτό το πρόβλημα το έχω από την αρχή με το ONEPLUS 8.

Συμβαίνει σε όλους σας αυτό. ?

Και σε μένα συμβαίνει με op 8T όπως και με το pixel 5 που είχα αμέσως πριν

Δεν ξέρω τι και πώς γιατί δεν έχω ασχοληθεί

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Σε διαφορετική συσκευή, realme,  έχω απενεργοποίηση την αυτόματη ενημέρωση, και το κινητό, ενημερώνει.

Κάποιο bug στο software.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, nemaki said:

Ενώ στις ρυθμίσεις του google play έχω επιλέξει αυτόματη ενημέρωση εφαρμογών μέσω wifi, ποτέ δεν συμβαίνει αυτό κι έτσι, αναγκάζομαι να μπαινω κάθε τόσο στο Play store και να κάνω χειροκίνητη αναβάθμιση εφαρμογών.

Δοκίμασα επίσης να γίνονται και μέσω οποιουδήποτε δικτύου ως επιλογή (έχοντας όμως και πάλι μόνο το wifi ανοιχτό και όχι τα data παρόχου) και ούτε τότε γίνονται αυτόματα. 

Έκανα και καθαρισμό μνήμης στην εφαρμογή Play store και της αφαίρεσα την βελτιστοποίηση μπαταρίας, πάλι χωρίς αποτέλεσμα.  Αυτό το πρόβλημα το έχω από την αρχή με το ONEPLUS 8.

Συμβαίνει σε όλους σας αυτό. ?

Αν τις αφήσεις μερικές ημέρες (χωρίς να τις κάνεις manual) και μαζευτούν καμιά 25αριά τότε τις κάνει αυτόματα. Μερικές φορές τις κάνει τμηματικά, πχ 10 σε μια χρονική στιγμή και κάποιες άλλες αργότερα, αυτό δεν το έχω ψάξει, ενδεχομένως να συμβαίνει όταν χάνει το σήμα WiFi.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...